Liga mistrů

Pohledem Viktoriána: Smát se Plzni za prohru v Římě? Hloupost. Slávisté i sparťané by totiž chtěli hrát LM, i když by na to mužstvo nebylo připravené

Viktoria Plzeň nedokázala navázat na domácí porážku Sparty 1:0 a podlehla na stadionu AS Řím 0:5. Hattrickem se blýskl Džeko, další zásahy přidali Kluivert s Ünderem. A protože CSKA Moskva senzačně přehrálo Real Madrid 1:0, Západočeši spadli na poslední místo v tabulce a postupové naděje ze třetího místa se mírně rozplývají. Za výpraskem ze Říma se zpětně ohlédnu v tradičním blogu “Pohledem Viktoriána”.

Zdroj: fcviktoria.cz

Na konci minulého Viktoriána jsem psal, že i když je druhé místo ve skupině sci-fi, tak rozhodně nejde o nereálnou misi. Netrefil jsem se. A to o hodně. AS se spoustou optimistů včetně mě pořádně zatočilo, protože nebylo lepší jen o jeden výkonnostní level, ale o minimálně dva. Postupně si tedy rozebereme všechny složky hry, ve kterých domácí hosty přejeli.

Rychlost s míčem a rychlost myšlení. Například Hořava s Procházkou se až moc dlouho s míčem točili, že se jim během onoho času potřebnému k otočení zavřely všechny možnosti na přihrávku. Zároveň všichni hráči prakticky vždy potřebovali o dotek navíc, kvůli kterému přišli o čas a Římané se stihli srovnat do svých pozic. V tom Západočechy převyšovali, protože vše dělali daleko rychleji.

Kvalita. Největší rozdíl mezi hráči byl vidět v individuálních schopnostech. Zde ani není třeba se příliš vypisovat, každý, kdo zápas sledovat, musel vidět, že hráči AS jsou prostě někde jinde.

Obranná složka hry. Zatímco Řezník s Hejdou vůbec nevěděli, kam dřív skočit, Římané si vedli s klidem a kromě vybojovaných balonů dokázali slušně rozehrávat. Rozdíl ve kvalitě byl značný, ale Hubník a spol. pracovali nejednotně a hlavně vázla komunikace při přebírání hráčů a centrů. Zároveň při vystavování do ofsajdu nepůsobila vůbec jednotně a navíc nevyhrávala souboje s Edinem Džekem, na kterého se rozhodně připravovali.

O ofenzivě se v případě Plzně ani bavit nedá, jelikož se sice viktoriáni dostali do dvou šancí, ale s míčem na kopačkách toho moc nesvedli. Přesto bych si dovolil poznámku ke špatné volbě Zemana na křídlo. Bylo jasné, že skvělé Zemanovy centry hosté příliš neuplatní. Proto měl Vrba vybrat přímočarého hráče do brejků, čili Ekpaie nebo Petrželu. Navíc po Zemanovi chtěl, aby zavíral zadní tyč a na tiskovce mu vyčinil právě za neplnění tohoto úkolu, ale je absurdní, aby zavíral zadní tyč Zeman. Bývalý hráč Sparty totiž nemá tak dobrou pravou nohu, zakončení v rychlosti slabší nohou by nezvládal.

Každopádně AS bylo o level výše, když se k tomu přidaly chyby před inkasovanými góly, byl z toho debakl 0:5. Rozhodně to ale není k smíchu. Nebo alespoň by se neměli smát fanoušci Sparty a Slavie. Pokud byste těmto příznivcům položili otázku, zda by chtěli, aby jejich oblíbený klub hrál LM, rozhodně by ani chvíli nepřemýšleli a řekli ano. Nebo by snad odvětili, že ne, protože na to není jejich oblíbené mužstvo připraveno? Stejná hloupost jako smát se Plzni za prohru na stadionu AS Řím.

Zároveň není přiměřená kritika, která se snesla na hlavu hráčů a trenéra Vrby. Kádr sice potřebuje překopat, omladit, a to již dlouho, avšak Viktoria na tom není tak špatně, jak se píše. Špatné to proti AS bylo, i v Jablonci a v Praze proti Slavii také, ale Plzeň má stejný počet bodů jako Slavia na čele tabulky Fortuna ligy a zároveň hraje nejlepší soutěž na světě. A takovou špatnou formu by chtěl každý, přeci…

Klikněte pro komentář

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Evropská liga

Collina: Trenéři by neměli mít možnost požádat o přezkoumání situace videorozhodčím

V posledních dnech fotbalová veřejnost řeší možnost přidělení práva trenérům, díky kterému budou moci požádat o přezkoumání situace videorozhodčím. Pierluigi Collina ale v rozhovoru pro italská média uvedl, že by to byl krok špatným směrem a toto právo by trenérům nepřiděloval.

Inspiraci lze najít v jiných sportech. Například v hokeji, volejbalu nebo basketbalu mají trenéři možnost požádat o přezkoumání situace videorozhodčím. “Neměli bychom trenérům dávat tuto možnost. Na rozdíl od ostatních sportů, kde například ve volejbale jsou drtivá většina rozhodnutí objektivních, ve fotbale mnohem více závisí na pohledu rozhodčího,” uvedl v rozhovoru Collina.

“Skupina lidí analyzuje všechny dostupné záběry ze všech možných úhlů. Mají tak mnohem větší přehled na hřišti, než trenéři. I proto bych jim tuto možnost nepřiděloval,” uzavřel osmapadesátiletý bývalý rozhodčí.

La Liga

Ohavná praktika ohledně Zlatého míče? Proč zmizelo hlasování o vítězi?

France Football – vydavatel prestižního o fotbalu pojednávajícího plátku má zaděláno na velký skandál. Při hlasování fanoušků se událo něco věru podivného a zatím bez zjevného vysvětlení. Hackeři? Úmyslný čin od pořadatele? Nebo snad pouhá náhoda?

Rokem 2016 počínaje bylo pořádání ankety o nejlepšího fotbalistu planety odtrženo od asociace FIFA. Už třetím rokem bude vše kompletně v režii France Football, jejichž systém zatím přisoudil dva Zlaté míče Cristianu Ronaldovi.

V posledních dvou letech zvítězil portugalský kanonýr poměrně jednoznačným rozdílem a i přes střelecký “úpadek” posledního roku byl suverénním favoritem na letošní vítězství, které by tak bylo třetím v řadě.

Hlasujícími i nadále zůstávají reprezentační kapitáni a trenéři, vybraní žurnalisté a také fanoušci, kteří dostali možnost vyjádřit své preference prostřednictvím jednoduché ankety na oficiální stránce France Football. Po pouhém jednom dni však přišlo pozoruhodné překvapení. Anketa byla z webu stažena a nikde po ní ani památky.

Pokud jsme se setkali s nekalým záměrem ze strany pořadatele, o povedený krok nešlo. Po odevzdání hlasu totiž stránka okamžitě ukazovala počet respondentů a procentuální poměr hlasů.

No a jak to vypadalo? Suverénní lídr Messi se zhruba padesáti procenty, druhý Salah a výrazně zaostávající Ronaldo na třetím místě. Pokusili se snad činitelé France Football uhasit požár Messiho dominance, než se mnohonásobně rozšíří? Po kliknutí na dříve platný odkaz se dokonce některým internetovým uživatelům nabízel k přečtení článek o Argentincových problémech s daňovými úniky, což by podobné nekalosti jedině nasvědčovalo!

Jde snad jen o hackerský útok nebo jakousi těžko vysvětlitelnou chybu? Od zmizení ankety už uplynulo spoustu času, aby mohla být situace jakkoliv osvětlena, ale stále nikde nic. Dočkáme se tedy od France Football nějakého vysvětlení?

Liga mistrů

Barcelona po krásném zápase s Tottenhamem veze domů důležité tři body

Pravděpodobně jeden z nejlákavějších zápasů středečního programu Ligy mistrů. Tottenham hostil ve Wembley slavnou Barcelonu. Ta byla favoritem a především díky strašné první půli ze strany domácích si odváží z Londýna tři body po výhře 4-2.

Tottenham zahájil zápas úvodním výkopem a rozehrávku ze středu hřiště si mohl brzo opakovat, jelikož už ve druhé minutě inkasoval. Messi nejdříve udržel skvěle míč uprostřed pole a poslal fantastickou přihrávku za obranu doleva na Albu, proti kterému, pravděpodobně dost nesmyslně, vyběhl Lloris. Alba ale namísto střely zvolil přihrávku pod sebe na střed, kde stál Coutinho a před ním byla jen prázdná brána a obránci, co chtěli střelu zblokovat. Nicméně Brazilec nezpanikařil a poslal Barcelonu do vedení 1-0.

Na další velkou šanci či jakoukoliv střelu se čekalo vcelku dlouho. Ani jeden tým se nedokázal propracovat ke střele a probíhal tak spíše boj o střed pole. Až ve 25. minutě to zkusil Harry Kane ze střední vzdálenosti, když mířil k levé tyči, ale ter Stegen předvedl jistý zákrok a střelu chytil.

A ve 28. minutě přišel dokonce i druhý gól. Po pěkné kombinaci na útočné polovině posílal centr do vápna Messi, na hruď si ho zpracoval Suarez, který ještě přiklepával do lepší pozice Coutinhovi, jemuž ale zakončení nevyšlo a špatně trefil míč, ale ještě ho dokázal vrátit před šestnáctku, kde si nabíhal Rakitič, který střelou z voleje nádherně trefil levou tyč, od níž se míč odrazil do brány. Krásnou trefou tak chorvatský záložník poslal Barcelonu do vedení 2-0. Pro Barcelonu druhá střela na bránu v utkání a druhý gól.

O dvě minuty později to zkoušel Coutinho zpoza vápna, ale mířil jen doprostřed. To následující akce Tottenhamu byla o dost nebezpečnější, když Lamela střílel na zadní tyč a střela letěla nejspíš vedle, ale jeden z obránců ji nešťastně tečoval a ter Stegen musel předvést fantastický reflexivní zákrok. Další střelu na bránu si připsal Messi ve 34. minutě z hranice šestnáctky, ale Lloris jeho střelu bez potíží chytil.

Další větší příležitost ani u jednoho týmu k vidění v první půli nebyla. Barcelona však zaslouženě vedla 2-0, míč držela více na svých kopačkách a na střelecké pokusy to bylo 10-1 ve prospěch právě španělského celku.

Dvě minuty po začátku druhého poločasu mohla Barcelona vést už 3-0, když Messi s míčem u nohy překonal slušnou vzdálenost a po individuální akci se tak dostal až k šestnáctce, z jejíž hranice vypálil po zemi k levé tyči. Lloris byl na střelu krátký, zachránila ho však tyč, od níž se míč odrazil mimo branku.

A v 52. minutě se ukázalo, že pořekadlo “nedáš-dostaneš” je stále aktuální a pravdivé. Messi po individální akci opět zkoušel štěstí z hranice šestnáctky a opět trefil pouze levou tyč. Z následovného rychlého protiútoku pak Tottenham snížil na 2-1, když ještě před šestnáctkou dostal míč Kane, který si ho ale potáhl až do vápna, kde posadil náznakem střel na zem Semeda a poté vypálil na zadní tyč. Ter Stegen neměl šanci.

Ale netrvalo dlouho a Barcelona opět šla do dvoubrankového vedení. V 56. minutě už totiž Messimu střela k levé tyči vyšla a zvýšil tedy na 3-1. Celou akci přitom sám Messi rozjel, když poslal na levou stranu skvělý míč Jordimu Albovi, který vracel přihrávkou po zemi míč do středu šestnáctky, kam si právě Lionel Messi naběhl a střelou po zemi k levé tyči do třetice konečně poslal míč do sítě.

Jenže Tottenham to nevzdal a opět se mu podařilo snížit. V 66. minutě Lamela střílel zpoza šestnáctky na bližší pravou tyč, ale Lenglet míč tečoval tak, že ter Stegen neměl šanci na změnu směru zareagovat. Díky tomu se skóre měnilo na 3-2.

Poté přišla spíše část, kde se více faulovalo než hrálo. Takže nějaká další šance byla k vidění až v 81. minutě, kdy po pěkném průniku zkoušel vystřelit z hranice šestnáctky Lucas Moura, jenže mířil jen doprostřed brány a tam byl pozorní ter Stegen. O tři minuty poté to zkoušel individuálním průnikem do vápna Moura znovu, dostal se díky tomu do dobré pozice v blízkosti malého vápna, odkud se pokusil vystřelit, jenže mu do rány vletěl obránce a míč srazil na roh. Zanedlouho se právě po rohovém kopu dostal k hlavičce Davinson Sanchez, ale mířil jen do rukavic ter Stegena.

Tottenham v závěru zápasu tlačil, snažil se cpát dopředu a útočit. Jenže nedokázal prorazit obranou Barcelony a co víc, po hrubé chybě v rozehrávce kohoutů šli Katalánci v 90. minutě už do vedení 4-2. Byl to pravděpodobně Trippier, který od své šestnáctky nakopával míč na spoluhráče vepředu, jenže toho předskočil Alba. Ten poslal fantastickou přihrávku do otevřené a rozhozené obrany na Messiho, jenž stál sám proti Llorisovi a nedal mu šanci, když poslal míč po zemi k pravé tyči.

Více se v zápase nestalo. Alba si připsal tři asistence, Messi 2 góly a 2x trefil tyč. Zasloužená výhra Barcelony po skvělém výkonu. Mohlo to skončit větším rozdílem, ale ani Tottenham nehrál úplně špatně. První půle se sice domácím těžce nepovedla, ale v druhé půli hráli mnohem lépe, sebevědoměji, organizovaněji a dokázali se Barceloně vyrovnat. Kohouti si prohráli zápas právě v prvních pětačtyřiceti minutách, kde Barcelona vstřelila 2 branky a Tottenham žádnou, zatímco druhá půle skončila nerozhodně. Každopádně si Katalánci po výhře 4-2 připisují důležité tři body do tabulky.

Tottenham 2 – 4 Barcelona

Sestavy:

Tottenham: Lloris (C) – Davies, Sanchez, Alderweireld, Trippier – Wanyama (57. Dier), Winks – Son (66. Sissoko), Lamela (79. Llorente), Lucas – Kane

Barcelona: ter Stegen – Alba, Lenglet, Pique, Semedo – Rakitič, Busquets (91. Vermaelen), Arthur (87. Vidal) – Coutinho (83. Rafinha), Suarez, Messi (C)