Spojte se s námi


Zimní sporty

Samková si v Gruzii dojela pro další zlato a vede Světový pohár!

Eva Samková opět naplno prokázala své kvality! Při zastávce Světového poháru si dojela pro zlato, navíc se dostala do čela celkového pořadí Světového poháru.

Publikováno

dne

Eva Samková opět naplno prokázala své kvality! Při zastávce Světového poháru si dojela pro zlato, navíc se dostala do čela celkového pořadí Světového poháru.

Zdroj: Andrea Miola, Flickr, CC BY-SA 2.0

Fantastická Eva Samková! Sedmadvacetiletá snowboardcrossařka totiž s přehledem ovládla závod Světového poháru v Gruzii.

Rodačka z Vrchlabí musela zvládnout několik kritických momentů, prokázala však zkušenost mistrů a se všemi si poradila na výbornou.

V semifinále měla hned po startu kolizi se soupeřkami, totéž ve finále, kde navíc poté za plné jízdy přeskočila prkno své italské soupeřky Michely Moioliové.

Právě před Italku se dostala Samková díky této výhře i v celkovém pořadí Světového poháru, vede o pět bodů.

Další závod je na programu v pátek. Celkově pak Světový pohár vyvrcholí 20. března ve Veysonnaz.

Zdroj: Mezinárodní lyžařská federace

Reklama

Zimní sporty

Vstup do sezony jako hrom! Davidová rozdrtila konkurenci a oblékne žlutý dres

Český biatlon hned na úvod roku slaví skvělý úspěch. Markéta Davidová, mistryně světa z Pokljuky, dokázala zastřílet vytrvalostní závod ve švédském Östersundu čistě a vyhrála před Rakušankou Lisou Theresou Hauserovou o více jak minutu.

Publikováno

dne

Český biatlon hned na úvod roku slaví skvělý úspěch. Markéta Davidová, mistryně světa z Pokljuky, dokázala zastřílet vytrvalostní závod ve švédském Östersundu čistě a vyhrála před Rakušankou Lisou Theresou Hauserovou o více jak minutu. 24letá reprezentantka se tak podívá poprvé v kariéře do čela Světového poháru.

Do závodu odstartovala Davidová s číslem 37, když už na trati byly takové hvězdy jako aktuální držitelka velkého křišťálového glóbu Eckhoffová nebo vítězky loňského bodování vytrvalostního závodu, Italka Wiererová s Rakušankou Hauserovou.

Zatímco ostatní favoritky se na střelnici trápily, Davidová působila klidným dojmem.

Závod pravděpodobně definitivně rozhodla chyba Hauserové na poslední položce, která dala naší biatlonistce šanci také jednou netrefit terč.

„Makula“, jak zní přezdívka Davidové, však nenechala nic náhodě a čistě zastřílela i poslední „stojku“.

Začátek roku se tak ve Švédsku podařil na jedničku. Z Češek kromě Davidové bodovala pouze 33. Lucie Charvátová.

Dalšími v pořadí byly 58. Jessica Jislová, 63. Tereza Vinklárková a 69. Eva Puskarčíková.

Zdroj: Český biatlon

Pokračovat ve čtení

Zimní sporty

O víkendu začíná Světový pohár v biatlonu. Jaké jsou největší favoritky na celkové vítězství?

V sobotu začíná další ročník Světového poháru v biatlonu. Na zisk celkového titulu si dělá zálusk řada biatlonistek, které jsou však těmi největšími adeptkami na vítězství?

Publikováno

dne

Od

V sobotu začíná další ročník Světového poháru v biatlonu. Na zisk celkového titulu si dělá zálusk řada biatlonistek, které jsou však těmi největšími adeptkami na vítězství?

V uplynulém ročníku kralovaly Norky. Z celkového triumfu se radovala Tiril Eckhoffová, jež měla na kontě 1152 bodů, za ní pak skončila její reprezentační kolegyně Marte Olsbuová Roeiselandová.

Obě tyto závodnice budou patřit k největším favoritkám i nyní. Eckhoffová běžecky nemá konkurenci, otázkou je, jak si povede na střelnici. Eckhoffová totiž není na střelnici zrovna nejjistější, což jsme mohli vidět hned v úvodu minulé sezóny. V prvním závodě se umístila dokonce až na 67. místě, jakmile se ale dostala do pohody, byla k nezastavení.

Oproti Eckhoffové je Olsbuová Roeiselandová o poznání vyrovnanější závodnicí. S železnou pravidelností se v jednotlivých závodech umisťuje v první desítce, bohužel pro ni není tak výraznou závodnicí jako její kolegyně. I přesto bude chtít letos zaútočit na celkové prvenství i ona.

Ve výčtu favoritek nemůžeme zapomenout ani na sestry Öbergovy. Zejména Hanna Öbergová v minulé sezóně dosahovala skvělých výsledků. V úvodu sezóny to dokonce vypadalo, že bude bojovat o celkový titul, dlouho průběžné pořadí vedla, ale poté přišel obrovský březnový výpadek a propad „až“ na čtvrté místo.

Nemůžeme opomenout ani Němku Franzisku Preußovou. Ta má za sebou doposud nejúspěšnější sezónu, ve které se v závěru probojovala na třetí místo celkového pořadí. Preußová má za sebou velký výkonnostní posun a do další sezóny půjde z pozice německé jedničky. A co víc? I jako jedna z kandidátek na vítězství.

Na závěr by bylo vhodné ještě zmínit Dorotheu Wiererovou. Ta v minulé sezóně příliš neoslnila. Běžecky na tom byla velmi špatně, i přesto se umístila na páté pozici. V letní přípravě ale Wiererová působí velmi sebevědomě a odhodlaně. Zcela určitě bude chtít bojovat o titul ze Světového poháru.

Zdroj: Livesport

Pokračovat ve čtení

Ostatní

Preview biatlonové sezóny 2021/22: Jak se zadaří českým závodníkům?

Velmi důležitá sezóna čeká Davidovou a spol. Bude to sezóna olympijská, česká reprezentace bude cílit hlavně na tuto vrcholnou akci. I ve Světovém poháru by Češi měli být konkurenceschopní.

Publikováno

dne

Velmi důležitá sezóna čeká Davidovou a spol. Bude to sezóna olympijská, česká reprezentace bude cílit hlavně na tuto vrcholnou akci. I ve Světovém poháru by Češi měli být konkurenceschopní. Lídrem ženského týmu bude Markéta Davidová, značný přísun bodů se očekává také od Charvátové, ostatní závodnice budou spokojeny s každým umístěním v bodované čtyřicítce. Mužská část je v procesu generační obměny, jedničkou bude Michal Krčmář. Prorazí čeští mladíci již v této sezoně? Půjde o poslední sezónu Markéty Davidové? Jak se tento ročník povede ostatním?

Markéta Davidová

Největší naděje české reprezentace. V současnosti patří do absolutní špičky světového biatlonu. Vyniká famózním během a přesnou střelbou. V minulé sezoně skončila na 11. místě. Na mistrovství světa v Pokljuce dosáhla na vysněný titul mistryně světa. V této sezoně může být ještě mnohem úspěšnější. K výkonnostnímu zlepšení potřebuje být konzistentnější a zrychlit rychlost střelby. Když se to povede, může pravidelně útočit na medailové umístění.

Absolutním vrcholem pro ní budou ZOH v Pekingu. Davidová se již několikrát nechala slyšet, že právě po nadcházejících olympijských hrách zvažuje předčasný konec kariéry. Biatlon pro ní není prioritou číslo jedna. Sama se vyjádřila pochybnosti o tom, že si nedokáže představit své závodění po třicítce. V posledních rozhovorech se této otázce vyhýbala, což dává naději, že si tento závažný krok ještě rozmyslí. Byla by škoda, aby další česká biatlonová hvězda skončila tak brzy.(Soukalová ukončila kariéru ve 29 letech).

Lucie Charvátová

Na trati podobně ďábelsky rychlá jako Davidová, ale rozhodně ne tak úspěšná. Česká dvojka má totiž dlouhodobé problémy se střelbou. Často ji právě střelba zpacká nadějně rozjetý závod. Střelecky ji vyšlo jen pár závodů v kariéře(5. a 6. místo v rámci SP v Hochfilzenu, zisk bronzu na MS 2020).

Charvátová je velmi nevyrovnanou střelkyní, na což doplácí český tým i ve štafetách. 28letá Češka má potenciál na to, aby se zařadila do širší světové špičky. Bez lepších střeleckých čísel to však nepůjde. Ale třeba tohle bude právě ta sezóna, kdy svůj střelecký blok prolomí a všem nám vytře zrak. Všechno je možné.

Eva Kristejn-Puskarčíková

Doba, kdy tato Češka patřila do širší špičky je pryč. To ještě bylo za éry Veroniky Vítkové a Gabriely Soukalové, které tehdy patřily do absolutní elity ženského biatlonu. A to už je několik let zpátky. 30letá Češka se v posledních sezónách trápí, její výkonnost rapidně klesá.

Hlavně po běžecké stránce je to špatné, aktuálně patří mezi úplně ty nejhorší. I když se jí povede střelba, často to právě kvůli pomalému běhu nevyjde ani na bodové umístění. Často ji sráží i zdravotní problémy. Nějaká nadějná očekávání jsou v jejím případě nereálná. Každý získaný bod v rámci Světového poháru bude úspěchem.

Jessica Jislová

Podobný případ jako Puškarčíková. Ucházející střelba, ale jen podprůměrný běh. Během sezóny je však schopná zajet několik solidních výsledků, kdy dokáže zaútočit na umístění v TOP 20. U Jislové platí, že je spíše týmová hráčka. Ve štafetě předvádí daleko lepší výkony než v individuálních závodech. A to jak po běžecké, tak i po střelecké stránce. Závody jsou kratší, což jí sedí. Podobně by tomu mělo být i v této sezoně. V individuálních závodech bude ráda za každý bod, ve štafetách by měla být oporou týmu.

Tereza Vinklárková

22letá Češka je benjamínkem českého týmu. Do kolotoče Světového poháru nakoukla v minulé sezoně, letos by měla být jeho pevnou součástí. Vyniká spolehlivou střelbou, v běžecké části má však co zlepšovat. Solidní formu prokázala na domácím mistrovství světa v letním biatlonu, kdy se jednou umístila v TOP 10. Tento ročník bude pro ní o sbírání zkušeností. Může reálně zabojovat o nominaci na ZOH, které pořádá čínský Peking.

Michal Krčmář

Poslední přeživší z úspěšné mužské medailové generace. Jasný lídr mužského týmu. Měl by být nejen oporou, ale také mentorem nadějných kolegů. Minulá sezóna mu úplně nevyšla (23. místo v SP). Značně ho však přibrzdily vleklé zdravotní potíže. Ve skutečnosti má ale daleko na víc. Reálně může pravidelně útočit na TOP 15.

K naplnění tohoto cíle bude potřebovat lepší střelecká čísla a rychlejší běh. „Bimbo“ to však v sobě rozhodně má, ještě nedosáhl na své maximum. Jeho prioritou bude uspět na ZOH 2022, kde bude obhajovat stříbrnou medaili. Navázat na tento úspěch bude složité, ale ne nemožné. Pokud ideálně načasuje formu, tak se může stát cokoliv.

Jakub Švrtecký

Aktuální dvojka českého týmu. Své místo však rozhodně garantované nemá. Biatlonista s velkým talentem, který zatím nedokázal úplně prodat. Jeho běh je velmi kvalitní, ale ta střelba. Tu má podobně špatnou jako Charvátová. Bídná střelecká úspěšnost ho strašně sráží a nedovolí mu prorazit mezi ty nejlepší.

Je mu stále jen 22 let, někteří závodníci prorazí až v pozdějším biatlonovém věku. Doba hájení však u něj pomalu končí, součástí českého „áčka“ je již několik let. Po příchodu nadějných závodníků bude mít navíc větší konkurenci. Štvrtecký má veškeré schopnosti, aby se stal oporou české reprezentace. Stačí pár povedených závodů a může to být pro něj průlomová sezóna.

Tomáš Krupčík

Většinu minulé sezóny musel kvůli zranění vynechat. Je tak otázkou, jak na tom skutečně bude. V předchozích ročnících však ukázal, že je schopný překvapit a v několika závodech konkurovat těm nejlepším. Bude nutné chytit se střelecky, úspěšná střelba je u něj naprosto zásadní. Pokud se dostane formy, bude oporou českého týmu. V minulosti byl klíčovým článkem štafety, kterou často podržel. Doufejme, že comeback Tomáše Krupčíka mezi světovou elitu bude úspěšný.

Mikuláš Karlík

Jeden z nadějných mladíků nastupující generace. Společně s Hornigem a Mikyskou uspěl na loňském MS juniorů (stříbro ve sprintu,bronz ze štafety). Svůj potenciál nastínil i ve Světovém poháru, ve kterém si připsal první body v kariéře. Pro Karlíka tohle může být průlomová sezóna. Už teď jsou jeho běžecké časy srovnatelné se světovou špičkou. Své výkony na trati dokáže podpořit solidní střelbou. Karlík je generačním talentem, který český tým možná nikdy neměl. Pokud má někdo na to, aby navázal na úspěchy Moravce či Šlesingra, tak je to právě tento 22letý Čech.

Vítězslav Hornig

Další talent, kterému vyšla předchozí sezóna na výbornou. A to jak na MS juniorů (bronz, 3x v TOP 10), tak i v rámci letního MS v biatlonu (4 cenné kovy ze 4 závodů). Hornig také nakoukl do Světového poháru, kde hlavně sbíral zkušenosti. Platí u něj to samé co u Karlíka. Má ohromný potenciál, jeho budoucnost může být hodně zářivá. Když půjde vše jak má, stane se tahounem české reprezentace.

Tomáš Mikyska

Další z řady nadějných Čechů. I on byl na nedávných vrcholných akcích velmi úspěšný. Podílel se na zisku bronzu z juniorského mistrovství světa. Letní domácí šampionát totálně opanoval. Dvakrát se stal mistrem světa, do bohaté medailové sbírky přidal i stříbro. Startoval již na několika podnicích Světového poháru, kde rozhodně nezklamal.

Český biatlon si vychoval velmi nadějnou generaci, která může za pár let sklízet velké světové úspěchy. Nástupci Moravce, Šlesingra či Soukupa jsou připraveni zazářit. Závisí jen na nich, zda svou hvězdnou budoucnost dokáží proměnit v pohádkovou realitu.

Zdroj: Biathlonworld, Twitter

Pokračovat ve čtení

Oblíbené