Spojte se s námi


Hokej

Rváči z Broad Street vrátili Philadelphii čest a pro Flyers získali dva Stanley Cupy. Celá NHL se jich bála, proti Sovětům jí však zachránili reputaci

Philadelphia Flyers? Dnes již tradiční hokejová značka, nicméně vždy tomu tak nebylo. Když NHL do tohoto pensylvánského města zamířila, velká sláva z toho nebyla. Rychle se to ovšem změnilo a mohli za to zejména legendární Broad Street Bullies, kteří bitky povýšili na úspěšnou taktiku. Město je milovalo, všichni ostatní se báli.

Publikováno

dne

Philadelphia Flyers? Dnes již tradiční hokejová značka, nicméně vždy tomu tak nebylo. Když NHL do tohoto pensylvánského města zamířila, velká sláva z toho nebyla. Rychle se to ovšem změnilo a mohli za to zejména legendární Broad Street Bullies, kteří bitky povýšili na úspěšnou taktiku. Město je milovalo, všichni ostatní se báli.

Hokej ve Philadelphii? Riskantní krok vyšel

Philadelphie je sportovním městem. Jedná se o tradiční domov týmu hrajícího MLB, NFL a NBA. Nicméně v 60. letech dostal podnikatel Ed Snider s riskantním nápadem. Aby se tu hrála také NHL, třebaže hokej v pensylvánském městě vesměs nikoho nezajímal.

Jenže Shiner získal půjčku a na dnes již pro hokejové fanoušky slavné ulici Broad Street nechal postavit stadion Spectrum. Od roku 1967 se tu hraje nejlepší hokejová liga světa. Flyers byli jedním z šesti týmů, které doplnily původní šestici známou jako The Original Six.

Když byl tým založen, byl nezájem znát. Do Philadelphie navíc chodili hlavně nechtění a staří hráči. Jenže první sezona se vydařila na výbornou a Flyers ovládli Západní konferenci. V play-off sice vypadli ve čtvrtfinále, ale přesto to nebylo vůbec zlé.

Hokej si tak překvapivě rychle našel poměrně velké množství fanoušků. Nejvýznamnější etapa klubové historie však byla teprve na obzoru. Velmi blízko.

Rváči z Broad Street navždy změnili NHL

Flyers budili strach, vytvořili „novou nemoc“

Hokej a bitky? To k sobě patří. Byť už dnes na přestřelky pěstmi nedochází zdaleka tolik, jako tomu bylo dříve. Nicméně byli to právě Flyers, kdo za to svým způsobem může. Posunuli totiž agresivitu a násilí v hokeji na úplně jinou, do té doby nemyslitelnou úroveň.

Mělo to však svůj důvod. Když byla Philadelphia v NHL nová, tak ji v prvních sezonách v play-off doslova terorizovali hráči St. Louis Blues. „Řekli jsme si, že od té chvíle už se nenecháme nikým zastrašit. A na tom jsme postavili naši strategii ve výběru hráčů,“ cituje Snidera server NHL.

Jeho slova se ostatně potvrdila už v draftu v roce 1969. Bobby Clarke byl velkým talentem, nicméně budil respekt. Jeho tvrdost poznal i František Pospíšil. Flyers pak získali také Dona Saleskiho, Boba Kellyho či Davea Schultze.

Právě příchod Schultze se zdál být mnohdy zásadní. „Věřte mi to, nebo ne, já byl hlavně střelec. Když ale někdo chtěl provokovat naše hráče, tak jsem do toho musel promluvit,“ nechal se slyšet proslulý ranař, který se dočkal přezdívky „Kladivo“.

Rodil se tým, který byl v celé NHL nenáviděn. Fanoušci Flyers jej ale milovali. Zápasy byly plné akce. Nejen té hokejové. Dokonce vznikl pojem „Philadelphia Flu“, přičemž slovíčko „flu“ značí v překladu chřipku. Mnoho hráčů odmítalo proti Philadelphii vůbec nastoupit, o den později však byli zdraví.

4. ledna 1973 pak vyšel ve Philadelphia Daily News článek, který navždy pojmenoval legendární éru v historii Flyers. Titulek Broad Streed Bullies uspěl naplno.

Dva Stanley Cupy v řadě? A proč ne?

Plán Philadelphie vyšel na výbornou a velmi rychle. Získaný respekt u soupeřů znamenal nejen to, že se někteří hráči zápasům s Flyers vyhýbali. Šlo to pochopitelně znát i v soubojích, tempu a nasazení.

Nicméně pouze rvačky neznamenají úspěch. „Mohli byste být i nejlepšími rváči na světě, ale kdyby váš tým neměl talent, stejně byste nikoho neporazili. Flyers tehdy měli spoustu talentu,“ má jasno dvojnásobný držitel Stanley Cupu s Bostonem Phil Esposito.

Velké hokejové kvality prokazoval jednak výše zmíněný Bobby Clarcke, ale spolu s ním třeba i Bill Barber, Rick MacLeish či Reggie Leach. V bráně navíc zářil Bernie Parent. Ve městě, které strádalo po sportovním úspěchu, jej nečekaně přinesli právě Flyers. A nejen jednou.

Philadelphia získala hned dvakrát v řadě Stanley Cup. Konkrétně v sezonách 1973/74 a 1974/75. V obou ročnících Flyers poměrně dominantně ovládli svou konferenci a skončili po základní části první.

V první vítězné sezoně utrpěli v základní části jen 16 proher v 80 zápasech. A v podobném duchu pokračovali v play-off. Toronto zničili 4:0 na zápasy, semifinále s New Yorkem Rangers bylo dramatické, přesto skončilo výhrou 4:3 v sérii. A finále s Bostonem? 4:2, radost byla na světě.

Další rok vypadal podobně. Jen v základní části bylo proher 18, v semifinále si Flyers poradili s Islanders a ve finále pro změnu porazili Buffalo Sabres. Výsledky sérií však byly totožné.

Snažili se vás zabít, má jasno legenda Toronta

Bitky, zákeřné a tvrdé zákroky. To vše je se stává. Nicméně ne vždy podobné věci nařizuje přímo trenér. Kanaďan Freddy Shero, jenž ale tehdy vedl Flyers, s tím kdovíjaký problém neměl.

Ostatně se jednalo o strategii týmu a podle toho se Shero choval. Rvačka jeden na jednoho? Budiž, stává se. Jeden prohraje, druhý vyhraje. Jenže ne tak v případě rváčů z Broad Street. Když ranař Flyers v bitce prohrával, poslal Shero na led dalšího rváče.

Nebál se poslat do akce klidně i celý tým. NHL zkrátka musela reagovat. Přišla změna pravidel. Hráči jen tak nesměli opouštět střídačku a do rvaček nesměl zasáhnout třetí muž. Jenže to už bylo poté, co Flyers drželi dva Stanley Cupy.

„To nebyli dva nebo tři hráči, na které jste si museli dávat pozor. Bylo to dvacet hráčů a všichni po vás šli hokejkami. Kdyby vás trefili, je po vás. Oni se vás reálně pokoušeli zabít. Snažili se vás vyřadit ze hry. Dnes by jim za to zakázali hrát do konce života,“ má jasno slavný bek Toronta Börje Salming.

Tvrdost Flyers pocítili i Sověti, NHL Je prosila o záchranu

Jak již bylo zmíněno, Philadelphii neměl v NHL rád nikdo. Ani tehdejší prezident soutěže Clarence Campbell. Jenže na přelomu let 1975 a 1976 přišel Flyers prosit o záchranu reputace a cti.

Proč? Do Spojených států amerických totiž přiletěly hvězdy CSKA Moskva kvůli turnaji zvanému Super Series 76′. Proti sobě nastupovaly týmy právě z NHL a tehdejšího Sovětského svazu.

CSKA si poradilo s New Yorkem Rangers i Bostonem Bruins. Jen Montreal Canadiens uhrál s moskevským týmem remízu. Období studené války, asi netřeba říkat, že Campbell nemusel Flyers přemlouvat dlouho. Naopak.

A tvrdý styl nesl proti Sovětům ovoce. A to tak, že se zápas zapsal do dějin. Sověti totiž v půlce první třetiny opustili hrací plochu a nechtěli dál hrát. Zejména kvůli tomu, že pořádně naloženo dostával legendární Valerij Charlamov. Bobby Clarke ho neustále sekal přes kotníky. Poslední tečkou bylo, když jej Ed Van Impe loktem trefil do brady.

Flyers hráli tvrdě, zákeřně, dostáli své pověsti. Hráči CSKA dohráli zápas jen kvůli tomu, že jim majitel pensylvánského celku oznámil, že jinak nedostanou zaplaceno za celou sérii. Do patnácti minut se tak objevili na ledě a dostali naloženo 4:1.

Philadelphia tehdy CSKA přestřílela 49:13. Sověti si zkrátka ani neškrtli a pověst NHL zůstala díky týmu, který jinak všichni nenáviděli, zachována.

Zdroj: NHL, Philadelphia Flyers, The Hockey Writers

Reklama

Hokej

Pittsburgh Penguins vs. Boston Bruins: Preview a tipy na sázení

Hokejisty Bostonu Bruins čeká v sobotu 1. dubna ve 21:00 už 76. zápas v rámci základní části probíhajícího ročníku NHL. Svěřenci Jima Montgomeryho se utkají s Pittsburghem Penguins, a to na jejich kluzišti. Co od nadcházejícího duelu očekávat a na co si vsadit?

Publikováno

dne

Hokejisty Bostonu Bruins čeká v sobotu 1. dubna ve 21:00 už 76. zápas v rámci základní části probíhajícího ročníku NHL. Svěřenci Jima Montgomeryho se utkají s Pittsburghem Penguins, a to na jejich kluzišti. Co od nadcházejícího duelu očekávat a na co si vsadit?

První místo v divizi, konferenci, i celé NHL. Boston je v této sezóně zkrátka dominantním celkem, přičemž postup do vyřazovací části má už nějakou dobu jistý, a tak se může v poklidu připravovat na play off.

Aktuálně mají Bruins na kontě 121 bodů, 58 výher, pouze 17 proher a skóre 278:160. Z posledních deseti zápasů mají bilanci hned osmi výher a dvou proher, tu poslední zaznamenali teprve před několika dny, když v TD Garden překvapivě podlehli Nashvillu 1:2.

Ve svém posledním utkání doma přetlačili Columbus 2:1 v prodloužení. Vzato Pittsburgh na tom s formou rozhodně není nikterak oslnivě a potýkají se s nekonzistentními výkony. V posledních deseti zápasech zvítězili čtyřikrát, šestkrát prohráli.

Na druhou stranu, právě tři výhry z výše zmíněných čtyř vybojovali v posledních pěti zápasech. V domácím prostředí jsou Penguins navíc šestým nejlepším týmem ve Východní konferenci. Celkově jsou momentální na východě osmí.

Vzájemné zápasy a hvězdy obou týmů

V probíhajícím ročníku se oba celky utkaly prozatím dvakrát, přičemž v obou případech z toho byla výhra Bostonu. V listopadu loňského roku zvítězil na ledě Pittsburghu 6:5 po prodloužení, na začátku letošního roku v TD Garden triumfoval 2:1.

Dlužno dodat, v minulé sezóně vyhráli dvakrát Penguins (4:0 a 4:2), jednou Boston (2:1). Co se týče tahounů domácích, jejich nejproduktivnějším hráčem je Sidney Crosby s 85 body, druhým je Jevgenij Malkin (78) a třetím Jake Guentzel (68).

Hostující celek v této sezóně ofenzivně táhne David Pastrňák, který zaznamenal už 99 bodů (53+46) a je pátým nejproduktivnějším hráčem v NHL. Boston také spoléhá na služby Brada Marchanda (63 bodů), Patricea Bergerona (57 bodů) nebo Davida Krejčího (55 bodů).

Co tedy od nadcházejícího duelu očekávat? To je vskutku velice těžké predikovat, slušný kurz je ovšem vypsaný na sázku bez remízy. To je sázková příležitost, při které, když po základní hrací době dojde k remíze, vrátí se vám vklad.

Zdroje: NHL, Boston Bruins

Pokračovat ve čtení

Bundesliga

Víkendový program Tipsport TV: Bayern vs. Dortmund, Kvitová bojuje v Miami o finále a semifinále Extraligy

Po reprezentační pauze se opět naplno rozjíždí i fotbalové ligy a víkendový program Tipsport TV nabídne opravdu zajímavé duely jako například Bayern Mnichov vs. Borussia Dortmund. Vítěze pozná i tenisový turnaj v Miami, kde o finále bude bojovat Petra Kvitová. Těšit se můžete i na nejvyšší českou fotbalovou ligu.

Publikováno

dne

Po reprezentační pauze se opět naplno rozjíždí i fotbalové ligy a víkendový program Tipsport TV nabídne opravdu zajímavé duely jako například Bayern Mnichov vs. Borussia Dortmund. Vítěze pozná i tenisový turnaj v Miami, kde o finále bude bojovat Petra Kvitová. Těšit se můžete i na nejvyšší českou fotbalovou ligu.

Pátek 31. března

Sorana Cirstea je pro Petru Kvitovou poslední překážkou v cestě do finále na turnaji v Miami. I přestože je česká tenistka favoritka, tak si 68 % sázkařů na Tipsportu vsadilo právě na její soupeřku, jejíž kurz spadl z 2.38 na 2.06.

Tipér gedorak nicméně Kvitové hodně věří! „Ačkoliv sázky na české hráčky nemám sám rád, tady musím určitě zahrát Kvitovou, která má s takovými zápasy daleko větší zkušenosti a prokazuje se v USA ve velmi dobré formě, už teď je Kvitová na 11. místě dočasného žebříčku, v případě vítězství by se dokonce vrátila do elitní desítky, ale s výhledem, že na antuce neobhajuje žádné body,“ zakončuje svoji pečlivou analýzu, kterou si můžete přečíst zde.

Sobota 1. dubna

V sobotu se vrátí nejvyšší česká fotbalová soutěž, když do Ostravy zavítá Slovan Liberec, Mladá Boleslav přivítá Viktorii Plzeň a Slavia bude hostit Sigmu Olomouc. Večer se poté fotbaloví fanoušci mohou těšit na skvělé souboje v Bundeslize, když Schalke přivítá Leverkusen a Bayern ve šlágru kola Dortmund.

Borussia je první o jeden bod a mnichovský celek navíc čeká první zápas s novým koučem Thomasem Tuchelem. 93 % sázkařů ale věří domácímu celku, stejně jako tipér Kamikazeee6: „V sobotu půjde určitě o tutovku dne. Sice patřím k těm, co přáli titul Dortmundu, ale musím uvažovat racionálně,“ jehož analýzy můžete sledovat zde.

Již v noci z pátku na sobotu se můžete těšit na několik zajímavých duelů v NHL, pro českého fanouška ale bude jednoznačně nejzajímavější souboj Pittsburghu s Bostonem, který startuje ve 21:00. V 17:00 odstartuje finálový souboj Chance Ligy mezi Vsetínem a Zlínem.

Co se tenisu týče, pokud pak Kvitová postoupí do finále, tak její souboj s Elenou Rybakinovou můžete sledovat na Tipsport TV od 16:00.

Neděle 2. dubna

V ranních nedělních hodinách poté můžete vybírat z 11 zámořských hokejových duelů, přičemž Boston čeká ve 21:30 souboj se St. Louis Blues. Od 17:00 poté startuje první semifinálový duel Tipsport Extraligy Pardubic s Třincem.

Fotbalové fanoušky určitě naláká souboj Sparty, která přivítá Zbrojovku Brno. Přičemž mnoho sázkařů věří tomu, že budou padat branky, stejně jako tipér DynamoPardubice:

„Sparta Praha ze 7 vyhraných utkání vstřelila hned 6x více jako 3 branky. Poslední dvě vzájemná utkání skončila výhrou Sparty (6:1 a 4:0). Sparta na domácím stadiónu očekává opět velkou návštěvnost a fanoušci dovedou mužstvo k další výhře. Poprvé po delší době se na domácí stadión dostaví i ULTRAS,“ píše ve své analýze, jíž si můžete přečíst zde.

Večer se pak můžete těšit na skvělé zápasy PSG s Lyonem a Neapole s AC Milán. Své zápasy mají na programu také oba madridské celky.

Pokračovat ve čtení

Hokej

VIDEO: Famózní McDavid! Kanadský útočník ve vlastním oslabení ujel všem obráncům a zapsal veliký milník své kariéry

Aktuálně nejlepší hokejový hráč na planetě. Connor McDavid je zkrátka a dobře k nezastavení a dokazuje to prakticky v každém zápase. Druhá věc je, jak jednoduše to v jeho podání vypadá. V zápase proti Los Angeles totiž ve vlastním oslabení ujel všem obráncům a zaznamenal svůj 300. gól kariéry!

Publikováno

dne

Aktuálně nejlepší hokejový hráč na planetě. Connor McDavid je zkrátka a dobře k nezastavení a dokazuje to prakticky v každém zápase. Druhá věc je, jak jednoduše to v jeho podání vypadá. V zápase proti Los Angeles totiž ve vlastním oslabení ujel všem obráncům a zaznamenal svůj 300. gól kariéry!

Hokejisté Edmontonu Oilers odehráli v noci ze čtvrtka na pátek už svůj 76. zápas v rámci základní části probíhajícího ročníku NHL.

Na svém stadionu přivítali Los Angeles Kings, jednalo se tedy o duel třetího se čtvrtým v Západní konferenci. Na první gól utkání si ovšem fanoušci v Rogers Place museli počkat téměř celou jednu třetinu.

Po 19 minutách a 8 vteřinách otevřel gólový účet tohoto klání Evander Kane, u jehož branky mu asistovali Leon Draisaitl a Kailer Yamamoto.

V prostřední části zápasu žádný gól nepadl, přestože měly týmy k dispozici přesilové hry. Na straně Oilers byl za krosček vyloučen Vincent Desharnais, v dresu Kings si dvouminutové tresty museli odpykat Alex Iafallo a Viktor Arvidsson.

Výhodu početní převahy měli hosté zase na začátku třetí periody, tu však nevyužili. Místo srovnání stavu ze strany Oilers přišel úder na 2:0, když takto všem obráncům ujel McDavid a postaral se o gólovou pojistku.

Oilers tak díky tomuto vítězství přeskočili Kings v tabulce Západní konference a se ziskem 97 bodů jsou aktuálně třetí. Na první Vegas přitom ztrácí pouze dva body.

Nicméně zpátky k McDavidovi. Kanadský forvard totiž výše zmíněným gólem v oslabení vstřelil svou 300. branku v NHL. Stal se tak v pořadí jedenáctým nejmladším hráčem v historii NHL, jenž dosáhl na tuto hranici.

Zajímavostí je, že desáté místo v tomto žebříčku drží Jaromír Jágr, který na 300. gól v NHL dosáhl ve věku 26 let a 59 dní. McDavid potřeboval sedmnáct dnů navíc.

Co se probíhajícího ročníku týče, šestadvacetiletý Kanaďan je naprosto jednoznačně králem kanadského bodování. Doposud zaznamenal neuvěřitelných 144 bodů (61+83). Na svého kolegu z útoku Leona Draisaitla má náskok v podobě 27 bodů.

Zdroje: NHL, Edmonton Oilers

Pokračovat ve čtení

Tipsport škola sázení

Oblíbené