Spojte se s námi


Fortuna liga

Skvělá zpráva pro Slavii! Cesta do Ligy mistrů nikdy nebyla jednodušší, naopak Spartě změny její cestu komplikují

Liga mistrů. Země zaslíbená, po které touží každý a kdo říká, že ne, touží po ní ještě víc. Od příští sezóny se ale tato legendární a nejprestižnější soutěž kompletně mění a mění se také pravidla. Ta hodně napomohla Slavii, naopak Sparta z nich mít radost určitě nebude.

Publikováno

dne

Liga mistrů. Země zaslíbená, po které touží každý a kdo říká, že ne, touží po ní ještě víc. Od příští sezóny se ale tato legendární a nejprestižnější soutěž kompletně mění a mění se také pravidla. Ta hodně napomohla Slavii, naopak Sparta z nich mít radost určitě nebude.

Koeficient. Magické slůvko, které tolik znamená, přitom v sobě skrývá několik záhad a proměnných. Doteď jsme znali všichni spíše národní koeficient, tedy ten, do kterého se skládají všechny celky z jedné země.

Nová Liga mistrů

Jenže od nové sezóny bude mnohem větší roli hrát klubový koeficient. Tedy ten, který si každý klub za posledních 5 let nahrál sám pro sebe. Na první pohled tak není těžké rozklíčovat, že z téhle zprávy má radost hlavně Slavia, která byla v Evropě v posledních letech velice úspěšná, naopak na Spartě, kde se v evropských pohárech vůbec nedařilo, se ke stropu rozhodně neskáče.

Liga mistrů zažije od sezóny 2024/25 velkou transformaci. Je otázka na jak dlouho, jelikož už se opět mluví o jejím zrušení, ale prozatím počítejme s touto variantou. Místo klasických 32 účastníků a osmi skupin po čtyřech si nejprestižnější soutěž zahraje 36 týmů a žádné skupiny nebudou.

Celky budou rozděleny do čtyř výkonnostních košů jako obvykle, ovšem bude se jednat o jednu velkou „ligu“ a každému týmu bude vylosováno 8 celků, se kterými se utká – 4 zápasy doma, 4 zápasy venku.

To logicky přináší změny i pro týmy, které jsou každý rok na hraně účasti. Pokud Ligu mistrů vyhraje celek, který si zároveň zajistí místo ze své ligy (velmi pravděpodobná věc), začnou pořádná škatulata. Toto uvolněné místo by zabral Šachtar Doněck, který by tak prošel do Ligy mistrů napřímo.

Tím by se však uvolnilo místo v play-off Ligy mistrů, na které by se posunul některý tým z předchozích předkol. Dosud se posouvaly týmy podle národního koeficientu, to se ale od příští sezóny mění. Ještě v této sezóně by se posouval výše mistr 15. země v žebříčku koeficientů (Česko), nově bude posunut klub s nejvyšším koeficientem.

Slavia jásá, Sparta smutní

To je tak špatná zpráva pro Spartu. Té se v posledních letech v Evropě vůbec nedařilo a její klubový koeficient je tak nízký, že toto místo neobsadí. Pokud vyhraje titul, bude si muset cestu klestit už z druhého předkola.

Naopak velkou radost mohou mít v Edenu. Sešívaní si za poslední roky nahráli tak velký koeficient, že by v případě titulu toto místo obsadili právě oni. A může to být ještě lepší. Pokud Šachtar nevyhraje ukrajinskou ligu, postoupila by Slavia přímo do Ligy mistrů bez nutnosti předkol.

Tím dobré zprávy pro Slavii ještě nekončí. Ani druhé místo v české lize totiž nemusí být pro sešívané z pohledu účasti v Evropě nijak zásadní. Pokud se vítěz Evropské ligy kvalifikuje do Ligy mistrů ze své soutěže, uvolní se místo v třetím předkole nemistrovské části kvalifikace. To by připadlo opět celku s nejvyšším koeficientem, tedy Slavii. Toto předkolo už by zajišťovalo jistotu Evropské ligy.

Slavia tak na připravovaných změnách nejspíš hodně vydělá, ať už skončí v české lize na prvním či druhém místě. Naopak pro Spartu to je spíše překážka.

Zdroj: FC Koeficient, X

Reklama

Oblíbené