Nové posily dávají smysl. Blýská se snad Spartě na lepší časy?

Sparta nakoupila v zimním přestupovém období již čtyři fotbalisty. Zaplnila tak téměř všechny posty, které se na podzim ukázaly jako problémové. Blýská se snad Spartě na lepší časy?

Zdroj: Sparta.cz

Mezi nové posily se po Mobergu Karlssonovi a Haškovi nedávno přidali i jablonečtí Lischka a Hanousek. Sparta tak ukázala, že ví kde jsou její problémové posty a zaplnila je především kvalitními fotbalisty.

David Moberg Karlsson je poměrně gólový křídelník, který Spartě v poslední době chybí. Konečně tak na tomto postu nebude muset zaskakovat Stanciu, který mi připadal spíše ztraceně.

Martin Hašek bude muset o základní sestavu urputně bojovat. Na jeho postu je nejen trio Kanga, Stanciu a Frýdek, ale také Michal Sáček, u kterého doufám, že se mu povede zimní příprava a rozšíří tento nabitý post.

David Lischka je mladý stoper, který v případě dobré formy začne sezónu v základní sestavě. Podle všeho mu totiž ubude jeden až dva konkurenti v boji o stoperskou pozici. Musí ale vyladit rozehrávku, jinak dopadne stejně jako jeho konkurenti.

Matěj Hanousek. Hráč, ze kterého mám největší radost. Jeho angažování jsem si přál mnohem více, než Bořka Dočkala. Je velmi rychlý a připomíná mi Pavla Kadeřábka, který hrával na druhé straně obrany. Věřím tak, že právě levá strana bude na jaře velmi silná.

Zdroj: fkjablonec.cz

Navíc spolupráce Lischky a Hanouska může být pro tým opravdu přínosná. Fanoušci také vyvolávají jméno Tomáše Holeše, díky kterému by se ze sparťanské obrany stala jablonecká, ovšem tolik změn v obraně by nemuselo dělat dobrotu.

Šanci ukázat se budou mít fotbalisté Sparty již dnes od 11 a 14 hodin v rámci dvojutkání s Českými Budějovicemi. Pokud chcete obě utkání sledovat, budete mít příležitost na webu Sparty, kde bude spolu s Lukášem Pečeně komentovat zápas legenda Sparty Július Bielik. Věřme, že uvidíme dobrý fotbal a nové posily ukáží, proč byly angažovány.

4 komentáře

4 Comments

1. udolak

9.1.2019 na 12:39

Konečně normální článek, věcný a bez predikcí jak to a to nemůže nikdy fungovat. Díky za něj.

• BH

9.1.2019 na 15:47

Ano, docela v poho.. Bylo by jen dobře, kdyby se Sparta dala trochu dohromady..

2. Jaroslav Kalous

9.1.2019 na 13:49

Nejsem sparťan, ale ať se jí na lepší časy blízká. Ale naše pralesní podliga bude nezajímavá ať je
    Sparta první nebo šestá! Je to fuk!

• udolak

9.1.2019 na 14:53

Tvůj komentář je hodně zmatený. Možná bylo lepší jej sem vůbec necpat.

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sigma Olomouc v přátelském utkání zničila druholigovou Jihlavu

Hanáci přivítali v Olomouci v rámci přípravného utkání Vysočinu Jihlavu, tedy celek hrající druhou ligu. Pro Sigmu to však byla skutečná exhibice se vším všudy, o čemž svědčí i konečný výsledek 5:0. Olomoučtí byli po celý zápas lepším týmem a svého soupeře po všech stránkách přejeli.

Zdroj: facebook.com/sksigmaolomouc

Od začátku utkání byla dominantnějším celkem Sigma, která nejenže dobře kombinovala, ale k tomu dokázala kvalitně a především efektivně napadat rozehrávku Jihlavy. Díky tomu se klub z Vysočiny měl problém dostat za polovinu. V 11. minutě se pak dostal do prvního zakončení v utkání Vít Beneš, který hlavičkoval po rohovém kopu, jež zahrával Kalvach. Mířil však nad bránu. Hanáci nadále dominovali. Ve 21. minutě se po pěkné kombinaci dostal ke střele z hranice šestnáctky Jakub Plšek, jenže té scházelo dobré umístění a tak mířila pouze do náruče Vejmoly.

Herní převaha Olomouce vyvrcholila ve 25. minutě, kdy po kombinaci Slámy s Texlem poslal druhý jmenovaný průnikovou přihrávku do šestnáctky na Housku. Ten míč ve skluzu poslal před bránu. Tam se nejrychleji zorientoval Tomáš Zahradníček, který nekompromisně uklidil míč do brány, přičemž střela orazítkovala i břevno. Sigma se tedy zaslouženě dostala do vedení 1:0.

Jen o minutu později mohli Hanáci klidně vedení navýšit. Po rychlé přímočaré kombinační akci se dostal k míči v šestnáctce Texl, který pálil těsně vedle levé tyče. Ve 29. minutě si pak i jihlavští připsali první střelu, když se po protiútoku na levé straně dobře uvolnil a následně vypálil Jiří Klíma. Mandous si v bráně se střelou poradil.

Ve 31. minutě už Sigma vedla 2:0. Lukáš Kalvach poslal z vlastní poloviny skvělým pasem za obranu do šance Tomáše Zahradníčka, jenž se tváří v tvář gólmanovi nezalekl a vstřelil svůj druhý gól v utkání.

Jihlavští se dostali do zakončení ve 35. minutě, kdy z hranice šestnáctky střílel Nicolas Šumský. Jeho střela však nenadělala gólmanovi Sigmy žádní problémy. Dvě minuty nato už však Mandous měl potíže, když pálil ze střední vzdálenosti teprve šestnáctiletý Adam Ritter. Přesto si s jeho dělovkou olomoucký brankář poradil.

Sigma se však dostala do vedení 3:0. Ve 40. minutě předvedli Hanáci rychlý přechod do útoku, když na závěr Texl poslal míč zleva do středu přihrávku na Housku, který našel v šestnáctce Jakuba Plška. Ten střelou k pravé tyči obstřelil gólmana a mohl slavit.

Jen o dvě minuty později mohlo být pro Jihlavu ještě hůř. K odraženému míči se v pokutovém území dostal Jan Štěrba, který ve 100% příležitosti selhal a těsně minul levou tyč. Více se v první půli nestalo.

Druhý poločas však probíhal podobně. Hanáci měli navrch. Přesto se první v druhé pětačtyřicetiminutovce dostali do šance hráči Jihlavy. Po centru v 53. minutě hlavičkoval Klíma, jenže Mandous míč polapil. O tři minuty poté zase měla šanci Sigma. Plšek centrem našel naskakujícího Chytila, který hlavou těsně minul pravou tyč. Dvě minuty nato po centru Lalkoviče hlavičkoval Yunis do náruče gólmana Jihlavy. Další střelu si Yunis připsal v 61. minutě po protiútoku, jenže opět si gólman Vysočiny poradil. Za tři minuty se znovu Yunis dostal do obrovské šance. Po nepovedené střele jedno z Hanáků se míč dostal právě k Yunisovi na hranici malého vápna. Ten však tutovku spálil.

Gólman Jihlavy si musel připadat jako na střelnici. V 65. minutě se do šance dostal po centru Mojmír Chytil, jenže nedokázal míč umístit za záda gólmana. Tři minuty nato však musel zasahovat i brankář Sigmy, když nebezpečně hlavičkoval Nerad.

V 78. minutě Sigma zvýšila na 4:0, když se po centru k odraženému míči dostal v šestnáctce Šimon Falta, který uklidil míč k levé tyči.

Dvě minuty poté zvýšil na 5:0 pro Hanáky Milan Lalkovič poté, co ho Šimon Falta našel dobrou přihrávkou v šestnáctce a pro slovenského technika nebyl problém překonat gólmana.

V závěrečné desetiminutovce už se příliš nestalo. Pouze Yunis pálil v 84. minutě levačkou doprostřed brány a v poslední minutě utkání a tři minuty poté měla velkou šanci Jihlava, jenže díky nepřesné střele ji nedokázala proměnit. Ještě v poslední minutě utkání musel Mandous coby gólman Sigmy jednou zasahovat, jenže střela mířila jen do jeho náruče a tak si čisté konto v poklidu udržel.

Sigma tedy zcela zaslouženě vyhrála. Celý zápas byla lepší po všech stránkách. Držení míče měla lepší v poměru 60 – 40 %, stejně tak byla lepší střelecky, když celkově vyslala 11 ku 7 pokusům Jihlavy, přičemž devětkrát trefila bránu, zatímco hráči Vysočiny ohrozili gólmana Sigmy přímo jen třikrát.

Sigma Olomouc 5 : 0 Vysočina Jihlava

Sestavy:

Sigma Olomouc v 1. půli: Mandous – Sláma, Jemelka, Beneš, Štěrba – Kalvach, Houska – Texl, Plšek, Zahradníček – Nešpor

Sigma Olomouc v 2. půli: Mandous – Látal, Kotouč, Polom, Vepřek – Sláma, Lalkovič – Falta, Plšek, Chytil – Yunis.

Vysočina Jihlava: Vejmola – Vaculík, Vedral, Chlumecký, Kupec (60. Dujmović) – Šlein (60. Komárek) – Zoubele, Ritter (46. Nerad), Šumský (60. Šefčík), Javůrek – Klíma. Náhradníci: Veselý.

Klíčové události Libora Kozáka: V 19 premiéra v Serii A, ale i osudový skluz, kvůli kterému téměř dva roky nehrál fotbal

Fotbalisté Slovanu Liberec ve středu potvrdili, že se k týmu připojí zkušený útočník Libor Kozák. Devětadvacetiletý opavský odchovanec před pár dny rozvázal smlouvu s italským Livornem a po jedenácti letech se vrátil do vlasti. Připomeňte si pět zlomových událostí v jeho fotbalové kariéře.

Libor Kozák ještě v dresu italského Lazia. Zdroj: Česká televize

1) 1. ledna 2014 – zlomenina holenní a lýtkové kosti

Spoluhráč z Aston Villy Ciaran Clark Kozákovi na Nový rok na tréninku hráčů, kteří se den před tím nedostali do sestavy nebo hráli jen pár minut, skluzem zlomil lýtkovou a holenní kost. Českému útočníkovi začaly zdravotní trable, které trvaly téměř dva roky.

„Clark mě sejmul přímo na holeň s intenzitou, jaká by mě překvapila i v zápase. Kluci později říkali, že to luplo, jako když zlomíte větev. Já si neuvědomuju, že bych ve vteřině, kdy jsem šel k zemi, něco slyšel. Pravou nohu jako bych neměl, vůbec jsem v ní necítil sílu. Zase jsem sebou seknul a v šoku se na ni podíval. Trčela z ní velká boule. Tři spoluhráči prý dokonce zmizeli do kabiny. Jak uviděli moji holeň, udělalo se jim špatně,“ řekl Kozák pro bezfrazi.cz.

První zápas pak absolvoval až za Aston Villu U21 8. dubna 2015, kdy odehrál 67 minut proti Wolverhamptonu. Poté však přišly další zdravotní problémy (kotník, záda). Celý zápas zvládl až 12. ledna 2016 proti Crystal Palace.

2) 15. května 2013 – skončila další sezona Evropské ligy, ve které byl Kozák nejlepším střelcem

Sezona 2012/13 byla nejlepší v Kozákově kariéře. Střelecky se mu dařilo hlavně v Evropské lize, kde svými brankami Lazio táhl. Celkově nasázel 8 gólů. Římanům pomohl do čtvrtfinále, ve kterém však Lazio nestačilo na Fenerbahce.

3) 2. května 2009 – první start v Serii A

V devatenácti letech poprvé okusil atmosféru Serie A. Premiéru si odbyl hned proti Interu Milán. V zápase, který Lazio prohrálo 0:2, odehrál šest minut.

„Hrálo se večer. Na jednom z nejslavnějších stadionu světa San Siru. Bylo plno a mně připadalo, že ta postava v mém dresu ani nejsem já. Běhal jsem, kopal, dělal jsem věci, které znám a umím, ale jako bych to všechno sledoval odněkud z jiné reality. Měl jsem prázdno v hlavě, tělo od ní bylo odpojené,“ svěřil se Kozák.

Takto se Libor Kozák radoval z jedné ze svých tref za Aston Villu. Zdroj: twitter FC Slovan Liberec deutsch

4) 10. září 2013 – premiérová trefa v národním týmu

Od března do listopadu 2013 se Kozák pyšnil statutem reprezentanta. Tehdejší kouč národního týmu Michal Bílek urostlému útočníkovi věřil, protože se mu střelecky dařilo v Laziu a čerstvě přestoupil do Aston Villy. Dlouho na sebe nenechala čekat ani první trefa v národním týmu. Kozák ji docílil v kvalifikačním duelu o MS 2014 proti Itálii, když halfvolejem překonal Buffona. Italové ale skóre brankami Chielliniho a Balotelliho z penalty otočili a vyhráli 2:1. Definitivně se tak kvalifikovali na světový šampionát do Brazílie.

5) 21. září 2013 – první gól v Premier League

O pár dnů později po první brance v národním týmu, přišla i ta v Premier League. Kozák v duelu proti Norwichi začínal na lavičce, ale ve 28. minutě se zranil Cristian Benteke a trenér Paul Lambert ukázal právě na českého útočníka. Kozák hned po dvou minutách na trávníku vstřelil gól. Nejprve si naběhl za obranu domácích, ale jeho střelu gólman John Ruddy vyrazil. Balón se ale odrazil ke Gabrielu Angbonlahorovi, který znovu Kozákovi nahrál a český útočník se znovu nemýlil. Aston Villa zápas vyhrála 1:0.

Liberec oznámil přestupovou bombu. Slovan posílí bývalý reprezentační útočník Kozák

Po jedenácti letech se rozhodl vrátit se do vlasti. Útočník Libor Kozák rozvázal smlouvu v italském Livornu a na nové smlouvě se dohodl s Libercem. K severočeskému týmu, který je na soustředění v Turecku, se připojí už dnes večer.

Libor Kozák na archivním snímku v dresu Lazia. Zdroj: Česká televize

Spekulovalo se o zájmu sousedního Jablonce či Baníku Ostrava. Nakonec devětadvacetiletého bývalého českého reprezentanta ulovil Slovan. „S Liborem jsem byl už dva týdny v kontaktu. Transfer se trochu vlekl, protože musel s Livornem rozvázat smlouvu. Až ve středu se přestup dotáhl,“ prozradil pro klubový web trenér Liberce Zsolt Hornyák.

„Přivedli jsme dobrého českého útočníka. Doufám, že nám svými brankami pomůže posunout se výše v tabulce. V pátek by už měl trénovat s týmem,“ dodal.

Právě střílení branek bylo pro Liberec v podzimní části FORTUNA:LIGY palčivým problémem. Potočný a spol. nastříleli v devatenácti zápasech jen sedmnáct gólů, což je společně se Sigmou Olomouc druhý nejhorší počin. Méně branek (15) vstřelila pouze Dukla.

Kozák byl v juniorském věku považován za velký talent. Už v osmnácti letech přestoupil z Opavy do Lazia, v jehož dresu se stal v sezóně 2012/2013  i nejlepším střelcem Evropské ligy. I tím si vysloužil pozornost skautů ostatních evropských týmů a v září 2013 přestoupil do Aston Villy, kde však vysoký forvard kvůli vleklým zdravotním problémům (zlomenina holenní i lýtkové kosti, kvůli které prakticky dva roky nehrál) stihl jen osmnáct zápasů, ve kterých vstřelil čtyři branky.

Proto v srpnu 2017 zvolil návrat do Itálie, konkrétně do druholigového Bari. Ale ani tam svou kariéru znovu nenastartoval, a tak to zkusil v Livornu hrající stejnou soutěž. Herní ani střelecká pohoda nepřišly, a proto zvolil návrat domů. V Liberci by měl však podepsat jen krátkodobý kontrakt do konce sezony.