Spojte se s námi


Ostatní

Preview biatlonové sezóny 2021/22: Jak se zadaří českým závodníkům?

Velmi důležitá sezóna čeká Davidovou a spol. Bude to sezóna olympijská, česká reprezentace bude cílit hlavně na tuto vrcholnou akci. I ve Světovém poháru by Češi měli být konkurenceschopní.

Publikováno

dne

Velmi důležitá sezóna čeká Davidovou a spol. Bude to sezóna olympijská, česká reprezentace bude cílit hlavně na tuto vrcholnou akci. I ve Světovém poháru by Češi měli být konkurenceschopní. Lídrem ženského týmu bude Markéta Davidová, značný přísun bodů se očekává také od Charvátové, ostatní závodnice budou spokojeny s každým umístěním v bodované čtyřicítce. Mužská část je v procesu generační obměny, jedničkou bude Michal Krčmář. Prorazí čeští mladíci již v této sezoně? Půjde o poslední sezónu Markéty Davidové? Jak se tento ročník povede ostatním?

Markéta Davidová

Největší naděje české reprezentace. V současnosti patří do absolutní špičky světového biatlonu. Vyniká famózním během a přesnou střelbou. V minulé sezoně skončila na 11. místě. Na mistrovství světa v Pokljuce dosáhla na vysněný titul mistryně světa. V této sezoně může být ještě mnohem úspěšnější. K výkonnostnímu zlepšení potřebuje být konzistentnější a zrychlit rychlost střelby. Když se to povede, může pravidelně útočit na medailové umístění.

Absolutním vrcholem pro ní budou ZOH v Pekingu. Davidová se již několikrát nechala slyšet, že právě po nadcházejících olympijských hrách zvažuje předčasný konec kariéry. Biatlon pro ní není prioritou číslo jedna. Sama se vyjádřila pochybnosti o tom, že si nedokáže představit své závodění po třicítce. V posledních rozhovorech se této otázce vyhýbala, což dává naději, že si tento závažný krok ještě rozmyslí. Byla by škoda, aby další česká biatlonová hvězda skončila tak brzy.(Soukalová ukončila kariéru ve 29 letech).

Lucie Charvátová

Na trati podobně ďábelsky rychlá jako Davidová, ale rozhodně ne tak úspěšná. Česká dvojka má totiž dlouhodobé problémy se střelbou. Často ji právě střelba zpacká nadějně rozjetý závod. Střelecky ji vyšlo jen pár závodů v kariéře(5. a 6. místo v rámci SP v Hochfilzenu, zisk bronzu na MS 2020).

Charvátová je velmi nevyrovnanou střelkyní, na což doplácí český tým i ve štafetách. 28letá Češka má potenciál na to, aby se zařadila do širší světové špičky. Bez lepších střeleckých čísel to však nepůjde. Ale třeba tohle bude právě ta sezóna, kdy svůj střelecký blok prolomí a všem nám vytře zrak. Všechno je možné.

Eva Kristejn-Puskarčíková

Doba, kdy tato Češka patřila do širší špičky je pryč. To ještě bylo za éry Veroniky Vítkové a Gabriely Soukalové, které tehdy patřily do absolutní elity ženského biatlonu. A to už je několik let zpátky. 30letá Češka se v posledních sezónách trápí, její výkonnost rapidně klesá.

Hlavně po běžecké stránce je to špatné, aktuálně patří mezi úplně ty nejhorší. I když se jí povede střelba, často to právě kvůli pomalému běhu nevyjde ani na bodové umístění. Často ji sráží i zdravotní problémy. Nějaká nadějná očekávání jsou v jejím případě nereálná. Každý získaný bod v rámci Světového poháru bude úspěchem.

Jessica Jislová

Podobný případ jako Puškarčíková. Ucházející střelba, ale jen podprůměrný běh. Během sezóny je však schopná zajet několik solidních výsledků, kdy dokáže zaútočit na umístění v TOP 20. U Jislové platí, že je spíše týmová hráčka. Ve štafetě předvádí daleko lepší výkony než v individuálních závodech. A to jak po běžecké, tak i po střelecké stránce. Závody jsou kratší, což jí sedí. Podobně by tomu mělo být i v této sezoně. V individuálních závodech bude ráda za každý bod, ve štafetách by měla být oporou týmu.

Tereza Vinklárková

22letá Češka je benjamínkem českého týmu. Do kolotoče Světového poháru nakoukla v minulé sezoně, letos by měla být jeho pevnou součástí. Vyniká spolehlivou střelbou, v běžecké části má však co zlepšovat. Solidní formu prokázala na domácím mistrovství světa v letním biatlonu, kdy se jednou umístila v TOP 10. Tento ročník bude pro ní o sbírání zkušeností. Může reálně zabojovat o nominaci na ZOH, které pořádá čínský Peking.

Michal Krčmář

Poslední přeživší z úspěšné mužské medailové generace. Jasný lídr mužského týmu. Měl by být nejen oporou, ale také mentorem nadějných kolegů. Minulá sezóna mu úplně nevyšla (23. místo v SP). Značně ho však přibrzdily vleklé zdravotní potíže. Ve skutečnosti má ale daleko na víc. Reálně může pravidelně útočit na TOP 15.

K naplnění tohoto cíle bude potřebovat lepší střelecká čísla a rychlejší běh. „Bimbo“ to však v sobě rozhodně má, ještě nedosáhl na své maximum. Jeho prioritou bude uspět na ZOH 2022, kde bude obhajovat stříbrnou medaili. Navázat na tento úspěch bude složité, ale ne nemožné. Pokud ideálně načasuje formu, tak se může stát cokoliv.

Jakub Švrtecký

Aktuální dvojka českého týmu. Své místo však rozhodně garantované nemá. Biatlonista s velkým talentem, který zatím nedokázal úplně prodat. Jeho běh je velmi kvalitní, ale ta střelba. Tu má podobně špatnou jako Charvátová. Bídná střelecká úspěšnost ho strašně sráží a nedovolí mu prorazit mezi ty nejlepší.

Je mu stále jen 22 let, někteří závodníci prorazí až v pozdějším biatlonovém věku. Doba hájení však u něj pomalu končí, součástí českého „áčka“ je již několik let. Po příchodu nadějných závodníků bude mít navíc větší konkurenci. Štvrtecký má veškeré schopnosti, aby se stal oporou české reprezentace. Stačí pár povedených závodů a může to být pro něj průlomová sezóna.

Tomáš Krupčík

Většinu minulé sezóny musel kvůli zranění vynechat. Je tak otázkou, jak na tom skutečně bude. V předchozích ročnících však ukázal, že je schopný překvapit a v několika závodech konkurovat těm nejlepším. Bude nutné chytit se střelecky, úspěšná střelba je u něj naprosto zásadní. Pokud se dostane formy, bude oporou českého týmu. V minulosti byl klíčovým článkem štafety, kterou často podržel. Doufejme, že comeback Tomáše Krupčíka mezi světovou elitu bude úspěšný.

Mikuláš Karlík

Jeden z nadějných mladíků nastupující generace. Společně s Hornigem a Mikyskou uspěl na loňském MS juniorů (stříbro ve sprintu,bronz ze štafety). Svůj potenciál nastínil i ve Světovém poháru, ve kterém si připsal první body v kariéře. Pro Karlíka tohle může být průlomová sezóna. Už teď jsou jeho běžecké časy srovnatelné se světovou špičkou. Své výkony na trati dokáže podpořit solidní střelbou. Karlík je generačním talentem, který český tým možná nikdy neměl. Pokud má někdo na to, aby navázal na úspěchy Moravce či Šlesingra, tak je to právě tento 22letý Čech.

Vítězslav Hornig

Další talent, kterému vyšla předchozí sezóna na výbornou. A to jak na MS juniorů (bronz, 3x v TOP 10), tak i v rámci letního MS v biatlonu (4 cenné kovy ze 4 závodů). Hornig také nakoukl do Světového poháru, kde hlavně sbíral zkušenosti. Platí u něj to samé co u Karlíka. Má ohromný potenciál, jeho budoucnost může být hodně zářivá. Když půjde vše jak má, stane se tahounem české reprezentace.

Tomáš Mikyska

Další z řady nadějných Čechů. I on byl na nedávných vrcholných akcích velmi úspěšný. Podílel se na zisku bronzu z juniorského mistrovství světa. Letní domácí šampionát totálně opanoval. Dvakrát se stal mistrem světa, do bohaté medailové sbírky přidal i stříbro. Startoval již na několika podnicích Světového poháru, kde rozhodně nezklamal.

Český biatlon si vychoval velmi nadějnou generaci, která může za pár let sklízet velké světové úspěchy. Nástupci Moravce, Šlesingra či Soukupa jsou připraveni zazářit. Závisí jen na nich, zda svou hvězdnou budoucnost dokáží proměnit v pohádkovou realitu.

Zdroj: Biathlonworld, Twitter

Reklama

Oblíbené