Spojte se s námi


Ostatní

Nová sezóna se blíží, biatlonový trůn obhajuje Eckhoffová a Boe

Po dlouhé osmiměsíční pauze je světový biatlon zase zpět. Ročník 2021/22 startuje ve švédském Ostersundu. Začne se vytrvalostními závody, které jsou na programu v sobotu. Hlavním vrcholem sezóny budou zimní olympijské hry v Pekingu. Kteří biatlonisté můžou pomýšlet na zisk velkého křišťálového glóbu?

Publikováno

dne

Po dlouhé osmiměsíční pauze je světový biatlon zase zpět. Ročník 2021/22 startuje ve švédském Ostersundu. Začne se vytrvalostními závody, které jsou na programu v sobotu. Hlavním vrcholem sezóny budou zimní olympijské hry v Pekingu. Kteří biatlonisté můžou pomýšlet na zisk velkého křišťálového glóbu? Kdo bude tahounem české reprezentace? Koho již v této sezoně neuvidíme?

Boj o post biatlonové královny je velmi otevřený

Minulou sezónu ovládla Tiril Eckhoffová, Norka získala velký křišťálový glóbus poprvé v kariéře. Ke skvělému běhu přidala zlepšenou střelbu, předchozí ročník opanovala naprosto zaslouženě. Obhajoba titulu je rozhodně možná, bude to ale mít velmi těžké. Konkurence je obrovská.

Na zisk velkého křišťálového glóbu může pomýšlet také Oebergová či Roiselandová. Počítat se musí s Italkou Wiererovou, která i ve 31 letech stále patří mezi nejlepší. O TOP 5 může rovněž zabojovat Preussová, Alimbekavová nebo Hauserová. Právě Rakušanka Hauserová udělala v minulé sezoně ohromný progres a celkově skončila na 6. místě. Není vyloučeno, že v této sezoně půjde ještě výš.

A co Markéta Davidová? Jasný lídr české reprezentace. V minulém ročníku se zařadila do absolutní špičky, což potvrdila ziskem senzačního zlata na mistrovství světa v Pokljuce. V celkovém pořadí může útočit na TOP 6. Její forma by měla gradovat během olympijských her, které pro ni budou absolutním vrcholem kariéry.

O napravení zklamání z minulé sezóny se pokusí Denise Herrmannová. Němka měla velmi nevyrovnanou výkonnost. Konečné 10. místo tak nebylo úplným úspěchem. Učiněnou sezónu hrůzy si prožila Lisa Vitozziová, která skončila až na 16. místě. Po celkovém 2. místě z předchozího ročníku to bylo opravdu kruté vystřízlivění. Italka má na víc a měla by to v této sezoně prokázat.

Jasným favoritem je J. Boe, budeme svědky podobného thrilleru jako v minulé sezoně

Mužskému biatlonu aktuálně vládne J. Boe. Získal Velký křišťálový glóbus potřetí v řadě, je dvanáctinásobným mistrem světa. Dominovat by měl i tentokrát. Nebude to ale mít tak snadné, jak se možná zdá. Po odchodu M. Fourcadea mu totiž přibyl nový velký rival, který mu jeho obhajobu pořádně ztíží.

Minulá sezóna mužů byla jednou z nejnapínavějších, jakou kdy světový biatlon pamatuje. O vítězi celkového pořadí totiž rozhodoval až poslední závod uplynulého ročníku. O jeho ohromnou atraktivitu se postaral Sturla Holm Laegreid. Pro Nora to byla debutová sezóna. Stal se největším překvapením sezóny.

Jeho střelecká čísla byla neskutečná. Laegreid se rychle zařadil mezi nejlepší biatlonisty světa, v pořadí Světového poháru dokonce proháněl vedoucího Boea. Celkový triumf mu nakonec utekl o pouhých 13 bodů. Úžasnou sezónu zakončil ziskem zlaté medaile na mistrovství světa. Není pochyb o tom, že velmi vysoko bude mířit i tentokrát. Mužský biatlon je na počátku další velké rivality.

Do boje o nejvyšší příčky budou chtít zabojovat i další favorité. Fillon Maillet, T. Boe, Jacquellin či Dale. To jsou jména, která by prvním zmiňovaným měla konkurovat nejvíce. Pravděpodobně opět dojde na souboj dvou velkých biatlonových velmocí – Norska a Francie.

Počítat se musí i se silnými Švédy. Severské reprezentaci se povedla generační obměna a opět sklízí velké úspěchy. V minulé sezoně ukázal ohromný potenciál Ponsiluoma. Nadějný talent skončil celkově 10., dosáhl i na několik pódiových umístění. Má zářivou budoucnost, už brzy může patřit mezi absolutně nejlepší. Lídrem švédského týmu bude ostřílený Samuelsson, který bude opět útočit na TOP 5. Jeho hvězdné chvíle můžou přijít na ZOH 2022.

Tahounem českého týmu bude zkušený Krčmář

Českým lídrem bude Michal Krčmář. Pro „Bimba“ budou vrcholem sezóny olympijské hry v Pekingu. Právě na tuto akci se pokusí připravit co nejlépe, aby zde předvedl co nejlepší výkon. Bude to naposledy, kdy bude moct reálně zabojovat o olympijskou medaili. Motivace je jasná. Svou kvalitu by měl potvrdit i ve Světovém poháru. Několik umístění v TOP 10 je rozhodně v jeho možnostech.

Barvy reprezentačního týmu už nebude hájit Ondřej Moravec. Česká biatlonová legenda završila svou bohatou a velmi úspěšnou kariéru na konci minulé sezóny. Kromě českého závodníka svou biatlonovou pouť uzavřeli také Arnd Peiffer a Simon Schempp. Tři velké osobnosti, které budou ve startovním poli hodně chybět.

Zdroj: Twitter, Biathlonworld

Reklama

Oblíbené