Spojte se s námi


Fortuna liga

Okénko minulosti: Císařovna hrála na světovém šampionátu

Přes dvacet let vyztužovala obranu Slavie Praha Exico, nejlepšího ženského československého týmu ve druhé polovině minulého století, kterého se bála celá Evropy. V reprezentačním dresu nasbírala desítky utkání. Deset let zdobila rakouskou bundesligu.

Publikováno

dne

Přes dvacet let vyztužovala obranu Slavie Praha Exico, nejlepšího ženského československého týmu ve druhé polovině minulého století, kterého se bála celá Evropy. V reprezentačním dresu nasbírala desítky utkání. Deset let zdobila rakouskou bundesligu. Po skončení kariéry vychovává své nástupkyně ve Spartě Praha. Eva Hanikaová je živým průvodcem historií ženského fotbalu. Kniha o ní s názvem Císařovna ženského fotbalu vychází v nakladatelství Epocha.

Zatím marně se český reprezentační ženský výběr snaží proniknout na mistrovství světa. Přitom jednu účast si zaknihoval, ještě za federální éry – v roce 1988 v Číně. Šampionát byl neoficiální, bez kvalifikace, jenom pro dvanáct vyvolených, pod názvem Mezinárodní turnaj žen ve fotbale.

A oporou týmu byla slávistická stoperka Eva Haniaková. Průběh mistrovství a její osobní zážitky líčí kniha v kapitole Se lvíčkem na prsou:

Pozvánka dorazila i do Prahy, na Výbor fotbalového svazu Ústředního výboru Československého svazu tělesné výchovy, jak se tehdy jmenoval nejvyšší orgán zastřešující fotbalové aktivity.

„Předseda Rudolf Kocek byl naším velkým příznivcem a nabídku přijal,“ vzpomíná císařovna, která tak své impérium mohla představit i na světové scéně.

Šampionát se konal 1. – 12. června 1988 v Číně, tedy v zemi socialistického bloku. V zemi, která byla za kulturní komunistické revoluce uzavřena okolí a věhlasná dlouhá zeď víc zadržovala obyvatele nejlidnatějšího státu na zeměkouli uvnitř, než by pouštěla zhoubné vlivy k sobě.

Ženy-fotbalisty za ni však pronikly. Ostatně ideologická malta na ní už nebyla zdaleka tak pevná a neprostupná jako za vlády „velkého kormidelníka“ Mao Ce-tunga (zemřel v roce 1976).

Čtyřčlenná základní skupina silná, dnes by nesla nálepku smrti. Porážka s favorizovanými Švédkami 0:1, které došly nakonec až do finále a podlehly ve skandinávském derby Norkám, nebyla ostudou. „Dostali jsme gól dvě minuty před koncem a byl vysloveně smolný,“ povzdechne si Haniaková.

„Byla to střela z velkého úhlu, od rohového praporku. Ale naše brankářka Milada Novotná nebyla zvyklá chytat večer za umělého osvětlení a míč neviděla,“ zazní povzdech ještě hlasitější. „Já v nastavení měla po rohovém kopu možnost vyrovnat, ale nastřelila jsem jen brankářku,“ smutný dech už došel úplně.

Výhra nad Japonkami 2:1, které v té době teprve nabíraly dech (mistryně světa 2011), vzbuzovala naději na postup do čtvrtfinále. Tu však uťala bezbranková remíza s USA.

„Neprohrát s Američankami, to by byla dnes velká sláva,“ připomíná, že jde o nejúspěšnější ženský reprezentační tým v historii, mistryně světa 1991, 1999, 2015 a 2019. „Ale tehdy se s nimi ještě dalo držet krok,“ podotýká.

Proti československému výběru se postavil systém šampionátu. Při dvanácti účastnících ve třech skupinách po čtyřech posílal do čtvrtfinále i dva nejlepší ze třetího místa.

„O proniknutí mezi osm usilovaly i Holanďanky a naše utkání pískal jejich krajan, který si to ohlídal,“ odkrývá zákulisí. Oranžové tulipánky postoupily na lepší skore (4:2). Australanky měly o bod víc.

Pouze tato generace si zahrála na mistrovství světa, byť neoficiálním. „Nikdy mě nenapadlo, že se československý a po něm český tým na vrcholnou akci nepodívá,“ nevěří Haniaková. „Přitom zahrát si na světovém šampionátu je největší zážitek kariéry. I v ženském fotbale!“

Takové a další příběhy najde čtenář v knize Císařovna fotbalu Eva Haniaková, která vychází v nakladatelství Epocha.

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.