Spojte se s námi

Fortuna liga

Slavii by mohlo angažování Holeše uškodit. Prosadí se na Spartě přes Zahustela mladý Nor?

Zveřejněno

dne

V létě by měl podle všeho proběhnout trochu překvapivý přesun Tomáše Holeše do pražské Slavie, i když se všeobecně očekávalo, že zamíří do pražské Sparty. Jak se s tím srovná sešívaná jednička Coufal a pomůže Spartě zahraniční posila?

Zdroj: fkjablonec.cz

Post krajního obránce se stává v moderních fotbalových systémem jednou z klíčových pozic a na místo, kam se s trochou nadsázky dříve uklízeli ti ne příliš šikovní, se kladou stále vyšší nároky a požaduje vyvážená defenzivní i ofenzivní složka s nevyčerpatelným fyzickým fondem pro neustálý pohyb podél lajny.

Tomáše Holeše můžeme letos označit jako jedničku na pravé straně obrany ze všech týmů naší nejvyšší soutěže. Podle údajů sportovní agentury Professional Players Management zaznamenal ze všech pravých beků nejvyšší počet herních interakcí společně s nejvyšší úspěšností. Konkrétně v průměru 72 akcí za zápas s úspěšností 60 %. Slávistický Coufal měl o 5 akcí méně a 56 %, což je stále ligový nadprůměr. Holešovi se přiblížil pouze plzeňský Řezník. Všechny tři můžeme označit za neúnavné bojovníky, kteří nevynechají jedinou možnost zaútočit, ale velmi dobře zvládají i defenzivu.

Podle všeho již domluvený přestup Holeše do Slavie se tak v českých poměrech jeví jako dosti nestandardní, pokud Slavia disponuje jedním z nejlepších pravých obránců v lize. Nicméně Holeš vychází z pomyslného individuálního souboje základních defenzivních i ofenzivních statistik opět lépe než jeho budoucí spoluhráč. Jablonecký pravý obránce zaznamenal v sezoně o 3% větší úspěšnost v defenzivních duelech a za zápas získá i zachytí o 2 míče více než Coufal. V úspěšnosti všech druhů přihrávek je na tom Holeš dokonce daleko lépe, ale přesnost přihrávky je obecně známým Coufalovým problémem (více v tabulce na konci článku).

Slavii čeká v další sezoně vysoká porce zápasů a rotace hráčů bude potřeba. Otázkou je však, jestli Holeše s Coufalem extrémní konkurence na pozici vyhecuje k lepším výkonům nebo jednoho či oba otráví, že nedostávají tolik prostoru. Pro Slavii by tak možná dával větší smysl přestup mladého talentu, který postupně po boku Coufala nebo Holeše vyroste. Podle posledních spekulací to vypadá, že Coufal zamíří před sezonou do Bundesligy.

V české lize budeme mladý talent na pravou obrannou stranu hledat marně, ale pro možnou variantu se nemusí chodit daleko. Provinční prvoligový slovenský klub Zemplín Michalovce to letos překvapivě dotáhl až do skupiny o titul a po celou sezonu na sebe velmi výrazně upozorňoval výbornými výkony šikovný jednadvacetiletý mladík Lazaros Rota, který podle datové analýzy vykazoval ve srovnání lepší čísla v přechodové a ofenzivní fázi než jednička české ligy Holeš a má velmi příznivou tržní cenu (více v tabulce na konci článku).

Velkým tématem je pravá obranná strana Sparty. Ta již nějakou dobu post pravého obránce podceňuje. V minulosti výborného Kadeřábka nahradil adekvátně mladý Rus Karavajev, kterého pak letenský tým nepochopitelně odepsal a nakonec i ne moc výhodně prodal. Současná jednička Zahustel nezačal na Spartě špatně, ale po dlouhém zranění se mu letos příliš nedařilo a stal se na jaře terčem tvrdé kritiky. Ve srovnání s Holešem a Coufalem v letošní sezoně zaostával v úspěšnosti v defenzivních duelech, nicméně si držel alespoň ligový průměr 21 %.

Hlavním problémem Zahustela byla úspěšnost přihrávek, a to konkrétně krátkých, kde se pohyboval pouze na osmdesáti procentech. V absolutním čísle stála jeho nepřesnost Spartu velký počet promarněných šancí dostat se do útoku nebo dokonce do brankové příležitosti.

Zahustel byl fanoušky Sparty dosti kritizován za nepřesné centry, nicméně paradoxně jeho úspěšnost v této sezoně je jedna z nejlepších mezi pravými obránci v české lize a to 46 %. Musíme ale přihlédnout k tomu, že vyprodukoval pouze 2 centry na zápas, což je ve Spartě hodně málo a právě jejich menší množství s kombinací menšího počtu zápasu může výsledek dosti ovlivnit. Dlouhodobě se Sparťan pohybuje v průměru úspěšnosti 38 %.

Trenér Ščasný ani následně Horňák příliš nestáli o služby kreativnějšího Rumuna Chipciua, který své nákladné hostování z Anderlechtu spíše proseděl na lavičce, za což se „odměnil“ odevzdaným výkonem v nadstavbě v Plzni.

Sparta si tedy ještě před koncem sezony pořídila pro české fanoušky neznámou posilu ze švédského Malmö Andrease Vindheima. Třiadvacetiletý rychlík je znám svým neúnavným pohybem. Vindheim měl výraznou minulou sezonu, ale v té letošní se zatím spíše hledal. Podle statistických dat Professional Players Management vykazuje mladý Nor dlouhodobě špatnou úspěšnost v defenzivních soubojích a hlavičkových soubojích, což může být ve velmi intenzivní a kontaktní české lize problém.

S individuální ofenzivní činností to také není v porovnání s českými obránci nijak valné. V ofenzivních duelech s míčem na noze a v driblinku se nachází statisticky téměř o 20 % pozadu za Coufalem, respektive Holešem. Velmi vyniká častými centry, kde je svou úspěšností na průměru českých pravých obránců. K centrovaným míčům se tedy dostává hlavně díky svým náběhům, ne individuální technickou kvalitou.

Příští sezona české nejvyšší soutěže nám tak nabídne na ne příliš populárním postu pravého obránce hned několik zajímavých příběhů. Sedne si Coufal s Holešem nebo prvně jmenovaný Slavii opustí? Chytí se nová zahraniční akvizice Sparty Vindheim? Bude lize dominovat plzeňský Řezník nebo se v české lize objeví nová hvězda Lazaros Rota?

Statistické porovnání hráčů za sezonu 2018/19

sezona 2018/2019 Holeš Coufal Řezník Zahustel Vindheim Rota
Tým Jablonec Slavia Plzeň Sparta Malmö Michalovce
Věk 26 26 30 27 23 21
Výška 180 179 183 187 183 180
Přibližná tržní hodnota podle TM 19M Kč 39M Kč 36M Kč 19M Kč 6M Kč / nákup 33M 5M Kč
Počet měřených zápasů 41 41 36 16 35 26
herní interakce za 90 min 72 67 54 63 73 75
Úspěšnost herní interakce 60% 56% 60% 59% 54% 61%
Úspěšnost v defenzivních duelech 28% 25% 17% 21% 13% 25%
Úspěšnost v hlavičkových soubojích 55% 56% 49% 61% 35% 49%
Zachycení balonu za 90 min 7 5 4 6 3 6
Získané míče za 90 min 12 10 7 8 7 12
Žluté karty na 10 zápasů 1,4 1,7 1,7 2,2 2,3 1,5
Úspěšnost přihrávek 77% 72% 80% 75% 74% 82%
Úspěšnost dlouhých přihrávek 56% 47% 53% 44% 44% 49%
Úspěšnost krátkých přihrávek 86% 81% 86% 80% 83% 88%
Úspěšnost přihrávek dopředu 72% 65% 72% 67% 61% 75%
Úspěšnost přihrávek dozadu 93% 91% 92% 89% 92% 93%
Úspěšnost přihrávek do finální třetiny hřiště 69% 56% 70% 63% 59% 71%
Úspěšnost přihrávek do vápna 55% 47% 60% 68% 49% 57%
Úspěšnost centrů 36% 35% 42% 46% 38% 35%
Úspěšnost ve vedení míče a driblinku 73% 67% 65% 69% 53% 83%
Úspěšnost v duelech s míčem na noze 52% 55% 53% 52% 37% 58%
Získané fauly na 90 min 1,1 1,2 1,0 0,7 0,7 1,8

Zdroj: Professional Players Management

Reklama
4 komentáře

4 Comments

 1. Kuba

  11.6.2019 na 16:08

  Moc hezká statistika… ale úplně k ničemu. Chybí v ní počet vstřelených branek – včetně té vlastní, počet vyprodukovaných penalt v defenzivě, obojí včetně evropských pohárů.
  Letos napravo jasně dominoval Coufal, to viděl i slepý. A to nejen v zápasech ligových, ale i pohárových např. proti Genku. Pokud jej tedy nechtějí zpeněžit, tak nákup Holeše moc smyslu nedává.
  Přibližné ceny hráčů – to je dobrý šprým, takže Coufal stojí 39MM a Zahustel 19MM? Zahustelovo bránění při standardních situacích a jeho fyzických parametrech je poněkud obskurní, řekl bych:-)

  • Roman

   11.6.2019 na 21:01

   I v počtu branek je lepší Holeš, dal jich 6, Coufal 4, ale je to pro porovnání pravých obránců v rozdílných systémech zbytečný parametr, stejně jako penalty. Důležitá je defenziva činnost, krytí hloubky, celkově poziční hra, přechodová fáze a distribuce předfinálních a finálních přihrávek.
   Ceny jsou orientační podle Transfermarktu, Coufalova i Holešova reálná cena bude vyšší, Zahustelova nižší. Při standardních situacích Zahustel bránil, právě kvůli svým fyzickým parametrům, hodně nebezpečné prostory, proto byly neúspěchy více na očích. Spíš než on za to mohl naivní týmový, stále stejný systém bránění, který si opakovaně vychutnala Slavia. To je vina spíše trenéra než Zahustela.

   • Kuba

    11.6.2019 na 22:03

    Hmm, kolik si dal Coufal vlastních gólů za sezónu ( včetně pohárů), kolik způsobil penaltových zákroků? Dle mého nula, zero, nada…
    Tak Zahustel hraje osobku při standardních situacích, hraje veskrze jen rukama i proti hráčům nižšího vzrůstu, že to až bije do očí, ale je to chyba trenéra, já Vám rozumím, líbíte se mi, opravdu líbíte:-)

 2. Mycwa

  14.6.2019 na 9:31

  Zoufal chce zoufale do Německa tak je logický že seshiti chtěj novýho beka.

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Fortuna liga

České kluby si pád do suterénu Evropy zavinily sami. Termínovou listinu odsouhlasily všechny

Zveřejněno

dne

Od

Vinu za neúspěch českých klubů v evropských soutěžích mnozí svalili na nadstavbu Fortuna ligy, ale když se v minulém ročníku tvořil časový rozvrh celé soutěže, bylo předem jasné, že letní přestávka bude velmi krátká. Za propadák ve předkolech Evropské ligy totiž nemůže nikdo jiný, než kluby samotné.

Letní přestávka byla letos kratší než kdy jindy. Týmy si tak musí uvědomit, že když chtějí přebudovat od základu mužstvo, musí tak učinit až v zimní přestávce. Dopředu si vše přece odhlasovaly.

Jablonec po odchodu některých svých klíčových hráčů nestačil na tým z Arménie už ve druhém předkole, což není vůbec dobrá vizitka pro žádný tým z popředí české ligy. Není se však čemu divit, když uvážíme, jakými změnami prošel.

Mladá Boleslav nezahájila sezónu vůbec dobře také patrně proto, že přišlo mnoho nových hráčů, kteří nestačili do týmu zapadnout. Na soupeře ve druhém předkole to stačilo, ale klub z rumunské metropole ve třetím předkole už byl nad síly boleslavských.

Plzni jistě chybělo štěstí, ale na to se také nehraje. Z tolika šancí se musí dát více než jeden gól. A Sparta? Trenér Jílek nyní tvrdí, že se přes turecký Trabzonspor dalo přejít. Jeho hráči však v odvetě nechali sebevědomí někde v letadle. Po vyrovnání na 1:1 Sparta přidala na ofenzivě a turecká obrana byla velmi zranitelná. Hrát od začátku tímto stylem si však netroufla.

Sparta se měla poučit od Slavie v minulém roce. Tehdy právě díky vysokému sebevědomí měla v zápasech Evropské ligy i na hřištích soupeřů navrch. Trenér Jílek tak mužstvo na tento zápas očividně připravil špatně.

Takže žádná nadstavba. Hráčský kádr měl u těchto týmů zůstat téměř beze změny. Brzký začátek také nebyl na škodu. Pro evropské poháry je přece lepší, když české kluby hrají soutěžní zápasy místo přípravných. Suterén Evropy tak patří českým klubům oprávněně. Vše si přece sami odhlasovaly.

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Pavel Vrba osmnáct výborných hráčů v kádru rozhodně nemá. Týmovým výkonům chybí vyrovnanost

Zveřejněno

dne

Od

Pavel Vrba a celá Plzeň má velký problém. Mužstvo nevyhrává, vypadlo ve třetím předkole Evropské ligy a do Belgie odešel klíčový záložník Patrik Hrošovský. V neděli mužstvo remizovalo v Teplicích 1:1, když mu došly po čtvrtečním domácím náročném zápase ve druhém poločase síly.

zdroj: fcviktoria.cz

Belgické Antverpy navíc viktoriány v prodloužení vyřadily, i když hosté dohrávali o 10 hráčích. Trenér Vrba udělal hrubou chybu, když vystřídal Joyela Kayambu Adamem Hlouškem. Počítal s tím, že když postaví dalšího obránce, pravděpodobnost obdržení gólu se rapidně sníží. Jenže se stalo nepochopitelné. Celá jedenáctka plzeňských stála ve svém vlastním pokutovém území a nechala propadnout balón k úplně volnému belgickému hráči, který pohodlně skóroval.

Branka by nic neznamenala, kdyby Viktoria proměnila alespoň polovinu šancí, které trestuhodně zahodila. Nejlepší hráč týmu Joel Kayamba vůbec neměl být střídán. Byl jediný, který udržel déle míč na soupeřově polovině, a jeho aktivita by byla platná až do konce zápasu. Pro loňského vicemistra znamená neúčast v evropských soutěžích obrovský neúspěch. Tým je v přestavbě, jejíž průběh však není v žádném případě hladký.

Ke všem problémům se přidaly ještě nelichotivé výsledky z Fortuna ligy. Poslední domácí utkání se Slováckem bylo jen vyvrcholením výsledkového a výkonnostního trápení celého mužstva celku. Trenérovi Vrbovi není co závidět, protože se jeho kdysi výborný tým nachází ve stavu, který v Plzni dlouho nepamatují. Trenér musí toto mužstvo postavit hlavně psychicky na nohy. Bude však na to mít dost času?

Před odvetným utkáním druhého předkola Ligy mistrů v řeckém Pireu trenér Vrba tvrdil, že má v kádru 18 výborných hráčů a neví, koho má postavit. Po výprasku 0:4 jakoby se forma forma všech viktoriánů ztratila někde v dálce a mužstvo nemůže chytit ten správný vítr do plachet. Možná však všichni hráči nejsou tak výborní, jak si trenér myslí. Opravdovou kvalitu totiž ukážou až výsledky ve dlouhodobějším horizontu.

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Běsnící dav fanoušků Baníku na Letné? Fanoušci Baníku to vidí trochu jinak

Zveřejněno

dne

Fanoušci Baníku byli po prohře svého týmu na Spartě 0:2 v médiích opět a zase vykresleni jako běsnící dav šílenců. Příznivci slezského celku však mají na celou situaci jiný názor. Podle nich policisté svůj zásah na pražské Letné hrubě nezvládli.

Embed from Getty Images

Baník Ostrava se může pochlubit těmi nejlepšími a nejvěrnějšími fanoušky v celé republice. Fanoušci slezského celku jezdí svůj tým podporovat po celé republice, přičemž nejpočetnější a zároveň nejrizikovější výjezdy fanoušků Baníku se týkají především zápasu mezi Spartou a Baníkem na Letné.

A podle policie se tato skutečnost po nedělním zápase těchto dvou rivalů opět potvrdila, když policie zadržela celkem 28 příznivců slezského celku, kteří měli údajně na Letné napadnout pořadatele a hasiče. Dokonce snad měli házet sudy s pivem mezi ostatní diváky.

Fanoušci Baníku však tuto situaci viděli trochu jinak. Podle nich měla policie na Letné přistoupit k brutálnímu zásahu, při kterém bylo zraněno několik žen a jedno dítě dokonce zkolabovalo po užití slzného plynu.

Mediální hysterie pokračuje, tentokrát jde o fanoušky Baníku na Letné…Tady je však pohled z druhé strany, který se…

Zveřejnil(a) Baník Ostrava & GKS Katowice Fans dne Pondělí 19. srpna 2019

Podle fanoušků Baníku to není poprvé a zřejmě naposled, kdy si na ně během výjezdu Policie ČR a pořadatelská služba na stadionu došlápla. Baníkovci si již několik let stěžují na zcela neadekvátní chování především ze strany policie, která k nim nepřistupuje jako k lidem, nýbrž jako ke zvěři na výletě.

Pokračovat ve čtení
Reklama

Ruik Football Talk

Reklama

Oblíbené