Bundesliga

Okénko minulosti: Dvě velké postavy evropského fotbalu Uwe Seeler a Milan Dvořák opustily svět ve stejný den

Ve čtvrtek 21. července zasáhla český a německý fotbal smutná zpráva: ve věku 87 let zemřel bývalý československý reprezentant Milan Dvořák a o dva roky mladší bývalý útočník Spolkové republiky Německo Uwe Seeler, kapitán vicemistrů světa 1966 v Anglii. Oba patřili k výjimečným fotbalovým osobnostem.

Fotbalový osud je postavil proti sobě na mistrovství světa 1958 ve Švédsku. Německý tým na něm vystupoval jako obhájce titulu, když před čtyřmi lety ve Švýcarsku zaskočil ve finále favorizované Maďarsko.

Nečekaný triumf zvaný jako ´Zázrak v Bernu´ byl však podle pozdějších výzkumů podpořen využitím pervitinu, který využíval wehrmacht za 2. světové války.

Československý tým se po nesmírné blamáži na předchozím světovém šampionátu (0:2 s Uruguayí a 0:5 s Rakouskem) výkonnostně zvedal, postupně do něj pronikali hráči vysokých schopností, což potvrzovalo i vítězství nad Argentinou 6:1.

Proti obhájci titulu svěřenci trenéra Karla Kolského do poločasu vedli 2:0, nejprve právě Dvořák proměnil pokutový kop, krátce před přestávkou přidal druhý gól Zdeněk Zikán.

Jenže ve druhé půli Hans Schäfer snížil a v 71. minutě přišlo vyrovnávání, které je v kronice československého fotbalu jako jeden z nejhořčích zářezů v historii.

Brankář Břetislav Dolejší chytal centr, německý útočník Helmut Rahn šel do něj hodně ostře, československý gólman upadl, ale míč držel pevně, aby nepřešel brankovou čáru.

Přestože jasně dokazoval, že se tak nestalo, slabounký anglický rozhodčí Arthur Edward Ellis gól uznal. Československý tým i touto remízou přišel o postup do čtvrtfinále.

V utkání se představil mladý útočník Uwe Seeler, jenž nakonec startoval na čtyřech šampionátech (1958, 1962, 1966 a 1970) a na každém vstřelil jako jediný aspoň dva góly.

V záloze protivníka nastoupil budoucí Zlatý míč 1962 Josef Masopust a mezi oběma vzniklo pevné pouto. „Byla to pro nás nakonec šťastná remíza, ale asi pro to, abychom udrželi přátelství,“ vzpomínal s úsměvem Uwe Seeler.

Železná opona jejich vztah nezavřela. „Válka pro mě byla už od mládí něčím nesnesitelným, nic mi to neříkalo,“ přiznával rodák z Hamburku. „Ani mě ani Júzefa politika nezajímala, sedli jsme si lidsky i fotbalově,“ upozorňoval. „Takže jsme nevnímali, že jsme každý z jiné strany hranice,“ dodal.

U českého hráče uznával jeho umění. „Júzef byl Pelé českého fotbalu a už při našem prvním setkání mezi námi, jak se říká, přeskočila jiskra,“ zdůrazňoval.

Oba, stejně jako Milan Dvořák, už hrají nebeský fotbal…

Zdroj: Wikipedia, Seznam Zprávy