Spojte se s námi


Fortuna liga

Proč mají Bohemians 1905 ve znaku klokana? Za vším hledejme expedici do Austrálie

Bohemians 1905 fungují pod tímto názvem i s klokanem ve znaku od roku 1927. Jak ale název a logo s klokanem vznikaly? Za vším hledejme Austrálii.

Publikováno

dne

Bohemians 1905 fungují pod tímto názvem i s klokanem ve znaku od roku 1927. Jak ale název a logo s klokanem vznikaly? Za vším hledejme Austrálii.

Zdroj: bohemians.cz

Je to jen pár let zpátky, co se Bohemians 1905 ocitly v článku britského deníku Daily Mail. Důvod? Klubový znak. Britské médium se pozastavovalo nad tím, že klub ze střední Evropy má ve znaku klokana a vršovický celek tak byl vybrán mezi desítku nejošklivějších klubových znaků.

Klokan však minimálně v České republice k Bohemians náležitě patří a Bohemians bez klokana by snad ani nemohli existovat. Jak ale logo vlastně vzniklo a proč se vršovický celek jmenuje tak, jak se jmenuje?

Vysvětlení najdeme návratem do roku 1927. Austrálie pár let před tím zakládala fotbalový svaz a usilovala u přijetí mezi členské státy FIFA. Marně. Navíc se Australané snažili fotbal zpopularizovat nejen na svém území.

Napadlo je tedy uspořádat turnaj, na nějž zvali evropské kluby. Pozvánku dostala i pražská Sparta. Nemalá část klubů však s díky odmítla. Až na tehdejší celek AFK Vršovice.

Ten do Austrálie odletěl. Aby bylo jasné, odkud klub pochází, došlo k přejmenování na Bohemians. A vršovický celek si udělal skvělé jméno! Vyhrál 15 z 20 zápasů a nasázel přes 90 branek.

Za přijetí nabídky i skvělou prezentaci dostali Bohemians na cestu do Prahy jako dar dva živé klokany pro tehdejšího prezidenta Masaryka. Od té doby patří klokan do znaku Bohemians jako patří Karlův most k Praze. Bez sebe si je zkrátka nelze představit.

Celek ze Vršovic v Praze vítalo přes 15 000 nadšených fanoušků. Expedice Bohemians vzbudila ohlas v zahraničí i u nás.

Sport zkrátka umí psát nádherné příběhy a tento je jedním z nich. Zařazení mezi deset nejošklivějších znaků si Bohemians od britského média rozhodně nezasloužili.

Zdroj: Bohemians 1905, Daily Mail

Reklama

Oblíbené