Spojte se s námi


Fortuna liga

Říkají si o přestup: Tomič by se hodil Slavii i Spartě, pravého beka oba týmy potřebují

Dlouho se nikdo nový nemohl dostat do zkušené, leč trochu přestárlé defenzivní čtyřky Slovácka. Letos se to ale povedlo třiadvacetiletému Slovákovi Michalu Tomičovi, jenž si říká nejen o místo v reprezentaci, ale i o přestup výš.

Publikováno

dne

Dlouho se nikdo nový nemohl dostat do zkušené, leč trochu přestárlé defenzivní čtyřky Slovácka. Letos se to ale povedlo třiadvacetiletému Slovákovi Michalu Tomičovi, jenž si říká nejen o místo v reprezentaci, ale i o přestup výš.

Pravý bek Michal Tomič přišel do Slovácka jako reprezentant do 21 let v srpnu 2020 ze slovenské MŠK Žiliny. Respektive kvůli likvidaci klubu dostal výpověď a stal se volným hráčem. Moravané ale borce, který sbíral v mládí zkušenosti v juniorce Sampdorie Janov, rádi zadarmo vzali.

Problémy s kolenem a Reinberkem

Úvodní dvě sezóny v Česku se Tomič do hry příliš nedostával. První ročník strávil z poloviny na marodce, jelikož po vyléčení zraněného kolene si po třech ligových zápasech problém obnovil a chyběl další tři měsíce.

Celkově za úvodní ročník ve Fortuna lize stihl posbírat 620 minut, ve kterých jednou asistoval. Byl druhou volbou za Petrem Reinberkem, který se na pravé straně defenzivy dostával do své životní formy.

V sezóně 2021/22 už měl Tomič více prostoru se ukázat. Šance dostával i v základní sestavě a celkově stihl posbírat krásných 1535 minut s jedním zásahem a třemi asistencemi na kontě. Přesto byl stále dvojkou za Reinberkem, jenž ve 32 letech nečekaně válel.

Červená karta karierní stopkou

Když se na jaře 2022 Tomičovy časy v Uherském Hradišti dostaly do nejlepší fáze, v derby se Zlínem prošlápl nohu Cheicku Condému, dostal dvojzápasovou stopku a trenér Martin Svědík na něj do konce ročníku zanevřel.

Navíc Reinberk si vedl skvěle. Ve finále MOL Cupu dvakrát skóroval, kvůli zdravotním problémům ho však po výměně stran nahradil právě Tomič. Druhý poločas poctivě odbránil a pomohl k triumfu, který zaručoval třetí předkolo Evropské ligy.

Životní šance v pohárech

I ze startu probíhajícího ročníku nastupoval Tomič především do méně důležitých zápasů. Na druhou stranu zasáhl do tří ze čtyř kvalifikačních pohárových zápasů. První dva ve skupině následně vynechal kvůli drobnému zranění, od domácího klání s Nice už ale v Konferenční lize hrál.

Svědík pochopil, že v pohárech musí kraje obrany zrychlit a po slušném výkonu s Nice v Hradišti zůstal Tomič v základní sestavě i pro odvetu. A v 75. minutě se odměnil, když prudkou střelou levou nohou vyrovnal na 1:1. Slovácko následně dokonce otočilo vývoj na 2:1 a poprvé v klubové historii vyhrálo utkání ve skupině pohárů.

Výhra a vstřelený gól v tak důležitém utkání Tomičovi extrémně pomohl. Dalo by se říct, že zbytek podzimu byl jedničkou na kraji defenzivy a do zimní pauzy šel s bilancí skrz všechny soutěže 3+3.

Slavia by mu seděla

Tomič za tři roky v Česku zapracoval na bránění, jeho hlavní zbraní jsou však stále hlavně rychlé úniky, práce s míče i obounohost. Nedělá mu problém běhat nahoru dolu, vytrvalost potvrdil nejen v pohárech.

I proto by se moc hodil Slavii, která na atletické a výbušné beky sází. David Douděra na obránce špatně brání a i Lukáš Masopust v defenzivě pouze zaskakuje. Pravého beka však potřebuje i Sparta, Jan Mejdr zatím tak úplně nepřesvědčil.

Zdroj: Fortuna liga

Reklama

Oblíbené