Spojte se s námi


Fortuna liga

Nejstarší český prvoligový rozhodčí Jan Jevický ovlivňovat zápasy neuměl

Pozdravil se s Josefem Bicanem, zastal se Jozefa Adamce, domluvil Antonínu Panenkovi. Bývalý prvoligový rozhodčí Jan Jevický se v polovině ledna dožil úctyhodných devadesáti let. Vysvětlení pro svůj věk má: nikdy nepodlehl nátlaku, aby ovlivnil zápas. „Já to neuměl, a co neumím, nedělám,“ doznal své krédo.

Publikováno

dne

Pozdravil se s Josefem Bicanem, zastal se Jozefa Adamce, domluvil Antonínu Panenkovi. Bývalý prvoligový rozhodčí Jan Jevický se v polovině ledna dožil úctyhodných devadesáti let. Vysvětlení pro svůj věk má: nikdy nepodlehl nátlaku, aby ovlivnil zápas. „Já to neuměl, a co neumím, nedělám,“ doznal své krédo.

Zjišťoval jste si, zda jste skutečně nejstarší žijící český prvoligový rozhodčí. K čemu jste dospěl?

Bude nejspíš pravda, že jsem nejstarší. Nenašel jsem nikoho, kdo by měl víc roků a pátral jsem po celé republice. A je jenom hrozné, jak to letí.

Stoletých občanů je přitom ve společnosti poměrně dost. Máte vysvětlení, proč se prvoligoví rozhodčí nedožívají vyššího věku? Není to tím, že byli neustále vystavení tlaku naklánět zápasy na jednu stranu?

Já jsem se takovým pokusům vyhýbal. Když po mně chtěli, abych se zavděčil, tak jsem odpovídal: Pánové já to neumím, a co neumím, tak nedělám. Možná mi to pánbůh vrátil na věku.

Kolik máte odpískaných prvoligových zápasů?

Jako hlavní osm a čtvrt. Tenkrát se rozhodčí nedělili na skupiny na hlavní a asistenty, nastupoval jsem s píšťalkou i praporkem. Ta čtvrtka znamená, že jsem střídal zraněného kolegu Fauska v utkání Žilina vs. Lokomotíva Košice.

Není to málo?

Nějak se to nesešlo. Měl jsem několikrát nastartováno přejít do nejvyšší soutěže, když mě bylo přes třicet, říkali mi, seš mladej, ještě máš čas. Tehdy rozhodčí například Vlček nebo Charouzek pískali ligu, i když jim bylo přes padesát. Bohužel jsem v tom věku prodělal náročnou operaci ledviny, což mě v kariérním postupu dost pozastavilo.

Také se mi stalo, že jsem byl v pořadí na postup do nejvyšší soutěže na druhé příčce, ale příslušní lidé vybrali devátého či jedenáctého v pořadí. Já se do ligy dostal až ve svých třiačtyřiceti letech, tedy dost pozdě.

Který zápas vám nejvíce utkvěl v paměti?

Asi Lokomotiva Košice proti Spartaku Trnava. Trnava, pětinásobný mistr Československa, už pozvolna ustupovala ze své slávy, ale pořád ji vedl legendární trenér Anton Malatinský, zvaný Toni Báči.

Hrálo se v únoru na zledovatělém zabláceném terénu, v poločase vedli domácí už 4:0. Do čeho kopli, to tam padlo. Vybavuju si, jak košický hráč od rohového praporku vykopl bezděčně míč nahoru směrem k brance hostů a on zapadl za zadní tyč. Brankář Kéketi jen zděšeně koukal.

Nakonec utkání skončilo 5:2. Instruktor mi vyčetl, že jsem na sebe nechal sáhnout od Joži Adamce. Já o tom nevěděl. Stavěl jsem zeď, posunoval ji dál, Adamec za mnou přišel, že ještě a já odpověděl, že si to vyměřím sám. V té prý chvíli mi dal ruku na rameno, ale nic jsem necítil.

Při odchodu ze hřiště na něj domácí fanoušci pokřikovali, on se zastavil a chtěl si to s nimi vyříkat. Já vicemistru světa z roku 1962 v Chile řekl: „Pane Adamec, nechte je, vy jste fotbalista, oni kokoti.“ Podíval se na mě a pronesl: „Pán rozhodca, máte pravdu a šel.“

Není vám líto, že vám nesvěřili slavné derby pražských S?

Každý by ho chtěl. Ale k tomu bych potřeboval víc sezon. Jak už jsem řekl, dívali se na mě několikrát, ale postup pořád nepřicházel. To vždycky člověka trochu znejistí. Rozhodoval jsem však dvakrát ženské derby, vždy vyhrálo hostující družstvo.

Na kterého hráče rád vzpomínáte?

Na zimním turnaji na Tatře Smíchov v roce 1971 jsem pískal Bohemku a Antonín Panenka, jehož velká sláva měla teprve přijít, moje verdikty pořád komentoval. Já mu řekl: „Pane Panenko, nemluvte mi do toho, já vím, co se má pískat, znám pravidla.“ Za tři minuty se mi omluvil.

Jak jste začínal?

Jako snad každý rozhodčí jsem hrával nejprve fotbal za rodné SK Loštice, ale táta mi to zakazoval, neboť jsem byl strašně subtilní. Bál se, abych si neuhnal souchotiny. Poprvé jsem pískal za svých studentských let na obchodní akademii v Praze na chmelové brigádě. Hráli jsme proti nějakému gymnasiu, nevešel jsem se do sestavy, tak mě pověřili pískáním.

Pak jsem v roce 1956 pískal v rodišti zápas staré gardy s místními rybáři, kteří darovali soupeři asi sedmikilového kapra. Tehdy jsem nabyl přesvědčení, že se stanu rozhodčím. Když mi bylo šestadvacet, přišel mimořádně velký nábor mezi rozhodčí. Patřil jsem vzhledem ke svému věku mezi perspektivní, to jsou paradoxy, mladší byl jen student Lobotka, bylo mu jen dvacet. V náboru byli známí fotbalisté jako bratři Pražští a další.

Máte spočítáno, kolik jste si jako rozhodčí v lize vydělal?

Hlavní dostával pět set korun, ale z toho si musel platit nocleh. Přijeli jsme ráno v pět do Žiliny, ubytovali se, šli si lehnout na pokoj. Hrálo se od tří, vlak jel po půlnoci. Chtěli po nás, abychom zaplatili ještě jednu noc za neuklizený pokoj, když jsme lehali do stejných lůžkovin. Když se dozvěděli, kdo jsme a Žilina vyhrála, tak nám druhou platbu odpustili.

Setkal jste se s pokusy, abyste zápas naklonil?

Kam jsem přijel, vyslechl jsem si nářky, jak je zápas pro oba týmy důležitý. Jak je v minulém utkání rozhodčí poškodil, jak jsou na tom špatně, když nevyhrají, odnese to trenér, továrna nebude vyrábět.

V Ostravě přišli straničtí funkcionáři, že jde o udržení jediné lidové zábavy pro těžce pracující horníky a hutníky. Peníze mi však nikdy nenabídli. Jak už jsem uvedl, já to neuměl, tak jsem to nedělal. Když mě k ničemu nepřiměli, šli na manželku, jestli má kožich.

Rozhodčí od klubu, nebudu uvádět kterého, dostávali kožich pro manželku, pokud domácí vyhráli. Když se na to poptávala, řekl jsem jí: „Myslíš, že dostaneš norkový? Leda králičinu ze chcíplých králíků.“

Dozvěděl jsem se, že na rodné Loštice nezapomínáte. Je to tak?

V roce 2017 jsem jim pořídil putovní pohár pro dorost. Bohužel dva roky se turnaj nekonal. Tak snad letos.

Reklama

Fortuna liga

Šádek volal Trpišovskému, aby vzal reprezentaci. Kouč Slavie odmítl

Pozice trenéra české reprezentace je teď hodně diskutovaná. Od vedení fotbalové asociace má Jaroslav Šilhavý důvěru nadále, nicméně výkonný výbor by rád našel nástupce. A hledal ho v Edenu.

Publikováno

dne

Pozice trenéra české reprezentace je teď hodně diskutovaná. Od vedení fotbalové asociace má Jaroslav Šilhavý důvěru nadále, nicméně výkonný výbor by rád našel nástupce. A hledal ho v Edenu.

Se Šilhavým není spokojený výkonný výbor fotbalové asociace, a proto se v dubnu snažil najít náhradu. Nakonec měl výbor dojít k jednomu jménu – Jindřich Trpišovský.

Progresivní kouč udělal ze Slavie hegemona posledních let a dostal jí na evropskou úroveň. Momentálně v Česku není lepší trenér. O jeho spojení s reprezentací už se hovořilo víckrát.

Hodně se tak angažoval Adolf Šádek, majitel Plzně a člen výboru. Podle Deníku Sport tak vzal telefon a Trpišovskému osobně zavolal, aby mu nabídl pozici trenéra reprezentace.

Jenže Trpišovský několikrát dal najevo, že chce zůstat u klubového fotbalu, kde má možnost s hráči pracovat každý den a zlepšovat je. To by u reprezentace, kde se mu hráči sjedou jednou párkrát do roka, neměl možnost.

Tuto variantu navíc vyloučil i boss Slavie, Jaroslav Tvrdík. Ten se nechal slyšet, že dokud bude ve Slavii on, tak Trpišovský neodejde.

Šádek by navíc tímto krokem zabil dvě mouchy jednou ranou. Pro reprezentaci by získal nejlepšího možného trenéra a zároveň by dost oslabil kandidáta v boji o titul.

Právě Trpišovský totiž ze Slavie vytvořil to, čím je dnes. A jeho odchod by sešívanou partou pořádně zatřásl.

Zdroj: iSport

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

10. kolo FL: Sparta musí proti urputnému Hradci vyhrát, moravské derby trápících či Plzeň v Ďolíčku

Po dvoutýdenní pauze se na české stadiony vrací první liga. Hlavním šlágrem kola tentokrát bude moravské derby mezi Zlínem a Slováckem, těžké zápasy však čekají i Plzeň nebo Spartu. Co o víkendu sledovat?

Publikováno

dne

Po dvoutýdenní pauze se na české stadiony vrací první liga. Hlavním šlágrem kola tentokrát bude moravské derby mezi Zlínem a Slováckem, těžké zápasy však čekají i Plzeň nebo Spartu. Co o víkendu sledovat?

Sparta vs. Hradec Králové

Těžko by tomu před sezónou někdo věřil, ale Sparta a Hradec mají po devíti kolech stejně bodů (14). Letenští jsou díky lepšímu skóre třetí, Votroci sedmí. Půjde tedy o třetí místo, na které se dostane vítěz utkání.

Sparta v posledním kole vypadala herně dobře a inkasovala z jediné šance Baníku Ostrava, Hradec naopak po odchodu Adama Vlkanovy tápe a hledá nový způsob, jak těžit body. Nezapomínejme ale na sparťanskou sérii pěti remíz, zároveň poslední vzájemný zápas skončil 1:1.

Zlín vs. Slovácko

Pro Zlín i Slovácko největší derby sezóny hned po reprezentační pauze. Ani jeden klub do něj nepůjde v ideálním rozpoložení, domácí jsou s osmi body čtrnáctí, hosté s desíti bodíky dvanáctí. Ani jeden z klubů si tak nemůže dovolit prohrát.

Favoritem je Slovácko, o tom se netřeba bavit. Hráči navíc nebudou unavení z Evropy, tudíž mohou nastoupit v nejsilnějším složení. Slovácko se navíc potřebuje naladit na domácí pohárový zápas s Nice.

Bohemians vs. Plzeň

V Ďolíčku se odehraje zápas dvou týmů, které jsou jednoduše v pohodě. Bohemians jsou se 14 body pátí, Viktoria má na čele tabulky na druhou Slavii náskok tří bodů a zápas se Zbrojovkou Brno k dobru. Obě strany jsou tak absolutně spokojené.

Plzeň, které by z opor měl chybět jen zraněný Jan Sýkora a možná Jan Kliment, bude jasným favoritem. Na druhou stranu na Bohemce se těžko vyhrává, zvláště když se klokanům daří. A nyní se daří, vždyť za devět kol hned čtyřikrát vyhrála.

Zdroj: Fortuna liga

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Sparta po reprezentační pauze přivítá doma Hradec Králové. Potřebovali jsme dobít baterky, zní z Letné. Co musí zlepšit?

Pražská Sparta je v krizi. Posledních pět zápasů skončilo pouze remízou a to i proti soupeřům, které měli letenští porazit. Po reprezentační pauze se však hodlají vrátit na vítěznou vlnu. Co před utkáním s Hradcem Králové zaznělo z Letné?

Publikováno

dne

Pražská Sparta je v krizi. Posledních pět zápasů skončilo pouze remízou a to i proti soupeřům, které měli letenští porazit. Po reprezentační pauze se však hodlají vrátit na vítěznou vlnu. Co před utkáním s Hradcem Králové zaznělo z Letné?

Bohemians, Jablonec, Zlín, Teplice a Baník Ostrava. To jest posledních pět soupeřů pražské Sparty. Ani jednoho nedokázala porazit. Ve všech duelech jen remizovala. Posléze ovšem přišla reprezentační pauza a spolu s ní i šance se dát dohromady.

„Těšíme se na návrat ligy. Potřebovali jsme dobít baterky a určitě nám to teď může pomoct,“ přiznal pro klubový web záložník letenského celku Lukáš Sadílek.

Spolu s Kryštofem Daňkem, který byl na reprezentačním srazu jednadvacítky a pomohl jí k postupu na malé Euro, Sadílek přiznává, že se Sparta snažila ponaučit z posledních zápasů.

Podle bývalého záložníka Slovácka si s trenérem Brianem Priskem celý tým vysvětlil, co bylo v posledních utkáních dobře a co špatně. Všechny zápasy prý byly podobné v tom, že Sparta musela dobývat blok.

„To, jak bude hrát Hradec, pro nás nesmí být důležité. Vraceli jsme se k pár obrázkům z předešlých zápasů a doufám, že v sobotu předvedeme odlišné výkony. Musíme se soustředit na svůj výkon,“ nechal se pro změnu slyšet Daněk.

A co tedy musí letenští zlepšit? Sadílek zmínil zejména poslední fázi kolem šestnáctky soupeře a dohrávání situací. Sparta totiž své soupeře dokáže přehrát, ale nezvládá herní převahu přetavit v góly.

Navzdory nelichotivé formě se může pražský celek pyšnit skvělou návštěvností. Ta v této sezoně dosahuje průměru 14,5 tisíc, což je nejvyšší průměr za posledních 40 let. Daněk tedy doufá, že podobný počet lidí dorazí na Letnou i v sobotu a bude hnát tým za vítězstvím.

Zdroj: AC Sparta Praha

Pokračovat ve čtení

Oblíbené