Spojte se s námi


Ostatní

Preview biatlonové sezóny 2021/22: Jak se zadaří českým závodníkům?

Velmi důležitá sezóna čeká Davidovou a spol. Bude to sezóna olympijská, česká reprezentace bude cílit hlavně na tuto vrcholnou akci. I ve Světovém poháru by Češi měli být konkurenceschopní.

Publikováno

dne

Velmi důležitá sezóna čeká Davidovou a spol. Bude to sezóna olympijská, česká reprezentace bude cílit hlavně na tuto vrcholnou akci. I ve Světovém poháru by Češi měli být konkurenceschopní. Lídrem ženského týmu bude Markéta Davidová, značný přísun bodů se očekává také od Charvátové, ostatní závodnice budou spokojeny s každým umístěním v bodované čtyřicítce. Mužská část je v procesu generační obměny, jedničkou bude Michal Krčmář. Prorazí čeští mladíci již v této sezoně? Půjde o poslední sezónu Markéty Davidové? Jak se tento ročník povede ostatním?

Markéta Davidová

Největší naděje české reprezentace. V současnosti patří do absolutní špičky světového biatlonu. Vyniká famózním během a přesnou střelbou. V minulé sezoně skončila na 11. místě. Na mistrovství světa v Pokljuce dosáhla na vysněný titul mistryně světa. V této sezoně může být ještě mnohem úspěšnější. K výkonnostnímu zlepšení potřebuje být konzistentnější a zrychlit rychlost střelby. Když se to povede, může pravidelně útočit na medailové umístění.

Absolutním vrcholem pro ní budou ZOH v Pekingu. Davidová se již několikrát nechala slyšet, že právě po nadcházejících olympijských hrách zvažuje předčasný konec kariéry. Biatlon pro ní není prioritou číslo jedna. Sama se vyjádřila pochybnosti o tom, že si nedokáže představit své závodění po třicítce. V posledních rozhovorech se této otázce vyhýbala, což dává naději, že si tento závažný krok ještě rozmyslí. Byla by škoda, aby další česká biatlonová hvězda skončila tak brzy.(Soukalová ukončila kariéru ve 29 letech).

Lucie Charvátová

Na trati podobně ďábelsky rychlá jako Davidová, ale rozhodně ne tak úspěšná. Česká dvojka má totiž dlouhodobé problémy se střelbou. Často ji právě střelba zpacká nadějně rozjetý závod. Střelecky ji vyšlo jen pár závodů v kariéře(5. a 6. místo v rámci SP v Hochfilzenu, zisk bronzu na MS 2020).

Charvátová je velmi nevyrovnanou střelkyní, na což doplácí český tým i ve štafetách. 28letá Češka má potenciál na to, aby se zařadila do širší světové špičky. Bez lepších střeleckých čísel to však nepůjde. Ale třeba tohle bude právě ta sezóna, kdy svůj střelecký blok prolomí a všem nám vytře zrak. Všechno je možné.

Eva Kristejn-Puskarčíková

Doba, kdy tato Češka patřila do širší špičky je pryč. To ještě bylo za éry Veroniky Vítkové a Gabriely Soukalové, které tehdy patřily do absolutní elity ženského biatlonu. A to už je několik let zpátky. 30letá Češka se v posledních sezónách trápí, její výkonnost rapidně klesá.

Hlavně po běžecké stránce je to špatné, aktuálně patří mezi úplně ty nejhorší. I když se jí povede střelba, často to právě kvůli pomalému běhu nevyjde ani na bodové umístění. Často ji sráží i zdravotní problémy. Nějaká nadějná očekávání jsou v jejím případě nereálná. Každý získaný bod v rámci Světového poháru bude úspěchem.

Jessica Jislová

Podobný případ jako Puškarčíková. Ucházející střelba, ale jen podprůměrný běh. Během sezóny je však schopná zajet několik solidních výsledků, kdy dokáže zaútočit na umístění v TOP 20. U Jislové platí, že je spíše týmová hráčka. Ve štafetě předvádí daleko lepší výkony než v individuálních závodech. A to jak po běžecké, tak i po střelecké stránce. Závody jsou kratší, což jí sedí. Podobně by tomu mělo být i v této sezoně. V individuálních závodech bude ráda za každý bod, ve štafetách by měla být oporou týmu.

Tereza Vinklárková

22letá Češka je benjamínkem českého týmu. Do kolotoče Světového poháru nakoukla v minulé sezoně, letos by měla být jeho pevnou součástí. Vyniká spolehlivou střelbou, v běžecké části má však co zlepšovat. Solidní formu prokázala na domácím mistrovství světa v letním biatlonu, kdy se jednou umístila v TOP 10. Tento ročník bude pro ní o sbírání zkušeností. Může reálně zabojovat o nominaci na ZOH, které pořádá čínský Peking.

Michal Krčmář

Poslední přeživší z úspěšné mužské medailové generace. Jasný lídr mužského týmu. Měl by být nejen oporou, ale také mentorem nadějných kolegů. Minulá sezóna mu úplně nevyšla (23. místo v SP). Značně ho však přibrzdily vleklé zdravotní potíže. Ve skutečnosti má ale daleko na víc. Reálně může pravidelně útočit na TOP 15.

K naplnění tohoto cíle bude potřebovat lepší střelecká čísla a rychlejší běh. „Bimbo“ to však v sobě rozhodně má, ještě nedosáhl na své maximum. Jeho prioritou bude uspět na ZOH 2022, kde bude obhajovat stříbrnou medaili. Navázat na tento úspěch bude složité, ale ne nemožné. Pokud ideálně načasuje formu, tak se může stát cokoliv.

Jakub Švrtecký

Aktuální dvojka českého týmu. Své místo však rozhodně garantované nemá. Biatlonista s velkým talentem, který zatím nedokázal úplně prodat. Jeho běh je velmi kvalitní, ale ta střelba. Tu má podobně špatnou jako Charvátová. Bídná střelecká úspěšnost ho strašně sráží a nedovolí mu prorazit mezi ty nejlepší.

Je mu stále jen 22 let, někteří závodníci prorazí až v pozdějším biatlonovém věku. Doba hájení však u něj pomalu končí, součástí českého „áčka“ je již několik let. Po příchodu nadějných závodníků bude mít navíc větší konkurenci. Štvrtecký má veškeré schopnosti, aby se stal oporou české reprezentace. Stačí pár povedených závodů a může to být pro něj průlomová sezóna.

Tomáš Krupčík

Většinu minulé sezóny musel kvůli zranění vynechat. Je tak otázkou, jak na tom skutečně bude. V předchozích ročnících však ukázal, že je schopný překvapit a v několika závodech konkurovat těm nejlepším. Bude nutné chytit se střelecky, úspěšná střelba je u něj naprosto zásadní. Pokud se dostane formy, bude oporou českého týmu. V minulosti byl klíčovým článkem štafety, kterou často podržel. Doufejme, že comeback Tomáše Krupčíka mezi světovou elitu bude úspěšný.

Mikuláš Karlík

Jeden z nadějných mladíků nastupující generace. Společně s Hornigem a Mikyskou uspěl na loňském MS juniorů (stříbro ve sprintu,bronz ze štafety). Svůj potenciál nastínil i ve Světovém poháru, ve kterém si připsal první body v kariéře. Pro Karlíka tohle může být průlomová sezóna. Už teď jsou jeho běžecké časy srovnatelné se světovou špičkou. Své výkony na trati dokáže podpořit solidní střelbou. Karlík je generačním talentem, který český tým možná nikdy neměl. Pokud má někdo na to, aby navázal na úspěchy Moravce či Šlesingra, tak je to právě tento 22letý Čech.

Vítězslav Hornig

Další talent, kterému vyšla předchozí sezóna na výbornou. A to jak na MS juniorů (bronz, 3x v TOP 10), tak i v rámci letního MS v biatlonu (4 cenné kovy ze 4 závodů). Hornig také nakoukl do Světového poháru, kde hlavně sbíral zkušenosti. Platí u něj to samé co u Karlíka. Má ohromný potenciál, jeho budoucnost může být hodně zářivá. Když půjde vše jak má, stane se tahounem české reprezentace.

Tomáš Mikyska

Další z řady nadějných Čechů. I on byl na nedávných vrcholných akcích velmi úspěšný. Podílel se na zisku bronzu z juniorského mistrovství světa. Letní domácí šampionát totálně opanoval. Dvakrát se stal mistrem světa, do bohaté medailové sbírky přidal i stříbro. Startoval již na několika podnicích Světového poháru, kde rozhodně nezklamal.

Český biatlon si vychoval velmi nadějnou generaci, která může za pár let sklízet velké světové úspěchy. Nástupci Moravce, Šlesingra či Soukupa jsou připraveni zazářit. Závisí jen na nich, zda svou hvězdnou budoucnost dokáží proměnit v pohádkovou realitu.

Zdroj: Biathlonworld, Twitter

Reklama

Florbal

Pohodová výhra na úvod. Naši florbalisté vstoupili do MS s nulou na kontě. Slovensko rozdrtilo USA

Úspěšný a pohodový zápas má za sebou na úvod MS ve florbale reprezentace Česká republika. Stejně jako na předchozím šampionátu si v prvním zápase poradila s Německem, tentokrát jej porazila 11:0. Vítězství slavilo též Slovensko, které rozebralo USA, za obhajobou dvou titulů zase úspěšně vstoupilo Finsko.

Publikováno

dne

Od

Úspěšný a pohodový zápas má za sebou na úvod MS ve florbale reprezentace Česká republika. Stejně jako na předchozím šampionátu si v prvním zápase poradila s Německem, tentokrát jej porazila 11:0. Vítězství slavilo též Slovensko, které rozebralo USA, za obhajobou dvou titulů zase úspěšně vstoupilo Finsko.

Takhle si to asi všichni představovali. Naše florbalová reprezentace si na úvod šampionátu dokráčela naprosto bezstarostně pro vítězství nad Německem a nadělila mu 11 gólů. Hvězdou zápasu byl brankář Martin Beneš, jenž si skvělými zákroky a třeba i chycením trestného střílení v podání Juliase Nihlena připsal čistého konto.

Na první branku se čekalo až do 13. minuty, kdy se poprvé na mužském mezinárodním turnaji prosadil Filip Forman. Následovala trefa Mikuláše Krbce a v úplně poslední vteřině úvodní části se po chybě obrany soupeře prosadil i Filip Langer.

Němci však vytahovali růžky a trkali. Byli aktivní a místy laxní naši je zbytečně pouštěli k balonku. Obrana se však ukázala jako velmi pevná a soupeř se nedostával do mnoha zakončení.

Také druhá dvacetiminutovka nabídla tři branky Česka. Gólové konto si ve Finsku otevřel člen all-star týmu posledního MS v Praze Adam Delong, míček na památku si po své premiérové trefě sebral Dominik Beneš a už podruhé se prosadil také nejproduktivnější hráč české superligy Forman.

Ve třetí třetině rozjeli svěřenci Petriho Kettunena palbu naplno. Postupně se prosadili Němeček, Šimek, Havlas, podruhé Delong a také Kisugite. Pro naši reprezentaci se tak jedná o perfektní vstup do šampionátu. Další utkání sehraje po dni volna v neděli od 17:45 proti Švýcarsku.

Suverénní entrée do turnaje zažili také oba severští favorité. Finsko si pohrálo s Dánskem a také jeho gólman Toriseva oslavil po výhře 7:0 čisté konto, Švédové zase po zaspaném úvodu nasypali dvouciferný počet gólů Lotyšsku a zvítězili 11:1. Oba celky se utkají v zajímavém souboji v sobotu v šest večer.

Radovat se na úvod 13. mistrovství světa ve florbale mohli také Slováci, kteří přejeli USA drtivě 15:1. Dudovič, Gajdoš i Gál hrající za superligové Vítkovice si připsali hattrick, Ronald Gašparík působící v Otrokovicích k dvěma zásahům přidal i tři asistence.

Zítra svěřence českého kouče Radomíra Mrázka čeká další souboj. Tentokrát narazí na Polsko, jež ve svém pátečním duelu s Thajskem hájilo až do posledních minut zisk dvou bodů. Nakonec asijského soupeře přehrálo 8:6.

A aby byl přehled dne kompletní, zmiňme ve stručnosti ještě zápas Singapuru s Kanadou, v němž si javorové listy zejména díky skvělému výkonu Viitakoskiho (4+2) připsaly těsné vítězství 9:8.

Zdroj: IFF

Pokračovat ve čtení

Motorsport

Druhý trénink předčasně ukončen! Charles Leclerc tvrdě narazil a zdemoloval své Ferrari

átečními volnými tréninky odstartoval závodní víkend v Saúdské Arábii na okruhu v Džiddě. A právě v FP2 brutálně zdemoloval své Ferrari Charles Leclerc. Na jeho nehodu se v tomto článku můžete sami podívat. Mechaniky týmu nicméně čeká velmi náročná práce.

Publikováno

dne

Pátečními volnými tréninky odstartoval závodní víkend v Saúdské Arábii na okruhu v Džiddě. A právě v FP2 brutálně zdemoloval své Ferrari Charles Leclerc. Na jeho nehodu se v tomto článku můžete sami podívat. Mechaniky týmu nicméně čeká velmi náročná práce.

Inkriminovaná zatáčka číslo 22 se stala „osudnou“ pro Ferrari Charlese Leclerca. Ten totiž už v nájezdu do této zatáčky ztratil kontrolu nad svým monopostem a takto tvrdě narazil do tech pro bariéry.

Nehoda se odehrála necelé tři minuty před koncem druhého volného tréninku, na okruhu samozřejmě ihned zavlály červené vlajky. FP2 byl následně předčasně ukončen.

Nutno podotknout, Ferrari má se stabilizací v zatáčkách jisté potíže po celou sezónu. Poté stačí, aby byl pilot při nájezdu do zatáčky příliš agresivní a může to skončit právě takhle.

Podle stavu vozu lze očekávat, že mechanici budou na Leclercově monopostu pracovat celou noc, aby auto stihli opravit do sobotního závěrečného tréninku. Ve Ferrari momentálně mohou doufat, že se tak tvrdým nárazem nikterak výrazně nepoškodil motor.

Medical car jej okamžitě převezl do medical centra, kde se momentálně Leclerc podrobil preventivní prohlídce.

Podle aktuálních informací by měl být pilot Ferrari naštěstí v pořádku. Nutno podotknout, ač to nechceme vůbec přivolávat, zdi jsou na okruhu v Džiddě nebezpečně blízko a je tím pádem možné, že tohle nebude jediná nehoda, kterou během závodního víkendu uvidíme.

Oba úvodní tréninky každopádně ovládl Lewis Hamilton, jezdci Ferrari se v FP1 umístili na šestém a sedmém místě, v druhém pátečním pokračování dojel Carlos Sainz sedmý a Leclerc zakončil své působení na pozici číslo 10.

Zdroje: F1 Živě, Twitter

Pokračovat ve čtení

Florbal

Česko vs. Německo – úvodní zápas národního týmu na mužském MS ve florbale: Preview a tipy na sázení

Je to tady! Po třech letech se na scénu vrací mužské mistrovství světa ve florbale, jež letos hostí Helsinky. Česká družina finského kouče Petriho Kettunena do něj vstoupí s ambicemi na zisk medaile pátečním soubojem s Německem, proti němuž ještě nikdy v historii neprohrála. Podaří se jí to i nyní?

Publikováno

dne

Od

Je to tady! Po třech letech se na scénu vrací mužské mistrovství světa ve florbale, jež letos hostí Helsinky. Česká družina finského kouče Petriho Kettunena do něj vstoupí s ambicemi na zisk medaile pátečním soubojem s Německem, proti němuž ještě nikdy v historii neprohrála. Podaří se jí to i nyní?

Bude to důležité entrée. Česká výprava se vydá na poměrně krátkou trasu za dlouhá léta očekávaným cenným kovem a jak správně zmínil na tiskové konferenci před turnajem kapitán týmu Tom Ondrušek, komu se nepovede první zápas, bude mít hodně těžké do tohoto rychlovlaku naskočit.

Pojede totiž pouhých devět dní a s každým celkem se zastaví maximálně sedmkrát. Pro české barvy použije poprvé brzdy u stanice Německo, což je dle žebříčku IFF (Mezinárodní florbalové federace) pátý nejlepší celek světa.

Oproti vstupu do posledního šampionátu před třemi lety si tak polepšil o celé tři příčky, a to díky tomu, že si v pražské O2 Aréně dokráčel pro konečné 6. místo. Mimochodem právě v roce 2018 při turnaji v Praze se obě mužstva střetla naposledy.

I tehdy šlo přitom o úvodní duel základní skupiny. Češi, podpořeni více jak 12 tisíci příznivci, si jej nenechali utéct a i když po úvodní třetině prohrávali 1:2, díky hattricku Adama Delonga duel otočili a bez dalších problémů zvítězili 10:5.

Podobně dopadly i všechny předchozí vzájemné souboje. Podle Českého florbalu jich se vším všudy bylo 13, každý z nich však skončil jasným vítězstvím země ze samého srdce Evropy.

Nic jiného se ostatně neočekává ani nyní. Němci nedisponují v podstatě ničím, co by Ondruška a spol. mělo překvapit, a kvalitou kádru jsou bez diskuzí o pár úrovní pod tím českým.

Mimo jejich nejvyšší florbalovou soutěž působí pouze šest borců, z nichž za zmínku stojí Tino von Pritzbuer hrající za švýcarský Waldkirch St. Gallen a Julian Nihlen, jemuž se daří ve švédském Hollivkenu. Jde však až o druhou soutěž ve florbalově nejúspěšnější zemi světa.

„Nebudeme to s nimi mít jednoduché. Bude třeba soustředit se na každou drobnost, být dobře mentálně, takticky a fyzicky nastavení. Němci mají výborné protiútoky, takže je do nich nesmíme pouštět,” přemítal na tiskové konferenci České florbalu týden před turnajem hlavní kouč národního týmu Petri Ketunen.

„Bude třeba kontrolovat celou dobu hru a být aktivní, abychom je nedostávali vůbec do zápasu,” uvědomoval si také a zmínil, že se bude snažit zaměřit především právě na zmíněného Juliana Nihlena, jemuž se již několik let daří předvádět kvalitní florbal ve Švédsku.

Zápas začíná v pátek 3. prosince v 18 hodin a 30 minut a v přímém přenosu jej odvysílá ČT Sport, kde program začíná s desetiminutovým předstihem.

Tip na sázení | V zápase padne více než 11,5 gólu v kurzu 1,61 u Tipsportu

Pokračovat ve čtení

Oblíbené