Slavii by mohlo angažování Holeše uškodit. Prosadí se na Spartě přes Zahustela mladý Nor?

V létě by měl podle všeho proběhnout trochu překvapivý přesun Tomáše Holeše do pražské Slavie, i když se všeobecně očekávalo, že zamíří do pražské Sparty. Jak se s tím srovná sešívaná jednička Coufal a pomůže Spartě zahraniční posila?

Zdroj: fkjablonec.cz

Post krajního obránce se stává v moderních fotbalových systémem jednou z klíčových pozic a na místo, kam se s trochou nadsázky dříve uklízeli ti ne příliš šikovní, se kladou stále vyšší nároky a požaduje vyvážená defenzivní i ofenzivní složka s nevyčerpatelným fyzickým fondem pro neustálý pohyb podél lajny.

Tomáše Holeše můžeme letos označit jako jedničku na pravé straně obrany ze všech týmů naší nejvyšší soutěže. Podle údajů sportovní agentury Professional Players Management zaznamenal ze všech pravých beků nejvyšší počet herních interakcí společně s nejvyšší úspěšností. Konkrétně v průměru 72 akcí za zápas s úspěšností 60 %. Slávistický Coufal měl o 5 akcí méně a 56 %, což je stále ligový nadprůměr. Holešovi se přiblížil pouze plzeňský Řezník. Všechny tři můžeme označit za neúnavné bojovníky, kteří nevynechají jedinou možnost zaútočit, ale velmi dobře zvládají i defenzivu.

Podle všeho již domluvený přestup Holeše do Slavie se tak v českých poměrech jeví jako dosti nestandardní, pokud Slavia disponuje jedním z nejlepších pravých obránců v lize. Nicméně Holeš vychází z pomyslného individuálního souboje základních defenzivních i ofenzivních statistik opět lépe než jeho budoucí spoluhráč. Jablonecký pravý obránce zaznamenal v sezoně o 3% větší úspěšnost v defenzivních duelech a za zápas získá i zachytí o 2 míče více než Coufal. V úspěšnosti všech druhů přihrávek je na tom Holeš dokonce daleko lépe, ale přesnost přihrávky je obecně známým Coufalovým problémem (více v tabulce na konci článku).

Slavii čeká v další sezoně vysoká porce zápasů a rotace hráčů bude potřeba. Otázkou je však, jestli Holeše s Coufalem extrémní konkurence na pozici vyhecuje k lepším výkonům nebo jednoho či oba otráví, že nedostávají tolik prostoru. Pro Slavii by tak možná dával větší smysl přestup mladého talentu, který postupně po boku Coufala nebo Holeše vyroste. Podle posledních spekulací to vypadá, že Coufal zamíří před sezonou do Bundesligy.

V české lize budeme mladý talent na pravou obrannou stranu hledat marně, ale pro možnou variantu se nemusí chodit daleko. Provinční prvoligový slovenský klub Zemplín Michalovce to letos překvapivě dotáhl až do skupiny o titul a po celou sezonu na sebe velmi výrazně upozorňoval výbornými výkony šikovný jednadvacetiletý mladík Lazaros Rota, který podle datové analýzy vykazoval ve srovnání lepší čísla v přechodové a ofenzivní fázi než jednička české ligy Holeš a má velmi příznivou tržní cenu (více v tabulce na konci článku).

Velkým tématem je pravá obranná strana Sparty. Ta již nějakou dobu post pravého obránce podceňuje. V minulosti výborného Kadeřábka nahradil adekvátně mladý Rus Karavajev, kterého pak letenský tým nepochopitelně odepsal a nakonec i ne moc výhodně prodal. Současná jednička Zahustel nezačal na Spartě špatně, ale po dlouhém zranění se mu letos příliš nedařilo a stal se na jaře terčem tvrdé kritiky. Ve srovnání s Holešem a Coufalem v letošní sezoně zaostával v úspěšnosti v defenzivních duelech, nicméně si držel alespoň ligový průměr 21 %.

Hlavním problémem Zahustela byla úspěšnost přihrávek, a to konkrétně krátkých, kde se pohyboval pouze na osmdesáti procentech. V absolutním čísle stála jeho nepřesnost Spartu velký počet promarněných šancí dostat se do útoku nebo dokonce do brankové příležitosti.

Zahustel byl fanoušky Sparty dosti kritizován za nepřesné centry, nicméně paradoxně jeho úspěšnost v této sezoně je jedna z nejlepších mezi pravými obránci v české lize a to 46 %. Musíme ale přihlédnout k tomu, že vyprodukoval pouze 2 centry na zápas, což je ve Spartě hodně málo a právě jejich menší množství s kombinací menšího počtu zápasu může výsledek dosti ovlivnit. Dlouhodobě se Sparťan pohybuje v průměru úspěšnosti 38 %.

Trenér Ščasný ani následně Horňák příliš nestáli o služby kreativnějšího Rumuna Chipciua, který své nákladné hostování z Anderlechtu spíše proseděl na lavičce, za což se „odměnil“ odevzdaným výkonem v nadstavbě v Plzni.

Sparta si tedy ještě před koncem sezony pořídila pro české fanoušky neznámou posilu ze švédského Malmö Andrease Vindheima. Třiadvacetiletý rychlík je znám svým neúnavným pohybem. Vindheim měl výraznou minulou sezonu, ale v té letošní se zatím spíše hledal. Podle statistických dat Professional Players Management vykazuje mladý Nor dlouhodobě špatnou úspěšnost v defenzivních soubojích a hlavičkových soubojích, což může být ve velmi intenzivní a kontaktní české lize problém.

S individuální ofenzivní činností to také není v porovnání s českými obránci nijak valné. V ofenzivních duelech s míčem na noze a v driblinku se nachází statisticky téměř o 20 % pozadu za Coufalem, respektive Holešem. Velmi vyniká častými centry, kde je svou úspěšností na průměru českých pravých obránců. K centrovaným míčům se tedy dostává hlavně díky svým náběhům, ne individuální technickou kvalitou.

Příští sezona české nejvyšší soutěže nám tak nabídne na ne příliš populárním postu pravého obránce hned několik zajímavých příběhů. Sedne si Coufal s Holešem nebo prvně jmenovaný Slavii opustí? Chytí se nová zahraniční akvizice Sparty Vindheim? Bude lize dominovat plzeňský Řezník nebo se v české lize objeví nová hvězda Lazaros Rota?

Statistické porovnání hráčů za sezonu 2018/19

sezona 2018/2019 Holeš Coufal Řezník Zahustel Vindheim Rota
Tým Jablonec Slavia Plzeň Sparta Malmö Michalovce
Věk 26 26 30 27 23 21
Výška 180 179 183 187 183 180
Přibližná tržní hodnota podle TM 19M Kč 39M Kč 36M Kč 19M Kč 6M Kč / nákup 33M 5M Kč
Počet měřených zápasů 41 41 36 16 35 26
herní interakce za 90 min 72 67 54 63 73 75
Úspěšnost herní interakce 60% 56% 60% 59% 54% 61%
Úspěšnost v defenzivních duelech 28% 25% 17% 21% 13% 25%
Úspěšnost v hlavičkových soubojích 55% 56% 49% 61% 35% 49%
Zachycení balonu za 90 min 7 5 4 6 3 6
Získané míče za 90 min 12 10 7 8 7 12
Žluté karty na 10 zápasů 1,4 1,7 1,7 2,2 2,3 1,5
Úspěšnost přihrávek 77% 72% 80% 75% 74% 82%
Úspěšnost dlouhých přihrávek 56% 47% 53% 44% 44% 49%
Úspěšnost krátkých přihrávek 86% 81% 86% 80% 83% 88%
Úspěšnost přihrávek dopředu 72% 65% 72% 67% 61% 75%
Úspěšnost přihrávek dozadu 93% 91% 92% 89% 92% 93%
Úspěšnost přihrávek do finální třetiny hřiště 69% 56% 70% 63% 59% 71%
Úspěšnost přihrávek do vápna 55% 47% 60% 68% 49% 57%
Úspěšnost centrů 36% 35% 42% 46% 38% 35%
Úspěšnost ve vedení míče a driblinku 73% 67% 65% 69% 53% 83%
Úspěšnost v duelech s míčem na noze 52% 55% 53% 52% 37% 58%
Získané fauly na 90 min 1,1 1,2 1,0 0,7 0,7 1,8

Zdroj: Professional Players Management

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

 1. Moc hezká statistika… ale úplně k ničemu. Chybí v ní počet vstřelených branek – včetně té vlastní, počet vyprodukovaných penalt v defenzivě, obojí včetně evropských pohárů.
  Letos napravo jasně dominoval Coufal, to viděl i slepý. A to nejen v zápasech ligových, ale i pohárových např. proti Genku. Pokud jej tedy nechtějí zpeněžit, tak nákup Holeše moc smyslu nedává.
  Přibližné ceny hráčů – to je dobrý šprým, takže Coufal stojí 39MM a Zahustel 19MM? Zahustelovo bránění při standardních situacích a jeho fyzických parametrech je poněkud obskurní, řekl bych:-)

  • I v počtu branek je lepší Holeš, dal jich 6, Coufal 4, ale je to pro porovnání pravých obránců v rozdílných systémech zbytečný parametr, stejně jako penalty. Důležitá je defenziva činnost, krytí hloubky, celkově poziční hra, přechodová fáze a distribuce předfinálních a finálních přihrávek.
   Ceny jsou orientační podle Transfermarktu, Coufalova i Holešova reálná cena bude vyšší, Zahustelova nižší. Při standardních situacích Zahustel bránil, právě kvůli svým fyzickým parametrům, hodně nebezpečné prostory, proto byly neúspěchy více na očích. Spíš než on za to mohl naivní týmový, stále stejný systém bránění, který si opakovaně vychutnala Slavia. To je vina spíše trenéra než Zahustela.

   • Hmm, kolik si dal Coufal vlastních gólů za sezónu ( včetně pohárů), kolik způsobil penaltových zákroků? Dle mého nula, zero, nada…
    Tak Zahustel hraje osobku při standardních situacích, hraje veskrze jen rukama i proti hráčům nižšího vzrůstu, že to až bije do očí, ale je to chyba trenéra, já Vám rozumím, líbíte se mi, opravdu líbíte:-)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Ronaldo je vyšetřován kvůli návratu do Itálie s pozitivním testem na Covid-19

Vincenzo Spadafora, italský ministr sportu, kritizuje Cristiana Ronalda, který se rozhodl odletět zpět do Itálie poté, co měl pozitivní test na koronavirus během mezinárodního utkání s Portugalskem.

Fede Valverde se pomalu stává klíčovým hráčem Realu Madrid. Kde se vzal a jakou má zvláštní přezdívku?

Federico Valverde v sobotním El Clasicu poslal Real Madrid do vedení a španělská média ho označila za muže zápasu. La ligu moc nesledujete a nevíte o koho jde? Tak si 22letého Uruguayce rychle zapamatujte, pomalu totiž přebírá otěže madridské zálohy a potenciál má skutečně obrovský.

Vrba do Baníku? Pod Kozlem to nešlape, majitel Brabec již o něj dříve několikrát zájem projevil

V minulosti se Vrba vyjádřil v tom smyslu, že by si jednou znovu rád zatrénoval blízko jeho rodišti v Ostravě. Nadešel teď po vyhazovu z bulharského Ludogorets Razgradu ten pravý čas na splnění tohoto přání?