Spojte se s námi


Motorsport

Památné momenty F1: Kontroverzní VC USA 2005. Na startu pouze 6 vozů, válka Bridgestonu s Michelinem, unikátní zápisy

Byl to jeden z nejhorších závodů historie Formule 1. Do Velké ceny USA na okruhu v Indianapolis totiž odstartovalo pouze šest monopostů, a to kvůli velkým problémům s dodavatelem pneumatik. Jaká byla co do detailů tehdejší situace a kdo do závodu přece jen vyjel?

Publikováno

dne

Byl to jeden z nejhorších závodů historie Formule 1. Do Velké ceny USA na okruhu v Indianapolis totiž odstartovalo pouze šest monopostů, a to kvůli velkým problémům s dodavatelem pneumatik. Jaká byla co do detailů tehdejší situace a kdo do závodu přece jen vyjel?

Velká cena USA 2005 byla devátým závodem tehdejší sezóny a stala se jedním z nejkontroverznějších ve Formuli 1. Proč?

Vše prozradila nehoda Ralfa Schumachera a Ricarda Zonty ve volném tréninku, a to v důsledku selhání pneumatik Michelin. Ten před tehdejším závodem zkrátka přiznal, že jejich konstrukce pneumatik není schopná vydržet požadovaný počet kol.

Právě tento výrobce dodával pneumatiky nejen Toyotě, ale vlastně většinové části startovního pole. A tedy BAR Hondě, Renaultu, Williamsu, McLarenu, Sauberu a Red Bullu. Pouze Ferrari, Minardi a Jordan odebírali pneumatiky od společnosti Bridgestone.

Důsledky války dodavatelů pneumatik

Po průšvihu v rámci selhání pneumatik a jejich neschopností vydržet tlak na náročném okruhu v Indianapolis se francouzský výrobce obrátil na FIA, organizátory trati a konkurenční Bridgestone, aby našli kompromis, přičemž jednání probíhala až do rána závodu.

Michelin následně všem aktérům jednání předložil různá řešení – umístění šikany do nájezdu do třinácté zatáčky, povolení jezdcům „Michelinu“ odjet závod, ale nebodovat nebo že by alternativní uspořádání trati používali pouze piloti s pneumatikami Michelin.

Výrobce pneumatik však s žádným návrhem logicky neuspěl, všech sedm šéfů týmů se nakonec shodlo, že nejlepší bude ze závodu odstoupit. V sobotní kvalifikaci jinak zajel pole position Jarno Trulli (Toyota) před Kimim Räikkönenem na McLarenu.

Všichni piloti v nejlepší čtyřce používali pneumatiky značky Michelin. Nejlepším pilotem s nazutými pneumatikami Bridgestone byl pátý Michael Schumacher na Ferrari.

Do zaváděcího kola přitom odjelo všech dvacet vozů. Na jeho konci ovšem hned čtrnáct z nich zamířilo zpátky do boxů, přičemž velice rozzlobený byl tehdy Kimi Räikkönen. Finský závodník tehdy odhodil rukavice, naštvaně odešel a celou záležitost označil za šaškárnu.

Vskutku velmi špatná reklama pro F1, kór v USA. Válka dodavatelů pneumatik tedy vyvrcholila tím, že Michelin na začátku roku 2006 oznámil svůj konec a z královny motorsportu odešel.

Velká cena USA 2005

Na startu Velké ceny USA se tedy za ohromného bučení a nespokojenosti fanoušků postavilo pouze šest vozů, a to v následujícím pořadí. Michael Schumacher, Rubens Barrichello (oba Ferrari), Tiago Monteiro (Jordan), Christijan Albers (Minardi), Narain Karthikeyan (Jordan) a Patrick Friesacher (Minardi).

Jordan a ani Minardi nebyli těmi, kteří by snad měli na to italskou stáj a úřadující mistry ohrozit. A tak si vedoucí dvojice vytvořila už po pouhých deseti kolech takový náskok, že mohli naprosto beze strachu zajíždět do boxů tak, že je ze zadních pozic nikdo neatakoval.

Že se na trati v podstatě nic nedělo nebylo vzhledem k rozpoložení sil týmů nikterak překvapivé. A bylo to znát také v hledišti, když se stotisícový dav v podstatě rozprchl. Chvíli to v pozdějším průběhu závodu vypadalo na dramatický souboj o první místo, Schumacher však svého týmového kolegu vytlačil na trávu a poté už jen ujížděl.

Během celého závodu došlo pouze k jednomu předjetí na trati, když Albers vybojoval čtvrté místo po Karthikeyanovi. Tím, a soubojem mezi jezdci Ferrari, takřka veškeré závodění skončilo.

Pro první místo si dojel Schumacher, druhý skončil Barrichello. Třetí místo nakonec patřilo Monteirovi, jenž se stal prvním portugalským pilotem, který stanul na stupních vítězů. Čtvrtou příčku vybojoval Karthikeyan, pátý skončil Albers a šestý Friesacher.

Unikátní zápisy

Jak už výše píšeme, Monteiro se díky Velké ceně USA 2005 navždy zapsal do dějin jako portugalský pilot, který stanul na stupních vítězů. A bylo to jeho nejlepší umístění ve F1, zároveň také první a poslední pódium.

Poprvé a naposledy se také trojice Karthikeyan, Albers a Friesacher umístili na bodovaných pozicích, stejně jako se naposledy na bodech ocitl tým Minardi. Pro Jordan to zase byl poslední výsledek, který této stáji zaručil stupně vítězů.

A velkou zajímavostí je, že se jednalo o jediné vítězství Schumachera v sezóně. Ferrari také ve Velké ceně USA 2005 zaznamenalo jediný double sezóny.

Zdroje: F1, Marc Priestley – Mechanik, Neznámý Kimi Räikkönen, Planet F1

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.