Před 50 lety otevřela Sparta novou Letnou, v ten samý den o 39 let později zase Slavia Eden

V českém fotbalovém prostředí se k 7. květnu vážou dvě významné události spojené s pražskými S. Jak Sparta, tak Slavie totiž v tento den otevřely své nové svatostánky. V roce 1969 Sparta a od 39 let později její úhlavní rival. Pojďme se v rubrice Historické okénko podívat na tyto dva slavnostní okamžiky a připomenout si dějiny stadionů Sparty a Slavie.

Nový stadion na Letné patřil mezi nejmodernější stadiony své doby v rámci Československa i Evropy
zdroj: sparta.cz

Po utkáních na Císařské louce se Sparta v roce 1904 přesunula do Holešovic. Už o rok později se ale stěhovala na Letnou, k dnešnímu Technickému muzeu. V roce 1917 se Sparta přesunula o několik stovek metrů na západ, do míst, kde stojí dnešní Letná.

Starý stadion na Letenské pláni prošel sice ve třicátých letech rozsáhlou rekonstrukcí, ale na konci šedesátých let se ukázalo, že novým, moderním požadavkům již stařičká stavba nevyhovuje. Kromě hlavní tribuny byly všechny nahrazeny železobetonovou konstrukcí a logicky došlo ke snížení kapacity.

Po rekonstrukci pojmul sparťanský stadion 35 580 diváků a stal se vůbec prvním na území Československa, který neodděloval fanoušky od hrací plochy plotem. Modernizace se dočkalo také zázemí stadionu, v hlavní tribuně vzniklo rehabilitační centrum, se saunou, bazénem i vodoléčbou.

Úvodní zápas na nové Letné obstarali samozřejmě domácí hráči, jenž se utkali s Austrií Vídeň. Ovšem slavnostní premiéru poskvrnil výsledek utkání. Sparta prohrála s rakouským celkem 1:2. Jediným střelcem na straně domácích se stal Josef Jurkanin.

V této podobě sloužil stadion až do roku 1994, kdy proběhla další výrazná rekonstrukce. Znovu se snížila kapacita, na dnešních 18 889 diváků. Svatostánek letenských samozřejmě nesl několik oficiálních názvů, kromě Stadionu Sparty na Letné to byly: Toyota Arena (2003-2007, AXA Arena (2007-2009) a samozřejmě dnešní oficiální název Generali Arena.

Nový, moderní stadion přešel do vlastnictví Slavie, respektive CEFC, až v roce 2017
zdroj: slavia.cz

Ve stejný den, ovšem od 39 let později, otevřela ve Vršovicích svůj nový stadion Slavia. Ovšem sešívaní mají daleko bohatší historii, co se stadionů týče. Sparta totiž od roku 1917 sídlí na Letné, to Slavii čekalo hned několik stěhování.

Pomineme-li začátky klubu na konci 19. a počátku 20. století na císařské louce, hrála Slavia od roku 1907 na Letenské pláni u Vodárny. Až do roku 1950, kdy stadion musel ustoupit plánovanému megalomanskému pomníku pro diktátora Stalina.

Po dobu necelých tří let využívali slávisté stadiony Bohemians, strahovský Armádní stadion a stadion Spartaku Sokolovo (Sparty) na Letné. První utkání na svém vlastním stadionu sehrála Slavia v Edenu ve Vršovicích v roce 1953. V této podobě sloužil stadion s kapacitou 38 000 diváků až do roku 1991, o dva roky dříve se začalo s demolicemi.

Přechodné svatostánky Slavie pak následovaly takto: Ďolíček (1991-1992), Strahov (1992-1993), Eden (1993-2000) a znovu Strahov (2000-2008). Exil na Strahovském stadionu mělo ukončit dlouho očekávané otevření moderního Edenu.

Dne 7. května 2008 přišel pro Slavii onen slavnostní den. V zápase proti Oxfordu FC, prvnímu anglickému celku, se kterým sešívaní hráli v roce 1899, došlo k otevření stadionu s kapacitou 19 370 diváků. A domácí vrátili Angličanům 109 let starou porážku 0:3, když zvítězili 5:0. O góly se postarali Šmicer, Šenkeřík, M. Jarolím, Černý a Knoflíček.

Také slávistický stadion si prošel několika změnami názvů: Synot Tip Aréna (2009-2012, Eden Aréna (2012-2013, znovu Synot Tip Aréna (2013-2015), EDEN ARÉNA (2015-2018) a nynější název Sinobo Stadium.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Ján Greguš: Přestup do Minnesoty? Nevěděl jsem do čeho jdu, ale s odstupem času hodnotím své rozhodnutí velmi pozitivně

Devětadvacetiletý záložník Ján Greguš zaujal svými výkony v dresech Baníku Ostrava a Jablonce, odkud přestoupil do dánského klubu FC Kodaň. Rodák z Nitry se rozhodl v loňském roce opustit Evropu a zamířil do zámořské MLS, kde nastupuje za Minnesotu United.

Berbrova cesta k moci – díl 2. Vykonávači zla a nejvyšší krytí

Nechal si říkat Náčelník, Taťka, klaněli se mu lidé mnohem vzdělanější, chytřejší, kteří ve fotbale dosáhli na vysoké mety a proslavili ho po celém světě. Čím si Roman Berbr, osoba nepříliš vyspělého intelektu, hulvátského chování bez sociálních vazeb.

Obhájce titulu odstartuje nový ročník Ligy mistrů s nepříjemným Atlétikem Madrid: Preview a tipy na sázení

Bayern Mnichov po dlouhých měsících konečně prohrál! Ve druhém ligovém kole je zaskočil Hoffenheim, od té doby už ale zase mnichovský celek drtí jednoho soupeře za druhým. To Atlétiku Madrid se určitě nedaří podle představ, v aktuální sezoně jsou však stále neporažení!