Spojte se s námi


Ostatní

Nohejbal, pýcha českého sportu, oslavil v tichosti sto let od svého vzniku

V právě uplynulém roce oslavil v tichosti sto let od svého vzniku sport, v němž Česká republika patří mezi nejlepší na světě. Nohejbal se poprvé začal hrát v roce 1922 ve své kolébce v Československu. Češi a Slováci patří mezi nejúspěšnější, pokud jde o zisk evropských a světových titulů.

Publikováno

dne

V právě uplynulém roce oslavil v tichosti sto let od svého vzniku sport, v němž Česká republika patří mezi nejlepší na světě. Nohejbal se poprvé začal hrát v roce 1922 ve své kolébce v Československu. Češi a Slováci patří mezi nejúspěšnější, pokud jde o zisk evropských a světových titulů.

Od zrodu Československa po rozpadu Rakouska-Uherska uplynuly čtyři roky a nově vzniklý stát se začal rozvíjet ve všech oblastech. V roce 1922, dokonce ve stejný den, se narodili manželé Emil a Dana Zátopkovi, kteří o třicet let později dovezli čtyři zlaté medaile z olympiády v Helsinkách. A světlo světa spatřil poprvé také nohejbal.

Nohejbal měl v sobě prvky fotbalu a volejbalu. Do míče se kopalo a hlavičkovalo se, s volejbalem měl nohejbal společnou síť, podobnou velikost hřiště a tři doteky. Jistou podobnost měl nový sport i s tenisem.

Průkopníky nohejbalu se stali dorostenci Slavie Praha, které napadlo hrát fotbal přes nataženou šňůru na Letenské pláni. Cvičili si tím své schopnosti. Podobný druh zábavy si našli sportovci také v Českých Budějovicích.

Nohejbal se stal fenoménem. Klíčové pro jeho rozvoj bylo, že se propojil s trampingem a v roce 1940 se hrál první turnaj dvojic v chatové osadě Montana na Berounce u Mokropes. V 70. letech minulého století se nohejbal rozšířil po celé České republice. Přibývalo týmů, rozšiřovala se ligová soutěž, hrálo se ve školách a nohejbal se stal oblíbenou kratochvílí trampů a chatařů.

Český nohejbalový svaz byl založen v roce 1971. Mezinárodní nohejbalový svaz vznikl v roce 1987 a zajímavostí bylo, že tehdejší ČSSR měla jiná pravidla než mezinárodní soutěže.

Na evropských a světových šampionátech se nohejbalisté začali utkávat až od devadesátých let. Hrálo se ve třech kategoriích (jednotlivci, dvojice a trojice). Česká republika se může pyšnit nespočtem získaných titulů a medailí. V nohejbalu patříme jako jeho průkopníci mezi nejúspěšnější národy.

Stoleté výročí zlato nepřineslo

Poslední nohejbalové mistrovství světa se uskutečnilo v právě uplynulém roce v Praze. Symbolicky v době, kdy nohejbal slavil svoje sté narozeniny a navíc v místě, které je kolébkou tohoto sportu.

„Pořádat šampionát v Praze, v kolébce tohoto sportu, kde nohejbal před sto lety vznikl, to byl můj vysněný cíl,“ řekl v dokumentu České televize k jubileu nohejbalu Kamil Kleník, prezident nohejbalového svazu.

Česká republika na zlato tentokrát nedosáhla ani v jedné kategorii. V kategorii trojic získali Češi stříbro, v jednotlivcích a ve dvojicích byli bronzoví. Hlavně po finálové prohře se Slováky čišelo z českých reprezentantů zklamání. Mistrovství světa v Praze nedopadlo podle představ pořádající země, Kleník však zhodnotil stoleté výročí nohejbalu s nadhledem.

„Všichni soutěžíme proto, abychom dosáhli nějakých met. Tyto mety jsou tím cennější, čím složitěji jsou vybojované. Při příležitosti stoletého výročí přeji českým nohejbalistům, že jejich sport se již naučilo několik dalších zemí na světě a jejich hráči dokážou sehrát s našimi vyrovnané partie nebo nás i porazit. To je do budoucna velmi důležitý aspekt, který pomůže i českému nohejbalu jít dál a zlepšovat se. Kdybychom byli neotřesitelně nejlepší, k ničemu bychom se nedonutili a ten náš sport by nebyl tak zajímavý,“ uzavřel šéf českých nohejbalistů.

Zdroj: Česká televize, Český nohejbalový svaz

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.