Spojte se s námi


Fotbal

Obsáhlý rozhovor s Messim: Mou ideou je setrvat v Barceloně. Je normální, že její fanoušci jsou nespokojení

Publikováno

dne

Katalánský deník Mundo Deportivo ulovil na slovíčko Lionela Messiho, jinak skoupého co se rozhovorů týče. V obsáhlém interview pohovořil o šancích Barcelony na vítězství v Lize mistrů, změně trenéra, svém setrvání v klubu, návratu Neymara Júniora, vztahu s Antoinem Griezmannem či sporu s Éricem Abidalem.

Žije se ti v Barceloně dobře?

Abych pravdu řekl, tak ano. Velmi dobře. Miluji Barcelonu, ačkoliv mi Rosario strašně chybí. Tohle je můj domov a žiji zde déle, než jsem žil v Argentině. Miluji Barcelonu a Castelldefels, kde pobývám. Miluji svůj život.

Jak vypadá tvůj obvyklý den?

Je velmi normální a odvíjí se od dětí. Naštěstí mi má profese umožňuje s nimi trávit spoustu času. Trénuji, pak rychle pojím s Antonelou a jdeme vyzvednout děti. Později mají různé aktivity nebo něco děláme společně. Povečeříme a následně padneme, jelikož nás všichni tři zmáhají. Chodíme spát brzy. V úterky a čtvrtky hrají kluci fotbal v Ciutat Esportiva. Doma jsme o půl osmé, dáme si maté a pojme. Máme normální život. Tato rutina se mi líbí a to jak v profesním, tak osobním životě. Je to úchvatné a my se tomu přizpůsobujeme.

Uvidíme tě někdy mimo klub?

Už hodněkrát jsem říkal, že mou ideou je setrvat a dokud mě budou chtít klub a fanoušci, z mé strany se nikdy neobjeví žádný problém. Rovněž jsem několikrát říkal, že se chci cítit dobře a aby to stejné bylo i u všech ostatních v klubu. Chci, aby fanoušci byli spokojení s týmem a abychom měli vítězný projekt a i nadále mířili na zisk trofejí, jako jsme to v Barceloně vždy dělali. Chci vyhrát další Ligu mistrů a pořád i španělský titul. Vždy aspiruji na tyto soutěže.

Na druhou stranu se zase ví, že máš v kontraktu klauzuli, která se týká možného odchodu zdarma do jiného celku na konci sezony, což může způsobovat nervozitu mezi fanoušci.

Je pravdou, že jsem měl vždy tuto možnost a to nejen díky této klauzuli. Několikrát jsem měl šanci opustit Barcelonu a zajímalo se o mě hodně klubů, které byly připraveny zaplatit tuto klauzuli, ale já nikdy nepomýšlel nad odchodem a ani nyní tomu není jinak. Řeknu to znova – pokud mě klub chce, nebude problém.

Pojďme se pobavit o fotbale. Blíží se důležitý týden – zápas proti Eibaru, poté Liga mistrů a El Clásico. Jak hodnotíš tým v této části sezony?

Procházíme procesem změny trenéra. Každý má své vlastní myšlenky a odlišný způsob interpretování zápasů a hry. Postupně se adaptujeme tomu, co po nás chce trenér a není to snadné, protože za Valverdeho éry jsme hráli jinak a teď se po nás žádají jiné věci. Pravdou je, že se stále rozvíjíme a máme ještě hodně na práci. Pokud chceme aspirovat na zisk trofejí, měli bychom se význačně zlepšit.

Změna trenéra

O co vás žádá Quique Setién?

To záleží trochu na zápasu. Dává mi hodně svobody. Někdy musím hrát jako falešná devítka a snažit se toho využít, jako například v utkání proti Athletiku v Copě del Rey. Jindy začínám na křídle, nicméně ve všech zápasech se mi od něj dostává dostatečné svobody, abych vytvářel převahu a mohl dobře útočit.

Co se nových požadavků trenéra týče, jaký je nejvíce komplikovaný? Ještě větší role ter Stegena při vyvážení míče nebo něco jiného?

Těch věcí je hodně a tahle jde vidět nejvíce, protože riziko při vyvážení míče je velké. Marc někdy častěji vychází z pokutového území, aby odehrál akci. Všechno tohle je určené pro to, abychom dobře bránili, vyváželi míč a zahajovali akce. A jsou tu další věci – vyšší presink, pokus o tlak při ztrátě míče. Věci, které jsme trochu ztratili a všechno tohle vyžaduje projít si určitým procesem, jemuž se přizpůsobujeme.

Nacházíte se v období změn, kdy se tým musí trochu jinak definovat a to rovněž před fanoušky. Myslíte si, že letos bude těžší vyhrát Ligu mistrů a LaLigu nebo se domníváš, že toho lze dosáhnout, protože tým všechno rychle pochytí a sladí se?

Inu, to nikdy nevíte, že? Tuto sezonu jsme Real i my velice nepravidelní. Ztratili jsme hodně bodů a myslím si, že oba týmy budou bojovat až do konce. Nemyslím si, že liga bude rozhodnutá po El Clásiku, ať už se v něm stane cokoliv. Budou zbývat důležité zápasy a my i náš rival máme těžké výjezdy. K tomu můžete prohrát i doma. Naposledy ztratil Real body se Celtou v Madridu a stát se to může i nám. LaLiga je velmi nepravidelná a budeme ve hře až do konce. Je však pravdou, že pokud chceme uspět v Lize mistrů, budeme muset vyvinout a to hodě, jelikož si myslím, že teď nám nestačí to, co máme, na vítězství.

Jak jste prožíval odchod Ernesta Valverdeho?

Samozřejmě, že špatně, protože vedle faktu, že odešel skvělý trenér, byl ještě ke všemu skvělou osobou. Poznamenaly nás konkrétní zápasy, za které máme větší zodpovědnost my než on. Po tom všem je snazší propustit trenéra než proměnit všechny hráče. A trenéři už vědí, že to tak skutečně je. Pak přišla porážka s Atlétikem, kde jsme měli zápas prakticky pod kontrolou a za pět minut jsme vypadli ze Supercopy. Díky všemu tomuhle to skončilo tímto způsobem, což je škoda.

A přišel Quique Setién. Co tě překvapilo nejvíce?

Znal jsem jej, protože jsme si spolu povídali, když jsme na sebe narazili. Je to velmi blízká osoba, komunikativní a zaměřená na všechny detaily, která má strašně ráda fotbal a neustále o ní mluví.

Fiaska v Lize mistrů a Real Madrid bez Cristiana Ronalda

Co tým potřebuje proto, aby mohl mířit za vítězstvím v Lize mistrů?

Myslím si, že větší pravidelnost ve hře a co nejrychlejší pochycení všech nových věcí, které implementujeme. Být více spolehliví, nedělat stupidní chyby a být odhodlaní po celé sezony. Dále pak nezopakovat to, co se stalo v Římě či Liverpoolu, kde jsme šli na zápas a vypadalo to jako kdyby jsme byli odpojení. A pak se stalo to, co se stalo. Potom ještě se starat o všechny detaily, jelikož v Lize mistrů může každý z nich určit verdikt. Musíme se snažit dosáhnout 100 % ve všech ohledech a pokusit se zvítězit.

Už víš, co se stalo v Římě a Liverpoolu?

Ani ne, nenašel jsem jakékoliv vysvětlení a to hlavně v druhém případě. Takový zápas, jako na Římě, se může jednou stát, když jste zaskočení, ovšem nám se to stalo znovu hned následující rok poté, co jsme odjížděli s víceméně podobným výsledkem. Je tak obtížné si to vysvětlit.

Říkal jsi, že El Clásico nebude tak rozhodující pro tuto sezonu, ale jde o utkání, které může týmu dodat unikátní zlepšení morálky.

Takový zápas vám může hodně dodat na sebedůvěře a vychází se z nich více posílení a to vzhledem k tomu, co El Clásico znamená a jakou má důležitost. Domnívám se, že se bude jednat o důležitý bod zvratu.

Ztratil Real hodně v Cristianu Ronaldovi?

Přišel o hodně branek a bylo zřejmé, že se to stane. Dával jim však mnohem více věcí, než jen branky. Pokud nemáte hráče, který vám za sezonu dá 50 branek, tak to pocítíte – ať chcete nebo ne. Real má skvělé hráče, ale Cristiano dával za rok 50 gólů

Mluvili jsme o Valverdem a Abidal je s jeho odchodem úzce spjatý. Co se stalo, že Abidal řekl to, co řekl a jak se to odrazilo v kabině?

Nevím, proč to řekl, ale ozval jsem se, jelikož jsem se cítil napadený a že dochází k útoku na hráče. O kabině se toho řeklo zbytečně hodně – že rozhoduje o všem, najímá a propouští trenéry a vybírá si hráče. V první řadě pak v kontextu s mou osobou, jako bych měl velkou moc a činil rozhodnutí. Rozzlobilo mě, že to řekl člen klubu. Že sportovní ředitel postavil do centra dění hráče, kteří byli rozhodnutím za propuštěním Valverdeho. To mi přišlo šílené. On je sportovním ředitelem, který se rozhoduje a musí tak převzít zodpovědnost na sebe. Proto jsem promluvil, abych to uvedl na pravou míru. Věděl jsem, že to nemůžu nechat jen tak, když mě takhle napadne sportovní ředitel.

Bolelo vás to osobně a jako kapitána týmu? S Valverdem jste měl speciální vztah.

Z obou důvodů. Prvně proto, že napadl kabinu. Proto jsem mu vzkázal, ať řekne jména a určil, koho myslel, než aby to bral takto obecně. A také z osobních důvodů, protože se hodně říká o tom, jak rozhoduji a vládnu, což není pravda.

Ernesto Valverde při posledním podpisu smlouvy s Barcelonou (zdroj: fcbarcelona.com)

Kauza na sociálních sítích a Antoine Griezmann

Včera (rozhovor se uskutečnil ve čtvrtek, pozn. přek.) v Bartomeu hovořil s kapitány týmu o záležitosti, která se týká manipulace médií na sociálních sítí. Jste přesvědčen jeho vysvětlením?

Trochu mě to překvapilo, protože jsem nebyl v Barceloně a cestoval. Když jsem se vrátil, dozvěděl jsem o všem něco málo a prezident nám řekl stejnou věc, jakou sdělil veřejně na tiskové konferenci. Řekl nám o situaci a o tom, co se stalo. Více nemohu říct, řekl nám to, co už vy jste věděli.

A přesvědčil vás?

Abych byl upřímný, tak je divné, že něco takového děje. Tvrdí se, že se objevily důkazy a je třeba počkat na to, zdali se ukáží býti pravdivými nebo nikoliv. Více toho nemáme ke sdělení. Počkáme a uvidíme, co se stane. Pro mě je to divné téma.

Lepší by bylo, kdyby bylo okolí o něco klidnější, že?

Ano. Od ledna máme jeden problém za druhým a potřebujeme se uklidnit a přemýšlet nad fotbalem, zápasy a snahou se rozvíjet. Alespoň my se od toho musíme izolovat, protože pokud to neuděláme, budou to obtížné měsíce.

Hodně se mluví o Griezmannovi. Jaký s ním máš vztah?

Já s ním mám dobrý vztah, stejně jako mám se všemi spoluhráči, a to i mimo hřiště. Je samozřejmě normální, že na začátku to nebude snadné, protože jsme se navzájem poznávali a jinak se pohybovali na hřišti. Griezmann přišel z jiného fotbalového pojetí a musel se naučit odlišný styl. Musel hrát nalevo, kde se nemusel cítit dobře, ale teď v posledních zápasech, kdy hrál na středu, jsme měli více šancí ke spolupráci a byli si navzájem blíže, což dříve neplatilo. Nebylo to však proto, že bychom měli špatný vztah, ale kvůli situacím ve hře a průběhu utkání. Vycházíme spolu velmi dobře.

Návrat Neymara Júniora

Přesvědč nás, abychom říkali, že chceme návrat Neymara.

Už jsem to říkal mnohokrát, že na sportovní úrovni je Ney jedním z nejlepších na světě a byl bych nadšený, kdyby se vrátil.

Co dával v šatně?

Byla to velmi veselá osoba, pořád šťastný a bavil se na hřišti i mimo něj. Celou kabinu až výjimečně rozradostnil.

Co byste vzkázal členům klubu, kteří mají na Neymara zlost?

Je normální, že lidé jej takto vidí kvůli způsobu, jakým odešel a ani mě se to tehdy nelíbilo. Snažili jsme se jej přesvědčit, aby to nedělal. Ono nakonec každý chce vyhrávat a mít nejlepší hráče, my i fanoušci. Neymar je jedním z nejlepších hráčů na světě a na hřišti přináší hodně. Je však pochopitelné, že si lidé myslí tohle a nelíbilo se jim, jak odešel.

Jeho touze vrátit se by hodně pomohlo, kdyby požádal o odpuštění.

Moc rád by se vrátil a pořád ukazuje, že toho lituje. Udělal hodně proto, aby se vrátil a to by byl první krok k jeho dosažení.

City nebude moci hrát v Lize mistrů po dobu dvou let. Co si o tomto trestu myslíš ty?

Je to překvapivé, protože nikdo si nepomyslel, že by se taková věc mohla stát a obzvláště tak silnému mužstvu. PSG zaplatilo pokutu a nevím, jak to pak skončilo. Pokud City nebude hrát v Lize mistrů, tak to bude divné, vzhledem k tomu, o jaký klub se jedná, s hráči a penězi, které má a utrácí.

Konkurence v Lize mistrů

Kdo je vaším největším protivníkem?

Všichni to jsou těžcí soupeři. PSG hrálo v Dortmundu a prohrálo, Liverpool prohrál na Atlétiku. Myslím si, že i přesto všechno jsou nyní nejsilnější Liverpool, Juventus, PSG a Real.

Vidíš se v Istanbulu zvedající další trofej pro vítěze Ligy mistrů?

Věřím v to. Prahnu po tom už hodně let od doby, kdy jsme vyhráli poslední a opravdu chci, abych si to mohl znovu užít.

Jedná se pro tebe o největší úspěch?

Ano. Obzvláště když jsme mu v posledním ročníku byli velmi blízko a vypadli jsme. Byla to velká šance Ligu mistrů vyhrát.

V dokumentárním seriálu Matchday jsme viděli, že na Anfieldu říkáš, jak se nestane to, co v utkání s Římem.

Věděli jsme, že Liverpool dokáže dávat na tomto hřišti góly a ideou bylo nedopustit, aby se stalo to, co už se nám přihodilo. Nebyli jsme však soupeři na požadované úrovni a náš protivník byl lepší ve všem. I přesto jsme však měli šance na skórování a postoupit. Byli jsme si toho vědomi, připravení, ale stalo se nám to znovu.

Chtěl by ses znovu postavit Liverpoolu?

Nejprve musíme vyřadit Neapol.

Tvé přání na konec sezony?

Abychom vše udělali správně, měli klidnou mysl a pokračovali ve vývoji. Jsme na správné cestě, musíme být klidní a doufám, že budeme schopní změnit tuto situaci.

Osobní život

Jak ses změnil od svého debutu v Barceloně před šestnácti lety až po dnešek, kdy jsi kapitánem týmu?

Samozřejmě se toho změnilo hodně. Od toho okamžiku uplynulo spoustu let a ve sportovním i osobním životě se stalo hodně. Jsem ženatý a mám tři syny a za ty roky jsem získal hodně zkušeností jak ve fotbale, tak v životě.

Říkáš, že nejvíce ti život změnily děti. Jak se vyrovnávají s tím, že je jejich otcem Messi?

Normálně, normálně. Je pravdou, že nejvíce si je toho vědom Thiago, ale všichni tři milují fotbal. Nejvíce mu rozumí Thiago a Mateo. Chodí na hřiště, trénují a jsou mi blízko.

Ptají se na hodně otázek?

Pořád. O fotbale, ale nejen o Barce, nýbrž i dalších týmech a zápasech. Thiago se o tohle zajímá nejvíce. Neustále sleduje různé události a je v obraze.

Má jiné oblíbené hráče, než svého otce?

Ano, hodně. Hodně se mu fotbal líbí a hovoří o Luisi Suárezovi, s nímž mám nejlepší vztah. Dále pak o Griezmannovi, Arturu Vidalovi od jeho prvních dní v klubu a to hlavně kvůli jeho účesu. Mluví však i o hráčích mimo klub – Mbappém, Cristianovi či Neymarovi. Ano, Thiago toho hodně ví a pořád se mě vyptává.

Od začátku kariéry tě doprovází Antonela. Jakou roli sehrála v tom, čeho jsi dosáhl ve fotbalovém světě?

Jak už jsem říkal dříve, pořád mám po svém boku rodinu. Bylo pro mě velmi důležité s ní začít žít s ní a sdílet spolu sportovní i každodenní záležitosti. Abychom si byli sobě na blízku. Ona dokázala oddělit každodenní život od fotbalu, což pro mě bylo složité. Byla a je pro mě velmi důležitou osobou.

Nedávno jsme se dozvěděli velmi smutnou zprávu, že zemřel Kobe Bryant. Jak tě to ovlivnilo?

Byl jsem velmi zaskočený. Byli jsme doma s dětmi a sledovali zprávy. Zpočátku jsem nevěřil tomu, co jsem slyšel. Byl to šok a domníval jsem se, že jde o chybu. Teprve až se to dostalo i ke mě jsem pochopil, co strašného se stalo.

Nutí nás takové situace vážit si více toho, co máme?

Ano. Když se stane něco takového, nebo se dozvíme o vážné nemoci někoho, teprve pak si začneme užívat faktu, že se to netýká nás. Když se však vrátíme do světa, který se nezastavuje, jsme zahlceni zodpovědnostmi a rodinnými záležitostmi a na takové věci zapomeneme. Musíte však myslet i na nepříjemné situace, abyste si dokázali užít své životy.

Herní pojetí Barcelony

V utkání proti Getafe, které bylo obtížným duelem, byl slyšet pískot při vyvážení míče ter Stegenem. Co bys vzkázal svým fanouškům, aby nepískali na své hráče?

To je normální, když se do úvahy vezmou některé výsledky a stejně tak změna trenéra a propuštění Valverdeho. Lidé jsou nervózní a je pravdou, že někdy v zápasech hrajeme směrem dozadu a zde existuje nebezpečí, že uděláme chybu, náš soupeř toho využije a vstřelí branku. Fanoušci jsou nespokojení, jelikož naše poslední výsledky a předváděná hra nebyly nejlepší. Došlo ke změně kouče a je normální, že publikum zareaguje takovým způsobem. Je však třeba být trpělivý a věřit až do samého konce.

V posledních zápasech jsi nasbíral 7 asistencí, ale také si šlo všimnout, že jsi nedal žádnou branku. Jak důležité je pro tebe jejich dávání?

Je pravdou, že jsem měl v poslední době hodně šancí, které jsem nevyužil dobře, ale nezajímá mě to. Aktuálně se snažím chodit více do hloubky hřiště, zapojit se do hry co nejvíce to jde, vytvářet převahy a mít větší kontakt s míčem. Naše taktika se rovněž nyní soustředí více na držení míče.

Na sociálních sítích jde vidět, jak Luis Suárez tvrdě maká, aby se vrátil na hřiště. Myslíš si, že si zahraje v této sezoně?

Přemýšlí pouze nad návratem na trávník a je velmi odhodlaný. Uvidíme, jak se ta situace vyvine a já doufám, že se k nám brzy přidá, jelikož jde o extrémně důležitého fotbalistu a jeho absence je poslední dobou znát. Potřebujeme jej.

Ve tvém vztahu s Ansuem Fatim lze vidět podobnosti s obdobím, kdy ses přidal do týmu a pomáhali ti s tím Ronaldinho a Deco. A nyní jsi to ty, kdo se stará o mladšího hráče.

Ansu je pro nás velmi důležitý a to jak pro hráče, tak celý klub. Musíte k němu však přistupovat opatrně a neklást na něj příliš mnoho zodpovědnosti, nýbrž dělat to postupně. To byl můj případ a situace byla trochu odlišná. Tým hrál tak, že příliš nezáleželo na tom, kdo nastoupí a on si odvedl své. Teď je to trochu jinak a máme větší potíže co se kádru týče. Klást takový tlak na sedmnáctiletého kluka není normální. Fati má skvělé schopnosti a velký potenciál, ale musíme si u něj dávat pozor a chránit jej.

Lautaro Martínez

Éric Abidal řekl, že není možné, aby v létě přišli do klubu Neymar i Lautaro Martínez. Jaký Lautaro je?

Je skvělý a má excelentní fyzickou dispozici. Byl příslibem skvělého hráče a tak se i stalo. Je velmi silný, dobře si umí poradit v situacích jeden na jednoho a má střelecký instinkt. Na hřišti bojuje o každý míč a jedná se o hráče vysoké kvality a kompletního útočníka.

Lautaro říkal, že obdivuje Luise Suáreze. Nebylo by skvělé, kdyby si oba mohli navzájem zahrát spolu?

Bylo by to velmi dobré, kdyby k nám přišel a zabojoval o Ligu mistrů. On má s Luisem mnoho podobného. Oba dokáží využít své fyzické proporce, vždy bojují o míč a dávají hodně branek.

A dobře si vede i v národním týmu.

Na poslední Copě Américe zahrál velice dobře a vstřelil několik gólů. Tým hrál dobře a dokázal, že v něj lze věřit. V důležitých přátelských zápasech vydává Lautaro také hodně a spolu s ním jsme silnější.

O Martínezovi jsi řekl hodně dobrého a sám Luis Suárez tvrdil, že je Barcelona povinna hledat jeho nástupce, protože už má své roky. Mohli by právě oni spolupracovat? Jeden z rozsáhlými zkušenostmi a druhý s potenciálem?

Ano. Jak jsem říkal dříve, dobří hráči se dokáží aklimatizovat a integrovat do týmu. Luis je velice zkušený a určitě by Lautarovi pomohl se adaptovat do klubu a naučil jej hrát v LaLize. Ale tohle jsou jen domněnky.

Neapol a argentinská stopa v ní

Vrací se Liga mistrů a Barcelona se vydává do Neapole, kde je místní legendou Diego Maradona. Co znamená výjezd na San Paolo pro tebe?

Už spoustu let jsem si chtěl na tomto stadionu zahrát, ale neměli jsme k tomu příležitost. Nakonec se to povedlo a jsem velmi rád, že se tam objevím. Je pravdou, že San Paolo bylo od Maradony přestaveno, ale je skvělé, že mám možnost si tam zahrál.

Neapolští jsou vášniví o fotbale a občas tam zazní, že pokud hrál v Neapoli Maradona, proč by nemohl Messi.

Ano, slyšel jsem o tom, co pro Neapol znamená fotbal. Mám přátele, kteří tam hráli, jako například ‚Pocha‘ Lavezziho. Ten mi mnohokrát říkal o tamní atmosféře a hodně to na mě zanechalo dojem.

Byl jsi překvapen výhrou Atlétika nad Liverpoolem?

Abych pravdu řekl, tak jsem překvapen nebyl. V den losu jsme o tomto souboji mluvili v kabině a říkali, že bude velmi vyrovnaný, jelikož Atlético ví, jak hrát v těchto pohárech. Je velmi silné v dvojzápasech a nyní znovu potvrdilo, že dokáže zahrát v Lize mistrů.

Co si myslíte o Diegu Simeonem, kterého poslední dobou kritizují?

Dle mého názoru odvádí velmi dobrou práci. Rok co rok se mu mění tým a hráči přicházejí a odcházejí. On však dokáže i nadále hrát na nejvyšší úrovni a je úctyhodné, že už tolik let dokáže udržet tuto kvalitu.

Myslíte si, že kvůli vyřazení Manchesteru City bude chtít Sergio Agüero odejít?

Vy chcete, abychom všechny koupili? Nevím, ale pokud City nebude moci hrát v Lize mistrů, možná někteří hráči opustí tým. Uvidíme. Liga mistrů je velmi důležitou soutěží a dva roky bez ní mohou být těžké.

Co si myslíš o hře Cristiana Ronalda?

Je zřejmé, že dává hodně branek a je to rozený predátor. Miluje dávání gólů a dělá to téměř pokaždé. Má velmi dobré vlastnosti na útočníka.

Kdybyste hráli spolu, nahrál bys mu míč?

Myslím si, že ano.

Nedávno jsi získal cenu Laureus jako první fotbalista v historii. Co to pro tebe znamená?

Bylo to speciální, obzvláště proto, že jsem jí získal jako první zástupce týmového sportu. Vzhledem k dalším skvělým hostům a prestiži ocenění jsem se opravdu chtěl zúčastnit toho galavečeru, ovšem byl jsem o něm informován poměrně pozdě a měl jsem jiné závazky.

Budeš hrát až do svých čtyřiceti?

Uvidíme, uvidíme.

Reklama

Evropská liga

Krejčí se stal hráčem týdne Evropské ligy! V hlasování porazil hráče Ajaxu nebo Leverkusenu

Nejlepší hráč uplynulého týdne Evropské ligy – přesně takové ocenění náleží sparťanskému kapitánovi Ladislavovi Krejčímu. V zápase proti Arisu Limassol sice nejprve zavinil penaltu, poté však vstřelil dva góly a dovedl Spartu k vítězství 3:2.

Publikováno

dne

Nejlepší hráč uplynulého týdne Evropské ligy – přesně takové ocenění náleží sparťanskému kapitánovi Ladislavovi Krejčímu. V zápase proti Arisu Limassol sice nejprve zavinil penaltu, poté však vstřelil dva góly a dovedl Spartu k vítězství 3:2.

Ladislav Krejčí měl ze zápasu s Arisem Limassol nejspíše smíšené pocity. V jedenácté minutě totiž zavinil penaltu, když kopl do obličeje jednoho z hráčů kyperského celku, jenž na základě rozhodnutí sudího následně kopal penaltu.

K ní se postavil Aleksandr Kokorin a poslal hosty do vedení. Sám Krejčí však o devět minut později nejprve srovnal stav utkání, u branky na 1:1 mu asistoval Kaan Kairinen.

No a ve 25. minutě obstaral kapitán Sparty i druhou trefu – 2:1. Na hřišti pak jako vždy odvedl kus velmi dobré práce a byl jedním z klíčových hráčů pražského celku.

Díky tomu se posléze dostal do nominace na nejlepšího hráče uplynulého týdne Evropské ligy. Konkurencí mu byli záložník Amine Adli (Leverkusen), obránce Adrien Truffert (Rennes) a Carlos Forbs (Ajax).

A kapitán Sparty v hlasování fanoušků nakonec zvítězil. Níže si můžete prohlédnout nejen gólovou hlavičku Krejčího, ale také přesné zásahy další tří nominovaných hráčů.

Sparta lídrem základní skupiny

Později se v utkání proti Arisu Limassol trefil také Martin Vitík, kyperský celek už jen v závěru korigoval na konečných 3:2 pro Spartu.

Ta je tak po prvním kole lídrem skupiny C, tři body získali také Rangers, kteří porazili Betis 1:0. Aris je tedy díky dvěma vstřeleným brankám druhý, celek ze Sevilly až čtvrtý.

Zdroj: UEFA, AC Sparta Praha

Pokračovat ve čtení

Fotbal

Arsenal může vyhrát titul, říká Jorginho. Co je podle záložníka Gunners klíčem k úspěchu?

Má Arsenal šanci na zisk mistrovského titulu? Přesně takovou otázku položil Jorginhovi renomovaný italský novinář Gianluca Di Marzio. Podle záložníka mají Gunners slušnou šanci, musí ale stále tvrdě pracovat a zůstat nohama na zemi.

Publikováno

dne

Má Arsenal šanci na zisk mistrovského titulu? Přesně takovou otázku položil Jorginhovi renomovaný italský novinář Gianluca Di Marzio. Podle záložníka mají Gunners slušnou šanci, musí ale stále tvrdě pracovat a zůstat nohama na zemi.

Arsenal vstoupil do nového ročníku Premier League velmi dobře. Už na úvod porazil doma Nottingham 2:1, na Crystal Palace v druhém kole zvítězil 1:0.

Na Emirates Stadium následně pouze remizoval s Fulhamem 2:2, avšak poté rovněž doma zdolal Manchester United poměrem 3:1. V doposud posledním odehraném pátém kole vyjeli Gunners na hřiště Evertonu a i zde byli úspěšní.

O jediný přesný zásah tohoto utkání se postaral Leandro Trossard. A by těch velice dobrých výsledků nebylo málo, Arsenal také získal Community Shield, když porazil Manchester City 2:1 po pokutových kopech.

Arsenal vstoupil perfektně také do skupinové fáze Ligy mistrů, ve středu na domácím trávníku rozstřílel PSV Eindhoven 4:0.

Avšak zpátky k Premier League. Známý a důvěryhodný italský novinář Gianluca Di Marzio v nedávném čase Jorginha zpovídal, načež v rozhovoru pochopitelně padla i otázka na ambice na zisk titulu. A co jednatřicetiletý fotbalista odpověděl?

Musíme zůstat nohama na zemi

„Musíme pokračovat v práci na cestě, kterou jsme se vydali. Je tu ještě hodně prostoru pro zlepšení, ale myslím, že jsme na správné cestě,“ řekl Jorginho a zároveň dodal, že ale musí zůstat nohama na zemi.

„Jsme teprve na začátku sezóny, čeká nás toho hodně a nikdy to není snadné. Ale jak jsem řekl, jsme na správné cestě, musíme zůstat nohama na zemi a tvrdě pracovat. Uvidíme, kam se dostaneme, ale máme dobrou šanci,“ pokračuje záložník Arsenalu.

„Máme dobrý, nebo spíše velmi dobrý tým a každý hráč určitě dostane svou chvíli, aby se předvedl a přispěl týmu,“ uzavřel.

Zdroj: Premier League, UEFA, Gianluca Di Marzio

Pokračovat ve čtení

Fotbal

Liverpool vs. West Ham: Preview a tipy na sázení

Liverpool se nenápadným způsobem opět začíná tlačit kupředu, když už 16 ligových zápasů nenašel přemožitele. Daří se ovšem i West Hamu, jenž má na svém kontě zatím pouze jedinou porážku s Manchesterem City.

Publikováno

dne

Liverpool se nenápadným způsobem opět začíná tlačit kupředu, když už 16 ligových zápasů nenašel přemožitele. Daří se ovšem i West Hamu, jenž má na svém kontě zatím pouze jedinou porážku s Manchesterem City.

Liverpool rozhodně neměl na úvod sezony jednoduchý los, ovšem svěřenci Jürgena Kloppa si zatím vedou nadmíru skvěle. Po remíze s Chelsea 1:1 porazili všechny následující týmy, mezi nimiž byl i Newcastle či Aston Villa.

Německého kouče musí navíc těšit, že se daří skvěle prakticky všem útočníkům, kteří se jakoby domluvili, že se budou o vstřelené góly dělit rovným dílem. To je vždy známka toho, že tým hraje v dobré pohodě.

Ovšem i West Hamu se daří nadmíru dobře a svým specifickým stylem boduje, když porazil jak Chelsea, tak Brighton. O body přišel pouze s Bournemouthem (remíza 1:1) a Manchesterem City (prohra 1:3).

Odchod Declana Rice navíc naplnil klubovou kasu, díky čemuž přivedlo vedení řadu nových hráčů a jednoznačně nejlepší dosavadní posilou je James Ward-Prowse, kterému se daří nadmíru skvěle a v každém doposud odehraném zápase byl vždy alespoň u jednoho gólu svého týmu.

Skvěle ale hrají i ostatní a pokud svůj potenciál naplní Mohammed Kudus, který přišel v létě z Ajaxu, tak bude v této sezoně West Ham tvrdým oříškem pro všechny soupeře, na které narazí.

Liverpool je velkým favoritem tohoto klání. Přeci jenom porazil West Ham v posledních 3 vzájemných zápasech, ovšem výsledky 1:0, 1:0 a 1:2. To hovoří jasně o tom, že Hammers nejsou lehko k poražení.

Buďme upřímní, ani Manchester City si dlouho s betonem West Hamu nevěděl rady, když první gól vstřelil Jérémy Doku ve 46. minutě a vítěznou branku přidal Bernardo Silva až v 76. minutě.

Favorit tedy ano, nicméně je zde na místě určitá opatrnost. A vzhledem ke kurzu 1.4 lze na vítězství domácího celku jen těžko najít nějakou value.

Tip na sázení | Oba týmy dají gól

Bonus
Bonus ke vkladu až
Bonus za registraci350 Kč
Bonus za vklad až3000 Kč
Bonus za registraci300 Kč
Bonus za vklad až50000 Kč
Bonus za registraci200 Kč
Bonus za vklad až2000 Kč
Bonus za registraci900 Kč
Bonus za vklad až6000 Kč
Bonus za registraci300 Kč
Bonus za vklad až25000 Kč
18+ Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost.

Zdroj: Sofascore, Whoscored

Pokračovat ve čtení

Bonusy na sázení

18+ Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost.

Oblíbené