Spojte se s námi


Fotbal

Nejlepší sestava Barcelony bez Messiho. Šance pro mladíky?

Barcelona odedávna patří k největším a nejúspěšnějším klubům na světě. Jen za poslední roky se v hlavním městě Katalánska vystřídalo mnoho fotbalových legend. Vše dobré ale jednou musí skončit. Tak tomu bylo i v případě Lionela Messiho, který v létě musel klub po 21 letech opustit.

Publikováno

dne

Barcelona odedávna patří k největším a nejúspěšnějším klubům na světě. Jen za poslední roky se v hlavním městě Katalánska vystřídalo mnoho fotbalových legend. Vše dobré ale jednou musí skončit. Tak tomu bylo i v případě Lionela Messiho, který v létě musel klub po 21 letech opustit. Katalánci se potýkají se složitou situací. V jaké sestavě by měli nastupovat a co od nich čekat?

Nová sezóna je již v plném proudu a hned na začátek je nutné zmínit, že úvod pro Barcelonu vůbec nebyl lehký. Nejprve se musela vypořádat s platovým stropem stanoveným La Ligou, aby mohla zaregistrovat nové posily.

V důsledku toho museli klub postupně opustit Jean-Clair Todibo, Carles Aleñá, Francisco Trincão, Júnior Firpo, Ilaix Moriba, Antoine Griezmann, Emerson a Miralem Pjanić. Největší ztrátou je ale jednoznačně kapitán a ikona klubu Lionel Messi, který právě kvůli velmi špatné finanční situaci musel z týmu odejít. 

Na druhou stranu, seznam příchozích posil je poměrně nabitý. Barceloně se podařilo posílit nejlépe, jak se vzhledem k situaci dalo, a zdánlivě to vypadá, že se klubu povedlo zaplnit téměř všechny mezery v sestavě. Jak by s novými posilami mohli Katalánci nastupovat do zápasů? Pojďme se na to podívat.

Očekáváme, že Barcelona tuto sezonu bude nastupovat ideálně ve formaci 4-3-3, popřípadě občas ve 4-2-3-1 nebo alternativně ve 4-4-2.

Brankář: Marc-André ter Stegen v minulé sezóně opět ukázal, že je do brány tou nejlepší volbou. Ačkoliv podle mnohých již není tak solidní jako dřív, stále patří na svém postu mezi top hráče. Náhradníkem mu bude bývalá opora Valencie Norberto Neto. V létě se sice intenzivně řešil jeho přestup do jiného týmu, ale hráč nakonec bude i v další sezóně hájit barvy Blaugranas.

Konkurenci a soupeře o post dvojky mu bude dělat mladý Iñaki Peña, od kterého se očekává, že v budoucnu by mohl roli dvojky zastávat on, eventuálně nahradit v bráně stárnoucího ter Stegena.

Obrana: přesná podoba obranné dvojice je stále ještě neznámá, nejvíce se očekává dvojka Piqué – García, pro mnohé ztělesnění ideální kombinace mládí a zkušeností. Barcelona takto nastoupila do prvních dvou zápasů a očekává se, že v nastoleném trendu bude pokračovat. 

Prvním náhradníkem na seznamu je Ronald Araujo, který se dvěma výše jmenovanými pravděpodobně bude rotovat. Óscar Mingueza je další zajímavou možností. Nesmíme také zapomenout na často kritizovaného Clémenta Lengleta, u nějž to vypadá, že by se mu mohlo povést najít a udržet si ztracenou formu.

Poslední možností je Samuel Umtiti. Většina fanoušků s ním už definitivně ztratila trpělivost, takže pokud dostane šanci nastoupit do zápasu, musí ji využít naplno.

Kraj obrany pravděpodobně bude strážit veterán Jordi Alba a Američan Sergiño Dest. Za mladíka případně může zaskočit Sergi Roberto, na levé straně bude na svou šanci pro změnu vyčkávat Alejandro Baldé.

Záloha: Složení záložní řady je na první pohled jasné. Trojice Pedri – Busquets – de Jong je tím nejsilnějším, čím Barcelona v současné chvíli ve středu hřiště disponuje. Opět jako v případě obranné dvojice ideální kombinace zkušeností a mládí.

Osmnáctiletý Pedri vzhledem ke svému věku samozřejmě nemůže nepřetržitě nastupovat do všech zápasů, proto ho z lavičky občas vystřídá Nico González. Philippe Coutinho, který se od svého příchodu stále pořádně neprosadil a nenaplnil očekávání, dostane podle nejnovějších zpráv tuto sezónu poslední šanci, pak se uvidí.

Na lavičce s ním bude sedět i Riqui Puig, se kterým sice trenér Ronald Koeman původně nepočítal, ale hráč se rozhodl zůstat a poprat se o minuty s ostatními. Hrou také může zamíchat někdo z akademie Barcelony, například Gavi.

Útok: Asi nejlépe se na papíře jeví útok v podobě nově příchozího Memphise Depaye a Sergia Agüera s tím, že zprava je doplní Ansu Fati, až se plně zotaví po zranění.

Do zápasů určitě zasáhne i francouz Ousmane Dembélé. Doufejme, že mu tentokrát zdraví vydrží. Týmu je pro novou sezonu k dispozici i Yusuf Demir, který už stihl ukázat, že talentu má opravdu na rozdávání. Nezbývá než doufat, že to se v konečném důsledku promítne i do jeho výkonů na hřišti.

Do lehčích zápasů může občas startovat i Martin Braithwaite. Dán je stále hráčem Barcelony a na začátku sezony podal pár solidních výkonů, jen škoda, že poslední dva zápasy mu moc nevyšly a proti Bilbau netrefil z odrazu míč do prázdné branky.

Celá soupiska by nebyla kompletní bez nejčerstvější posily Luuka de Jonga. Jeho přestup byl často kritizován kvůli jeho nedostatečné kvalitě, ale tým narychlo potřeboval přivést útočníka a de Jong byl jednou z mála zbývajících možností. Rozhodně si však zaslouží dostat spravedlivou šanci, aby ukázal, co v něm je.

Barcelona se možná potýká s finanční krizí a bude trvat, než se znovu pevně postaví na nohy, soupiska pro tuto sezónu je i tak více než solidní a v kádru je mnoho mladé krve. Zajisté chvíli potrvá, než mladíci získají nějaké zkušenosti, ovšem pokud by se většině z nich podařilo naplnit svůj potenciál a vedení zbylé mezírky na soupisce doplnilo hráči kvalitou hodné Barcelony, do příštích let nebude mít klub o vyhrané trofeje nouzi.

Zdroj: FC Barcelona

Reklama

Fotbal

Mbappé oficiálně prodloužil smlouvu s PSG! La Liga slibuje protiakci, prý je v ohrožení stabilita evropského fotbalu

Kylian Mbappé a jeho budoucnost již nebudou nadále spekulací. Francouzský klenot totiž prodloužil kontrakt s PSG. To se však nelíbí vedení španělské ligy, která hodlá situaci řešit.

Publikováno

dne

Kylian Mbappé a jeho budoucnost již nebudou nadále spekulací. Francouzský klenot totiž prodloužil kontrakt s PSG. To se však nelíbí vedení španělské ligy, která hodlá situaci řešit.

V posledních dnech až otravně řešené téma je nyní vyřešeno. Alespoň částečně. Již s jistotou můžeme oznámit, že Kylian Mbappé podepsal s PSG novou smlouvu, která by jej v Paříži měla udržet do roku 2025.

Klub to oznámil v sobotu večer na svém webu i sociálních sítích. Šéf klubu Al-Khelaifi pochopitelně má z této dohody maximální radost.

„Je to výjimečný okamžik v historii našeho klubu. Můžeme tak pokračovat v našem fantastickém dobrodružství, chystáme se psát ty nejkrásnější stránky naší klubové historie,“ vyjádřil se Al-Khelaifi pro klubový web.

Spokojenost neskrýval ani Mbappé, který je přesvědčen, že v klubu může růst společně s pařížským celkem. „Jsem také šťastný, že se mohu nadále rozvíjet ve Francii, tedy zemi, kde jsem se narodil a vyrostl. Děkuji klubu za pochopení, důvěru a trpělivost,“ nechal se slyšet.

La Liga má proti smlouvě námitky

Tím, že Mbappé setrvá v Paříži, se musí španělská nejvyšší soutěž smířit s faktem, že očekávané zvýšení zájmu o španělský fotbal a spolu s tím finanční růst zůstávají pouze snem.

La Liga to však nenechává jen tak. Pobouření je velké a podle lídrů španělské soutěže PSG ohrožuje ekonomickou stabilitu evropského fotbalu a je stejně nebezpečné jako plánovaná Superliga.

Kromě toho prý prodloužení Mbappého kontraktu ohrožuje stovky tisíc pracovních míst a integritu fotbalu nejen v evropských, ale také v národních či státních soutěžích.

La Liga již jednou zařídila, aby na PSG byly uvaleny finanční sankce kvůli porušení finančního fair play. A protiakci slibuje i nyní.

„Státem vlastněné kluby nerespektují a nechtějí respektovat pravidla fotbalu. Pravidla, která jsou klíčová pro ochranu a udržení stovek tisíc pracovních míst. Chování, jakým se prezentuje Al-Khelaifi, prezident PSG a člen výkonného výboru UEFA a prezident ECA, ohrožuje evropský fotbal jako Superliga,“ cituje prohlášení La Ligy server Goal.

Zdroj: PSG, Goal

Pokračovat ve čtení

Fotbal

Může Salah zapomenout na Zlatý míč? Nestal se ani nejlepším hráčem Premier League, cenu získal rival z Manchesteru City

Zlatý míč měnil pravidla a nyní se uděluje za sezonu, nikoliv za kalendářní rok. A fenomenální sezonu prožívá hned několik hráčů. I v anglické Premier League. Na zisk ceny pro nejlepšího hráče planety si brousil zuby Mohamed Salah, nicméně ani v anglické lize není číslem jedna.

Publikováno

dne

Zlatý míč měnil pravidla a nyní se uděluje za sezonu, nikoliv za kalendářní rok. A fenomenální sezonu prožívá hned několik hráčů. I v anglické Premier League. Na zisk ceny pro nejlepšího hráče planety si brousil zuby Mohamed Salah, nicméně ani v anglické lize není číslem jedna.

O vítězi Premier League stále není rozhodnuto, nicméně nejlepší hráč této sezony už byl zvolen. Leckdo očekával, že se jím stane Mohamed Salah, ale kdepak. Cenu získal rival z Manchesteru City.

Salah přitom nedávno sebevědomě prohlásil, že je nejlepší hráč planety. Hodně se mluvilo o tom, že by mohl za tuto sezonu získat Zlatý míč. Ostatně je nejproduktivnějším hráčem anglické ligy, má nejvíce gólů i asistencí, Liverpool dotáhl ve všech soutěžích tak daleko, jak to jen šlo.

Ani to mu ovšem nestačilo na to, aby se stal alespoň nejlepším hráčem anglické ligy. Tím se stal podruhé ve své kariéře Kevin De Bruyne, který zažívá další maximálně vydařenou sezonu.

Jen v lize nasázel Belgičan 15 gólů, k nimž přidal 7 asistencí. Je jedním z hlavních důvodů, proč Manchester City vede ligu před Liverpoolem. Rozhoduje důležité zápasy, dokáže být lídrem. Zkrátka si vede náramně a nikdo nemůže o správnosti vítěze pochybovat.

„Získat tohle ocenění podruhé v kariéře je úspěch. Jsem na to opravdu hrdý. V Premier League je mnoho kvalitních hráčů. Bylo mi potěšením se o cenu utkat s několika dalšími skvělými hráči, kteří měli neuvěřitelnou sezonu,“ nechal se slyšet De Bruyne pro klubový web.

Hvězda Citizens získala ocenění poprvé v sezoně 2019/20. Je teprve čtvrtým hráčem, který dokázal tuto cenu vyhrát dvakrát. Mimo něj to zvládli Thierry Henry, Cristiano Ronaldo a Nemanja Vidič.

Zdroj: Premier League, Manchester City

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Aarons měl táhnout Newcastle, jako velká hvězda přicházel i na hostování do Liberce. Kde je mu konec?

Rolando Aarons byl jedním z největších talentů Newcastlu United v posledních letech. Čeští fotbaloví fanoušci si jej mohou pamatovat díky hostování ve Slovanu Liberec. Kde je mu konec?

Publikováno

dne

Rolando Aarons byl jedním z největších talentů Newcastlu United v posledních letech. Čeští fotbaloví fanoušci si jej mohou pamatovat díky hostování ve Slovanu Liberec. Kde je mu konec?

Newcastle United a výchova mladých hráčů? Bohužel se nejedná o nejlepší rovnici. Několik zajímavých hráčů však ze severoanglického mužstva vzešlo a jedním z nich mohl a měl být Rolando Aarons, rychlý a technicky nadaný křídelník.

Měl několik záblesků geniality, fanoušci Magpies se k jeho talentu upínali a věřili, že se stane jejich miláčkem na několik dalších let. Jenže bohužel. Všehovšudy odehrál za A-tým 27 utkání s bilancí 4 gólů a 3 asistencí.

Podle různých informací měl ještě před dosažením 20 let problémy s přístupem. I proto na něj anglický celek tolik nespoléhal a posílal jej na jedno hostování za druhým. K překvapení všech jej v roce 2018 získal na krátkou zápůjčku Slovan Liberec.

Pro celou ligu to byla velká senzace. Přivést, byť na hostování, talent z tradičního klubu hrajícího v Premier League? Nevídané.

„Chceme využít jeho kvality a zkušenosti z Premier League. Věřím, že se rychle adaptuje a bude co nejdříve k dispozici. Doufám, že pomůže naší ofenzivě a prosadí se i střelecky,“ těšil se tehdejší trenér Zsolt Hornyák z nové posily v rozhovoru pro klubový web.

Na angažmá se těšil i sám rodák z Jamajky, díru do světa ovšem bohužel v libereckém dresu neudělal, byť byl zajímavým oživením severočeského celku. Ve 13 soutěžních duelech si nepřipsal gól ani asistenci. V přátelském duelu se však trefil proti Varnsdorfu.

A jak se mu vedlo po opuštění České republiky? Absolvoval nepříliš úspěšná hostování v Sheffieldu Wednesday, Wycombe či skotském Motherwellu. Od ledna 2021 je hráčem druholigového Huddersfieldu.

Ani v Huddersfieldu se však nyní již 26letý fotbalista neprosadil. V této sezoně odehrál jen 8 minut, několik zápasů proseděl na střídačce, většinou však vůbec nefiguroval v nominaci na zápas.

V klubu má smlouvu do roku 2023. Aktuálně jeho hodnota činí 300 tisíc euro. Že by měl ještě někdy svůj potenciál naplnit? Očekávat se to nedá, byť zázraky se dějí.

Zdroj: FC Slovan Liberec, Newcastle United, Transfermarkt

Pokračovat ve čtení

Oblíbené