Reklama

Novinky v českých ligách? Po 5 střídáních by mohly přijít další

FIFA při jarním pozastavení fotbalových soutěžích přidala nové pravidlo o možnosti až 5 střídáních v zápase, v prodlouží až se 6. Pravidlo je platné do srpna 2021. Proč by mělo toto pravidlo ve fotbale zůstat a jak by ho mohli v českých ligách zlepšit? A jaká novinka by prospěla Fortuna národní lize?

Zdroj: mfkkarvina.cz

FIFA zavedla pravidlo o 5 vystřídání v základní hrací době a o možnosti 6 vystřídání, pokud zápas dojde do prodloužení. Novinka byla zavedena kvůli prevenci hráčů proti zraněním v nahuštěném programu po přerušení všech soutěží na jaře.

Pravidlo by mělo podle FIFA naposledy platit při Euru 2021 a Olympijských hrách v Tokiu.

Jednotlivé fotbalové soutěže a organizace pravidlo o střídání nemusí přijmout. Příkladem je anglická Premier League, kde pravidlo fungovalo do konce ročníku 2019/2020 a v aktuálním ročníku střídají opět maximálně po 3 hráčích.

Pravidlo o střídáních se za půl roku vžilo tak, že je vítanou novinkou pro trenéry, kteří můžou v zápase vystřídat více hráčů a oživit hru.

Kladem to je i pro věčné náhradníky, protože jsou nyní rozehranější. A pokud se nový mladý hráč dostane na lavičku, tak má velkou šanci si v zápase zahrát, což by při 3 střídání měl o poznání menší.

Myslím si, že jednotlivé fotbalové soutěže a organizace budou o změně pravidel se střídáním ještě rozhodovat, zda ho zavedou na trvalo.

V českých neprofesionálních soutěžích už nějakou dobu funguje střídání až s 5 hráči, k tomu i pravidlo o rozdělení třetího bodu v penaltových kopech po nerozhodném výsledku v základní hrací době.

Pokud v českých profesionálních soutěžích zavedou na trvalo pravidlo o 5 střídání, tak by měli přidat novinku, která v zahraničí funguje. Novinkou myslím rozšíření počtu hráčů na lavičce z dosavadních 7 hráčů.

V italské Serii A už od ročníku 2012/2013 může být na lavičce až 12 hráčů. Pro maximálně 3 střídání je 12 náhradníků dost a většina týmů ani 12 hráčů na lavičce neměla, ale nyní při pěti střídáních v Serii A funguje rozšíření počtu náhradníků mnohem lépe.

V německé 1. Bundeslize již od začátku ročníku 2019/2020 dovolili týmům až 9 náhradníků.

A v aktuální sezóně spousta soutěží rozšířila počet náhradníků třeba v Eredivisii na 12, v La lize na 10, v Jupiler League na 10, v Ligue 1 může být až 9 náhradníků a v polské Ekstraklase také 9.

Dobrým příkladem je pro české ligy Evropská liga, kde je povoleno mít až 12 hráčů na lavičce. Většího počtu hráčů využívá Slavia, Sparta a Liberec. Oproti Fortuna lize je vidět, že se mezi náhradníky dostane celý A-tým doplněný mladými hráči.

Je to výhoda pro trenéry, protože mají mezi náhradníky větší výběr.

Pro mladé hráče je to výborná zkušenost a pokud je trenér třeba na 10 minut pošle ke konci zápasu do hry, tak je to pro ně zkušenost k nezaplacení.

Například za Spartu naskočil do Evropské ligy v 90. minutě Martin Vitík v domácím utkání proti Lille a Vojtěch Patrák v utkání na San Siru. Za Slavii nastoupil v 85. minutě v domácím zápase proti Nice Jakub Křišťan.

Pro mladé talentované hráče byla škoda, že si nemohli užít svoje debuty v evropských pohárech před plnými stadiony.

V českých ligách by bylo podle mě ideální rozšířit lavičku náhradníků o 3 hráče z dosavadních 7 na 10 jako například v La lize.

Jsem osobně zvědavý, jestli pravidlo s možností 5 vystřídání zůstane v českých profesionálních soutěží, a jestli bude zavedena novinka s více hráči na lavičce.

Fortuna národní liga

Fortuna liga před dvěma ročníky zavedla nadstavbu. Letos kvůli nedohraní soutěže musela na rok nadstavbu zrušit a rozšířit soutěž z 16 týmů na 18.

Ve Fortuna národní lize se před dvěma roky změnily jen postupové boje, že vítěz ligy postupoval do nejvyšší soutěže přímo a druhý a třetí tým hrál baráž s týmy z nejvyšší soutěže.

Z minulého ročníku Fortuna ligy nesestoupil žádný tým, a tak hraje ve Fortuna národní lize pouze 14 týmů. Vítěz z Fortuna národní ligy postoupí do nejvyšší soutěže a z ní 3 týmy sestoupí.

Příští sezónu má hrát Fortuna národní ligu opět 16 týmů a já si myslím, že by si 2. nejvyšší soutěž zasloužila rozšířit soutěž z 16 týmů na 18 týmů. Nejvyšší soutěž má nadstavbu, aby měla více zápasů v ročníku. Nadstavba by ve 2. nejvyšší soutěži nejspíš nefungovala a ideální by bylo rozšíření soutěže.

Rozšíření soutěže by uvítaly B týmy, protože by měly větší příležitost se dostat do 2. nejvyšší soutěže.

Cíl sparťanského béčka se dostat do Fortuna národní ligy je správný. Podobně by to měly mít všechny B týmy, které mají kvalitní mládež jako například Slavia, Baník nebo Olomouc.

Mít ve 2. lize B tým by přineslo prvoligovým týmům několik výhod. Hráčům béčka o poznání více pomůže hrát ve 2. lize než ve 3. lize, protože je to už profesionální soutěž, ve které hraje mnoho hráčů se zkušenostmi z nejvyšší soutěže a třeba i ze zahraničí nebo reprezentace, a hrají ji některé týmy, které hrály nebo chtějí hrát ve Fortuna lize.

Přesun hráče z B týmu do A týmu by byl jednodušší, než kdyby B tým hrál 3. ligu.

Áčka nemusí svoje nejtalentovanější hráče dávat na hostování do jiného týmu a do jiného kolektivu a budou mít celou dobu dohled nad hráčovým rozvojem. A zkušenost to nebude nejen pro nejtalentovanější hráče, ale i další méně talentované hráče, kteří by si hostování ve 2. lize nenašli.

Pokud by bylo rozšíření soutěže stanoveno již v minulém ročníku, tak by ve Fortuna národní lize mohlo hrát béčko Sparty nebo Jablonce.

Pokud by se postupovalo letos do rozšířené 2. ligy, tak by nemuselo hrát baráž o postup béčko Sparty se Zápy (spíše s Chlumcem nad Cidlinou, protože Zápy už několikrát vyhrály ČFL, ale vždy odřekly postup) a z MSFL by postoupilo Slovácko B a Petřkovice.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Návrat do Olomouce? Radakovič bude v létě volným hráčem, může se tak vrátit za Jílkem do Sigmy

Uroš Radakovič je stále hráčem pražské Sparty, ze které hostuje v polské Wisle. Ta si jej nicméně nehodlá nechávat a srbskému stoperovi na Letné končí smlouva, která zcela jistě nebude prodloužena.

To muselo bolet! Za tenhle hrozivý zákrok dostal plzeňský Kaša červenou kartu

Viktoria Plzeň zamířila v rámci 32. kola do Ďolíčku, kde ji hostily Pardubice. V závěru poločasu se nepěkně předvedl plzeňský stoper Filip Kaša, který kvůli ošklivému zákroku obdržel červenou kartu a musel opustit hřiště.

Sparta dotahuje příchod první posily! Kolik za ni zaplatí?

První letní posilou Sparty by se měl stát levý obránce Casper Höjer. Podle dánských médií mělo v týdnu dojít k dohodě mezi hráčem a klubem. Jaká bude přestupová cena?