Živé výsledky
  • TBI
    TBI
    SLO
    SLO
  • ARA
    ARA
    SHR
    SHR
  • SAB
    SAB
    KUP
    KUP
  • MJA
    MJA
    LRI
    LRI
  • GOT
    GOT
    LEV
    LEV
  • AGF
    AGF
    POZ
    POZ
  • FLO
    FLO
    DRT
    DRT
  • FEN
    FEN
    ZAB
    ZAB
  • THU
    THU
    DIN
    DIN
  • BIS
    BIS
    GYO
    GYO
  • STU
    STU
    HEA
    HEA
  • KLA
    KLA
    ZAL
    ZAL
  • Vik
    Vik
    HAP
    HAP
  • LAR
    LAR
    CRV
    CRV
  • CAM
    CAM
    BAH
    BAH
  • NEF
    NEF
    BUD
    BUD
  • ATH
    ATH
    ZFK
    ZFK
  • GLT
    GLT
    RIG
    RIG
  • KLA
    KLA
    Lud
    Lud
  • MIT
    MIT
    Zim
    Zim

Před dvaatřiceti lety odkoučoval Sir Alex Ferguson první zápas na lavičce Rudých ďáblů. Co ale skvělé kariéře v Manchesteru předcházelo?

Není jediného fanouška fotbalu, jenž by neznal jméno Sira Alexe Fergusona, nejlepšího trenéra v Anglii a dost možná i všech dob. Kouče, který udělal z Manchesteru United jeden z nejúspěšnějích týmů historie. Pojďme se však podívat i do doby před Manchesterem, s níž širší veřejnost není tolik obeznámena.

Fergie nebyl pouze výborný trenér, ale i skvělý hráč. Celá jeho kariéra je spjata s rodným Skotskem, kde vydržel hrát dlouhých sedmnáct sezón. Prvním klubem se stal pro tehdy šestnáctiletého útočníka Queens Park. V tomto týmu byl nespokojený, přesto v něm odehrál tři roky s velmi dobrou bilancí dvaceti vstřelených gólů v jednatřiceti zápasech.

V devatenácti letech přestoupil stále ještě velmi mladý Alex do St. Johnstone, ale ani tady nebyl příliš spokojen. V jednu chvíli dokonce zvažoval emigraci do Kanady, z té však nakonec sešlo. Ve skotském klubu i přes všechny nepříjemnosti strávil čtyři sezóny a v sedmatřiceti zápasech vstřelil opět dvacet gólů.

Ideální prostředí našel Ferguson až v Dunfermlinu. Hned první rok byl skvělý, chyběla jen ta sladká „třešnička na dortu“ v podobě trofeje, a že k ní nebylo vůbec daleko. Ve finále poháru prohra 2:3 s Celticem, v lize zase druhé místo o jediný bod. Další rok se Fergusonovi skvěle vydařil po střelecké stránce, s jednatřiceti zásahy se podělil o korunu krále střelců s McBridem, avšak trofej znovu žádná.

Skvělé výkony Alexovi vynesli přestup do Rangers, kteří za něj dali rekordních 65 tisíc liber, což byl nejdražší obchod mezi dvěma skotskými kluby. Ferguson dokázal klub z Glasgow dvakrát dotáhnout do semifinále Evropské ligy, avšak pak v obou případech narazili na anglického protivníka. V sezóně 1969 zase padli ve finále poháru proti svému městskému rivalovi ze Celticu, což zrovna Ferguson nesl velmi těžce. Dokonce zahodil medaili, výsledkem bylo přeřazení do juniorky. Tato událost způsobila i Fergusonův konec v klubu. Ve zbytku kariéry si pak Skot ještě vyzkoušel angažmá ve Falkirku a Ayr United, kde už se mu však větších úspěchů nedostalo.

Do trenérského světa vstoupil ve čtyřiatřiceti letech. První klub, jenž koučoval byl East Stirlingshire, ještě téhož roku ovšem přestoupil do St. Mirren. A zde se začaly poprvé projevovat jeho trenérské kvality. Během let 1974-1978 dokázal toto mužstvo vytáhnout z druhé ligy až k mistrovskému titulu, přičemž průměrný věk mistrovského týmu byl 19 let.

St. Mirren se může „pyšnit“ tím, že jako jediný Fergusona vyhodil, důvodem bylo porušení smlouvy. Po výborném trenérovi pak ihned sáhl Aberdeen a rozhodně nelitoval. Skot totiž klub dotáhl roku 1983 k historickému vítězství v Poháru vítězů pohárů, v jehož finále senzačně zdolal 2:1 Real Madrid. Po osmi letech v Aberdeenu převzal Alex reprezentaci, s níž se dokázal kvalifikovat na Mistrovství světa 1986 v Mexiku.

No a pak už to všichni znáte. Neuvěřitelných šestadvacet let v Manchesteru United, dvojnásobný vítěz Ligy mistrů, třináctinásobný vítěz ligy, jedenáctkrát vyhlášený trenérem roku. Velké pocty se Fergusonovi dostalo v roce 1999, kdy byl královnou po zisku treblu korunován do šlechtického stavu. Uznejte sami, je v historii lepšího trenéra? Myslím, že s odpovědí nebudete dlouho otálet. S trenérskou kariérou se Sir Alex Ferguson rozloučil v sezóně 2012/13 a jak jinak by mohl svoji štaci zakončit než titulem.

Jak velký vliv měl Ferguson na Manchester ukazuje i přítomnost. Po jeho odchodu šly totiž výkony Rudých ďáblů rapidně dolů. Moyes, van Gaal, dokonce ani Mourinho se nedokázali ani zdaleka přiblížit „Fergusonovu Manchesteru,“ ze kterého šel všude v okolí strach. Celý svět nedávno šokovala zpráva, že se Sir Alex Ferguson bude muset kvůli krvácení do mozku podrobit operaci. Naštěstí ale vše dobře dopadlo a tak tento legendární Skot může znovu navštěvovat zápasy klubu svého srdce.

Diskuse

Mohlo by vás zajímat

Zvrat na Letné! Sparta po nepovedené přípravě jedná, z Polska chce přivést gólové monstrum

Zvrat na Letné! Sparta po nepovedené přípravě jedná, z Polska chce přivést gólové monstrum

Vystřízlivění na Letné: Fanoušci Sparty vzdávají Ligu mistrů. Tohle Rosického probudí, zní sítěmi

Vystřízlivění na Letné: Fanoušci Sparty vzdávají Ligu mistrů. Tohle Rosického probudí, zní sítěmi

Rodri, klobouk dolů! Zlatý míč za MS 2026 však měl dostat někdo jiný

Rodri, klobouk dolů! Zlatý míč za MS 2026 však měl dostat někdo jiný

„Vypadni ze záběru!“ Trump se nacpal k oslavám mistrů světa, fotbaloví fanoušci zuří

„Vypadni ze záběru!“ Trump se nacpal k oslavám mistrů světa, fotbaloví fanoušci zuří

VIDEO: Paredes po finále MS ve fotbale 2026 běsnil. Napadl Španěly a dostal červenou

VIDEO: Paredes po finále MS ve fotbale 2026 běsnil. Napadl Španěly a dostal červenou