Spojte se s námi


Evropská liga

Postupová matematika Sparty: Skupinu může za určitých okolností vyhrát, hrozí ale varianta, že si evropské poháry na jaře vůbec nezahraje

Sparta ve čtvrtek dokázala doma zdolat Real Betis, tudíž i nadále drží naději na postup do další fáze Evropské ligy. Pomohli jí totiž Rangers svou remízou s Arisem. Postupová matematika je ale taková, že Sparta může teoreticky skončit na všech příčkách. Hrozí i to, že na jaře Evropu hrát nebude.

Publikováno

dne

Sparta ve čtvrtek dokázala doma zdolat Real Betis, tudíž i nadále drží naději na postup do další fáze Evropské ligy. Pomohli jí totiž Rangers svou remízou s Arisem. Postupová matematika je ale taková, že Sparta může teoreticky skončit na všech příčkách. Hrozí i to, že na jaře Evropu hrát nebude.

Když se nalosovala skupina C, Sparta rozhodně nepatřila mezi favority. Chytila totiž španělský Real Betis a taktéž neoblíbený skotský celek Rangers. Očekávalo se, že se popere o postup, popřípadě zabojuje s Arisem Limassol o třetí místo.

Po úvodní výhře nad Arisem ale z následujících třech zápasů získala pouhý bod a fanoušci se začali obávat. Doma s Betisem bylo potřeba zvítězit a zároveň doufat ve ztrátu Rangers doma s Arisem.

A to se povedlo na jedničku. Sparta hrála s týmem ze Sevilly vyrovnanou partii, v obraně mnoho chyb nevytvořila a nakonec dokázala vyhrát po trefě Lukáše Haraslína. Tři body byly doma a čekalo se na to, jak dopadne druhý zápas.

Ten skončil smírně, Rangers prohrávali a nakonec dokázali vybojovat alespoň bod. Co to znamená pro Spartu? Pohárová matematika je nyní pořádně zamotaná a může skončit v podstatě jakkoliv. Pojďme se tedy na varianty podívat.

Sparta vyhraje celou skupinu

Nejméně reálná varianta je ta, že Sparta celou skupinu vyhraje. Potřebovala by k tomu na Arisu zvítězit o čtyři branky a zároveň doufat v remízu v utkání Betis vs. Rangers.

V takovém případě by měla stejně bodů jako Španělé a vzhledem ke stejné vzájemné bilanci by rozhodovalo skóre, které má Sparta horší o tři branky. Škoda, že v závěru vedení nenavýšila, mohla mít šance mnohem vyšší.

Druhá příčka a play-of EL

Poměrně reálná varianta. Sparta k ní pochopitelně potřebuje zvítězit, jiná možnost není vzhledem k horší bilanci s Rangers. Pokud by tedy zvítězila, nemusí se ohlížet na výsledek duelu Betisu s Rangers a měla by postup do play-off Evropské ligy v kapse.

Výhra Rangers by znamenala první místo pro Rangers, druhé pro Spartu a třetí místo pro Betis. Výhra Betisu by naopak znamenala první příčku pro Betis, druhou pro Spartu a třetí pro Rangers, totéž platí pro remízu.

Třetí místo a play-off EKL

Sparta může skončit i na třetí příčce, pokud na Kypru nedokáže zvítězit. Remíza by ji poslala do play-off Evropské konferenční ligy, případná porážka o gól taktéž bude stačit, jelikož by oba celky měly stejně bodů, stejnou bilanci a Aris má aktuálně horší skóre o čtyři branky. Opět může Sparta litovat zbytečné inkasované branky v závěru domácího zápasu.

Konec v pohárové Evropě

Varianta, kterou si na Letné rozhodně nechtějí připouštět. Jak už bylo zmíněno, porážka o dva a více gólů by znamenala katastrofu. Sparta by si jako jediný celek z elitní české trojice nezahrála na jaře a přišla by tím nejen o spoustu peněz, ale taktéž o důležité zkušenosti, které jsou možná ještě důležitější směrem k další sezoně.

Zdroj: UEFA, AC Sparta Praha

Reklama

Oblíbené