Nejlepší mladí ofenzivní hráči současnosti podle dat: vládne Mbappé a vysoko se nachází také Schick!

Kdo je nejlepším mladým ofenzivním hráčem současnosti? Většina fotbalových fanoušků by odpověděla Kylian Mbappé – a mají pravdu. Zřejmě vás však překvapí, o kolik je podle dat lepší než ostatní. V zajímavém grafu se nachází také český útočník Patrik Schick.

Patrik Schick
Zdroj: dierotenbullen.com

Graf zohledňuje dva klíčové ofenzivní faktory – xG a xA. xG neboli expected goals (předpokládané góly) je metrika, která měří kvalitu šancí na vstřelení gólu na základě střeleckých pozic. xG zjednodušeně udává, kolik gólů si měli připsat daní hráči, kdyby nehrálo roli štěstí a kvalita gólmana/útočníka.

U drtivé většiny hráčů se xG a reálný počet vstřelených branek postupem času srovná. Je jen opravdu málo hráčů, kteří dokáží xG pravidelně převyšovat. xA udává, kolik asistencí si hráči měli připsat, kdyby, stejně jako u xG, nehrálo roli štěstí a kvalita gólmana/spoluhráče.

Stává se, že některý hráč si v jedné sezoně připíše jen jednu asistenci a kvůli tomu je jeho sezona hodnocena jako neúspěšná. Jenže on vytvořil šancí na sedm gólů (xA = 7), ale spoluhráči jeho nabídky nezužitkovali – to vše data vidí.

Zdroj: twitter.com/DanielKatona17

Na grafu se nachází všichni hráči z top 5 lig, kteří mají do třiadvaceti let nebo čtyřiadvacáté narozeniny oslavili teprve nedávno. Čím výše se na grafu nacházejí, tím jsou kreativnější, respektive tím větší počet xA na devadesát minut vytvoří. Hodnota dole ukazuje počet xG na devadesát minut hry. Čím více jsou hráči vpravo, tím větší počet šancí na gól si vytvoří.

Jak můžete vidět, Kylian Mbappé naprosto kraluje. Je nejkreativnější mladým hráčem a po Haalandovi si vytvoří největší počet šancí. A stále je mu teprve jednadvacet let! Zároveň je potřeba dodat, že v tomto grafu hraje velkou roli kvalitu ligy, ve které daný hráč působí, a také jeho pozice.

Mbappé má v drtivé většině zápasů téměř naprostou defenzivní volnost, protože nastupuje na hrotu v formaci 4-2-2-2. Ligue 1 je navíc nejméně náročnou soutěží z top 5 lig. To však nemůžu nijak shodit famózní čísla Mbappého!

Je potřeba ocenit Alexandra-Arnolda a Hakimiho, kteří se v grafu nacházejí velmi vysoko, přestože hrají na pravém beku. Famózně si počíná Nkunku. V médiích se o něm příliš nepíše, on je ovšem jedním z klíčových hráčů Lipska! Úctyhodná je také všestrannost Sancha a Wernera, dvou bundesligových hvězd.

Český útočník Patrik Schick se v Lipsku výborně usadil, což dokazuje také tento graf. Průměrně by si měl připsat přes 0,2 asistence na devadesát minut a gól dát každý druhý zápas! To vše jen podtrhuje, jak komplexním útočníkem je.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Obměněná Slavia je oproti předchozím ročníkům fotbalovější, ale chybí ji osobnosti. Zápas se Škodou, Delim či Součkem by dopadl jinak

Všechny sešívané příznivce i hráče hororová noc v Dánsku bude trápit ještě dlouho. Vypadnutí podobným způsobem je velice kruté, teď je ale čas na bilancování, proč to nevyšlo.

Velká posila pro Mladou Boleslav! Martin Graiciar se připojí ke středočechům, čeká se pouze na formality

Mladá Boleslav nezačala sezónu vůbec dobře, bilance 1-1-3 je pro ambiciózní klub skutečně tristní a tak se daly věci do pohybu. 4 vstřelené branky z pěti utkání? To není pro útočnou fázi dobrá vizitka. Do automobilového města tedy přichází velká útočná posila.

Jde o zápas roku, porveme se o postup, tvrdí Hoftych před duelem s APOELem

Liberec má po čtyřech letech opět šanci hrát v základní skupině Evropské ligy, v cestě mu stojí poslední překážka, kyperský APOEL. Co na jeho adresu řekl kouč Pavel Hoftych?