Spojte se s námi


Fortuna liga

Okénko minulosti: Hradec Králové byl naposledy tak vysoko v roce 1963. Pak sestoupil

Nováček nejvyšší soutěže FC Hradec Králové se prodral v nadstavbě do elitní skupiny, což je jeho nejlepší umístnění od ročníku 1962/1963, kdy ještě v československé federální lize obsadil pátou příčku. Rok po tomto lichotivém umístění ale sestoupil.

Publikováno

dne

Nováček nejvyšší soutěže FC Hradec Králové se prodral v nadstavbě do elitní skupiny, což je jeho nejlepší umístnění od ročníku 1962/1963, kdy ještě v československé federální lize obsadil pátou příčku. Rok po tomto lichotivém umístění ale sestoupil.

Byla to nejslavnější éra královéhradeckého fotbalu. V roce 1959 postoupil tehdejší Spartak do nejvyšší soutěže a odvážný nováček pod vedením trenérské dvojice Ferenc Szedlaczek – Jiří Zástěra senzačně další ročník ovládl. Slavil jediný titul v historii.

A celkem zdatně si počínal i v dalším období: 1960/1961 obsadil 8. místo, v následném ročníku 6. místo, pak dokonce skočil ještě o příčku výš, což bylo druhé nejlepší umístění v klubové historii.

Mužstvo, které se opíralo o borce s mistrovským titulem z roku 1960, brankáře Jindřicha Jindru st., stopera Jiřího Hledíka, záložníka Jiřího Černého, univerzála Zdeňka Pičmana, útočníky Milouše Kvačka a Rudolfa Tauchena, vybrakovalo na Julisce i premianta Duklu Praha (3:0).

Mimochodem z poslední příčky sestoupila Slavia Praha (tehdy Dynamo), byl to její třetí, historicky poslední pád.

Jenomže další rok stejně neblahý osud postihl i východočeský tým, třinácté místo na udržení nestačilo. Jak k takovému propadu mohlo dojít? „Pořád se spoléhalo na hráče, kteří v roce 1960 získali jediný hradecký titul,“ vysvětluje publicista Michal Petrák, spoluautor klubové kroniky ´Černobílá historie´, která vyšla v roce 2015 ku příležitosti 110. výročí založení spolku.

Podle něj se náznaky propadu objevovaly už v úspěšném předchozím ročníku. „Mužstvo po podzimu skončilo na sestupové příčce, ale na jaře dokázalo vyhrát pětkrát za sebou, čímž se vyšvihlo výš. Ale kvalita už tomu neodpovídala,“ sděluje Petrák. „Hráči zestárli a především už rychlostně nestačili,“ dodává.

Vedení klubu však tyto náznaky nezachytilo. „Nechtělo sáhnout k přebudování kádru, pořád se sázelo na osvědčená jména,“ připomíná Petrák. „A také si moc hráči nesedli s trenérem Oldřichem Šubrtem, který byl jejich vrstevník a neměl patřičnou autoritu,“ vytahuje velký znalec hradeckého fotbalu postřeh ze zákulisí. Když pak mužstvo převzal legendární kanonýr Josef Bican, už se nic dohnat nedalo.

Letos zaknihoval FC Hradec Králové pod vedením zkušeného trenéra Miroslava Koubka další velký úspěch, který vejde do klubových análů. Zda bude mít v příštím ročníku existenční starosti – traduje se, že druhý rok je pro nováčka vždycky složitější (viz sousední Pardubice), se teprve ukáže.

Zdroj: Černobílá historie, Fortuna liga

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.