Nová sezóna slovenské Fotuna ligy se nese v revolučním formátu

Nový ročník nejvyšší slovenské fotbalové soutěže 2017/2018 má za sebou už 10 kol a během podzimu mužstva absolvují po 19 zápasech. Poslední podzimní kolo se odehraje 9. prosince 2017.

Třináctidílná jarní část začne 20. kolem 17. ledna 2018 a poslední 10. kolo nadstavby (celkově 32. kolo) je plánované na 19. května 2018. Po tomto termínu následují ještě případná barážová utkání.

Formát slovenské pohárové soutěže Slovnaft Cup se nemění, mužstva z nejvyšší soutěže vstoupí do Slovnaft Cupu opět od 2. kola. To úvodní bylo na programu 22. července 2017. Semifinále, které se hraje na dva zápasy bude 3. dubna a 17. dubna, finálový duel se uskuteční 1. května 2018.

Členové výkonného výboru Slovenského fotbalového svazu (VV SFT) v březnu schválili návrh na změnu hracího modelu nejvyšší slovenské soutěže. Prezídium Unie ligových klubů v poslední lednový den schválilo změnu modelu Fortuna ligy, na to byl potřebný souhlas členů VV SFT. V úterý 14. března 2017 se to pak stalo realitou.

Embed from Getty Images

 

Fortuna liga má od sezony 2017/2018 nový hrací formát. Počet 12 účastníků se nemění, mužstva však nejdřív odehrají 22 kolovou základní část, ve které se každý potká s každým jednou doma a jednou venku. Následně se soutěž rozdělí na dvě šestičlenné skupiny. První bude bojovat o mistrovský titul, druhá o záchranu. Opět bude hrát každý s každým doma i venku, co znamená deset zápasů. Všechny body získané v základní části si mužstva přenesou i do nadstavby.

Nový model zahrnuje i divácky atraktivní baráže. Poslední klub v konečné tabulce z nejvyšší slovenské soutěže automaticky sestoupí, mužstvo na jedenáctém místě bude o setrvání mezi elitou bojovat v dvouzápasové baráži (doma, venku) s druhým týmem II. ligy. Podmínkou je, že tento druholigový tým musí splnit všechny licenční kritéria pro působení v nejvyšší soutěži.

Jestli domácí pohárovou soutěž Slovnaft Cup vyhraje jedno z prvních tří mužstev konečné ligové tabulky, bude se hrát baráž o poslední místenku do předkola Evropské ligy. V semifinále této baráže by se potkal čtvrtý se sedmým a pátý se šestým v tabulce, vítězové by proti sobě nastoupili ve finále.

Hrálo by se na jeden zápas, vždy na hřišti lépe umístěného mužstva v konečné tabulce. Díky této baráži se bude ve spodní části nadstavby bojovat nejen o záchranu, ale i o možný start v evropské soutěži.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Trojitý zářez Sparty? Chorvatský rozhodčí Strukan utkání nezvládl

Nejen kopec smůly, ale především kontroverzní rozhodnutí rozhodcovské trojice vedenou Chorvatem Strukanem. I s tím se museli Letenští potýkat v souboji Evropské ligy proti francouzskému Lille.

Ostuda! Slavia prohrála na půdě Beer Shevy a zkomplikovala si cestu za postupem

Slavia nezvládla první zápas skupiny Evropské ligy. Na hřišti Beer Shevy prohrála 1:3 a výrazně si zkomplikovala cestu za postupem. O výsledku rozhodly chyby v defenzivě českého klubu.

LFA zatrhla utajený přátelák Karviné s Opavou v Polsku. Všechny týmy dostaly důrazné varování

Vzhledem k nepříznivé situaci v České Republice je dočasně pozastaven veškerý sport a fotbalové týmy trpí. Snaží se tak všemožnými prostředky přijít na to, jak nelichotivé období obejít. S jedním zajímavým řešením přišly týmy z Moravy a Slezska, které chtěly svojí přípravu přesunout do nedalekého Polska. To se ale nelíbilo ligové fotbalové asociaci, která důrazně zasáhla.