Spojte se s námi


Fotbal

Před pár lety se o něj s Atlétikem Madrid přetahovala Barcelona, nyní hraje v Saúdské Arábii. Co se stalo s Viettem?

Luciano Vietto je argentinský útočník, který v evropském fotbalu vystřelil jako raketa. Po jeho první sezóně v Evropě se o něj přetahovali přední evropské velkokluby v čele s Atléticem Madrid a Barcelonou. Nyní nastupuje v Saudské Arábii.

Publikováno

dne

Luciano Vietto je argentinský útočník, který v evropském fotbalu vystřelil jako raketa. Po jeho první sezóně v Evropě se o něj přetahovali přední evropské velkokluby v čele s Atléticem Madrid a Barcelonou. Nyní nastupuje v Saudské Arábii. Co se s tímto fotbalistou stalo a jakým směrem se ubírala jeho kariéra?

Luciano započal svou pouť v evropském fotbalu, když 4. srpna 2014 přestoupil z argentinského celku Racing Club do Villarrealu. Ve své první sezóně v Evropě si argentinský útočník vedl více než dobře.

V rámci sezóny 2014/15 odehrál Vietto v dresu žluté ponorky celkově 48 utkání, vstřelil 20 gólů a připsal si 8 asistencí. Jedná se o velmi dobrá čísla, zvlášť přihlédneme-li k tomu, že se jednalo o jeho první sezónu mimo Argentinu.

Svými výkony v dresu Villarrealu upoutal rodák z Balnearíe pozornost mnoha velkoklubů. O tehdy jednadvacetiletého útočníka usilovalo zejména Atlético Madrid a Barcelona.

Zpočátku se zdálo, že zaúřaduje faktor Messi, protože se během sezóny Vietto vyjadřoval ve smyslu, že by si společně s Messim velmi rád zahrál. Nakonec se tak ovšem nestalo, neboť 7. července 2015 přestoupil Vietto do Atlética Madrid.

V sezóně 2015/16 odehrál talentovaný Argentinec v madridském dresu celkově 28 utkání, vstřelil 3 góly a připsal si 5 asistencí. Během těchto utkání odehrál Vietto celkově 1 425 minut, tedy necelých 16 utkání.

Další sezónu už rodák z Balnearíe v madridském dresu šanci nedostal, neboť jej 29. července poslali na roční hostování do Sevilly. Během hostování odehrál Vietto celkově 31 utkání, vstřelil 10 gólů a připsal si 6 asistencí.

Sezónu 2017/18 započal Luciano v kádru Atlética, ale dostal šanci pouze v 10 zápasech, ve kterých odehrál pouze 520 minut. Během nich si nepřipsal ani gól a ani asistenci. Následně byl 4. ledna 2018 znovu poslán na hostování, tentokrát do konce sezóny do Valencie.

V dresu netopýrů odehrál Vietto 19 utkání, vstřelil 5 gólů a připsal si 1 asistenci. Po svém návratu z hostování už Argentinec v madridském dresu šanci nedostal a byl 9. srpna 2018 poslán na roční hostování do Fulhamu.

V Anglii odehrál Luciano v dresu Fulhamu celkově 22 utkání, vstřelil 1 gól a připsal si 4 asistence. Během těchto utkání nasbíral celkově 1 161 minut, tedy necelých 13 utkání.

Dne 1. července 2019 oficiálně skončila Viettova etapa v Atlétiku Madrid, neboť za 11 miliónů eur přestoupil do Sportingu. V Portugalsku nastupoval Argentinec už primárně na levém křídle místo pozice hrotového útočníka.

V sezóně 2019/20 odehrál nyní již osmadvacetiletý hráč v dresu portugalského klubu celkově 36 utkání, vstřelil 8 gólů a připsal si 5 asistencí. V úvodu sezóny 2020/21 stihl Vietto odehrát 5 utkání, vstřelit 1 gól a připsat si 2 asistence.

Poté Argentinec znovu změnil působiště. Dne 25. října 2020 přestoupil za 3,50 miliónů eur do saúdskoarabského klubu Al-Hilal Riyadh, se kterým podepsal smlouvu do 30. června 2024 a jehož barvy hájí až do současnosti.

Doposud odehrál Vietto v dresu saúdskoarabského klubu celkově 36 utkání, vstřelil 6 gólů a připsal si 5 asistencí.

Je docela smutné pohlížet na to, jakým směrem se kariéra tohoto talentovaného Argentince ubrala. Každopádně bylo by bezpochyby zajímavé se zamyslet nad tím, kde by se nacházel nyní, kdyby si předtím zvolil Barcelonu.

Zdroj: Transfermarkt

Reklama

Fortuna liga

Cinklá baráž Příbrami s Brnem přišla moc i Peltovi. To bylo přepálený, říkal Rogozovi do telefonu

„Je to moc. Je to přepálený, přehřátý, ty mi rozumíš,“ komentoval Miroslav Pelta do telefonu Romanu Rogozovi baráž mezí Příbramí a Brnem. Policejní odposlechy, které přinesl deník Aktuálně.cz, odkrývají, jak to tenkrát bylo s udržením Příbrami v soutěži.

Publikováno

dne

„Je to moc. Je to přepálený, přehřátý, ty mi rozumíš,“ komentoval Miroslav Pelta do telefonu Romanu Rogozovi baráž mezí Příbramí a Brnem. Policejní odposlechy, které přinesl deník Aktuálně.cz, odkrývají, jak to tenkrát bylo s udržením Příbrami v soutěži.

Červen 2019, Příbram končí ligovou sezónu na 14. místě a putuje tak do baráže. Zbrojovka Brno si naopak v druhé lize vybojovala možnost zabojovat o postup zpět mezi elitu. Jenže to byl boj proti větrným mlýnům.

Příbram v Brně uhrála remízu 3:3 a doma jí tak stačilo neprohrát. To se také stalo, jenže k bezbrankové remíze hodně napomohl sudí Petr Ardeleanu, Berbrův oblíbenec.

Zbrojováci tehdy cítili obrovskou křivdu, Ardeleanu pravidelně otáčel fauly, dvakrát se zápas přerušoval kvůli dýmovnicím z kotle hostů, následně ale nastavil jen slabé tři minuty. V poslední minutě naprosto nepochopitelně otočil jasný faul na brněnského hráče a připravil tak Zbrojovku o poslední nápor.

A takhle viditelný zářez přišel moc i těm největším šíbrům. Až na toho nejvyššího, Roman Berbr to samozřejmě celé režíroval. Miroslav Pelta s Romanem Rogozem však cítili problém.

„Nepřipadá ti to tam v tý poslední chvíli… Ta situace. Úplně demonstrace toho vyliž mi pr*el… To si myslím, není dobrý,“ sděluje Pelta Rogozovi v odposlechnutém telefonátu, který přinesl deník Aktuálně.cz.

„Je to takový necitlivý. Ale ono se to kromě tohodle jednoho dvou faulů dá. Ale jako takový… Po těch rohách to pískne… Bylo to vidět… Nemyslel jsem si, že to v baráži v televizi bude takhle,“ souhlasí s ním sportovní ředitel Vyšehradu a Berbrova pravá ruka Rogoz.

Peltovi připadá přitažený za vlasy i výkon pomezního sudího Michala Myšky, který dvakrát chybně odmával ofsajd Brna. „Tomu je to jedno všechno, to je úplně blázen na svobodě, ty vole,“ nechápe Pelta.

Zápas byl extrémně propíraný v médiích i mezi fanoušky. Všichni viděli, že v Příbrami něco smrdělo, ale nikdo to nemohl dokázat. To se povedlo až zpětně po 2 letech, policie v tu dobu už totiž fotbalové šíbry odposlouchávala.

Ačkoliv sudí Ardeleanu doteď popírá, že zápas byl zmanipulovaný, důkazy hovoří jasně proti němu. V dalším odposlechu totiž boss Příbrami Jaroslav Starka mluví s Romanem Berbrem a vyslovuje mu „tiché díky“. Berbr Ardeleanovi následně v hovoru sděluje, že „Jarda Starka je nadšenej.“

Ardeleanu byl za svůj výkon vyřazený z listiny sudích pro ligu a ze začátku nové sezóny pískal jen FNL. Jenže na mezinárodní listině paradoxně povýšil.

„Si postoupil ču**ku, ty vole. Ty jsi dostal za dobrý výkon dobrý zápas. Budeš teď lítat ven, že ani nebudeš vědět, že tady nejsi. Budeš zastupovat Králíka (sudí Královec – pozn. red.), vezmeš si ty jeho asiatský pomezní a vylezeš u Ulanbátaru,“ vtipkuje Berbr při hovoru s Ardeleánem.

Berbr následně také svému oblíbenému rozhodčímu sděluje, jak jej brání před ostatními. Například před generálním manažerem Adolfem Šádkem, který nechápe mírný trest pro Ardeleána.

„Áda mi píše: Jak to, že jste nevyhodili Ardeleana? Já se z vás pos*ru, běžte do p**ele. A já mu píšu: Klid, je nejlepší,“  vypráví Berbr.

Ardeleánu byl následně vyřazen poté, co se komise rozhodčích ujal portugalský šéf Vítor Melo Pereira a po prvotních odposleších zmanipulovanému sudímu zastavil delegaci na nejvyšší soutěž. Názor nezměnil ani nový předseda komise rozhodčích Radek Příhoda.

Zdroj: Aktuálně.cz

Pokračovat ve čtení

Fotbal

Zápas o vše! V jaké sestavě nastoupí Slavia do duelu s Unionem?

Slavii čeká ve čtvrtek rozhodující souboj o postup z Konferenční ligy. Na Olympijském stadionu v Berlíně vyzve Union a vítěz bere vše. Sešívaným stačí k postupu remíza, o nějakých spekulacích ale nechce Jindřich Trpišovský ani slyšet. Jakou vyšle do zápasu sestavu?

Publikováno

dne

Slavii čeká ve čtvrtek rozhodující souboj o postup z Konferenční ligy. Na Olympijském stadionu v Berlíně vyzve Union a vítěz bere vše. Sešívaným stačí k postupu remíza, o nějakých spekulacích ale nechce Jindřich Trpišovský ani slyšet. Jakou vyšle do zápasu sestavu?

Velmi nepříjemná zpráva pro celou Slavii je absence Jana Kuchty. 24letý útočník střílí důležité góly, tak jako o víkendu v Olomouci. Jenže do utkání ho nepustí zranění, problémy má i další hrotový útočník.

„Honza Kuchta není, pro nás je to velký zásah. Dává důležité góly. Budeme muset nahradit jeho góly i způsob hry. Komplikuje nám to i to, že Michael Krmenčík má zdravotní problémy. Můžeme rotovat hráče podle průběhu zápasu, máme jasno,“ uvedl na tiskové konferenci před zápasem Jindřich Trpišovský.

Na hrotu tak zřejmě nastoupí Ivan Schranz. Jednou variantou je i vysunutí Petera Olayinky, to ale není příliš pravděpodobné. Realizační tým sešívaných navíc museli potěšit další návraty zraněných.

„Lukáš Masopust bude připravený, to samé se týká i Ondřeje Lingra. U Alexe Baha uvidíme až po dnešním předzápasovém tréninku, nastoupit chce,“ dodal Trpišovský.

V bráně není pochyb, momentální jedničkou je Aleš Mandous. Stejně jisto je ve stoperské dvojici a na levém beku, duo Ousou – Kačaraba se sehrálo do velké formy, Oscar Dorley zase po zranění Bořila nemá jiného konkurenta.

Pokud bude fit, na pravém beku na 100 % nastoupí Alexander Bah, který je možná nejlepším slávistou v letošní sezóně. Pokud nebude k dispozici, nahradí jej Masopust.

Ve středu zálohy naskočí sehraná dvojice Holeš – Stanciu, oproti ligové sestavě ze základní jedenáctky vypadne Hromada, který není zapsaný na soupisce pro Konferenční ligu. Do středu se tak zřejmě posune Lingr.

Na pravém křídle by tím pádem nastoupil Masopust, na levém křídle má jisté místo Olayinka. Na hrotu při absenci Kuchty a Krmenčíka pravděpodobně nastoupí Schranz.

Pravděpodobná sestava Slavie:

Mandous
Bah – Ousou – Kačaraba – Oscar
Holeš – Stanciu
Masopust – Lingr – Olayinka
Schranz

Zdroj: SK Slavia Praha

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Po jakých zahraničních hráčích pokukuje pražská Slavia?

Zimní přestupové období se blíží mílovými kroky a fotbalové kluby se chystají na úpravy svých kádrů. Jinak tomu není ani u mistrovské Slavie, která určitě bude čelit nabídkám na některé hráče. Často se skloňují jména Alexandra Baha nebo Petera Olayinky. Jaké od ní mohou přijít reakce, co se týče zahraničního trhu?

Publikováno

dne

Od

Zimní přestupové období se blíží mílovými kroky a fotbalové kluby se chystají na úpravy svých kádrů. Jinak tomu není ani u mistrovské Slavie, která určitě bude čelit nabídkám na některé hráče. Často se skloňují jména Alexandra Baha nebo Petera Olayinky. Jaké od ní mohou přijít reakce, co se týče zahraničního trhu?

Slavia Praha v nedávné době vytasila strategii 2024. V podstatě se jedná o projekt, který má klubu generovat zisky z prodeje hráčů a odprostit klub z tlaku na sportovní výsledek, i když jsou cíle a finanční plány Slavie dlouhodobě závislé i na účasti v evropských pohárech.

Jak na to? Sám to v nedávné době deklaroval nejvyšší management sešívaných. Zjednodušeně se toho docílí nákupem hráčů do 22 let, následně se na ně vrhne realizační tým a posune je na vyšší úroveň. Posléze může přijít prodej se slušným ziskem. Jako příklad vám může posloužit Abdallah Sima nebo David Zima.

V ideálním případě se bíločervení netají ambicí vychovávat vlastní hráče, což by na nákladové stránce vyšlo ještě lépe než přivádět zahraniční posily. Každopádně to tak nepůjde vždy a klub sem tam sáhne i po akvizici z venku.

Co se týká posil ze zahraničí, které by mohly v blízké době hrát v sešívaném dresu, tak nějaké spekulace a jména máme! Pro začátek ale musíme škrtnout jedno jméno.

Je jím Mahir Emreli z Legie Varšava. Už několik měsíců se na sociálních sítích objevovala informace, že se Slavia zajímá o ázerbajdžánského útočníka, jenž jí v předkolech Evropské ligy vstřelil 3 góly. Celou spekulaci na Twitteru vyvrátil samotný Jaroslav Tvrdík.

Zahraniční hráči, kteří by mohli přijít do Slavie

Nyní se konečně můžeme vrhnout na to podstatné! První možnou posilou ze zahraničí je Joel Mattsson. Jedná se o talentovaného Fina, jenž je velice komplexní a obounohý hráč. Je to středový záložník, ale umí zahrát také pravé křídlo, levé křídlo a beka.

Prošel finskými reprezentacemi U18, U19 a několik startů si připsal i v U21. Ve svých 22 letech splňuje i přestupová kritéria sešívané strategie, je ostřílený finskou nejvyšší soutěží, ve které odehrál přes 100 zápasů a vstřelil 9 gólů.

V zimě mu ve Finsku (v IFK Mariehamnu) končí hostování a vrací se do dánského Vejle Boldklub. Jeho cena je dle Transfermarktu pouze 150 tisíc eur, což absolutně neodpovídá realitě. Slavia by za něj mohla zaplatit klidně i desítky milionů korun.

Druhá možná posila je velmi spekulativní. Tenhle scénář by se mohl naplnit jenom v případě, že by ze Slavie odešel draze Alexander Bah.

Favoritem realizačního týmu na nahrazení dánského reprezentačního beka má být hráč z anglické Championship. Jedná se o Ryana Nyambeho z Blackburnu Rovers. Namibijský pravý obránce by však mohl stát i něco málo přes 100 milionů korun a naprosto reálně by se mohl stát nejdražším přestupem české ligy.

Jenže pozor, Naymbemu je nyní 24 let, což nezapadá do klubové strategie. Zde by si musel realizační tým okolo Jindřicha Trpišovského asi hodně zadupat.

Zdroje: Fanpage slaviapraha_, Transfermarkt

Pokračovat ve čtení

Oblíbené