Spojte se s námi


Fotbal

Od Beckhama přes Nevilla ke Giggsovi: Kdo jsou nejlepší mladíci z akademie Manchesteru United?

Manchester United patří k nejslavnějším fotbalovým klubům na planetě. Výjimečný je i tím, jaký vždy dával a dává prostor mladíkům z akademie. Kteří jsou ti nejlepší hráči, kteří prošli akademií Red Devils?

Publikováno

dne

Manchester United patří k nejslavnějším fotbalovým klubům na planetě. Výjimečný je i tím, jaký vždy dával a dává prostor mladíkům z akademie. Kteří jsou ti nejlepší hráči, kteří prošli akademií Red Devils?

Duncan Edwards

Ti, co hráli proti Edwardsovi, se shodují v jednom: Bez problémů by se dal zařadit mezi nejtalentovanější hráče všech dob, podle mnohých byl nejlepší v celé Británii. Nastupoval nejčastěji v záloze, ale mohl hrát prakticky na všech postech.

Byl součástí tzv. Bushy’s Babes a s Manchesterem vyhrál dvakrát Premier League (1956, 1957) a třikrát FA Cup (1953, 1957, 1958). V roce 1958 byl v pouhých 21 letech obětí neslavně proslulého mnichovského leteckého neštěstí.

Sir Bobby Charlton

Jeden z nejlepších fotbalistů historie. Charlton vyhrál vše, co se dalo. Legenda Manchesteru United vystřílela klubu evropskou slávu v roce 1968, v roce 1966 zase pomohla Anglii k vítězství na mistrovství světa.

Pouze Wayne Rooney a Harry Kane nastříleli za anglickou reprezentaci více gólů a pouze Ryan Giggs odehrál za Manchester United více zápasů. V roce 1966 získal také Zlatý míč.

George Best

Nejslavnější fotbalista své generace, jehož legenda žije dodnes. Best z pravého křídla děsil všechny obránce, jejichž kotníky byly po soubojích se severoirským rychlíkem v kritickém stavu.

Měl ohromný talent a jeho hvězda začala velice rychle zářit, stejně tak ale začala velice rychle šednout kvůli jeho alkoholové závislosti. Na to i později doplatil, když v 59 letech zemřel na selhání ledvin. S Red Devils vyhrál evropský pohár, jistě měl ale mnohem na víc.

Ryan Giggs

Dost pravděpodobně nejlepší hráč United v historii. Nikdo neodehrál za Red Devils více zápasů (963), Giggs také vyhrál 25 významných trofejí, včetně 13 titulů v Premier League.

Giggs byl symbolem éry Sira Alexe Fergusona, od té doby, co pověsil kopačky na hřebík ve 40 letech, klub stále čeká na podobnou ikonu.

Welšský srdcař si udržel své místo v několika kádrech Red Devils a postupně měnil svou roli z létajícího křídelníka na dispečera v záloze. Na Old Trafford stanovil rekordy, které možná nikdy nebudou překonány.

David Beckham

Globální ikona, jenž dosáhla úspěchy jak na hřišti, tak mimo něj. Odchovanec Manchesteru United debutoval v A-týmu v 17 letech a získal 6 titulů Premier League.

Beckham se stal se i kapitánem Anglie a později přestoupil do Realu Madrid, kde také získal titul. Poté se přesunul do LA Galaxy, následně si střihl ještě krátké epizody v AC Milán a PSG.

Paul Scholes

Scholes byl jedním z méně doceněných hráčů z „Class of 92“. Ne však pro ty, kteří s ním hráli. Dokonce i Pep Guardiola jej popsal jako nejlepšího záložníka své generace. Zinedine Zidane jej nazval nedotknutelným, Xavi jej zase popsal jako nejkomplexnějšího záložníka.

Zrzavý středopolař byl mistr přihrávek, dokázal spoluhráče najít z jakékoliv dálky, z jakéhokoliv úhlu, oběma nohama. Zároveň ale uměl dávat krásné góly. Ve své kariéře získal 11 titulů Premier League, slavil také Ligu mistrů.

Gary Neville

Ideální scénář. Vychováte si mladého odchovance, který poté převezme jeden post a několik let na něj nikoho nepustí. Garry Neville byl jasnou stálicí na pozici pravého obránce a nikdy nenastoupil za jiný tým, než za Manchester United. Za Red Devils nastoupil k 602 zápasům, ve kterých vyhrál 17 trofejí.

Paul Pogba

Lovestory, která neměla úplně šťastný konec. Už v mládeži šly zvěsti, že v akademii roste velký talent se jménem Paul Pogba. Jenže ten byl nespokojený se svým nezařazením do A-týmu a odešel tak do Juventusu. V Turíně se zařadil mezi nejlepší záložníky světa a v roce 2016 se vrátil na Old Trafford za 105 milionů eur.

Svůj potenciál však nikdy úplně nenaplnil a v United jej provázely často zdravotní problémy i problémy s trenéry. Po skončení smlouvy se tak zadarmo vrátil do Juventusu.

Marcus Rashford

Rashford měl raketový start. Ve všech debutech skóroval, vstřelil 4 góly v prvních dvou zápasech, přitom byl zpočátku jako nouzové řešení, kterým Louis van Gaal řešil krizi v útoku. Rashford ale zaujal natolik, že už v A-týmu zůstal a nikdy z něj nevypadl. O rok později dokonce skóroval při svém debutu za anglickou reprezentaci.

Zejména v sezóně 2019/20 byl tahounem Red Devils, když nastřílel 17 gólů a přidal 7 asistencí, v další sezóně měl bilanci 11+9 a dalších šest branek nasázel v Lize mistrů. Jenže v poslední sezóně jej hodně trápila zranění a jeho výkony ohromně poklesly, dostal se často do kritiky fanoušků. Stále je mu však jen 24 let a má dostatek času stát se lídrem Manchesteru United.

Další slavní odchovanci Manchesteru United:

Norman Whiteside, Mark Hughes, Sammy McIlroy, Mark Robins, Wes Brown, Darren Fletcher.

Zdroj: Goal

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.