Novinky v českých ligách? Po 5 střídáních by mohly přijít další

FIFA při jarním pozastavení fotbalových soutěžích přidala nové pravidlo o možnosti až 5 střídáních v zápase, v prodlouží až se 6. Pravidlo je platné do srpna 2021. Proč by mělo toto pravidlo ve fotbale zůstat a jak by ho mohli v českých ligách zlepšit? A jaká novinka by prospěla Fortuna národní lize?

Zdroj: mfkkarvina.cz

FIFA zavedla pravidlo o 5 vystřídání v základní hrací době a o možnosti 6 vystřídání, pokud zápas dojde do prodloužení. Novinka byla zavedena kvůli prevenci hráčů proti zraněním v nahuštěném programu po přerušení všech soutěží na jaře.

Pravidlo by mělo podle FIFA naposledy platit při Euru 2021 a Olympijských hrách v Tokiu.

Jednotlivé fotbalové soutěže a organizace pravidlo o střídání nemusí přijmout. Příkladem je anglická Premier League, kde pravidlo fungovalo do konce ročníku 2019/2020 a v aktuálním ročníku střídají opět maximálně po 3 hráčích.

Pravidlo o střídáních se za půl roku vžilo tak, že je vítanou novinkou pro trenéry, kteří můžou v zápase vystřídat více hráčů a oživit hru.

Kladem to je i pro věčné náhradníky, protože jsou nyní rozehranější. A pokud se nový mladý hráč dostane na lavičku, tak má velkou šanci si v zápase zahrát, což by při 3 střídání měl o poznání menší.

Myslím si, že jednotlivé fotbalové soutěže a organizace budou o změně pravidel se střídáním ještě rozhodovat, zda ho zavedou na trvalo.

V českých neprofesionálních soutěžích už nějakou dobu funguje střídání až s 5 hráči, k tomu i pravidlo o rozdělení třetího bodu v penaltových kopech po nerozhodném výsledku v základní hrací době.

Pokud v českých profesionálních soutěžích zavedou na trvalo pravidlo o 5 střídání, tak by měli přidat novinku, která v zahraničí funguje. Novinkou myslím rozšíření počtu hráčů na lavičce z dosavadních 7 hráčů.

V italské Serii A už od ročníku 2012/2013 může být na lavičce až 12 hráčů. Pro maximálně 3 střídání je 12 náhradníků dost a většina týmů ani 12 hráčů na lavičce neměla, ale nyní při pěti střídáních v Serii A funguje rozšíření počtu náhradníků mnohem lépe.

V německé 1. Bundeslize již od začátku ročníku 2019/2020 dovolili týmům až 9 náhradníků.

A v aktuální sezóně spousta soutěží rozšířila počet náhradníků třeba v Eredivisii na 12, v La lize na 10, v Jupiler League na 10, v Ligue 1 může být až 9 náhradníků a v polské Ekstraklase také 9.

Dobrým příkladem je pro české ligy Evropská liga, kde je povoleno mít až 12 hráčů na lavičce. Většího počtu hráčů využívá Slavia, Sparta a Liberec. Oproti Fortuna lize je vidět, že se mezi náhradníky dostane celý A-tým doplněný mladými hráči.

Je to výhoda pro trenéry, protože mají mezi náhradníky větší výběr.

Pro mladé hráče je to výborná zkušenost a pokud je trenér třeba na 10 minut pošle ke konci zápasu do hry, tak je to pro ně zkušenost k nezaplacení.

Například za Spartu naskočil do Evropské ligy v 90. minutě Martin Vitík v domácím utkání proti Lille a Vojtěch Patrák v utkání na San Siru. Za Slavii nastoupil v 85. minutě v domácím zápase proti Nice Jakub Křišťan.

Pro mladé talentované hráče byla škoda, že si nemohli užít svoje debuty v evropských pohárech před plnými stadiony.

V českých ligách by bylo podle mě ideální rozšířit lavičku náhradníků o 3 hráče z dosavadních 7 na 10 jako například v La lize.

Jsem osobně zvědavý, jestli pravidlo s možností 5 vystřídání zůstane v českých profesionálních soutěží, a jestli bude zavedena novinka s více hráči na lavičce.

Fortuna národní liga

Fortuna liga před dvěma ročníky zavedla nadstavbu. Letos kvůli nedohraní soutěže musela na rok nadstavbu zrušit a rozšířit soutěž z 16 týmů na 18.

Ve Fortuna národní lize se před dvěma roky změnily jen postupové boje, že vítěz ligy postupoval do nejvyšší soutěže přímo a druhý a třetí tým hrál baráž s týmy z nejvyšší soutěže.

Z minulého ročníku Fortuna ligy nesestoupil žádný tým, a tak hraje ve Fortuna národní lize pouze 14 týmů. Vítěz z Fortuna národní ligy postoupí do nejvyšší soutěže a z ní 3 týmy sestoupí.

Příští sezónu má hrát Fortuna národní ligu opět 16 týmů a já si myslím, že by si 2. nejvyšší soutěž zasloužila rozšířit soutěž z 16 týmů na 18 týmů. Nejvyšší soutěž má nadstavbu, aby měla více zápasů v ročníku. Nadstavba by ve 2. nejvyšší soutěži nejspíš nefungovala a ideální by bylo rozšíření soutěže.

Rozšíření soutěže by uvítaly B týmy, protože by měly větší příležitost se dostat do 2. nejvyšší soutěže.

Cíl sparťanského béčka se dostat do Fortuna národní ligy je správný. Podobně by to měly mít všechny B týmy, které mají kvalitní mládež jako například Slavia, Baník nebo Olomouc.

Mít ve 2. lize B tým by přineslo prvoligovým týmům několik výhod. Hráčům béčka o poznání více pomůže hrát ve 2. lize než ve 3. lize, protože je to už profesionální soutěž, ve které hraje mnoho hráčů se zkušenostmi z nejvyšší soutěže a třeba i ze zahraničí nebo reprezentace, a hrají ji některé týmy, které hrály nebo chtějí hrát ve Fortuna lize.

Přesun hráče z B týmu do A týmu by byl jednodušší, než kdyby B tým hrál 3. ligu.

Áčka nemusí svoje nejtalentovanější hráče dávat na hostování do jiného týmu a do jiného kolektivu a budou mít celou dobu dohled nad hráčovým rozvojem. A zkušenost to nebude nejen pro nejtalentovanější hráče, ale i další méně talentované hráče, kteří by si hostování ve 2. lize nenašli.

Pokud by bylo rozšíření soutěže stanoveno již v minulém ročníku, tak by ve Fortuna národní lize mohlo hrát béčko Sparty nebo Jablonce.

Pokud by se postupovalo letos do rozšířené 2. ligy, tak by nemuselo hrát baráž o postup béčko Sparty se Zápy (spíše s Chlumcem nad Cidlinou, protože Zápy už několikrát vyhrály ČFL, ale vždy odřekly postup) a z MSFL by postoupilo Slovácko B a Petřkovice.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

MS v Bělorusku se určitě neuskuteční. Zatím se hledají jiné varianty

Světový šampionát se kvůli neklidné situaci v Bělorusku s jistotou konat nebude. IIHF se teď snaží najít nové řešení, jak situaci zvládnout. Ve hře je řada dalších států.

Fanoušci Arsenalu mohou začít slavit! Přestupová hádanka jménem Özil je vyřešená

Bývalý německý reprezentant Mesut Özil konečně mění působiště, když míří do tureckého Fenerbahce. To určitě uvítají jak fanoušci, tak klubová kasa, kterou několik let ždímal.

Případ Kuchta: Zahodil dvě obrovské šance, ale nakonec je proměnil. Našla Slavia konečně svého útočníka č.1?

Před sezónou nikdo příliš nechápal, proč si Slavia stahuje Jana Kuchtu zpět do Edenu. V útoku měla Musu, Tecla a Júsufa, na co tedy další útočník? Jindřich Trpišovský ale znovu ukázal, že ví, co dělá.