Reklama

Osobnosti českého fotbalu: Vynikající sparťanský útočník Oldřich Nejedlý

Československý fotbalista Oldřich Nejedlý se narodil 26. prosince 1909 v Žebráku, kde se začal psát fotbalový příběh tehdejšího vynikajícího útočníka a klíčového člena předválečné Sparty, se kterou získal několik ligových titulů.

Zdroj: sparta.cz

Nejedlý měl velký talent a proto už v pouhých 15 letech mohl nastupovat za první tým Žebráku. S krátkou pauzou, kdy hrál za Košíře, přestoupil v roce 1928 do týmu SK Rakovník, kde rozvíjel svůj talent dále, dokonce se mu to povedlo tak, že po něm po třech letech v Rakovníku sáhla Sparta a udělala dobře.

Za Spartu odehrál během deseti let 415 zápasů a nastřílel neskutečných 388 branek. Z ligového prvenství se radoval v rudém dresu čtyřikrát, poprvé v sezoně 1931/32, následně ještě 1935/1936, 1937/1938 a 1938/39.

Se 180 ligovými góly se navíc může chlubit, společně s Janem Kollerem, šestým místem v klubu ligových kanonýrů. 162 ligových branek dokázal nastřílet ve Spartě a zbylých 16 v dresu Rakovníku, kterému také pomohl k historickému postupu do první ligy.

Se Spartou získal i nejcennější evropskou klubovou trofej – Středoevropský pohár. Z tohoto úspěchu se radovala Sparta dokonce třikrát (1927, 1935 a 1964) a jednou také Slavia (1938).

Nejedlý ale slavil i v reprezentaci, kde ve 44 zápasech nastřílel 9 gólů. Byl jedním z klenotů týmu “zlatých hochů”, kteří na mistrovství světa 1934 v Itálii získali stříbrné medaile.

Nejedlý se na tomto úspěchu podílel pěti góly a stal se nejlepším střelcem šampionátu. Dlouho mu však FIFA tuto poctu upírala. Uvádí se, že chaos do statistiky záměrně vnášeli Němci, neboť příslušník “nižší rasy” nemohl být přece nejlepší. Více se o celém incidentu můžete dočíst v tomto Okénku minulosti.

Oldřich Nejedlý táhl svými góly československý výběr do finále. Skóroval v osmifinále proti Rumunsku (2:1), ve čtvrtfinále se trefil do sítě Švýcarska (3:2), v semifinále proti Německu zaznamenal dokonce hattrick (3:1). Jen ve finále s domácí Itálií vyšel naprázdno (1:2). Přesto mu byla oficiální pocta nejlepšího střelce dlouho odebírána.

Kariéru jednoho z nejlepších útočníků naší historie poznamenala druhá světová válka, kvůli které předčasně skončila jeho skvělá kariéra. Nejedlý zemřel 11. června 1990 během fotbalového mistrovství světa, které se shodou okolností konalo v Itálii, na kterou, i když hořce, vždy Nejedlý rád vzpomínal.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené