Spojte se s námi


Fotbal

Německo bude bez soutěžního zápasu až do EURO 2024. Může to týmu uškodit?

Německu se nevydařil třetí velký turnaj v řadě. Po prvenství na Mistrovství světa 2014, semifinále EURO 2012 i 2016 nebo třeba výhře Konfederačního poháru 2017 narazili na World Cup 2018 už ve skupině, na následujícím EURO v Británii odcestovali domů už po osmifinále a všichni máme v živé paměti jejich vypadnutí ve skupinové fázi loňského světového šampionátu. Další v pořadí je jejich domácí EURO, kde budou mít extra motivaci dát na selhání minulých let zapomenout. Automatická kvalifikace na domácí turnaj se ale může ukázat být velkým hendikepem.

Publikováno

dne

Německu se nevydařil třetí velký turnaj v řadě. Po prvenství na mistrovství světa 2014, semifinále EURO 2012 i 2016 nebo třeba výhře Konfederačního poháru 2017 narazili na MS 2018 už ve skupině, na následujícím EURO odcestovali domů už po osmifinále a všichni máme v živé paměti jejich vypadnutí ve skupinové fázi loňského světového šampionátu.

Další v pořadí je jejich domácí EURO, kde budou mít extra motivaci dát na selhání minulých let zapomenout. Automatická kvalifikace na domácí turnaj se ale může ukázat být velkým hendikepem.

Německý národní tým se nachází ve složitém období. Nejen, že za sebou mají sérii neúspěchů na té nejvyšší úrovni, reprezentace našeho západního souseda prochází něčím, co bychom mohli označit za krizi identity.

V návaznosti na selhání na dvou po sobě jdoucích šampionátech a celkové vyprahlosti, kterou výběr vykazoval, opustil své místo na lavičce manšaftu trenér Loachim Löw. To mělo po jeho patnácti letech v roli hlavního trenéra přinést jisté osvobození.

Od jeho nástupce, Hansiho Flicka se očekávalo, že podobně jak to dokázal s Bayernem Mnichov, sundá hráčům pomyslnou kouli z nohy a začne čepovat skutečný potenciál týmu.

Rovněž se očekávalo, že nový trenér dokáže tým obrodit a nasměrovat k lepším zítřkům. Po slibném začátku se však ukázalo, že Hansi Flick svou nejlepší nominaci stále hledá, že si není jistý, o které hráče se opírat, a hlavně nedokáže najít odpověď na pár konkrétních a velmi zjevných problémů. To celé vyústilo v pod jeho taktovkou nezdařené mistrovství světa 2022 (příčinám německého brzkého vypadnutí jsem se věnoval blíže ZDE).

Německá reprezentace tedy prochází jakýmsi přechodovým obdobím. Stále bez vyprofilovaného hrotového útočníka nebo od konce Boatenga s Hummelsem pevně dané stoperské dvojice, v útoku i obraně se ke konci své dráhy reprezentačním fotbalem blíží dlouholeté opory Thomas Müller a Manuel Neuer. Ve středu pole nastupuje stárnoucí Ilkay Gündogan a na pomezí nominace je také vždy Marco Reus.

A zatímco tato jmenovaná čtveřice, doplněná třeba ještě Tonim Kroosem, který už svou reprezentační kariéru zakončil, má nejlepší léta za sebou, nová, nadcházející generace, okolo Jamala Musialy, Floriana Wirtze nebo Youssoufa Moukoko ještě do své role nedorostla. Uprostřed této výměny stráží je chycena ročník ‚pětadevadesátníků‘, kolem Joshuy Kimmicha a Léroye Saného, kteří na tento až příliš zdlouhavý a bolestný proces doplácí.

Podzim strávil německý fotbal v atmosféře očekávání a naděje, že odehrané mistrovství světa bude před domácím EURO jakousi generálkou. Že mladým talentům nabídne nezpochybnitelnou zkušenost, kterou před vlastními diváky následně zhodnotí. Že celý tým sjednotí a jasně ukáže směr. Že půjde o jakousi generálku.

Nic z toho se však nestalo a my dnes stále nevíme, jestli se na EURO 2024 představí Thomas Müller a v jaké roli. Netušíme, kdo povede útok manšaftu. Nemáme nejmenší zdání, jak bude složená obrana s tak bolestivým postem pravého beka. Nevíme, kdo doplní Kimmicha s Goretzkou v záloze. A nevíme toho mnohem víc. Především jestli se do brány reprezentačního výběru vrátí Manuel Neuer, nebo konečně předá rukavice dál.

A v této atmosféře plné nejistot čeká Německo jedna z největších události na reprezentační scéně, domácí šampionát EURO, který za rok a půl hostí. A aby byla celá situace ještě horší, příští soutěžní zápas, který výběr Hansiho Flicka sehraje, bude až ‚otvírák‘ zmíněného evropského šampionátu.

Německo má totiž jako pořadatelská země svou účast jistou. Nebude tak musel projít kvalifikací, kde by mohlo své síly poměřit v soutěžním prostředí a přijde tak o tuto jak příležitost, tak zkušenost.

Rovněž je již nečekají žádná další utkání v Lize národů. Po umístění na třetí příčce ve skupině za Itálií a Maďarksem pro ně tento turnaj pro svůj současný ročník skončil a další se vykopne až po odehrání finálové fáze mezi zmíněnou Itálií, Chorvatskem, Nizozemím a Španělskem.

Rovněž nový ročník Nations League tedy započne až po EURO 2024 a ani zde nemůžou Němci počítat s plným zápasovým nasazením.

Příprava na turnaj tak bude v podobě přátelských utkání. Ty na jednu stranu umožňují zkoušet různé alternativy, protože v případě, kdy nezafungují, nebudou mít absolutně žádný dopad.

Právě ona absence důsledků ale vede v přátelských utkáních k uvolněnému tempu, menšímu nasazení a v důsledku nepřipraví výběr na skutečný zápřah, který je čeká v létě 2024, před tribunami plnými domácích fanoušků, kteří jsou po letech zklamání plni očekávání, že se v domácím prostředí úspěch konečně dostaví.

Zdroj: německá fotbalová reprezentace, FIFA

Reklama

Fortuna liga

Náhradník Krejčí? Jako obránce má větší šanci uspět, podobně jako Kováč či Sivok, myslí si Folprecht

Kapitán a nejdražší hráč týmu na odpis? Ladislav Krejčí nezapadá do nového systému Briana Priskeho a Sparta řeší, kam s ním. Do zálohy totiž dánský kouč přivedl Kaana Kairinena, jenž týmu nabízí větší kreativitu.

Publikováno

dne

Kapitán a nejdražší hráč týmu na odpis? Ladislav Krejčí nezapadá do nového systému Briana Priskeho a Sparta řeší, kam s ním. Do zálohy totiž dánský kouč přivedl Kaana Kairinena, jenž týmu nabízí větší kreativitu.

Ladislav Krejčí celý podzim promarodil. Když se vrátil na utkání se Zbrojovkou Brno, dvakrát skóroval, po zbytek první části ročníku však strávil opět v péči lékařů. Zranění zad vystřídaly svalové problémy.

Zimní přípravu již kapitán absolvoval s týmem a proti Sigmě Olomouc začal v sestavě, přestože ještě zdravotně nebyl stoprocentně v pořádku. A na výkonu to bylo znát, Krejčí ve středu pole nestíhal.

„Dle mého názoru by mohl mít lepší kariéru jako levonohý stoper než jako střední záložník. Zůstala by mu fotbalovost, je vysoký a má velkou výhodu v levé noze viz Radek Kováč či Tomáš Sivok ze Sparty, kteří následně uspěli i v Evropě,“ řekl v pořadu Fotbal fokus podcast Zdeněk Folprecht.

Krejčí na Hané nastoupil na úkor Kaana Kairinena, finskému záložníkovi se přitom příprava povedla na jedničku. Zdálo se, že v něm konečně Brian Priske našel konstruktivního záložníka, jenž ve Spartě chyběl.

To pro Krejčího nemusí znamenat konečnou, místo totiž zbylo po zranění Asgera Sorensena v defenzivní trojici. Kapitán by se svou kvalitní levačkou mohl plnit roli levého stopera, pravděpodobně by se neztratil ani uprostřed.

„Vybavuju si mistrovství Evropy do let, kde hrál stopera, a pro mě to byl náš nejlepší hráč neúspěšného turnaje,“ pokračoval záložník Vlašimi a fotbalový expert.

V obraně Krejčí vedle zmíněného mistrovství odehrál i čtyři zápasy v Evropské lize, nespočetněkrát zde zaskakoval i v lize. O víkendu proti Mladé Boleslavi by mohl dělat parťáka Filipu Panákovi a Martinu Vitíkovi.

Vznikla by nejen trojice s kvalitní rozehrávkou, ale též obrana s obrovským potenciálem do dalších let a teoreticky i do reprezentace. To už je ale hodně kdyby najednou, vždyť trenéři mohou kapitána nasadit i ve druhém jarním kole do středu hřiště.

„V systému 3-4-3 nevyužije svou největší přednost – doplnění do vápna, které ho dělá gólovým. On potřebuje volnost chodit nahoru, což tady nemůže. Platnější bude v defenzivě,“ dodal Folprecht.

Zdroj: Fotbal fokus podcast

Pokračovat ve čtení

Fotbal

Od hraní Football Managera až na lavičku prvoligového týmu. Kdo je současný trenér Reims – Will Still?

Trenér francouzského celku Reims je na lavičce klubu od října minulého roku a zatím nepoznal pocit porážky v soutěžním utkání. Will Still se k trénování dostal pomocí hraní fotbalového simulátoru.

Publikováno

dne

Trenér francouzského celku Reims je na lavičce klubu od října minulého roku a zatím nepoznal pocit porážky v soutěžním utkání. Will Still se k trénování dostal pomocí hraní fotbalového simulátoru.

Football Manager je velmi realistická fotbalová hra, kde máte možnost okusit roli trenéra jakéhokoliv klubu a zažít virtuální pocit úspěchu. 

Několik světových trenérů se netají skutečností, že danou hru používají k tvorbě své taktiky. Není divu, neboť Football Manager je až neuvěřitelné propracovaný a především za skauting, který tvůrci využívají, by se nemusel stydět kdejaký světový velkoklub.

Od hraní hry na lavičku klubu

Still bortí stereotypy francouzského fotbalu. Jeho Reims se řadí mezi útočná a aktivní mužstva, které svou hru zakládá na držení míče a nebojí se žádného výše postaveného mužstva

Jeho kariéra je opravdu jako příběh z videohry. Samotný Will nebyl nikdy nejlepším fotbalistou. V roce 2001 si pořídil hru FIFA Manager Premier League, která ho společně s hrou Football Manager přivedla k trenérskému světu, díky kterému se už v 17letech vzdal naděje být fotbalistou.

Zaměřil se na trenérskou kariéru. Když mu bylo dvacet let, zahájil v Prestonu trenérský kurz a taktéž působil v místním klubu, kde pracoval s mladými fotbalisty. 

Za pomoci vnímání herní animace se stal skvělým video analytikem. Po letech budování svého jména a cesty vzhůru přišla jedinečná možnost.

V roce 2021 začal působit v roli asistenta trenéra v klubu Reims. Tehdejší kouč, Oscar Garcia, byl však z klubu vyhozen a Will se stal dočasným trenérem klubu.

Mladý trenér zaujal vedení tak moc, že se rozhodli z něho udělat trenéra prvního mužstva minimálně až do konce aktuální sezóny. Zajímavé rozhodnutí to je z důvodu, že Still nemá potřebnou licenci a tak Reims platí za každé utkání pokutu přes 20 tisíc euro.

Je to příběh kluka, co měl sen a za pomocí videohry svůj sen plní. Od svého nástupu na lavičku nepoznal porážku a v posledním utkání na jeho tým nevyzrálo ani PSG.

Zdroj: Twitter, Wikipedia

Pokračovat ve čtení

Fotbal

Haaland může z Manchesteru City kdykoliv odejít, říká jeho agentka

Erling Haaland se v Manchesteru City aklimatizoval nesmírně rychle. Ve 27 zápasech nastřílel 31 gólů a je hlavním důvodem, proč Pep Guardiola věří, že zlomí kletbu Ligy mistrů. Jenže na Etihad Stadium nemusí být dlouho.

Publikováno

dne

Erling Haaland se v Manchesteru City aklimatizoval nesmírně rychle. Ve 27 zápasech nastřílel 31 gólů a je hlavním důvodem, proč Pep Guardiola věří, že zlomí kletbu Ligy mistrů. Jenže na Etihad Stadium nemusí být dlouho.

Už když Haaland v létě do Manchesteru City přicházel, objevila se ve španělských médiích zpráva, že norský útočník má ve smlouvu výkupní klauzuli, která se může aktivovat od léta 2024.

Prakticky stejně to měl při příchodu ze Salzburgu do Borussie Dortmund, kam přicházel v zimě 2020 a jeho výkupní klauzuli mohl jakýkoliv klub využít od července 2022.

A že tato informace je pravdivá, nepřímo potvrdila brazilská agentka Rafaela Pimenta, pravá ruka Mina Raioly, která po jeho smrti zdědila portfolio s hráči jako je Haaland, Pogba či Lukaku.

V otevřeném rozhovoru pro Diario AS potvrdila, že všichni její klienti mají „klíče ke dveřím“ ve svých klubech a Haaland není výjimkou.

„Zastávám svobodu. Pro tu bojuji. Mou prioritou jako agentky, je nabídnout hráčům něco, čemu říkám „klíče ke dveřím“. Když jde hráč do nějakého klubu, dělám vše pro to, aby měl klíče ke dveřím ve svých rukou. Pokud se rozmyslíte, že už v klubu nechcete být, nebo že vás málo platí, nebo vaše žena chce žít v Paříži, tak odejdete, ne?“ říká Pimenta.

„Nemám ráda, pokud můj hráč nemá svobodu rozhodnout se. Uzavírala jsem všechny kontrakty v téhle agentuře posledních 25 let. Ani jednou se nestalo, že by hráč chtěl odejít a já to nedokázala zařídit,“ odtajňuje vlivná agentka s portfoliem hvězd.

Haalandovu údajnou výkupní smlouvu na 200 milionů eur, která má vyjít v platnost v roce 2024, avšak komentovat odmítla. Podle renomovaného deníku The Athletic ji budou moct využít pouze kluby mimo Anglii, což se zdá jako východová cesta do Realu Madrid, se kterým byl Haaland spojovaný před příchodem do Manchesteru City.

Zdroj: Diario AS

Pokračovat ve čtení

Oblíbené