Více
  Novinky Fotbal EURO 2020 Okénko minulosti: Fotbalové příběhy známé i překvapivé

  Okénko minulosti: Fotbalové příběhy známé i překvapivé

  -

  Do pouhých šesti set stran se pokusil vměstnat fenomén doby fotbal od jeho vzniku až po nedávné události uznávaný sportovní novinář Milan Macho. Kniha s na první pohled nepříliš poutavým, a přitom vševýpovědním názvem ´FOTBAL´ s podtitulem ´Historie od počátku do současnosti´ se pokouší pojmout vše – což nejde -, co obnáší. Jde o záměr vydařený.

  Začínat otřepanou frází, že kolébkou fotbalu je Anglie, už unavuje, vždyť nejrůznější podoby fotbalu – tedy kopání do předmětu kulatého tvaru, se rozvíjely nezávisle na sobě na všech kontinentech, ve všech kulturách na odlišných stupních vyspělosti. A jestliže se ve vesmíru objeví jiná inteligence založená na hmotné tělesné struktuře, bude dozajista hrát fotbal taky. Uniknout mu nelze.

  Běh dějinami končí Mistrovstvím světa 2018 v Rusku, mapuje všechny předchozí šampionáty, diplomatická jednání, která předcházela dohodám, než se začaly scházet nejlepší výběry planety, kontinentální měření sil, olympijské turnaje, pohárová klání. To vše doprovázeno zajímavostmi, postřehy, příběhy úspěchů a zklamání. Ani popis už popsaného nemusí být nuda.

  Zvláště když autor každou kapitolu okořenil pikantnostmi, které historii fotbalu provázely. Některé jen rozvíjejí či upřesňují známá fakta, jiné jsou však velice překvapivá, neboť se nenalézají v každé podobné publikaci a přinášejí neotřelá poznání.

  Kdo z českých fanoušků například věděl, že už v roce 1909 byl učiněn pokus zorganizovat mistrovství světa, tedy klání reprezentačních celků různých států? V jeho pozadí stál sir Thomas Lipton, čaje jeho značky ochucují nejen anglické dýchánky neustále. Pozval do italského Turína týmy Itálie, Německa a Švýcarska, jeho vlast nakonec reprezentovalo mužstvo West Aucland, vesničky z hrabství Durham složené z horníků. A vyhrálo!

  Připomenutí této zajímavosti nastoluje otázku, kolik by měla Anglie titulů mistrů světa, kdyby se neizolovala od ostatního světa a zúčastňovala se šampionátů už před 2. světovou válkou. Nemusela by tak spoléhat na vytvořené ´příznivé okolnosti´, které ji dovedly k jedinému triumfu na MS 1966 na domácí půdě.

  Podobná zamyšlení vyvolávají i další příběhy, ostatně spekulace, co by bylo, kdyby… patří neodmyslitelně do debat fanoušků stejně jako sledování dramatických zápasů a opěvování nejzářivějších fotbalových hvězd. Připomenout si, poznat a zadumat se, to je velký přínos publikace, která probírá fotbal od jeho počátků – lze-li ho dohledat – až do posledních událostí – ty konce nemají.

  A ještě jedna poznámka: pečlivé shrnutí, jak si fotbal podmaňoval svět, odhaluje, jaký obrovský díl na jeho rozvoji a slávě má i česká či československá stopa. Malá země uprostřed Evropy má být nač hrdá.

  ZANECHAT ODPOVĚĎ

  Zadejte svůj komentář!
  Zde prosím zadejte své jméno

  Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

  Poslední novinky

  Londýnský postrah Gnabry opět úřadoval! Obětí se stala Lampardova Chelsea. Její...

  V prvním kole úterního osmifinále Ligy mistrů zavítal aktuální lídr německé Bundesligy na hřiště Chelsea, která za sebou měla v domácí soutěži...

  Piqué: Vysvětlení prezidenta ohledně krize jsem věřil, Neapol hraje proti velkoklubům...

  Z hráčského kádru Barcelony byl ke Quiquemu Setiénovi přizván Gerard Piqué, který se před duelem s Neapolí v rámci osmifinále Ligy mistrů...

  Vitrína dneška: Kotal Spartu nepozvedl, České Budějovice ukazují vnitřní i vnější...

  Ani nový trenér Sparty Praha šestasedmdesátiletý veterán Václav Kotal rudý soubor nepozvedl, pražský tým prohrál v Olomouci. V tabulce nad ním stojí i nováček...