Spojte se s námi


Fotbal

Komentář: Třetí nepovedený turnaj v řadě, obrovská ostuda! Co udělalo Německo špatně?

Komentář: Němci odletěli, emoce opadly, nejkontroverznější názory už zazněly. Pojďme se proto teď podívat, co se Německu povedlo, co se nepovedlo, co můžou zlepšit a co musí změnit, aby se vyhnuli stejnému debaklu na jejich domácím Euru 2024.

Publikováno

dne

Komentář: Němci odletěli, emoce opadly, nejkontroverznější názory už zazněly. Pojďme se proto teď podívat, co se Německu povedlo, co se nepovedlo, co můžou zlepšit a co musí změnit, aby se vyhnuli stejnému debaklu na jejich domácím Euru 2024.

Hansi Flick je jedním z nejlepších trenérů na reprezentační úrovni. Málokterý jiný manažer dokázal na klubové úrovni to, co on. Sedm trofejí během roku a půl v Mnichově, a ostatně i dobrý vstup do jeho kariéry jako hlavní trenér národního týmu.

Teď ale dostává zřejmě největší část viny za neúspěch svého týmu. Pochopitelně, jako trenér, který za úspěch a neúspěch odpovídá. Avšak jeho rozhodnutí budily pochybnosti už od nominace.

Flickova nominace na MS 2022 v Kataru

Flick svou nominací mnohé překvapil. Během skupinové fáze šampionátu jsme opakovaně slyšeli, jak velkým překvapením je nominace Nicklase Füllkruga. Je sice pravda, že ještě před půl rokem by si na jeho účast na mistrovství světa vsadil jen málokdo.

Podzimní část sezóny se mu však vydařila natolik, že v kombinaci se všeobecnou nouzí Německa na tomto postu očekávalo jeho jméno na soupisce mnoho fanoušků německého fotbalu.

Obočí (a některým tlak) zvedla spíše nominace hráčů jako Julian Brandt, Lukas Klostermann nebo Karim Adeyemi. Klostermann letos v lize odehrál pouhých 7% porci minut, Adeyemi od svého přestupu do Dortmundu z RB Salzburg zatím nevstřelil ani nevytvořil jedinou branku.

A i když jeho tým z problémů několikrát tahal Brandt, byly to také často jediné okamžiky, kdo fanoušek zaregistroval, že je 26letý ofenzivní záložník na trávníku.

Každý trenér má ale své favority a výběrem Německa silně procházel étos přípravy na Euro 2024. Právě nominace Adeyemiho nebo překvapivé zařazení Armela Bela-Kotchapa či místo pro Youssofa Moukokoa to potvrzují.

Paradoxně vedle toho potom ale působí návrat už třicátníka Maria Götzeho nebo pozvánka pro zanedlouho také třicetiletého levého obránce Freiburgu Christiana Güntera. Jestli tedy měla být Flickova nominace pojata jako generálka na domácí mistrovství Evropy, působil výběr od začátku dost nedotaženě. Jakoby hlavní trenér a jeho kolektiv nevěděli, kterému přístupu dát přednost a zůstali proto někde napůl cesty.

Zvlášť, když to doplníme o spekulaci, že se měl Flick pokoušet k návratu do reprezentace přemluvit Toniho Kroose. V dobré formě hrajícího Matse Hummelse však zároveň nahradil mladšími, ale nevyprofilovanými alternativami.

Nepříliš silný střed pole, Arnold opět bez šance zahrát si za nároďák

Právě se středu pole působil Flickův výběr velmi zranitelně. Vzal s sebou do Kataru jen trojici Kimmich, Goretzka, Gündogan. Důvodem navíc není, jako třeba u Anglie, nedostatek hráčů na tomto postu. Velmi by se nabízelo dát konečně pořádnou příležitost 28letému kapitánovi Wolfsburgu Maximilianu Arnoldovi.

Ten se už v minulosti vyjádřil pro server Bulinews, a to právě s ohledem na to, že nechápe, proč nebyl nominován pro kvalifikační zápasy národního týmu pro letošní mistrovství světa ani poté, co reprezentaci převzal Hansi Flick po Joachimu Löwovi.

Ten tohoto zkušeného středopolaře očividně neměl v oblibě a nedal mu po debutu v roce 2014 už nikdy příležitost. Své šance pod Flickem se Arnold nakonec v kvalifikaci později dočkal a připsal si druhý a třetí start v německém dresu, pro turnaj byl ale opět navzdory širší sestavě opomenut.

Flickova volba základní jedenáctky

O čem mluvit a na co se ptát tak bylo už před turnajem. Flickovi ale nepomohl ani jeho výběr jedenáctky pro utkání. Složení sestavy pro první utkání s Japonskem asi nikoho příliš nepřekvapilo. S drobnými obměnami se Flickem zvolené složení očekávalo. A nejistota, která tato očekávání provázela se ukázala být podložená.

Nico Schlotterbeck potvrdil svou nešťastnou formu v této sezóně. Thomas Müller i Manuel Neuer působili jako hráči, kteří toho na podzim moc neodehráli, a hlavně se dávali zdravotně dohromady pro velký turnaj.

Havertz v útoku nefungoval, Musiala vytlačený na křídlo Müllerem neměl volnost, kterou by potřeboval. A naopak Serge Gnabry byl na druhé straně osamocený, protože na postu pravého obránce hrající Niklas Süle měl instrukce zůstávat v obraně a tvořit tak stoperskou trojici.

Možná to u takřka dva metry vysoké chodící skály působí paradoxně, Süle ať v Bayernu, tak v Dortmundu pojímal post pravého obránce, kde čím dál častěji nastupuje, velmi ofenzivně. Aby ale také ne, když byl po velkou část jeho mládežnické kariéry hrotový útočník. Flickův výběr za své chyby v prvním utkání zaplatil.

Utkání se Španělskem a Kostarikou

Nedokázal se však poučit a do náročného utkání se Španělskem nechal Gnabryho stejně izolovaného, jen Süleho za ním nahradil Kehrer, zatímco obránce Dortmundu nahradil svého spoluhráče Schlotterbecka ve středu obrany.

Havertze na hrotu potom nenahradil Füllkrug jako typická devítka, nýbrž Thomas Müller, jenž se ukázal být ještě více bezzubým než Havertz v předešlém střetnutí.

Právě ‚Fülle‘ po příchodu z lavičky svým gólem udržel naději Německa naživu. Ani to však nestačilo na místo v základní sestavě v posledním utkání s Kostarikou, kdy Flick pokračoval ve svém tahu za „zničení“ Müllerova odkazu jako jednoho z nejlepších střelců historie mistrovství světa a izoloval ho znovu osamoceného na hrotu.

Na výhru to nakonec díky gólům střídajících hráčů stačilo, na postup ne. Flick byl navíc nucený posunout svého nejlepšího záložníka na post pravého obránce a přiznat tak porážku, že dosud nedokázal najít pro tuto pozici řešení.

Trápení Němců v koncovce, jak hovoří metriky?

Ne vše je ale z pohledu německého výběru tak pesimistické, jako Flickovy mezery v budování sestavy, které se ostatně ukázali už v Bayernu. To posléze vyústilo v jeho konflikt se sportovním ředitelem Hasanem Salihamidžićem.

Německo si pořád dokázalo vytvořit spoustu šancí. Konkrétně šance v hodnotě 10,1 xG. Ve spojení s xGA, a tedy předpokládanými inkasovanými góly o hodnotě 3,2, měli Němci vyhrát každý zápas rozdílem dvou branek. Jediný, kdo se jim v měřítku xG dokázal ve skupinové fázi přiblížit, byla Francie s hodnotou 7,2.

Na tom vidíme, že Německo se trápilo především v koncovce. Proměnili totiž jen šest šancí, naopak na druhém konci povili soupeřům vstřelit o dva góly víc, než podle metrik měli. Individuální chyby a nepřesvědčivý výkon gólmana Neuera, kterého ale Flick, stejně jako Müllera na druhém konci, odmítl posadit ve prospěch mladších opor.

No a neefektivita před bránou soupeře je jen dalším faktorem, který poslal Němce domů stejnou měrou, jako špatné složení sestavy.

Vyřeší Němci v budoucnu své problémy?

Jde ale o problémy, které by mělo být snadné do budoucna zahladit. Najít následníka gólmana Neura můžeme už na lavičce v osobě o šest let mladšího Ter Stegena, zatímco problém v koncovce může vyřešit libovolný spolehlivý útočník, jak vidíme na příkladu Bayernu a Choupo-Motinga.

Navíc do té role může snad dorůst teenager Moukoko. Na mistrovství Evropy mu bude pořád pouhých 19 let, pokud by to na něj proto měl být brzy, Füllkrug nebo třeba Nmecha z Wolfsburgu dokáží jako tradiční útočníci nabídnout větší podporu hvězdám vyššího kalibru.

V jednoho z nejlepších hráčů světa roste Jamal Musiala, který jako jeden z mála z tohoto výběru může odjíždět s hlavou vztyčenou, ač sám měl být v koncovce efektivnější. Jeho tah na branku, 3 vytvořené velké šance v každém utkání nebo třeba 6 driblinků za stejnou časovou jednotku bude spoustě fanoušků ve vyřazovacích fázích chybět.

Podpořený Leroyem Saném, který se prokázal jako rozdílový hráč poté, co doléčil své zranění, ale také Florianem Wirtzem, který rekonvalescencí pořád prochází, útok Německa může kousat i s „pouhým“ útočníkem „z druhé ligy“ v jeho čele.

Celé generaci kolem Kimmicha, Goreztky a Saného bude na domácím Euru pořád taky ještě pod třicet, trenérský štáb dostane další čas na vyřešení finálního složení obrany. Hráči jako Baku nebo Henrichs budou mít do té doby prostor přesvědčit kouče, že právě oni ho zbaví migrény z postu pravého obránce.

Bella-Kotchap může dorůst ve stabilní oporu týmu a Schlotterbeck snad najde svou ztracenou reprezentační formu.

Německo udělalo na turnaji hodně chyb. Není ale obtížné je pojmenovat, a tedy by nemělo být složité větší část z nich vyřešit. Další statistiky navíc naznačují, že to v jejich podání nebylo vůbec špatné. Stačí tak málo, aby si to všechno sedlo a Němci po třech zpackaných šampionátech zase působili jako seriózně silný celek na mezinárodním fotbalovém poli.

Zdroje: Bulinews, Transfermarkt, Twitter – John Müller, MS 2022 v Kataru

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.