Spojte se s námi


Hokej

Pešán v debatě o MS, změnách v sestavě i bublině. Kirka by do Liberce vzal!

Velmi plodnou diskusi na téma uplynulého mistrovství světa, či celkovém obrazu českého hokeje, přinesl pondělní speciál sportovního kanálu Radiožurnál.

Publikováno

dne

Velmi plodnou diskusi na téma uplynulého mistrovství světa, či celkovém obrazu českého hokeje, přinesl pondělní speciál sportovního kanálu Radiožurnál. Kromě expertů rádiové stanice Františka Kuny a televizního kanálu ČT Sport Martina Procházky, přijal pozvánku do debaty taky trenér národního týmu Filip Pešán.

Zdroj: Jan Beneš, Český hokej

Po neúspěšné misi v Rize je jasné, že musí hlavní kouč české hokejové reprezentace Filip Pešán čelit mnoha otázkám. V on-line debatě na Radiožurnálu bylo pro vysvětlování prostoru dostatek. 

O NEPOVEDENÉM ZAČÁTKU TURNAJE

Na úvod diskuse odpovídal Filip Pešán hlavně na špatný vstup do šampionátu. Martin Procházka postřehl, že český tým v závěru utkání s Ruskem často střídal. Právě špatné střídání v závěru úvodního utkání vzalo českému týmu naději na bodový zisk.

Kouč národního týmu reagoval: „Domnívám se, že spousta těch kluků, co dohrávali to poslední střídání s Ruskem, mělo v nohách těžký zápas po velmi dlouhé době bez utkání, takže se možná hráči cítili trošku unavení. Chtěli vystřídat a nesmyslně opustili ledovou plochu. Ta ztráta potom v podstatě znamenala hřebík do našeho vstupu na turnaji,” řekl Pešán k prvnímu tématu debaty.

Pak přišlo na ránu sebevědomé vyjádření Jakuba Vrány před začátkem šampionátu, kdy útočník Detroitu hlásal, že český tým jede pro zlatou medaili. Mnoho odborníků, včetně experta Martina Procházky, se shodlo, že to bylo považováno za zdravé sebevědomí.

Jenomže sám hlavní kouč národního týmu už po příletu z Rigy tohle prohlášení označil za mediální masáž, kterou sebevědomí českého útočníka jen podpořilo. Na Filipa Pešána tak přistála otázka, jak vlastně tohle označení myslel.

Já jsem samozřejmě rád, že Kuba je plný sebevědomí. Když se k nám dostávaly titulky z novin, tak Kuba nebyl jediný, kdo nás pasoval na jasného vítěze celého turnaje. Na druhou stranu, v nominaci s výsledky, předváděnou hrou a dlouhou pauzou, která nás čekala od prvního do posledního zápasu s Ruskem, kdy k prvnímu zápasu jsme nastoupili se stejným soupeřem, tak jsem měl trochu strach, jestli toho chvílemi není moc,” vysvětloval trenér. 

A pokračoval: „Věděl jsem, že přijedou jiní Rusové, že po těch sedmi dnech bez zápasu, třech dnech samotky v podstatě budeme i my trochu jiný tým na velkém hřišti. Tak jsem byl trochu nervózní z toho, jestli těch vyjádření a prohlášení po těch dnech, kdy jsme byli zavření na hotelu, není už moc. Jestli vůbec začneme tvrdou prací, protože ta je jasným předpokladem toho, aby výsledky přišly.

Že může mít týdenní pauza vliv na mužstvo, především po fyzické stránce, s tím souhlasil taky Martin Procházka. Nicméně zůstává pravdou fakt, že tyhle těžké podmínky měli všechny týmy stejné.

Redaktor speciálu Radek Šilhan se pak zamyslel, jestli nemohlo dojít v týmu k nějakému uspokojení v době, kdy si už hráči po přípravném období vybojovali nominaci na šampionát. Tohle Pešán odmítl.

Špatný začátek turnaje podle hlavního kouče ovlivnil i druhý zápas se Švýcarskem. Zatímco pro soupeře šlo o úvodní zápas na turnaji, česká reprezentace měla druhý den po sobě velmi těžké utkání. I tohle podle něj mohlo hráče unavit, což mělo za následek poměrně mdlý výkon.

Čekal nás hned druhý den velmi těžký soupeř, nabitý hráči z NHL a nejlepších soutěží v Evropě, ale ten jsme taky nezvládli. Takže si myslím, že nás tahle kombinace potom vrhla trochu do stresu a do křeče, ze které jsme se horko těžko vymotávali ven,” vzpomínal Pešán na druhý den šampionátu.

Navíc hráči vstřebávali těžkou porážku, která pravděpodobně taky narušila jejich spánek: „Začátek pro psychiku hráčů byl extrémně těžký, a to nás v tu chvíli čekaly další, v podstatě už zlomová utkání,” doplnil kouč k těžkému úvodu turnaje.

O NEUSTÁLÝCH ZMĚNÁCH V SESTAVĚ

Další velké téma bylo možná to nejdiskutovanější v mediálním prostoru za poslední dny. Jak reaguje na tyto časté změny samotný hokejista, odpovídal Martin Procházka.

Pro hráče to určitě není nic příjemného. Na druhou stranu jsou to profesionálové, kteří si s tím musí poradit a musí si na to zvyknout,” řekl člen někdejší slavné Blue line.

Zdroj: Jan Beneš, Český hokej

Pak pokračoval: „Pokud vím, náš český hokej byl vždycky stavěn na tom, že byly sehrané nějaké dvojice nebo trojice, což byla vždycky pro náš hokej výhoda. Tohle mi v těch zápasech chybělo,” řekl Procházka k minulosti, kdy ještě sám oblékal reprezentační dres. 

Právě on byl členem již zmíněné kladenské Blue line (Patera – Procházka – Vejvoda), která přiváděla soupeře k zoufalství.

Jak František Kuna, tak i později Filip Pešán se v dalším průběhu diskuse však shodli, že časy, kdy vládla “vyčůranost” a zlaté české ručičky, je už v dnešním hokeji nenávratně pryč. 

Filip Pešán dále vysvětlil, že ačkoliv sám chtěl využit více sebraných hráčů ze svých klubů, kvůli mnoha omluvenkám z především covidových důvodů, to zkrátka tentokrát nebylo možné.

Otázky pochopitelně padly i na elitní hráče z NHL, kteří měli na šampionátu plnit roli střelců. 

První útok však českému týmu nefungoval stoprocentně, což mělo za následek další změny formací. Pešán řekl, že všichni tito hráči plní ve svých klubech role elitních hráčů, což není v jednom týmu vůbec lehké do formací naskládat. 

Kubalík, Vrána a Zadina, všichni jsou to elitní střelci, a téměř nikdy se nemůžou tito hráči sejít v jedné lajně. Proto jsme je chtěli rozdělit do třech formací, což už je potom samozřejmě složitější na koučování,” poznamenal k častým změnám v sestavě. 

Ať trenéři dělali cokoliv, nemohli zkrátka na turnaji najít ideální složení formací, které by fungovalo podle představ.

Já hlavně musím říct, že zaslouží absolutorium všichni hráči, kteří z NHL dojeli. Chtěl bych poděkovat, protože není jednoduché po bublině z NHL či KHL okamžitě zanechat rodiny, a letět na měsíc do další bubliny na MS,” poznamenal hlavní trenér, který za jejich přístup chtěl vyseknout těmto hráčům poklonu.

O ŠPATNÝCH OSLABENÍCH A VELKÉM KLUZIŠTI 

Jedním z dalších často skloňovaných problémů, proč národní tým v Rize neuspěl, byla špatně sehraná oslabení: „Naše oslabení opravdu nebylo dobré. My jsme odehráli spoustu přípravných utkání na úzkém hřišti, takže nám úplně nefungovaly ty automatismy při těch oslabení. Strávili jsme s kolegy asistenty spoustu času nad tím, proč nám oslabení nejdou. I to mělo v podstatě velký vliv na kombinaci sestavy ve druhé půlce turnaje,” vysvětloval Pešán.

Redaktor se následně zamyslel nad tématem širokého kluziště. Nabízí se otázka, proč česká reprezentace nesměřovala závěrečnou pasáž přípravy na kluzišti, které by mělo svými rozměry blíže k těm, na kterých se naladěné hrálo v Lotyšsku.

Filip Pešán však vysvětlil, že pražská O2 Aréna byla prakticky jediným místem, která mohla splňovat nejpřísnější pravidla pro nastavená bezpečnostní opatření. 

Ani to však nebere jako výmluvu: „Na druhou stranu si musíme uvědomit, že se s námi na tom stejném kluzišti připravovali taky Švédové, Rusové i Finové. A už vůbec se nebavím o tom, že Kanaďané a Američané přijeli na turnaj rovnou z úzkého kluziště,” je si vědom hlavní kouč, který je zároveň taky šéftrenér českého hokeje.

O ŽIVOTĚ V BUBLINĚ 

Šampionát nabídl spoustu zajímavých a překvapujících výsledků. Od samotného úvodu nebyl prakticky den, aby se nekonalo nějaké velké překvapení. I díky tomu byl letošní světový turnaj mimořádně vyrovnaný. Spoustu běžných diváků a odborníků se zamýšlelo nad tím, jak dalece má uzavřená bublina vliv na výsledky.

Taky o vyrovnaní se s nelehkými podmínkami  hovořil Filip Pešán: „Člověk si nedokáže moc představit tři dny neopustit pokoj čtyři na čtyři metry s tím, že mu ráno ťukají lidé v pláštích na dveře a dají mu igelitku do ruky, aby se nasnídal, naobědval a navečeřel. Koukat tři dny z okna… není to lehký začátek,” vzpomínal na první dny po příjezdu do Rigy.

A dodal: „Nadýchat se čerstvého vzduchu téměř nešlo. Samozřejmě jsem věděl, proč ta opatření jsou tak striktní, protože kvůli případnému Covidu by se zrušila akce za neskutečné peníze. Nicméně, nemožnost si zajít alespoň na chvíli na kávu, nebo se projít, to je těžká zkušenost pro mě,” řekl k uzavřené bublině hlavní trenér nároďáku.

Že byly podmínky v uzavřeném prostředí mimořádně drsné, o tom svědčili taky kanadští reportéři, kteří byli v dějišti šampionátu. Zažili už bublinu v Edmontonu při loňských bojích o Stanley Cup nebo MS juniorů. Nikde však nebyly omezení pro hráče tak razantní, jako v případě lotyšského Mistrovství světa.

https://www.facebook.com/rostislav.niedoba.hokej/photos/a.103741177899612/307484217525306/

Během diskuse ale padaly otázky i na odlehčení. Britský útočník Liam Kirk se stal coby jednotlivec rozhodně největším překvapením šampionátu. V nevýrazném výběru Velké Británie zaznamenal sedm branek, což mu stačilo na dělené první místo s kanadským střelcem Andrew Mangiapanem.

Na otázku, jestli je Liam Kirk takovým hráčem, aby mu teoreticky nabídl Filip Pešán angažmá v Liberci, odpověděl s nadsázkou, že určitě ano.

Zdroj: Český hokej, Radiožurnál

Reklama

Hokej

Stanley Cup bude mít nového vítěze. Florida i Vegas jsou ve finále podruhé, komu se podaří odčinit předchozí neúspěch?

Tohle finále bude pořádně našlapané. Nejcennější hokejová trofej světa bude mít nového vítěze. Ani k Pantherům, ani ke Golden Knights totiž pohár ještě nikdy nemířil. Obě dvě organizace jsou ve finále podruhé v historii.

Publikováno

dne

Tohle finále bude pořádně našlapané. Nejcennější hokejová trofej světa bude mít nového vítěze. Ani k Pantherům, ani ke Golden Knights totiž pohár ještě nikdy nemířil. Obě dvě organizace jsou ve finále podruhé v historii.

Na NHL je krásné, jak je naprosto nepředvídatelná. Ještě na podzim nevypadala Florida nějak zvlášť silně, do play-off nakonec proklouzla o pouhý bodík a hned v prvním kole narazila na historicky nejlepší tým základní části, Boston.

V sérii prohrávala už 1:3 a byla jednou nohou venku. Jenže poté se do toho Panthers pořádně opřeli. Dvakrát vyhráli, srovnali sérii a v prodloužení sedmého zápasu si vymodlili vítězství a postup.

Poté ale narazili na dalšího těžkého soupeře. Toronto v čele s hvězdným Matthewsem konečně po dlouhých letech postoupilo přes první kolo play-off, když vyřadilo loňského finalistu Tampu.

Florida si ale s tradičním celkem poradila poměrem 4:1. Ani ve finále konference ale nebyla favoritem, když narazila na rozjetou Carolinu, druhý tým základní části.

A výsledek? Naprosto jednoznačný, 4:0 pro Panthers. Jasně, trochu to zkresluje, pokaždé to totiž bylo velice těsné. Dvakrát vyhrála Florida v prodloužení, jednou 1:0 a počtvrté vstřelila vítězný gól čtyři vteřiny před koncem. Ale i tak se pozná velký tým.

Do finále Stanley Cupu se tak Florida dostala teprve podruhé v historii. První finále si zahrála v sezóně 1995/96. Tehdy ve finále nestačila na Colorado a prohrála 0:4.

Vegas

Golden Knights vstoupili do play-off prohrou 1:5 s Winnipegem, ale ta je spíš nastartovala. Vegas totiž vyhráli následující čtyři zápasy a postoupili do čtvrtfinále.

Tam narazili na nejlepšího hokejistu světa Connora McDavida ve službách Edmontonu a byla to poměrně lítá bitva. Za stavu 2:2 v sérii dokázali Golden Knights ale jít do trháku a svůj mečbol ihned využili, po výsledku 4:2 tak postoupili do semifinále.

Tam to vypadalo, že to bude mít stejný průběh jako ve východní konferenci. Vegas totiž nad Dallasem vedli 3:0 a měli vše ve svých rukou. Poté se ale Stars vzmohli, vyhráli dva zápasy a ještě vše zdramatizovali.

To si ale Marchessault a spol. nenechali líbit a v šestém zápase rozsekali Dallas 6:0. V krátké historii klubu jde už o druhé finále Stanley Cupu. Golden Knights byli založeni teprve v roce 2017 a ihned ve své první sezóně se dostali do finále, kde však podlehli Washingtonu.

Teď mají tak obě organizace příležitost odčinit první neúspěch a získat první Stanley Cup. Pokud nevíte, komu fandit a rádi byste viděli nejcennější hokejovou trofej v Česku, tak za Floridu nastupuje Radko Gudas. Vegas mají ve svém kádru brankáře Jiřího Pateru, ten ale drtivou většinu sezóny odchytal v AHL a v NHL si zapsal jen dva starty.

FInále začíná ze soboty na neděli ve 2 ráno. Doma začíná Vegas, poté se série otočí na Floridu.

Zdroj: NHL

Pokračovat ve čtení

Extraliga

Zvučná posila pro Mladou Boleslav! Přichází zkušený finský reprezentant

Hokejová Mladá Boleslav v letošním přestupním období vůbec nešetří novými posilami. Bruslařský klub si plácl s finským útočníkem Juhamatti Aaltonenem, kterého jsme mohli sledovat v národním týmu.

Publikováno

dne

Hokejová Mladá Boleslav v letošním přestupním období vůbec nešetří novými posilami. Bruslařský klub si plácl s finským útočníkem Juhamatti Aaltonenem, kterého jsme mohli sledovat v národním týmu.

Juhamatti Aaltonen se stal již osmou letní posilou bruslařského klubu. Tento sedmatřicetiletý finský útočník naposledy působil v Jukuritu.

184 centimetrů vysoký Aaltonen se může pochlubit bohatou klubovou a reprezentační kariérou. Středočeský klub je pro něj už desátým. Také si zahrál čtyřikrát hokejovou Ligu mistrů.

Klubová kariéra

Svou kariéru nastartoval v Kärpät Oulu. Kde získal dva mistrovské tituly v letech 2007 a 2008. Poté se stěhoval do Lahti, kde si výbornými výkony vybojoval místo v ruském Magnitogorsku.

Jenže v KHL se moc neprosadil. Tak po dvou letech šel hrát švédskou ligu za Rögle, ve kterém si připsal nejbohatší bodovou sezónu v kariéře. Na sezónu se vrátil do Kärpätu, kde se stal dokonce nejlepším hráčem play-off.

Na dva roky byl opět součástí KHL, jelikož hrál za Jokerit. Po tomto angažmá hrál v hlavním městě Finska. V následující sezóně přišel návrat do Rögle, jenže v průběhu ročníku odešel do švýcarského Bernu. Tam odehrál pouze pět zápasů a opět měnil působiště, když zamířil do švédské Skelleftey.

Hokejový cestovatel se však vrátil do dvou klubů Kärpät a Lahti. Před minulým ročníkem přijal nabídku Jukuritu, zde byl i kapitánem. V květnu letošního roku kývl na nabídku Mladé Boleslavi.

Reprezentace

V národním týmu odehrál několik desítek utkání. Ve svém životopise má zapsané účasti na pěti světových šampionátech. Na kterých si připsal celkem 24 (7+17) kanadských bodů. Naposledy se v reprezentaci objevil v roce 2023 na švédských hokejových hrách.

Od Aaltonena si sportovní ředitel Martin Ševc slibuje zkušenosti. Ty by měl předávat do relativně mladého týmu. „Juhamatti má už ledacos za sebou, ale pořád je velmi odhodlaný a má zájem zkoušet nové věci,“ dodává Ševc na adresu útočníka pro klubový web.

Juhamatti se především těší na český styl hokeje. „Mladá Boleslav o mě projevila zájem a já si řekl – proč ne? Českou extraligu jsem nikdy nehrál, ale vždycky se mi líbila. Líbí se mi, jakým stylem Češi o hokeji přemýšlí,“ říká Aaltonen pro klubový web.

Zdroj: BK Mladá Boleslav

Pokračovat ve čtení

Hokej

Zacha? Těžko říct, proč necítí hrdost hrát za národní tým. Chci zjistit, co mu vadí a proč nechce reprezentovat, řekl Hadamczik

Mistrovství světa je u konce, z vítězství se radovali hokejisté Kanady. Češi skončili již ve čtvrtfinále, když nestačili na výběr USA. Následující mistrovství se nicméně koná v Praze a Ostravě a dá se očekávat obrovský zájem hokejistů. Co třeba Pavel Zacha?

Publikováno

dne

Mistrovství světa je u konce, z vítězství se radovali hokejisté Kanady. Češi skončili již ve čtvrtfinále, když nestačili na výběr USA. Následující mistrovství se nicméně koná v Praze a Ostravě a dá se očekávat obrovský zájem hokejistů. Co třeba Pavel Zacha?

Před samotným začátkem MS v hokeji někteří fanoušci doufali ve vypadnutí Bostonu, aby se turnaje mohli zúčastnit jeho hvězdy v čele s Davidem Pastrňákem a Davidem Krejčím.

Oba se nicméně ze zdravotních problémů omluvili, stejně jako Pavel Zacha, u kterého to mnohé ani nepřekvapilo. Nakonec tedy z Bostonu dorazil pouze Jakub Zbořil.

Tým byl slabší než v minulosti, navíc jej kosili zranění a špatné výkony znamenaly konec již ve čtvrtfinále, kde tým kouče Kariho Jalonena nestačila na výběr USA.

K Zachovi se nyní vyjádřil sám prezident Českého hokeje Alois Hadamczik, který byl v posledních týdnech veřejností poměrně dost kritizovaný, stejně jako Zacha.

„Pavla osobně neznám. Vidím, že patří do národního týmu, má svou úroveň. Těžko říct, proč necítí hrdost hrát za národní tým. Ale rozhodně bych ho nezatracoval. Chtěl bych s ním posedět a promluvit mezi čtyřma očima. Zjistit, co mu vadí a proč nechce reprezentovat,“ řekl pro Sport.cz.

Přitom sám Zacha měl říci, že by se rád zúčastnil následujícího MS, které se bude konat v Praze. Nebude ale jediný, zájemců bude pochopitelně více a přednost by měli dostat ti, kteří si nevybírají.

Ostatně silný by měl přijet i výběr Kanady, která to ovšem přislíbila s podmínkou, že bude hrát v Praze. Pokud jí tedy bude vyhověno, čeká nás dost možná rekordní turnaj ze všech možných stran.

Zdroj: Sport.cz

Pokračovat ve čtení

Oblíbené