Spojte se s námi

Fortuna liga

Slavii by mohlo angažování Holeše uškodit. Prosadí se na Spartě přes Zahustela mladý Nor?

Zveřejněno

dne

V létě by měl podle všeho proběhnout trochu překvapivý přesun Tomáše Holeše do pražské Slavie, i když se všeobecně očekávalo, že zamíří do pražské Sparty. Jak se s tím srovná sešívaná jednička Coufal a pomůže Spartě zahraniční posila?

Zdroj: fkjablonec.cz

Post krajního obránce se stává v moderních fotbalových systémem jednou z klíčových pozic a na místo, kam se s trochou nadsázky dříve uklízeli ti ne příliš šikovní, se kladou stále vyšší nároky a požaduje vyvážená defenzivní i ofenzivní složka s nevyčerpatelným fyzickým fondem pro neustálý pohyb podél lajny.

Tomáše Holeše můžeme letos označit jako jedničku na pravé straně obrany ze všech týmů naší nejvyšší soutěže. Podle údajů sportovní agentury Professional Players Management zaznamenal ze všech pravých beků nejvyšší počet herních interakcí společně s nejvyšší úspěšností. Konkrétně v průměru 72 akcí za zápas s úspěšností 60 %. Slávistický Coufal měl o 5 akcí méně a 56 %, což je stále ligový nadprůměr. Holešovi se přiblížil pouze plzeňský Řezník. Všechny tři můžeme označit za neúnavné bojovníky, kteří nevynechají jedinou možnost zaútočit, ale velmi dobře zvládají i defenzivu.

Podle všeho již domluvený přestup Holeše do Slavie se tak v českých poměrech jeví jako dosti nestandardní, pokud Slavia disponuje jedním z nejlepších pravých obránců v lize. Nicméně Holeš vychází z pomyslného individuálního souboje základních defenzivních i ofenzivních statistik opět lépe než jeho budoucí spoluhráč. Jablonecký pravý obránce zaznamenal v sezoně o 3% větší úspěšnost v defenzivních duelech a za zápas získá i zachytí o 2 míče více než Coufal. V úspěšnosti všech druhů přihrávek je na tom Holeš dokonce daleko lépe, ale přesnost přihrávky je obecně známým Coufalovým problémem (více v tabulce na konci článku).

Slavii čeká v další sezoně vysoká porce zápasů a rotace hráčů bude potřeba. Otázkou je však, jestli Holeše s Coufalem extrémní konkurence na pozici vyhecuje k lepším výkonům nebo jednoho či oba otráví, že nedostávají tolik prostoru. Pro Slavii by tak možná dával větší smysl přestup mladého talentu, který postupně po boku Coufala nebo Holeše vyroste. Podle posledních spekulací to vypadá, že Coufal zamíří před sezonou do Bundesligy.

V české lize budeme mladý talent na pravou obrannou stranu hledat marně, ale pro možnou variantu se nemusí chodit daleko. Provinční prvoligový slovenský klub Zemplín Michalovce to letos překvapivě dotáhl až do skupiny o titul a po celou sezonu na sebe velmi výrazně upozorňoval výbornými výkony šikovný jednadvacetiletý mladík Lazaros Rota, který podle datové analýzy vykazoval ve srovnání lepší čísla v přechodové a ofenzivní fázi než jednička české ligy Holeš a má velmi příznivou tržní cenu (více v tabulce na konci článku).

Velkým tématem je pravá obranná strana Sparty. Ta již nějakou dobu post pravého obránce podceňuje. V minulosti výborného Kadeřábka nahradil adekvátně mladý Rus Karavajev, kterého pak letenský tým nepochopitelně odepsal a nakonec i ne moc výhodně prodal. Současná jednička Zahustel nezačal na Spartě špatně, ale po dlouhém zranění se mu letos příliš nedařilo a stal se na jaře terčem tvrdé kritiky. Ve srovnání s Holešem a Coufalem v letošní sezoně zaostával v úspěšnosti v defenzivních duelech, nicméně si držel alespoň ligový průměr 21 %.

Hlavním problémem Zahustela byla úspěšnost přihrávek, a to konkrétně krátkých, kde se pohyboval pouze na osmdesáti procentech. V absolutním čísle stála jeho nepřesnost Spartu velký počet promarněných šancí dostat se do útoku nebo dokonce do brankové příležitosti.

Zahustel byl fanoušky Sparty dosti kritizován za nepřesné centry, nicméně paradoxně jeho úspěšnost v této sezoně je jedna z nejlepších mezi pravými obránci v české lize a to 46 %. Musíme ale přihlédnout k tomu, že vyprodukoval pouze 2 centry na zápas, což je ve Spartě hodně málo a právě jejich menší množství s kombinací menšího počtu zápasu může výsledek dosti ovlivnit. Dlouhodobě se Sparťan pohybuje v průměru úspěšnosti 38 %.

Trenér Ščasný ani následně Horňák příliš nestáli o služby kreativnějšího Rumuna Chipciua, který své nákladné hostování z Anderlechtu spíše proseděl na lavičce, za což se „odměnil“ odevzdaným výkonem v nadstavbě v Plzni.

Sparta si tedy ještě před koncem sezony pořídila pro české fanoušky neznámou posilu ze švédského Malmö Andrease Vindheima. Třiadvacetiletý rychlík je znám svým neúnavným pohybem. Vindheim měl výraznou minulou sezonu, ale v té letošní se zatím spíše hledal. Podle statistických dat Professional Players Management vykazuje mladý Nor dlouhodobě špatnou úspěšnost v defenzivních soubojích a hlavičkových soubojích, což může být ve velmi intenzivní a kontaktní české lize problém.

S individuální ofenzivní činností to také není v porovnání s českými obránci nijak valné. V ofenzivních duelech s míčem na noze a v driblinku se nachází statisticky téměř o 20 % pozadu za Coufalem, respektive Holešem. Velmi vyniká častými centry, kde je svou úspěšností na průměru českých pravých obránců. K centrovaným míčům se tedy dostává hlavně díky svým náběhům, ne individuální technickou kvalitou.

Příští sezona české nejvyšší soutěže nám tak nabídne na ne příliš populárním postu pravého obránce hned několik zajímavých příběhů. Sedne si Coufal s Holešem nebo prvně jmenovaný Slavii opustí? Chytí se nová zahraniční akvizice Sparty Vindheim? Bude lize dominovat plzeňský Řezník nebo se v české lize objeví nová hvězda Lazaros Rota?

Statistické porovnání hráčů za sezonu 2018/19

sezona 2018/2019 Holeš Coufal Řezník Zahustel Vindheim Rota
Tým Jablonec Slavia Plzeň Sparta Malmö Michalovce
Věk 26 26 30 27 23 21
Výška 180 179 183 187 183 180
Přibližná tržní hodnota podle TM 19M Kč 39M Kč 36M Kč 19M Kč 6M Kč / nákup 33M 5M Kč
Počet měřených zápasů 41 41 36 16 35 26
herní interakce za 90 min 72 67 54 63 73 75
Úspěšnost herní interakce 60% 56% 60% 59% 54% 61%
Úspěšnost v defenzivních duelech 28% 25% 17% 21% 13% 25%
Úspěšnost v hlavičkových soubojích 55% 56% 49% 61% 35% 49%
Zachycení balonu za 90 min 7 5 4 6 3 6
Získané míče za 90 min 12 10 7 8 7 12
Žluté karty na 10 zápasů 1,4 1,7 1,7 2,2 2,3 1,5
Úspěšnost přihrávek 77% 72% 80% 75% 74% 82%
Úspěšnost dlouhých přihrávek 56% 47% 53% 44% 44% 49%
Úspěšnost krátkých přihrávek 86% 81% 86% 80% 83% 88%
Úspěšnost přihrávek dopředu 72% 65% 72% 67% 61% 75%
Úspěšnost přihrávek dozadu 93% 91% 92% 89% 92% 93%
Úspěšnost přihrávek do finální třetiny hřiště 69% 56% 70% 63% 59% 71%
Úspěšnost přihrávek do vápna 55% 47% 60% 68% 49% 57%
Úspěšnost centrů 36% 35% 42% 46% 38% 35%
Úspěšnost ve vedení míče a driblinku 73% 67% 65% 69% 53% 83%
Úspěšnost v duelech s míčem na noze 52% 55% 53% 52% 37% 58%
Získané fauly na 90 min 1,1 1,2 1,0 0,7 0,7 1,8

Zdroj: Professional Players Management

Reklama
4 komentáře

4 Comments

 1. Kuba

  11.6.2019 na 16:08

  Moc hezká statistika… ale úplně k ničemu. Chybí v ní počet vstřelených branek – včetně té vlastní, počet vyprodukovaných penalt v defenzivě, obojí včetně evropských pohárů.
  Letos napravo jasně dominoval Coufal, to viděl i slepý. A to nejen v zápasech ligových, ale i pohárových např. proti Genku. Pokud jej tedy nechtějí zpeněžit, tak nákup Holeše moc smyslu nedává.
  Přibližné ceny hráčů – to je dobrý šprým, takže Coufal stojí 39MM a Zahustel 19MM? Zahustelovo bránění při standardních situacích a jeho fyzických parametrech je poněkud obskurní, řekl bych:-)

  • Roman

   11.6.2019 na 21:01

   I v počtu branek je lepší Holeš, dal jich 6, Coufal 4, ale je to pro porovnání pravých obránců v rozdílných systémech zbytečný parametr, stejně jako penalty. Důležitá je defenziva činnost, krytí hloubky, celkově poziční hra, přechodová fáze a distribuce předfinálních a finálních přihrávek.
   Ceny jsou orientační podle Transfermarktu, Coufalova i Holešova reálná cena bude vyšší, Zahustelova nižší. Při standardních situacích Zahustel bránil, právě kvůli svým fyzickým parametrům, hodně nebezpečné prostory, proto byly neúspěchy více na očích. Spíš než on za to mohl naivní týmový, stále stejný systém bránění, který si opakovaně vychutnala Slavia. To je vina spíše trenéra než Zahustela.

   • Kuba

    11.6.2019 na 22:03

    Hmm, kolik si dal Coufal vlastních gólů za sezónu ( včetně pohárů), kolik způsobil penaltových zákroků? Dle mého nula, zero, nada…
    Tak Zahustel hraje osobku při standardních situacích, hraje veskrze jen rukama i proti hráčům nižšího vzrůstu, že to až bije do očí, ale je to chyba trenéra, já Vám rozumím, líbíte se mi, opravdu líbíte:-)

 2. Mycwa

  14.6.2019 na 9:31

  Zoufal chce zoufale do Německa tak je logický že seshiti chtěj novýho beka.

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Fortuna liga

Václav Jílek a Guélor Kanga – půjde toto spojení dohromady, nebo tento záložník Spartu opustí?

Zveřejněno

dne

Od

Příprava fotbalové Sparty Praha začíná už v pondělí a nový trenér Sparty musí vyřešit na začátku přípravy jeden velký problém. Guélora Kangu. Hráče, který ze za svého pobytu ve Spartě stal „enfant terrible“ české ligy.

Zdroj: www.denik.cz

Václav Jílek při otázce na další setrvání tohoto gabonského záložníka odpověděl, že je to velmi kontroverzní hráč a že se v otázce jeho setrvání ještě nerozhodl. Po angažování jabloneckého špílmachra Michala Trávníka a při uzdravení Bořka Dočkala, který má být zdravý na podzim, to vypadá, že by hra mohla fungovat i bez gabonského záložníka.

Na druhou stranu nikdo neví, za jak dlouho se po tak dlouhém zranění Bořek Dočkal dostane do formy a i přes podzimní formu se Michal Trávník po svém zranění už do fazóny znovu nedostal a na jaře podával průměrné výkony.

Kanga je nezkrotný živel, ať už v kladném nebo záporném slova smyslu. Jednou je to v zápase vynikající hráč, který rozhoduje utkání a vypadá to, že je pro tým nepostradatelný. V dalším zápase je ovšem nedisciplinovaný, sbírá žluté a někdy i červené karty jako na běžícím páse, a tím pádem mužstvo zase oslabuje.

Trenér Václav Jílek se musí rozhodnou ihned na začátku přípravy, protože buď s Kangou bude počítat, nebo ho v dobrém nechá odejít. Nebude to jistě jednoduché rozhodnutí, neboť když nechá nový trenér jednu z letenských ikon odejít a týmu z Letné se bude dařit, tak si na tohoto záložníka nikdo za nějaký čas ani nevzpomene. Ovšem, když se Spartě dařit nebude, tak bude mít někdejší kouč Sigmy Olomouc jeho odchod na talíři co chvíli.

Václav Jílek by si s hráčem měl osobně promluvit, vysvětlit mu svoje priority a také naslouchat slovům Guélora Kangy, protože záleží především na něm. Pokud se neztotožní s představami nového trenéra, jejich spolupráce ku prospěchu rozhodně nebude.

Nejhorší by bylo zůstat na půli cesty. To znamená, že by tento hráč na Letné zůstal, ale nevešel by se do základní sestavy. On totiž v žádném případě není vhodný střídající žolík a musí dostat od trenéra důvěru. Buď hned od úvodního hvizdu, nebo by do utkání neměl zasáhnout vůbec.

Pokračovat ve čtení

Bundesliga

Zpovědnice Red Dogsu: „V srdci mám Bayern i Spartu, ale Bundesliga? To je jiná úroveň,“ prohlásil v rozhovoru redaktor stránky Srdcem Sparťan

Zveřejněno

dne

Předseda fanklubu Red Dogs Miroslav Klaban vyzpovídal Honzu Ďurče, velkého milovníka fotbalu, člena Red Dogsu a redaktora FB stránky Srdcem Sparťan. Honza je člověk, na kterého je stoprocentní spolehnutí a je to obrovský srdcař. Na zápasy jezdí pravidelně a zhodnotil rozdíl mezi českou a německou ligou. „Jedna polovička mého srdce patří Bayernu, a druhá zase Spartě. Bez půlky srdce se nedá žít,“ prozradil mimo jiné o sobě.

Zdroj: Red Dogs

M.K.: Jak dlouho fandíš Bayernu a Spartě?

Honza: Spartě od dětství. Řekl bych od roku 1995, kdy za Spartu hrál Pavel Nedvěd. Bayern jsem si zamiloval po finále s Manchesterem United v roce 1999.

M.K.: Jak jsi se dostal k fandění?

Honza: Vždycky jsem měl rád, když v TV při fotbale byla skvělá atmosféra a miluji fotbal jako celek. Třeba vesnický fotbal s klobásou a přáteli je fantastický. Ve svých 19 letech jsem byl na svém prvním zápasu u nás v Ústí nad Labem – tehdy na Divizi a už mi to zůstalo.

M.K.: Jaké byly tvoje nezapomenutelné zápasy?

Honza: Tak asi jeden z těch top zážitků byl Superpokal v Dortmundu a výhra Bayernu na penalty, zápas 2:2, takže to bylo vážně super na koukání. A co se týče Sparty, tak nejspíš zápas doma s Laziem Řím v osmifinále Evropské ligy, kdy se pak vyhrálo slavně venku 3:0.

M.K.: Stíháš kromě fotbalu a rodiny i jiné koníčky?

Honza: Ano, jezdím i na galavečery MMA a dříve jsem boxoval, bojové sporty mám strašně rád.

Zdroj: Red Dogs

M.K.: Jací jsou tvoji nejoblíbenější hráči obou klubů?

Honza: Když to vezmu jako aktivní hráči v klubu, tak je to za Spartu mladý Hložek a Dočkal, za Bayern Robert Lewandowski. Z historie Horst Siegl a “Super” Mario Basler.

M.K.: Prý teď jsi editorem stránky zabývající se Spartou, Srdcem Sparťan. Jak jsi se dostal k této štaci?

Honza: Tak tuhle stránku jsem sledoval a hodně jsem se shodoval s názory správců. Když dali inzerát, že shánějí novou krev do týmu, tak jsem něco o sobě napsal a klaplo to.

M.K.: Jaký směr má tato stránka a jak dlouho funguje?

Honza: Snažíme se lidem podávat aktuality hlavně o Spartě – žádný fake, ale vážně realitu. Poslední dobou jsme se zaměřili i na historii, aby ti mladí věděli, kdo to je třeba Vlado Labant, apod., jinak se snažíme hodně komunikovat s lidmi, což mě osobně hodně baví. Teď bereme jako náš velký úspěch, že nás začal sledovat Horst Siegl, to je pro nás top, ikona. Stránka funguje zatím jen rok, ale pracujeme, abychom odváděli dobrou práci a aby se k nám fanoušci rádi vraceli. Když to vezmu za sebe, chtěl bych dostat Srdcem Sparťan na úroveň někam, kde je Red Dogs.

Zdroj: Red Dogs

M.K.: Jezdíš na Bayern a Spartu pravidelně. Jaký rozdíl vidíš mezi těmito dvěma ligami? Fanoušci, nasazení hráčů, úroveň lig, atd.?

Honza: To nejde srovnat. To je jako srovnávat Českou republiku a Německo. A navíc to, co se děje v českém fotbale pod panem Berbrem, asi nechci ani rozebírat. To bychom z toho udělali samostatný článek.

Nasazení hráčů? Je to Bundesliga, ti frajeři, co ti vyběhnou na trávník, to je jiná úroveň, ale to musí člověk zažít na vlastní oči. Byl jsem v Dortmundu, v dresu a se šálou Bayernu, v sektoru domácích. Co myslíš, že se stalo? Nic, absolutní pohoda, pokecali jsme, dali pivko. To je v Česku nemyslitelné, třeba když přijedeš na Baník. Německo je v tomhle na úplně jiné úrovni.

M.K.: Dobře Honzo. Chceš něco říct posledními slovy, třeba co je u tebe víc? Sparta nebo Bayern?

Honza: Na tohle se mě ptá asi každý. Já ti nedokážu říct, co je víc. Moje fotbalové srdce je rozděleno na dvě poloviny, a tak to zůstane. V Srdci mám stejně jak Spartu, tak i Bayern.

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

“Je pro mě splněný sen pracovat s Rosickým,” říká nová posila Sparty Trávník

Zveřejněno

dne

V pátečních odpoledních hodinách potvrdila Sparta další posilu. Tou se stal Michal Trávník, který přišel z Jablonce. Jaké jsou jeho bezprostřední pocity po příchodu na Letnou? To prozradil v rozhovoru pro klubový web.

Zdroj: sparta.cz

“Jsem šťastný, že už to dopadlo, trvalo to celkem dlouho. Teď jsem šťastný, že budu hrát za Spartu. To zázemí a všechno, co už jsem měl možnost vidět, je skvělé. Jsem rád, že jsem tu,” říká nová posila letenského celku.

Trávník podával v posledních sezonách kvalitiní výkony, nicméně produktivitu přidal až v sezoně 2018/19. “Věděl jsem, že mi efektivita chyběla a také to, že právě branky jsou pro každého ofenzivního hráče to nejdůležitější. Minulá sezóna se mi povedla ze všech nejlépe a jsem rád, že jsem díky tomu mohl získat možnost tohoto přestupu.”

Jak dlouho trvala jednání? “O zájmu Sparty jsem se dozvěděl hned po sezóně a teď se to dotáhlo. Při jednáních na mě udělal obrovský dojem Tomáš Rosický, od dětství jsem ho sledoval, je pro mě splněný sen, že můžu s takovým člověkem spolupracovat,” dodává.

Novým trenérem Sparty bude Václav Jílek, se kterým má Trávník již zkušenosti z mládežnické reprezentace. “Byl jsem rád, když jsem se dozvěděl, že tady bude právě on. Znám ho z jednadvacítky, je to náročný trenér, ale udělal tam s námi obrovský kus práce. Věřím, že to samé se mu povede i tady.”

Pokračovat ve čtení
Reklama

Ruik Football Talk

Reklama

Oblíbené

RUIK © 2017-2019