Spojte se s námi

Fortuna liga

Plzeň na přestupovém trhu: zůstává stejná, ale zároveň se mění. Příští rok bude pro budoucnost Viktorie klíčový

Zveřejněno

dne

Je začátek června, kdy se přestupový kolotoč teprve roztáčí, ale Plzeň už má hotovo. Strategie Viktorie – mít všechny posily vyřešeny do začátku přípravy – zůstala stejná, ale posily značí, že začíná nová éra.

Zdroj: fcviktoria.cz

Západočeši dosud představili čtyři nové tváře. Dlouho dopředu byl oznámen příchod třicetiletého levého beka Adama Hlouška, který vytvoří tlak na Limberského. Následoval třiadvacetiletý defenzivní štít Lukáš Kalvach, jenž v Olomouci zaujal svou obrannou prací ve spojení s velmi dobrou rozehrávku. Předposlední posilou je Ondřej Mihálik, dvaadvacetiletý bývalý útočník či křídelník Jablonce, jenž se po odchodu do Nizozemska příliš neprosadil a na roční hostování s opcí chce v Česku nakopnout svou kariéru.

Čtvrtým a posledním transferem zůstává Christian Herc, kmenový hráč Wolves a slovenský mládežnický reprezentant. Do Štruncových sadů přichází na dvouleté hostování s opcí. Dvacetiletý Herc strávil minulou sezonu v Dunajské Stredě, kde vedení Viktorie zaujal svou komplexní prací na pozici středního záložníka.

A další posily už trenér Pavel Vrba zřejmě nepřivítá, i když do konce přestupového období zbývá hodně času. Ale to je plzeňský styl: posily mít vyřešené do začátku přípravy, ať kouč pracuje s hotovým kádrem, který se bude jen zužovat. Takto tomu bylo i dříve.

Ale mění se styl posil, především jejich věk. Při návratu trenéra Vrby před dvěma lety Západočeši přivedli zkušené, ovšem staré hráče: Daniela Koláře, Jakuba Řezníčka, Aleše Hrušku. Jedinými mladými posilami byli Aleš Čermák a Milan Havel. Šestadvacetiletý Diego Živulič patřil do kategorie hráčů na vrcholu. Průměrný věk už tak přestárlého kádru se ještě zvýšil. V následných přestupových obdobích již Plzeň začala přivádět mladší hráče, ale do generační obměny se moc nehrnula.

Na západ Čech zamířili perspektivní Joel Kayamba, Tomáš Chorý a Jean-David Beauguel, ale Romanu Procházkovi a Luďku Pernicovi táhlo na třicet. Teď se přestupová filosofie Západočechů daleko více zaměřila na mladé perspektivní hráče. Herc má dvacet let, Mihálik je o dva roky starší a Kalvach brzy oslaví teprve čtyřiadvacáté narozeniny. Jediný Hloušek překročil hranici třiceti let. Navíc z hostování se minimálně na přípravu vrací další talenti. Janošek minulou sezonu strávil na Slovácku, Bucha v Mladé Boleslavi a Šulc v Jihlavě. Všichni tři záložníci se pobijí o místo v kádru.

Příští sezona bude pro budoucnost Viktorie klíčová. Přestavba kádru nepůjde jednoduše. Vedení i fanoušci musí udržet trpělivost. Výsledky se nedostaví hned, ale budování mladšího kádru musí přijít. Generační obměna se nedá obejít, pokud klub neomlazuje, jednou ho to doběhne jako dříve Inter. Plzeň má nejvyšší čas, kdy s výrazným omlazováním začít. Navíc nejspíše odejde zřejmě nejdůležitější hráč, slovenský záložník Patrik Hrošovský, takže by mě nepřekvapilo, kdyby příští sezona patřila mezi plzeňské nejhorší v posledních deseti letech.

Ovšem je potřeba obměnit přestárlý kádr a mladé pušky začlenit do sestavy. I na úkor výsledků v jedné sezoně. Ono se to Plzni vrátí v následujících ročnících. Jisté je, že pragmatického kouče Pavla Vrbu čeká příští rok opravdu velmi náročná úloha.

Reklama
10 komentářů

10 Comments

 1. Jarda

  12.6.2019 na 13:19

  pokud budeme s mladým týmem hrát fotbal plný nasazení,pohybu a s tahem na branku,pak budu spokojen třeba i s pátým místem na konci sezóny.Poslední dekádu totiž beru jako takový sen,v jehož splnění tady snad celé generace fanoušků ani nedoufaly.To,co se tu povedlo-jsem strašně vděčný,že jsem to mohl zažít!Snad jen kdyby to zhruba ve dvou sezonách nebylo i za přispění sudích…

  • Martin

   14.6.2019 na 17:41

   Jardo souhlasím,to co se stalo je opravdu sen.Tři slova-pokora,pokora,pokora.A ono to půjde.

 2. Hawkie

  12.6.2019 na 13:26

  Omlazení kádru Plzně je bez diskuzí a pochyb nutnost. Nicméně na mne budí dojem strategie postupné obměny kádru. Tuším za tím snahu zachovat soudržnost kabiny, na kterou Vrba velmi sází.

 3. Vlastimil

  12.6.2019 na 14:54

  Vzhledem ke kvalitě hráčského kádru neočekávám, že by nová sezóna byla propadákem. Věřím v umístění na pohárových příčkách.

  • terezka

   15.6.2019 na 21:53

   pohárové příčky, hnus a jen ostuda českého fotbalu, opět druha liga jen jim sluší!

  • terezka

   15.6.2019 na 21:54

   bude , jen další ostuda.

 4. Miloš

  12.6.2019 na 16:37

  Jako Bohemák pozoruji boj o titul už vlastně půl století jen z dálky, takže do toho nemám co kecat, ale myslím si, že Plzeň se příští sezóny bát nemusí. Doplňuje mužstvo postupně a dobře, má jednoho ze dvou nejlepších trenérů v lize. Mám velký respekt před Plzní, která nemá žádného “strýčka”, který by do ní cpal milióny, všechno si musela vykopat sama. Mám taky respekt před Slavií, která dokázala za 3 roky vybudovat vynikající tým, ta sice “strýčka” má, ale dokáže penízky správně investovat. Nemám (zatím) respekt před Spartou, která má “strýčka” nejbohatšího, ale čím víc peněz do ní cpe, tím je to horší a horší. Jako fanoušek fotbalu doufám, že se časem přiřadí k Plzni a Slavii, aby byl boj o titul zajímavější.

  • Hawkie

   13.6.2019 na 10:51

   Taky doufám, že Plzeň zachová kontinuitu, protože pokud má jít český fotbal nahoru, tak potřebuje silné týmy, které dokáží hrát Evropu. A i zde platí že peníze dělají peníze.
   Vypíchl bych charakter obměny a především “zapadnutí do týmu” – sám jsem se mnoho let věnoval jinému sportu. Nejsem fanoušek Plzně.
   Doufám, že se zmátoří Sparta, to je opravdu děs.

  • Martin

   14.6.2019 na 17:47

   Miloši,Bohemku mám moc rád.Jakubec,Dobiáš,Ondra,Bičovský a klenot klenotů Panenka.A další.Jsem rodák a obyvatel Plzně,takže je jasné že Viktorce fandím nejvíce,ale Bohemka je skvělá,už to jak fandové klub zachránili zaslouží úctu.Tak hodně zdaru.

   • Miloš

    16.6.2019 na 12:27

    Právě od tebou jmenovaných hráčů se váže má náklonnost k Bohemce, vyrůstal jsem s nimi 🙂 Děkuji za přání.

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Fortuna liga

Sparta už o Stancia zájem neměla, naopak Slavie reagovala ihned, prozrazují Zíkovi

Zveřejněno

dne

V létě tento největší přestup v české lize vyvolal neskutečnou nevoli a velký emoční náboj, který ještě více rozdělil dva největší odvěké tábory pražských S. Nejedná se o nikoho jiného, než o šikovného záložníka Nicolae Stancia, který ještě v minulém roce oblékal dres pražské Sparty a v letním přestupovém období přestoupil do pražské Slavie. My jsme se zeptali zastupujících agentů, jak to opravdu bylo ohledně přestupu tohoto rumunského reprezentanta.

zdroj: slavia.cz

Jak to celé začalo, když se ohlédneme zpátky? 

Prvotně musíme zmínit, že se jednalo o velmi komplikované a náročné období, ale začneme úplně od začátku.

Začátek mám vnímat jako jeho působení v belgickém Andrlechtu?

Ano, přesně tak, začneme úplně od začátku. Nico Stanciu hraje v Anderlechtu, kde úplně nesplňuje očekávání, protože přišel jako velká hvězda za 13 milionů euro z rumunského FCSB a byl na něho vytvořen velký tlak, angažmá mu úplně nesedlo, tehdy nás naši evropští partneři ze skupiny Spocs oslovili se žádostí Nicovi sehnat nové kvalitní angažmá.

Co se dělo kolem Nica Stancia? Předpokládám, že zájem o jeho služby musel být velký, i přestože se nepovedlo angažmá v Belgii.

Zájem samozřejmě byl i z jiných evropských klubů, ale my jsme diskutovali o Stanciovi se Spartou, od které přišla odpověď: Ano, chceme Stancia!

Bylo to už v době, kdy Spartu vedl italský trenér Strammacioni?

Ano, přesně tak. Bylo to v době, kdy už ve Spartě hráli půlrok hráči s kvalitním CV jako Kaya, Mandjeck, Mavuba, Plavšic a další posily, které přišly v létě a ten první půlrok byl ze strany Sparty takový rozpačitý, těch změn bylo přeci jen asi příliš naráz. A proto, když přicházel v zimě Nico Stanciu do Sparty, tak byl již postoj k cizincům o něco rezervovanější.

Po dotažení přestupu začala jarní část české ligy a celkově se Spartě i po dalším posílení nedařilo a došlo ke změně trenéra, jak jste vnímali situaci?

Do Sparty se vrátil Zdeněk Sčasný, který si Nica velmi dobře pamatoval již ze zápasu, kdy ještě Nico hrál za rumunský FCSB a svým přímým kopem vyřadil právě Spartu v kvalifikaci Ligy mistrů, kterou tehdy trénoval shodou okolností právě pan Sčasný.

Realita na jaře byla taková, že se stále Spartě nedařilo tak jak by si přála, ale byli tam přesto i některé vynikající zápasy ze strany Stancia, vzpomeňme si na derby na jaře 2018, kdy dával dvě branky Slavii, přesto se na něho snášela lehčí kritika, včetně trenéra Ščasného.

V čem kritika trenéra Sčasného spočívala?

Pan Ščasný samozřejmě vnímal, že je Nico výborný fotbalista, ale bylo mu vytýkáno, že není bojovný, že není týmový a hraje na sebe. Na podzim 2018 pak přišlo nešťastné vyloučení v Plzni, takže už tam byl ten pohled na Nica takový spíše negativní a Nico se dostával do psychické nepohody, až to vyvrcholilo za nějakou dobu k tomu, že byla Sparta ochotna Stanciua prodat dále do jiného klubu, už o něho nebyl takový zájem jako předtím.

Jak to bylo s poptávkou na Nica v dresu Sparty?

My jsme evidovali nějaké nabídky, které však nenaplňovali očekávání Nica a ani Sparty, pak přišla nabídka z Al-Ahlí, kde se konkrétně Spartě nabídka nejvíce finančně zamlouvala.

Něco jsem zaslechl i o zájmu týmu Al Wasl z Emirátů?

Ano, tuhle informaci můžeme potvrdit. Možná se i jednalo o zajímavější a vhodnější klub než Al-Ahlí, protože zde trénoval rumunský trenér Reghecampf, nebo-li manžel agentky Annamarie Prodan.

Ale tahle nabídka Spartu neoslovila a my to respektovali.

Jak reagoval Nicolae Stanciu na přestup do Al-Ahlí?

Upřímně můžeme prozradit, že se Nicovi i s partnerkou do Al- Ahlí úplně nechtělo po lidské stránce, přeci jen život v Saúdské Arábii je pro nás Evropany složitý, ale i přesto nakonec do Al- Ahlí přestoupil, aby napomohl ke splnění sezonního cíle klubu, konkrétně kvalifikovat se do pohárů a vrátit slavný klub zpět na tamní špičku.

Ale i zde se to pro Stancia začalo vyvíjet všelijak.

Takže se začala řešit otázka přestupu do jiného klubu?

Nejenom přestupu, ale i možnosti, že by mohl Nico přijít do jakéhokoliv klubu bez náhrady, protože se řešila otázka toho, že bychom s Al-Ahlí rozvázali smlouvu z důvodu jejich nehrazení hráčovy výplaty.

Což v tu chvíli musel být hráč typu Nica Stancia pro spousty klubů velmi zajímavým hráčem, když by mohl přijít zadarmo.

Ano, přesně tak. Nám to nedalo a prvotně jsme Nica nabídli Spartě.

To je zajímavá informace. Jaká byla reakce?

Sparta zájem o Nica již neměla, museli jsme to vzít jako fakt.

Což chápu, že v tu chvíli bylo uzavřené téma. Co se dělo dále?

V té době jsme na Slavii řešili přestup jiného hráče a zmínili jsme Honzovi Nezmarovi, že řešíme možný přestup Stancia, že možná bude úplně volný, protože mu v Al-Ahlí již 3 měsíce neplatí.

Zdroj: slavia.cz

Jaká byla reakce Jana Nezmara?

Honza zareagoval otázkou. Opravdu Nico Stanciu? To byl nejlepší hráč Sparty a celkově celé české ligy. To je prostě rozdílový hráč, který dokáže ovládnout celý zápas.

Co se dělo dále?

Honza Nezmar volal ihned trenérovi Jindřichu Trpišovskému, který následně Nica po sportovní stránce schválil, Slavia tedy projevila zájem.

Po potvrzení zájmu Slavie se začali řešit podmínky přestupu?

Dále se začalo řešit, jestli je opravdu možné, aby Nico přišel bez náhrady a začalo se to řešit s Martinem Procházkou, klubovým právníkem Slavie.

Jak to pokračovalo dále, oslovili jste Al-Ahlí?

Al-Ahlí jsme oslovili.

Ale Al-Ahlí si mezitím již stěžovalo na Nica Stancia na Fifě, že si neplní své povinnosti, že se nevrátil z dovolené včas a celá situace se výrazně zamotala. O rozvázání smlouvy s Al-Ahlí již nemohla být řeč.

Což je velmi patová situace. Copak se dělo poté a jaká byla reakce Slavie?

Slavie se k tomu postavila čelem a rozhodla se do Stancia investovat a koupit ho, měli jsme vyjednat cenu.

Vyjednejte cenu, to je krásná odpověď, kterou asi chcete slýchávat velmi často. Je to tak?

Samozřejmě, ale zde to nebylo až tak nasnadě, protože ho Al-Ahlí nechtělo pustit za malé peníze, ba naopak, takže začalo opravdu náročné a zdlouhavé vyjednávání o ceně a celkových podmínkách, ale nakonec se to povedlo.

Jaká ta částka byla?

Na české poměry se jedná o velmi vysokou cenu, konkrétnější však nebudeme.

Jak na to reagoval Nicolae Stanciu?

Nico měl určité obavy z reakce české veřejnosti, nicméně byl za přestup velmi rád, protože miluje Prahu a na návrat sem se velmi těšil včetně jeho rodiny. Samozřejmě dalším pozitivním faktorem byla vyhlídka evropských pohárů, které Nico chce hrát. Nicméně ještě nebylo vyhráno.

Jak to myslíte? V čem nastal zádrhel?

Nebylo jednoduché se domluvit s Al-Ahlí, kde jsme ve finální fázi přestupu narazili na kulturní odlišnosti ve formě stylu vedení samotného jednání, kde Slavie jednala velmi seriózním stylem, ale zase naopak Al-Ahlí formou „arabského bazaru“, kde se snažili vyjednávat co nejvhodnější podmínky pro sebe. Zpětně musíme panu Tvrdíkovi poděkovat za jeho úsilí a trpělivost, že se vše povedlo dotáhnout do zdárného konce.

Takže se do jednání musel zapojit i pan Tvrdík? Jak to probíhalo?

Jednalo se o finální fázi, kde jednání vypadala tak, že směřují k mrtvému bodu, ale díky zkušenostem a obchodnímu citu pana Tvrdíka se celý přestup povedlo i přes počáteční potíže dotáhnout

zdroj:http://www.global-sports.com/

Dle mých informací byl ten pomyslný poslední krok registrace ten nejtěžší.

Ten poslední krok byl vskutku snad úplně nejtěžší, protože se nám i tohle Arabové snažili znepříjemnit a registrace hráčů z hlediska mezinárodního programu TMS, která obvykle v případě jednání férových klubů trvá pár hodin, se přičiněním činitelů Al-Ahlí protáhla do řádu dnů.

Tak to musela být celkem válka nervů?

Musíme souhlasit, protože to nebyla jednoduchá situace pro nikoho, ale nakonec to celé dobře dopadlo, i když to trvalo o něco déle, než jsme si všichni přáli.

Po přestupu začalo velké emoční období, jak to Nico zvládal?

Logicky tím, že byl ještě před půlrokem ve Spartě, tak to celé dostalo velký emoční náboj, protože přestoupil k největšímu rivalovi, bylo to velmi pikantní téma a samozřejmě pro Nica to bylo velmi psychicky náročné. Dostával včetně manželky různé nepříjemné zprávy prostřednictvím sociálních sítí.

Jak jste na tohle jako zastupující agentura reagovali?

Samozřejmě jsme Nica upozorňovali, že na to dojde, ať je připravený, ale musíme ocenit přístup Slavie, hlavně Honzy Nezmara a trenéra Jindřicha Trpišovského, kteří velice lidsky a s obrovskou empatií Nica podrželi v té lidské rovině a podpořili ho, čehož si Nico velmi váží a což mu pomohlo se v klubu rychle etablovat.

Myslím si, že Nico Stanciu je výborná posila pro Slavii, hlavně pro Ligu mistrů je velkým přínosem a předpokládám, že právě tohle byl ten hlavní důvod?

Slavie Nica kupovala také kvůli mezinárodním pohárům, protože Nico je hráčem pro mezinárodní fotbal, takto jsme o tom mluvili s Honzou Nezmarem s Jindřichem Trpišovským, že Nico je opravdu mezinárodní kategorie a že od něj čekají, že bude rozdílovým hráčem na té mezinárodní úrovni.

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Pět nejlepších veteránů v české Fortuna lize

Zveřejněno

dne

Nacházejí si již v pokročilém fotbalovém věku, přesto však ve svých týmech patří k velmi důležitým hráčům, kteří jsou stále schopni podávat velmi kvalitní výkony a fanoušci je s velkou oblibou sledují. Kdo jsou ti vůbec nejlepší veteráni ve Fortuna lize?

Embed from Getty Images

David Limberský (Viktoria Plzeň)

Jeden z nejkontroverznějších hráčů ve Fortuna lize, který se proslavil především díky několika životním chybám a omylům. Minulý týden dokonce předčasně málem ukončil kariéru, když proti jeho týmu byla v nastavení odpískaná přísná penalta. Co se ale týče jeho herních kvalit, nemá na levém bekovi v české lize takřka žádnou konkurenci. Má všechno, co by měl moderní krajní obránce mít, rychlost, dobrou fyzickou připravenost a také skvělou přihrávku ze strany.

Marek Matějovský (Mladá Boleslav)

Letos v prosinci oslaví tento skvělý technik již osmatřicáté narozeniny. Jeho věk však na letošní výtečných výkonech v dresu Mladé Boleslavi není vůbec znát, ba naopak. Stejně jako za mlada zásobuje své spoluhráče skvělými gólovými přihrávkami, kterých již v probíhající sezóně nasbíral celkem šest. Matějovský je celkově naprosto klíčovým mužem pro celou základní jedenáctku Středočechů, jelikož především on se nebojí na sebe v klíčových momentech zápasu vzít na sebe odpovědnost a vymyslet nečekané herní řešení situace, po kterém často padne gól do soupeřovi sítě.

Milan Petržela (1.FC Slovácko)

Stejně jako jeho velký kamarád David Limberský také Petržela letos oslavil šestatřicáté narozeniny a již se pomalu, ale jistě připravuje na život po fotbalové kariéře. Po konci loňské sezóny Petržela opustil partu okolo trenéra Pavla Vrby a přestoupil do Slovácka, tedy přesně tam, kde začínaly jeho první ligové kroky. V dresu Slovácka letos odehrál ve Fortuna lize dvanáct utkání, ve kterých vstřelil dvě ligové branky. Na hráče soupeře stále platí především jeho hbitost a rychlost.

Pavel Zavadil (SFC Opava)

Zavadil je vůbec nejstarším hrajícím hráčem v české nejvyšší soutěži. Letos oslavil v dubnu oslavil tento známý bouřlivák již jednačtyřicáté narozeniny. Pro Opavu jsou jeho zkušenosti naprosto klíčové v bojích slezského celku o záchranu. Zavadil má skvělou střelu ze střední vzdálenosti, skvěle zahrává standardní situace a svým bojovným přístupem v zápase jde příkladem všem svým spoluhráčům.

Milan Baroš (FC Baník Ostrava)

Koncem října oslaví vítěz Ligy mistrů z roku 2005 osmatřicáté narozeniny. Ačkoliv již v letošní sezóně v Baníku nemá takovou stěžejní roli, jakou měl v posledních dvou sezónách, tak má svému týmu stále co dát. Rychlostně to již sice není žádný expres, avšak instinkt gólového zabijáka mu stále zůstal. Opomenout nelze ani jeho bojovnou povahu, díky níž Baroš dokáže vyhecovat své spoluhráče k vynikajícím výkonům.

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Teambuilding Sparty prozradil víc, než měl. Ben Chaim je na odchodu z Letné!

Zveřejněno

dne

Utužovali partu. Fotbalisté Sparty během reprezentační pauzy jeli na paintball. Klasická teambuildingová akce, která však odhalila více, než by vedení letenského týmu chtělo. Na Instagramu totiž záložník Georges Mandjeck zveřejnil, že jeho současný spoluhráč Tal Ben Chaim odejde během zimního přestupového okna do Maccabi Haifa.

zdroj: sparta.cz

Některý tým odehraje přátelské utkání, jiný zase zvolí událost, na které se bude tužit kolektiv. Tak jako Sparta. Proto se hráči sbalili a odjeli na paintball.

Instastories Georgese Mandjecka. Zdroj: Instagram Georges Mandjeck

Jenže po něm se na Instastories Georgese Mandjecka objevila fotka, na které je Ben Chaim, jak pózuje v maskáčích. Na tom by nebylo nic divného. Až na to, že fotografie je doprovázená textem „Tal Ben Chaim, Maccabi Haifa, next year“. Z toho vyplývá, že Izraelec se při zimním přestupovém okně vrátí opět do vlasti.

Tento moment neutekl pozornosti několika fanouškům Sparty a na Twitteru vyzvali Spartu k odpovědi. Té se zhostil tiskový mluvčí Ondřej Kasík. „Hráč dostal zpětnou vazbu, asi tak,“ odpověděl na dotaz, že by se tohle asi stávat nemělo.

Pokračovat ve čtení
Reklama

Ruik Football Talk

Reklama

Oblíbené