Spojte se s námi


Liga mistrů

Rozhovor prezidenta oficiálního českého fanklubu Barcelony „Migueliho“

Publikováno

dne

Pár hodin před výkopem večerního taháku programu Ligy mistrů vám přinášíme exkluzivní interview internetového deníku E15.cz zaměřeného na byznys, politiku a ekonomiku s prezidentem jediného oficiálního fanklubu FC Barcelony na českém území, známém pod názvem Penya Barcelonista Lleó de Dues Cues (v překladu Barcelonský fanklub dvouocasého lva), Tomášem Škurkem, přezdívaným po jedné z klubových ikon Migueli.

Tomáš „Migueli“ Škurek, prezident Penya Barcelonista Lleó de Dues Cues (zdroj: fcbarcelona.cz)

Jak a proč vznikl Váš fanklub? Jaká je geneze vašeho fanouškovství směrem k FCB?

Fanklub vznikl během srazů fanoušků Barçy v Brně při sledování zápasů (především El Clásica). Důvod byl jasný – posunout fandovství o něco dále, dát najevo klubu naší věrnost, a také čerpat výhody, které z toho plynou (ať už lístky v sektorech hostí, možnost se stát sociem či různé slevy na lístky a podobně).

Co se týká začátků mého fandovství – i když mě to k Barçe táhlo už dříve, především díky hráčům, které jsem obdivoval, jako Ronaldo, Cocu, Rivaldo či Patrick Kluivert, zlomový rok byl až 2004. Právě v tomto roce hrál tým kolem Ronaldinha úžasný fotbal, na který byla opravdu radost se dívat. A největší zásluhu na tom měl především R10, který předváděl nevídané kousky, v tu dobu byl nejlepším fotbalistou na světě a dodnes se na trávnících neobjevil zábavnější hráč. Od hráče přes tým se láska dostala k celému klubu a následně i městu, které jsem poprvé navštívil v roce 2008.

Věděl/tušil byste, kolik je v ČR fanoušků FCB?

V našem fanklubu je jich momentálně přes 300, i když jím už prošlo celkově přes 800 fanoušků. V celé ČR těžko říct – určitě několik tisíc. Ale také záleží na definici fanouška. Jestli je to pouze jeho oblíbený tým nebo zná i chorály, historii, navštěvuje zápasy, atd.

Jak je silný Váš fanklub? V relaci k dalším podobným sdružením, ať už těch, které se organizují kvůli Barceloně, nebo i kvůli jiným klubům?

V České republice jsme jediný oficiální fanklub FC Barcelony. Co do počtu členů jsme v TOP 20 na celém světě! Jak to mají fankluby jiných týmů, nevím. Vím, že je tady oficiální fanklub Interu či Realu Madrid, ale jejich aktivitu či počty členů opravdu neznám.

Sledujete i ekonomiku klubu FCB? Co Vás na řízení velkoklubu tak, jak to dělá Barcelona fascinuje? Zajímá?

Ano, sleduji. I když ne nějak detailně. No ten hlavní rozdíl oproti jiným kubům je, že nás nevlastní žádný bohatý šejk či firma, ale jen a pouze Socios, tedy členové klubu, což je opravdu výjimečné a je to jedna z hlavních věcí, na kterou musí být každý fanoušek Barçy hrdý. Na druhou stranu máme opravdu nezdravou platovou politiku a vzhledem k obratu přes miliardu eur i malý zisk.

Prodal byste Messiho, koupil Neymara?

Messiho bych neprodal nikdy. Ale ta otázka je vlastně zbytečná – on by hlavně nikdy z Barcelony neodešel. Každý ho posuzuje podle jeho gólů a výkonů, a jeho srdcařství se tak nějak přehlíží. A zmiňují ho pouze ‚hateři‘ jako argument, že by se nikde jinde neprosadil, což je samozřejmě hloupost.

Neymara bych nikdy znovu nekoupil a nechápu, že je tolik zastánců jeho návratu. Hráč, který tvrdil, že zůstane a jen prodlužoval svůj odchod do doby, kdy bude mít nárok na bonus a pak se sprostě vykoupí ze smlouvy (kluby se tedy na prodeji nedohodly, prostě byla zaplacena výkupní klauzule) a navíc poté klub zažaluje – ten prostě nemá v Barceloně absolutně co dělat.

Barcelona je také symbolem Katalánska. Sledujete dění kolem snah o autonomii Katalánska? Dá se říct, že jste na něčí straně?

Ano, v poslední době docela detailně. Jsem na straně Katalánska, ale samozřejmě to není tak jednoduché. Spíše mě zaráží postoj Evropské unie a dalších organizací, když při podobných případech mají pokaždé úplně opačný názor. I informování médií je o tak závažné situaci dost mírné na rozdíl od podobných témat v jiných zemích.

Sledujete průběh aktuálních nepokojů a pnutí v Barceloně a okolí? 

Ano, zvlášť když se do Barcelony zase brzo chystám. Také kvůli El Clásicu jsem sledoval všechny možné zprávy (i na tento zápas cestovali/měli cestovat naši členové).

Pokud se nepletu, řídíte pobočku jazykové školy, znamená to, že umíte španělsky? Umíte i katalánsky?

Ano, řídím. Každopádně k této práci mi stačí čeština a angličtina. Španělsky neumím a bohužel ani katalánsky. I když to byl vždy jeden z mých cílů, nakonec dostaly přednost jiné priority.

Zajímá Vás katalánská kultura?

Znám detailně město, navštívil jsem všechna muzea v Barceloně. Stejně jako divadlo Liceu či představení v Palau de la Música Catalana. Znám i národní tanec Sardana či jsem viděl stavění lidských věží (Castellers), což je katalánská národní tradice. Ale nějak detailně se o ní nezajímám – spíš je vždy součástí mých návštěv Barcelony.

Jaký zážitek, jakou zkušenost byste si ještě ve spojení vaší podpory směrem k FCB přál? 

Měl jsem štěstí a navštívil všechny největší zápasy – El Clásico, finále Copa del Rey i finále Ligy mistrů, takže největší přání je setkání s Carlesem Puyolem a Ronaldinhem.

Kolik stojí členství ve vašem fanklubu? 

500 Kč na rok.

Kdo a jak posuzuje, že můžete být oficiální fanklub? 

Nejprve musí schválit Ministerstvo vnitra ČR vznik oficiálního spolku. Poté musí klub schválit samotný fanklub. Záleží na názvu, znaku, stanovách a spoustě dalších věcí. Vše musí splňovat přísná kritéria.

Co za to od FCB dostáváte/platíte za to FCB něco? 

Klubu platíme 2 eura za každého člena (každou sezónu) a za to má člen penya kartu, se kterou má nárok na slevy ve fanshopu v Barceloně, zdarma utkání Barçy B, slevu na zápasy ostatních sportů, 15% slevu na zápasy na Camp Nou, 25% slevu na prohlídku stadionu a spoustu dalších výhod.

Teď ve středu budete fandit Slavii nebo Barceloně? 

Samozřejmě Barceloně. Fandím jí přes 15 let a je přeci úplně jedno proti komu hraje.

Reklama

Fotbal

Můžeme vyhrát mnoho trofejí, z našich výsledků jsme nas*aní! V semifinále Ligy mistrů chci milánské derby, říká Gosens

Reprezentační pauzy je konec a všichni hráči se nyní mohou opět konečně soustředit na klubový fotbal. V tomhle případě italský server La Repubblica vyzpovídal záložníka Interu Robina Gosense nejen o nadcházejících zápase Ligy mistrů, ale také o působení Nerazzurri v Serii A.

Publikováno

dne

Reprezentační pauzy je konec a všichni hráči se nyní mohou opět konečně soustředit na klubový fotbal. V tomhle případě italský server La Repubblica vyzpovídal záložníka Interu Robina Gosense nejen o nadcházejících zápase Ligy mistrů, ale také o působení Nerazzurri v Serii A.

Fotbalisté Interu Milán mají před sebou velice náročný dubnový program, přičemž v následujících 11 dnech je čekají 4 zápasy. Už v sobotu 1. dubna vyzvou na svém hřišti Fiorentinu, o tři dny později se v Turíně utkají s Juventusem v rámci Coppa Italia.

7. dubna čeká Nerazzurri venkovní ligové utkání proti Salernitaně a aby toho nebylo málo, o další čtyři dny později sehrají svůj první duel v rámci čtvrtfinále Ligy mistrů. A to opět venku, respektive na hřišti Benfiky Lisabon.

V druhé polovině měsíce Inter sehraje zápasů dokonce pět. 19. dubna odvetu proti Benfice, 26. dubna odvetu proti Juventusu a tři ligová utkání s Monzou, Empoli a Laziem.

Zatímco v Lize mistrů se Interu daří, na domácí scéně vypadá mnohem nekonzistentněji. V posledních pěti zápasech totiž pouze dvakrát vyhráli a hned třikrát svému soupeři podlehli (0:1 Bologna, 1:2 Spezia a 0:1 Juventus).

V rozhovoru pro italský server La Repubblica se tak Gosense zeptali, v čem dělá Inter chybu, respektive proč v poslední době tolikrát klopýtl.

Máme na to, ale z výsledků jsme nas*aní!

„Máme kvalitu na to, abychom vyhráli mnoho trofejí, ale chybí nám konzistence ve výsledcích. Víme to, mluvíme o tom a jsme z toho na*raní. Těch faktorů je víc. Drobnosti, které dohromady dělají rozdíl – pozornost, pohyb, přístup,“ vysvětlil Gosens.

„Po velkých vítězstvích nedokážeme udělat potřebný mentální reset. Podvědomě asi vnímáme, že když jsme vyhráli proti Barceloně, nemůžeme prohrát proti Spezii. To je ale velký omyl, v Serii A neexistují snadné zápasy,“ pokračuje.

Gosens se závěrem také dotkl Ligy mistrů, respektive potenciálního milánského derby v semifinále. Pokud totiž AC projde přes Neapol a Inter přes Benfiku, mohou se fanoušci těšit na něco absolutně jedinečného. A to Derby della Madonnina v semifinále Ligy mistrů.

„Rád bych si zahrál s AC v semifinále Ligy mistrů. Měl jsem to štěstí, že jsem si derby zahrál třikrát a je to neuvěřitelný pocit. Možná jedinečný na světě. Je to maximum, co může hrát zažít. Tlak, atmosféra, napětí. Pomyslete na to všechno v semifinále Ligy mistrů,“ sdělil závěrem Gosens.

Zdroje: Serie A, UEFA, La Repubblica

Pokračovat ve čtení

Fotbal

Wow! Krásná akce a ještě lepší rána zpoza vápna! Takto pomohla norská kráska Arsenalu do semifinále Ligy mistryň

Arsenal je v semifinále Ligy mistryň a to zejména díky povedenému domácímu duelu v odvetě s Bayernem Mnichov. Obrat zahájila fantastickým gólem třiadvacetiletá norská hráčka Frida Leonhardsen Maanum.

Publikováno

dne

Arsenal je v semifinále Ligy mistryň a to zejména díky povedenému domácímu duelu v odvetě s Bayernem Mnichov. Obrat zahájila fantastickým gólem třiadvacetiletá norská hráčka Frida Leonhardsen Maanum.

Dvě sezony zpět ani v Lize mistryň nebyly, v minulém ročníku skončily už v prvním vyřazovacím kole, ale teď už se mohou hráčky Arsenalu radovat s fantastického postupu mezi finálovou čtveřici.

V prvním zápase čtvrtfinálového dvojutkání nestačily na Bayern Mnichov a v Německu padly kvůli jedné inkasované brance. Doma v odvetě ale zaváhání fotbalistky Gunners napravily a předvedly skvělý obrat.

Zejména gól, který srovnal stav dvojzápasu na 1:1, stojí skutečně zato. Ukazuje se, že úroveň ženského fotbalu jde zkrátka rapidně nahoru a čím více se bude podporovat, tím lepší to bude.

Nicméně zmíněnou branku obstarala třiadvacetiletá norská záložnice Frida Leonhardsen Maanum, když zakončila nádhernou kombinaci nechytatelnou ranou zpoza vápna. Krásný fotbalový moment.

Gól padl ve dvacáté minutě zápasu. O šest minut později dokonala obrat švédská útočnice Stina Blackstenius. Další trefa už v dvojutkání nepadla a Arsenal tak postupuje do semifinále.

Jenže pozor. Narazí totiž na Wolfsburg, tedy celek, který má v ženském fotbale velké jméno. Ostatně to byl v minulé sezoně právě německý klub, který hráčky Arsenalu už v prvním kole play-off Ligy mistryň vyřadil.

Fotbalistky londýnského klubu jsou ovšem stále ještě ve hře také v ženské anglické lize, když jsou sice na čtvrté pozici, nicméně na první Manchester United ztrácejí pouze tři body a navíc mají zápas k dobru.

Zdroj: DAZN, Twitter, UEFA

Pokračovat ve čtení

Fotbal

Touré terčem posměšků! Při otázce na nejlepší levé křídelníky opomenul Viníciuse či Kvaratskheliu, naopak vyjmenoval hráče bez formy

Yaya Touré patří mezi respektované bývalé fotbalisty. Tentokrát ale šlápl vedle, když měl vyjmenovat tři nejlepší levá křídla současnosti. Jeho zmíněná trojice v aktuální sezoně totiž neoplývá zrovna ideální formou a většina fanoušků by zmínila jiná jména.

Publikováno

dne

Yaya Touré patří mezi respektované bývalé fotbalisty. Tentokrát ale šlápl vedle, když měl vyjmenovat tři nejlepší levá křídla současnosti. Jeho zmíněná trojice v aktuální sezoně totiž neoplývá zrovna ideální formou a většina fanoušků by zmínila jiná jména.

Bývalý záložník Yaya Touré byl ve své době na svém postu rozhodně jedním z nejlepších na světě. Aktuálně je trenérem a i proto byl dotázán, zda by neřekl dle svého názoru aktuálně nejlepší tři levá křídla.

Jeho slova ale fanoušky nepotěšila, ba naopak se stala terčem posměšků. Důvod? Bývalý hráč z Pobřeží Slonoviny totiž zmínil trojici, která není zrovna ve formě.

Dle jeho slov jsou to Raheem Sterling, Sadio Mané a Leroy Sané. První jmenovaný v aktuální sezoně vstřelil čtyři góly a hraje spíše ve středu zálohy.

Senegalec Mané i vinou zranění nezáří tak, jak v minulosti a podobně to je i u Saného, jenž hraje spíše na druhé straně hřiště a navíc vstřelil pouhých sedm gólů.

Touré tak vybral spíše hráče, kteří zářili v minulosti a je otázkou, jaký má aktuálně přehled. Po vyjmenování této trojice je terčem posměšků fanoušků na sociálních sítích.

Přitom levých křídel ve formě je opravdu velké množství. Tím možná nejlepším je Vinícius Jr. z Realu Madrid, v Neapoli zase září mladý Gruzínec Khvicha Kvaratskhelia.

Opomenout nesmíme ani Gabriela Martinelliho z Arsenalu a ačkoliv hrají spíše na pravém křídle, lepší volbou by byli i Kylian Mbappé z PSG či Marcus Rashford z Manchesteru United.

Zdroj: Givemesport, Livesport

Pokračovat ve čtení

Tipsport škola sázení

Oblíbené