Proč mají Bohemians 1905 ve znaku klokana? Za vším hledejme expedici do Austrálie

Bohemians 1905 fungují pod tímto názvem i s klokanem ve znaku od roku 1927. Jak ale název a logo s klokanem vznikaly? Za vším hledejme Austrálii.

Zdroj: bohemians.cz

Je to jen pár let zpátky, co se Bohemians 1905 ocitly v článku britského deníku Daily Mail. Důvod? Klubový znak. Britské médium se pozastavovalo nad tím, že klub ze střední Evropy má ve znaku klokana a vršovický celek tak byl vybrán mezi desítku nejošklivějších klubových znaků.

Klokan však minimálně v České republice k Bohemians náležitě patří a Bohemians bez klokana by snad ani nemohli existovat. Jak ale logo vlastně vzniklo a proč se vršovický celek jmenuje tak, jak se jmenuje?

Vysvětlení najdeme návratem do roku 1927. Austrálie pár let před tím zakládala fotbalový svaz a usilovala u přijetí mezi členské státy FIFA. Marně. Navíc se Australané snažili fotbal zpopularizovat nejen na svém území.

Napadlo je tedy uspořádat turnaj, na nějž zvali evropské kluby. Pozvánku dostala i pražská Sparta. Nemalá část klubů však s díky odmítla. Až na tehdejší celek AFK Vršovice.

Ten do Austrálie odletěl. Aby bylo jasné, odkud klub pochází, došlo k přejmenování na Bohemians. A vršovický celek si udělal skvělé jméno! Vyhrál 15 z 20 zápasů a nasázel přes 90 branek.

Za přijetí nabídky i skvělou prezentaci dostali Bohemians na cestu do Prahy jako dar dva živé klokany pro tehdejšího prezidenta Masaryka. Od té doby patří klokan do znaku Bohemians jako patří Karlův most k Praze. Bez sebe si je zkrátka nelze představit.

Celek ze Vršovic v Praze vítalo přes 15 000 nadšených fanoušků. Expedice Bohemians vzbudila ohlas v zahraničí i u nás.

Sport zkrátka umí psát nádherné příběhy a tento je jedním z nich. Zařazení mezi deset nejošklivějších znaků si Bohemians od britského média rozhodně nezasloužili.

Zdroj: Bohemians 1905, Daily Mail

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Srovnání lídrů tabulek: Slavia lepší než Manchester City či Bayern, má i lepší úspěšnost než lídři srovnatelných lig

Jindřich Trpišovský vytvořil ze Slavie fenomén, který v českém fotbale dlouho nebyl. Kromě úspěchů v Evropě nezanedbává ani českou scénu, kde slávisté dominují.

Hráči Slavie v karetním ohrožení proti Rangers! Stopka hrozí Bořilovi, Kolářovi a dalším

Slavia se chystá na další kolo Evropské ligy, ve kterém vyzve vedoucí tým skotské ligy, Rangers FC. Proti týmu Stevena Gerrarda si ale budou muset hráči Slavie dávat velký pozor. V karetním ohrožení je totiž velké množství opor.

Messi se stal prvním hráčem, který vstřelil jednomu týmu 30 gólů!

Lionell Messi boří rekord za rekordem. Jeden z nejlepších hráčů historie se stal po sobotním utkání se Sevillou prvním fotbalistou, který vstřelil jednomu týmu v lize 30 branek!