Spojte se s námi


Fotbal

Smlouva s ďáblem? Barcelona v nouzi prodává svá televizní a BLM práva

Barcelona se topí ve finanční krizi a vedení hledá cestu, jak z ní ven. Proto se společně se svými socios rozhodlo, že prodá 25 % televizních práv a 49 % BLM práv (merch). Jenže to také může být cesta do pekel.

Publikováno

dne

Barcelona se topí ve finanční krizi a vedení hledá cestu, jak z ní ven. Proto se společně se svými socios rozhodlo, že prodá 25 % televizních práv a 49 % BLM práv (merch). Jenže to také může být cesta do pekel.

Socios Barcelony (faktiční vlastníci) měli ve čtvrtek večer zasedání, na kterém se probíral prodej klubových aktiv. Celkem bylo pozváno 4478 socios, ze kterých osobně dorazilo 636 osob. Zbytek musel hlasovat elektronicky.

„Děkuji všem přítomným, kteří jsou zde, i těm, kteří jsou připojeni. Shromáždění má rozhodnout o důležitých otázkách týkajících se budoucnosti a současnosti klubu. Má schválit, pokud to uzná za vhodné, řešení, která by pomohla zlepšit hospodaření klubu a tím dostat institucionální a sportovní situaci do normálu,“ uvítal všechny přítomné prezident klubu Joan Laporta.

„Zítra to bude rok a tři měsíce, co jsme se ujali klubu. Natrefili jsme na velmi delikátní situaci, v květnu jsme nebyli schopni uhradit platy a investoři žádali 200 milionů, které jsme neměli. Dnes bychom řekli, že Barcelona je Formule 1, kterou jsme převzali bez benzínu a se zadřeným motorem.V každé firmě by došlo ke zrušení firmy nebo k peněžnímu vkladu ze strany socios, a to jsme nechtěli. Dali jsme se do práce, abychom to změnili,“ pokračoval Laporta.

„Pokud se nám podaří aktivovat finanční páky, opět budeme mít vlastní prostředky, budeme moci rozumným způsobem splatit dluh a investovat, aby byly týmy konkurenceschopnější. Budeme uplatňovat pravidla finanční stability. Pokud nám povolíte aktivovat finanční páky, auto budeme moci poslat do boxů, aby jsme ho připravili a postavili na start, abychom bojovali o vítězství,“ dodal prezident klubu.

Prodej práv

A o co přesně jde? Barcelona prodá 49 % svých práv na BLM (merch) a 25 % televizních práv na 25 let dopředu. Utrží za to zhruba 800 milionů eur.

Na jednu stranu super částka a možné řešení, jak mohou Culés nakoupit hráče a posílit kádr. Jenže má to své ale.

Za prvé, může se z toho rychle stát smlouva s ďáblem. Pokud Barcelona peníze neutratí na splácení svých dluhů, ale „rozfofruje“ je na přestupovém trhu a na platech pro hráče, do budoucna to bude obrovský problém.

Culés totiž na 25 let přijdou o polovinu zisku z merche a čtvrtinu zisku z televizních práv, což bude v rozpočtu na následující roky velmi chybět.

Pokud Laporta z obdržené částky nesplatí všechny dluhy, velice záhy klub nebude patřit Socios. To je výsada třech španělských celků, Barcelony, Realu Madrid a Athleticu Bilbao.

Všechny kluby vlastní členové, kteří mají svůj podíl. Nevlastní je jeden bohatý majitel, nýbrž již zmiňovaný socios. Všechny tři kluby jsou na svou vlastnickou strukturu náležitě hrdé a nehodlají se jí vzdát.

„Děláme vše proto, aby Barcelona byla vždy majetkem socios. Pokud budu prezidentem, tak se to nezmění. Pracujeme s ideou, aby majetek klubu byl bezpečný v rukou socios,“ ujistil fanoušky Laporta.

Teď je tak na tahu on. S penězmi musí vhodně naložit a především klub oddlužit. Jenže jak se zdá, Laporta myslí spíše na aktuální úspěšnost klubu na trávníku.

„Přišli jsme sem pro to, aby Barcelona byla silná a opět vyhrávala trofeje, abychom navrátili radost barcelonismo. Žádáme, aby nám socios pomohli soupeřit za stejných podmínek s našimi soupeři. Ani všechny peníze světa, ale veškerý tlak těch, kteří nechtějí, aby jsme byli opět referenčním bodem na světě, nezabrání tomu, aby se klub dostat zpátky na vrchol,“ uvedl Laporta.

Zdroj: FC Barcelona, Marca

Reklama

Fotbal

Nejtěžší rozhodnutí v mé kariéře! Wayne Rooney promluvil o odchodu z Derby County

Wayne Rooney minulý týden opustil Derby County. Šestatřicetiletá legenda Manchesteru United prozradila, že odchod z pozice šéfa Derby byl jedním z nejtěžších rozhodnutí, které kdy udělal.

Publikováno

dne

Wayne Rooney minulý týden opustil Derby County. Šestatřicetiletá legenda Manchesteru United prozradila, že odchod z pozice šéfa Derby byl jedním z nejtěžších rozhodnutí, které kdy udělal.

Rooney odstoupil minulý týden jen několik hodin poté, co přišlo oznámení, že společnost Clowes Developments uspěla při koupi Pride Parku. Angličan strávil ve vedení klubu 18 měsíců, když do něj původně přišel jako hráč z americké MLS.

Ve středu odpoledne Rooney na Instagramu poděkoval všem hráčům a zaměstnancům za podporu v posledních třech letech a uvedl, že to bylo jedno z nejtěžších rozhodnutí v jeho kariéře.

„Všem fanouškům, hráčům a zaměstnancům Derby County patří obrovské poděkování za podporu v posledních třech letech. Bylo to jedno z nejtěžších rozhodnutí, které jsem musel ve své kariéře udělat,“ napsal Rooney na svůj twitterový účet.

„Děkuji, že jste mě přijali mezi sebe. Prosím, podpořte příštího manažera a dejte mu to, co jste dali mně – důvěru, loajalitu a neuvěřitelnou podporu. Mám několik skvělých vzpomínek, na které nikdy nezapomenu,“ dodal posléze.

Ve své první trenérské roli dostal Rooney od mnoha expertů pochvalu za profesionalitu a schopnost inspirovat tým, který se nacházel v nejisté situaci a o jeho bezprostřední budoucnosti kolovaly vážné pochybnosti.

Chvíli se zdálo, že by Rooney mohl vykouzlit jeden z největších zázraků anglického fotbalu, když by dovedl Derby k záchraně v Championship, přestože svaz klubu odečetl 21 bodů.

Jak se ale ukázalo, rozdíl byl příliš velký. Rooney nicméně zůstal klubu věrný a prohlásil, že pokud se najde kupec, zůstane.

Když Kirchnerova nabídka zkrachovala, klub se dostal do další nejistoty a sám Rooney, který vždy zdůrazňoval, že je třeba fotbalový klub zachránit, se ocitl v nejistotě.

Deník The Telegraph nedávno odhalil, že Rooney je předmětem vyšetřování anglické federace (FA), protože prý zaplatil mzdy za měsíc květen všem hráčům a zaměstnancům Derby County. Jedná se o částku přibližně 1,8 milionu eur.

Zdroje: The Telegraph, Guardian, TheSun

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Ousou diriguje hru v češtině, Eduardo je rychlý. Do sezóny to může být zajímavá kombinace, myslí si Köstl

Pokud má někde Slavia aktuálně největší problém, vedle postu ofenzivního záložníka je to střed obrany. Odešel Ondřej Kúdela, zranil se David Hovorka, trenérský štáb má k dispozici čtyři stopery cizího původu. Jak se Jaroslavu Köstlovi líbil výkon stoperů proti Olympiakosu?

Publikováno

dne

Pokud má někde Slavia aktuálně největší problém, vedle postu ofenzivního záložníka je to střed obrany. Odešel Ondřej Kúdela, zranil se David Hovorka, trenérský štáb má k dispozici čtyři stopery cizího původu. Jak se Jaroslavu Köstlovi líbil výkon stoperů proti Olympiakosu?

Loni plány trenérského štábu se stoperskou dvojicí Slavie roztrhaly dvě rány rychle za sebou. Odchod Davida Zimy do FC Turín a zranění Ondřeje Kúdely z utkání s Karvinou. Bylo nutné seskládat novou obranu a chvíli to trvalo.

Taras Kačaraba s Aihamem Ousouem byli při absenci Davida Hovorky poslední dva zdraví stopeři a po pár zápasech se sehráli. V jarní části ročníku šly ale výkony Kačaraby i vlivem ruské invaze na Ukrajinu dolů a i proto vedení v létě přivedlo Eduarda Santose z Karviné. Ten se ve středu postavil vedle Aihama Ousoua.

„Bylo vidět, že oba hráči mají jinou typologii a do zápasů to může být naše velká zbraň. Na hřišti si rozuměli, i když spolu hráli poprvé v životě,“ řekl pro klubový web Jaroslav Köstl.

Roli při koupi Santose hrál i odchod kapitána Kúdely, který po vypršení kontraktu podepsal v indonéské Persije Jakartě. Slavia následně uvolnila Mohameda Tijaniho do Viktorie Plzeň, pár dní nato toho se jí však opět zranil Hovorka.

Jako pravděpodobná stoperská dvojice do sezóny se jeví již zmíněná kombinace švédské rozehrávky a brazilské síly. Ousou se za rok ve Slavii hodně zlepšil a byť občas udělá fatální chybu, jeho rychlost a kopací technika to kompenzuje.

„Jsem nadšený z Aihama, který diriguje hru v češtině, v tom se taky strašně posunul. Eduardo je rychlý, má výbornou rozehrávku, je silný v soubojích na zemi i ve vzduchu. Tahle dvojice může být do sezony zajímavá kombinace,“ pokračoval asistent Jindřicha Trpišovského.

K dispozici na post stopera budou mít Trpišovský a spol. vedle Santose a Ousoua ještě Kačarabu a dalšího Ukrajince Maksyma Talovjerova. Teoreticky v obraně může nastoupit ještě Tomáš Holeš, ale toho sešívaní potřebují v záložní linii.

Přesto je seznam příliš úzký. Talovjerov během prvního půlroku v sešívaném nepřesvědčil, že ve dvaadvaceti letech má kvalitu na Slavii. Nejblíže přestupu do Slavie má být švédský stoper Isak Hien.

„Určitě (hledáme stopera). I proto tady máme širší kádr, jsou tu hráči, kteří jsou pro nás zajímaví. Co se týká Isaka Hiena, tam nějaký zájem z naší strany je,“ dodal Köstl.

Zdroj: SK Slavia Praha

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Potvrzeno: Tomáš Pekhart odchází z Legie Varšava! Zamíří zpátky do České republiky?

A je to definitivní – Tomáš Pekhart je již oficiálně na odchodu z Legie Varšava. Po dvou získaných titulech a jedné koruně krále střelců je tak jasné, že jeho pouť v hlavním městě Polska je u konce. Kam by ale mohl momentálně zamířit?

Publikováno

dne

A je to definitivní – Tomáš Pekhart je již oficiálně na odchodu z Legie Varšava. Po dvou získaných titulech a jedné koruně krále střelců je tak jasné, že jeho pouť v hlavním městě Polska je u konce. Kam by ale mohl momentálně zamířit?

Do Legie Varšava přišel Pekhart 10. února ze španělského celku Las Palmas a byl to po Norimberku druhý klub, kde se rodák z města Sušice usadil na více než dva roky.

Třiatřicetiletý útočník odehrál v barvách Legie napříč všemi soutěžemi celkem 89 zápasů, ve kterých vstřelil 38 gólů a na další 4 přihrál. V níže přiloženém twitterovém příspěvku se ostatně můžete podívat na jeho nejlepší momentu v dresu Varšavy.

Nyní však Legia potvrdila jeho odchod a Pekhart si tak může hledat nové angažmá. Kam zamíří, to je v tuto chvíli velkou otázkou. Mohl by se vrátit do České republiky? Aktuálně spíše, co se totiž týče nejlepších tří týmů Fortuna ligy, všichni už na postu útočníka svou kvalitu mají.

Sparta před nedávným časem dovedla do zdárného konce příchod Jana Kuchty, do koncepce Slavie se Pekhart příliš nehodí. A navíc mají sešívání k dispozici Václava Jurečky a Stanislava Tecla, do útoku také může zaskočit Ivan Schranz nebo Yira Sor.

Viktoria Plzeň zase nedávno z Wisly Krakov přivedla útočníka Jana Klimenta. No a objektivně řečeno, velkou pravděpodobnost co do přestupu Pekharta do Baníku nebo na Slovácko také spíše nehledejme.

O konci Pekharta v Legii se ovšem hovořilo už před několika měsíci a během té doby se už objevilo několik spekulací. O bývalého útočníka Slavie nebo Jablonce údajně byl zájem v MLS, coby volný hráč však nebude mít Pekhart o nabídky nouzi.

Nutno podotknout, Pekhart doposud vystřídal spoustu klubů a vyzkoušel si angažmá Německu, Řecku, Izraeli, Španělsku nebo právě v Polsku.

S Legií se stal dvakrát mistrem ligy, konkrétně v sezónách 2019/20 a 2020/21, přičemž v druhém zmíněném ročníku se s 22 góly stal králem střelců. Minulý ročník už se mu ale příliš nepovedl. Pekhart vstřelil „pouze“ devět branek a Legia dokonce bojovala o záchranu. Nakonec se v konečné tabulce umístila jako desátá.

Zdroje: Legia Varšava, Transfermarkt

Pokračovat ve čtení

Oblíbené