Spojte se s námi


Bundesliga

RB Lipsko: Nejnenáviděnější klub v Německu, přesto skvělá investice

Dnes už je RB Lipsko stálicí Bundesligy. Stále se však jedná o nový klub, který má v Německu mnoho odpůrců. Svou nelibost mu najevo dávají nejen fanoušci ostatních týmů, ale tu a tam i německé kluby samotné. Že by to ale Red Bull muselo z hlediska správnosti investice mrzet? Kdepak.

Publikováno

dne

Dnes už je RB Lipsko stálicí Bundesligy. Stále se však jedná o nový klub, který má v Německu mnoho odpůrců. Svou nelibost mu najevo dávají nejen fanoušci ostatních týmů, ale tu a tam i německé kluby samotné. Že by to ale Red Bull muselo z hlediska správnosti investice mrzet? Kdepak.

Před dvěma lety jsem si šel sednout na svoje sedadlo v Red Bull Aréně v Lipsku a měl jsem na hlavě čepici klubu Lokomotiva Lipsko. Promiňte, jsem kluk z vesnice. A tak mě málem vyhodili.

Aréna byla beznadějně vyprodaná. Přestože 42 959 diváků vidělo prohru RB Lipska v přátelském zápase s Livepoolem (0:5), všichni nadšeně tleskali. I já, přičemž jsem si mezi tím koupil baseballovou čepici RB Lipsko a tu s nápisem „Lokomotiva Lipsko“ schoval do baťůžku.

A to byly doby, kdy dva saské kluby z jednoho města (Lokomotiva a RB) hrály na jednom stadionu! RasenBallsport Leipzig byl založen 19. května 2009 jako čtvrtý fotbalový klub dotovaný firmou Red Bull GmbH po rakouském FC Red Bull Salzburg, americkém New York Red Bulls a brazilském Red Bull Brasil. 

Německý fotbalový svaz (DFB) ale nepovolil jméno firmy v názvu klubu, a tak vznikl název RasenBallsport Leipzig. Logo firmy ovšem zůstalo zachováno v klubovém emblému. Klubové barvy jsou bílá a červená.

RB Lipsko se jako investice vyplácí

Firma Red Bull prostě bere sport jako investici. A ta lipská se jí vyplácí! První čtyři roky působení v první Bundeslize neskončilo RB Lipsko hůře jak šesté. A v sezóně 2018/19 se stalo poraženým finalistou v domácím poháru. A jak to všechno začalo? V premiérové sezóně 2009/10 klub vstoupil do Oberligy, konkrétně do její severojižní části, tedy páté nejvyšší soutěže v Německu, na kterou získal nový lipský klub licenci po fúzi s Markranstadtem.

Markanstadt se od Lipska osamostatnil hned po ukončení úvodní sezóny, v níž se „býkům“ podařilo opanovat svoji oberligovou skupinu. RB Lipsko získalo osmdesát z maximálních devadesáti bodů a na nejbližší pronásledovatele mělo náskok dvaadvaceti bodů.

Během prvního roku vlastní existence RB Lipsko sdílelo ligovou soutěž s Lokomotivou Lipsko, dnes zřejmě úhlavním nepřítelem. V následujících třech sezónách pak hrál klub Dolnosaskou regionální ligu, čtvrtou nejvyšší soutěž, a v sezóně 2012/13 se s Lokomotivem setkal ještě znovu v jedné soutěži.

Postup do druhé Bundesligy si RB Lipsko zajistilo v průběhu dvou následujících let, zatímco Lokomotiva Lipsko se ocitla ve vážných ekonomických problémech a museli jí pomáhat i fanoušci finančními příspěvky.

RB Lipsko Lokomotivě nejenže nepomohlo, ale ba co více, chtělo být dominantním a jediným bundesligovým celkem v Lipsku. Důvod? RB pojalo fotbal jako investici.

A asi není na zemi investora, který by neznal produkt Red Bull. Jedná se o energetické nápoje, jejichž vývoj se datuje do roku 1984 – 1987. Tento nápoj původem z Thajska je nyní obrovský korporátní gigant a taktéž skvělý marketingový tah známý a prodávaný ve více než 160 zemích světa. Krom světa motosportu, akrobatického létání či Formulí 1 se tato firma zabývá i fotbalem.

První velká jména

Sezóna 2013/2014 a 2014/2015 už začala pomalu ale jistě nabízet první větší fotbalová jména. V týmu se objevili Joshua Kimmich (produkt mezi tím vzniklé akademie RB), Emil Forsberg, Rani Khedira či Lukas Klostermann. Všichni výše jmenovaní se dostali do těch nejvyšších pater profesionálního fotbalu, Rani Khedira hraje momentálně za Union Berlín a je mladším bratrem Samiho Khediry, kterého si každý fotbalový fanoušek jistě pamatuje z barev Realu Madrid.

Samostatnou kapitolou je Emil Forsberg, bezesporu legenda klubu, jenž klub v lednu opustí a přesune se do New Yorku. Za Lipsko přitom nastoupil do 325 zápasů, z toho 197 v první Bundeslize (40 branek), 46 zápasů ve druhé bundeslize (8 branek), jednačtyřicet zápasů v Lize mistrů (11 branek) a v německém poháru nastřílel ve 24 duelech 9 gólů.

Forsberg s Poulsenem tvořili dlouhé roky ikonické duo a není velkým překvapením, že s takovými jmény ve druhé bundeslize slavili „býci“ úspěch a v roce 2016 postoupili mezi smetánku do nejvyšší německé soutěže.

S přílivem peněz a dobrou prací v akademií Red Bullu začalo Lipsko angažovat nejen dobré hráče, ale také trenéry. Ralph Hasenhüttl byl vystřídán zkušeným Ralfem Rangnickem, jenž působil v mnoha německých klubech (Stuttgart, Hannover 96, Schalke 04 či Hoffenheim). Jméno Rangnicka je nutno zmínit, protože nejenže dal základní kameny dnešnímu Lipsku, ale především inspiroval trenéry jako jsou Thomas Tuchel, Jürgen Klopp či Julian Nagelsmann.

Krom jiného Rangnick dokázal dotáhnout Hoffenheim ze třetí ligy až do první Bundesligy, kde se tento tým drží dodnes.

Rychlá stabilizace mezi elitou a první velké trofeje

Rok po působení RB Lipska v nejvyšší soutěži (2016/17) se celek umístil hned na druhém místě. Tímto to ovšem neskončilo. Býci se už nadobro usadili na vrcholu, na ligový titul stále čekají, ovšem od zlomové sezóny 2016/17 neskončili až po současnost hůře než na šestém místě.

Bilance saského klubu? Sezóna 2016/17 – 2. místo, sezóna 2017/18 – 6. místo, sezóna 2018/19 – 3. místo,
sezóna 2019/20 – 3. místo, sezóna 2020/21 – 2. místo, sezóna 2021/22 – 4. místo, sezóna 2022/23 – 3. místo.

K tomu všemu získalo RB Lipsko i německý pohár v sezonách 2021/22 a následně 2022/23. Úspěch a peníze přináší nejen radost, ale i řadu problémů a polemik.

RB Lipsko coby nejnenáviděnější klub v Německu

RB Lipsko je od svého vzniku nejvíce nenáviděným klubem v Německu a někdo to pořád dává najevo. Například při zápase s Dynamem Drážďany, což je jeden z tradičních klubů založen v roce 1950 (mimochodem také saský), přistála na hrací ploše uřezaná hlava býka.

RB Lipsko se od začátku potýká s antipatiemi příznivců soupeřících klubů, někdy dokonce projevované násilně. Po debutovém zápase proti Hallescher FC házeli odpůrci na klubový autobus kameny. Obvyklejšími se ale staly nenásilné projevy nesympatií na stadionu.

Příznivci Hansy Rostock prvních deset minut vzájemného zápasu bojkotovali, naopak příznivci Unionu Berlín se oblékli do černé barvy a úvodních patnáct minut nefandili. Některé fanouškovské skupiny nejezdí na výjezdy do Lipska, často lze pozorovat transparenty zaměřené proti Lipsku. Vyjadřování nenávisti vůči RB má mnoho podob.

I odpůrce dotování klubů a přemrštěných cen musí uznat, že Red Bull investuje nemalé částky také do mládeže a z toho vznikají naprosto geniální fotbalisté. Nejen v Lipsku, ale například také v Salzburgu.

Letos jsem viděl klub RB Lipsko na vlastní oči před začátkem nejvyšší německé soutěže 2023/24 v Mnichově, kam měl přijet prohrát finále německého Superpoháru. Ale Lipsko místní Bayern porazilo. Po šestnácti kolech Bundesligy je nyní RB Lipsko čtvrté a v osmifinále Ligy mistrů na saský klub čeká slavný Real Madrid. Není to snad dobrá investice?

Zdroj: RB Lipsko, Bundesliga, UEFA, Bild, Kicker

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.