Spojte se s námi


Fortuna liga

Kdo se dostal mezi pětici nejlepších hráčů Sparty?

V dresu Sparty se objevil nespočet velmi kvalitních hráčů. Také proto je tým založený v roce 1893 historicky nejúspěšnějším na celém území České republiky. Kteří fotbalisté patří vůbec mezi ty nejlepší, kteří oblékli rudý dres?

Publikováno

dne

V dresu Sparty se objevil nespočet velmi kvalitních hráčů. Také proto je tým založený v roce 1893 historicky nejúspěšnějším na celém území České republiky. Kteří fotbalisté patří vůbec mezi ty nejlepší, kteří oblékli rudý dres?

Zdroj: AC Sparta Praha

Začít bychom měli samozřejmě u Jiřího Novotného. Feri, jak se mu přezdívalo, získal na Letné čtrnáct mistrovských titulů. To je nejvyšší číslo ze všech hráčů, kteří v nejvyšší české soutěži nastupovali.

Novotný nastupoval nejčastěji na postu stopera, z nějž vstřelil také 31 gólů. Ve Spartě strávil devatenáct roků, přičemž tři z nich byly u mládežnických výběrů. V roce 2003 se Novotný dostal i do zahraničí a zahrál si třeba za Rubin Kazaň.

Nejlepším střelcem v historii Sparty je Oldřich Nejedlý. Během let 1931-1941 stihl odehrát neuvěřitelných 415 zápasů, v nichž vstřelil 388 gólů. Z nich bylo 162 v ligových utkáních, díky čemuž se dostal do Klubu ligových kanonýrů.

Se Spartou ovládl kromě československé ligy také Středoevropský pohár, což byl nejhodnotnější klubová trofej. V roce 1934 pomohl reprezentaci k druhému místu na mistrovství světa.

Zapomínat nesmíme ani na Jaromíra Blažka. Ten ve Spartě nastoupil do 228 ligových zápasů, v nichž si udržel 109 čistých kont. Nikoho nepřekvapí, že je to nejlepší bilance ze všech brankářů Sparty.

Čtrnáctinásobný reprezentant získal během svého angažmá na Letné šest mistrovských titulů. Později se vydal i do zahraničí, když působil v německém Norimberku.

Za zmínku nepochybně stojí také Michal Horňák, současný trenér sparťanského B-mužstva. Také on strávil největší část své hráčské kariéry ve Spartě, do jejíž historie se zapsal nesmazatelným písmem.

Nastupoval buď na postu stopera nebo krajního obránce a s oblibou podporoval útočné akce svého týmu. Na Letné získal deset mistrovských titulů a po zásluze dostal i několik reprezentačních pozvánek.

Z novodobé historie týmu zaujal David Lafata. Ten sice přišel do Sparty až po oslavě 30. narozenin, avšak zanechal zde významnou stopu. V ligových střetnutích v rudém dresu vstřelil Lafata 83 branek.

Po zásluze je tak nejlepším střelcem samostatné české soutěže (198 gólů). Se Spartou získal double a následně i český Superpohár. Na mezinárodní půdě se prosadil do sítě Chelsea, Schalke 04 či Young Boys Bern.

Dalšími významnými hráči Sparty jsou Horst Siegl, Michal Bílek, Ivan Hašek, Jozef Chovanec, Zdeněk Svoboda, Vítězslav Lavička či Jan Stejskal. Další hráči Spartou prošli, ale proslavili se především v zahraničí (Rosický, Koller, Nedvěd).

Zdroj: Wikipedie

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.