Spojte se s námi


Fortuna liga

Nedůvěryhodný VAR. Zlepšení asi až po volbách

Zkoumání situace i několik minut, konzultace odborníků, snímky kamer z mnoha pozic. Přesto se VAR v rukou českých rozhodčích dopouští mnoha chyb. Zásadních a neodpustitelných.

Publikováno

dne

Zkoumání situace i několik minut, konzultace odborníků, snímky kamer z mnoha pozic. Přesto se VAR v rukou českých rozhodčích dopouští mnoha chyb. Zásadních a neodpustitelných. Naděje, jak odstraní chybné verdikty a fatální nespravedlnosti (v případě ofsajdu se to ovšem poměrně daří), se nenaplňují. A dokud se nevymění současná sestava posuzovatelů včetně členů a hlavně vedení komise rozhodčích, lépe prý ani nebude.

Zdroj: FC Zbrojovka Brno

Exemplární příklad, kdy nepatřičně VAR ovlivnil utkání, je zápas Pardubice vs. Sparta (2:2) z vloženého kola nejvyšší soutěže.

Dva nepochopitelné přehmaty, děsivá komunikace mezi hlavním rozhodčím Miroslavem Zelinkou a odborníkem u videotechniky Janou Adámkovou. Naštěstí pochybení šlo rovnoměrně na obě strany, i tak opět došlo k znedůvěryhodnění VAR.

V posledním kole se až nechutně ozval proti VAR kapitán zlínských fotbalistů Tomáš Poznar po utkání s Pardubicemi (0:4), jenž se nevyhnul ani ostrým téměř žalovatelným výrazům. VAR českému prostředí zkrátka nesedí.

Lehká dívka vyhoví každému

V průběhu jara se k špatnému používání VAR ostře vymezila Zbrojovka Brno, která se cítila být opakovaně poškozena přezkoumáváním situací.

Její bývalý útočník a komentátor ligového dění pro server Aktuálně Petr Švancara neskrýval rozladění a dokonce VAR nazval ´lehkou dívkou, která vyhoví každému, kdo to potřebuje.´

Rozepře se vyostřovala, vedení jihomoravského klubu se rozhodlo neplatit ve sběrných fakturách položku za videorozhodčí, třebaže by mu podle stanov asociace postupně hrozil trest odečtení bodů až zrušení spolku.

Brno couvlo až pod příslibem nápravy. „Nešlo nám jenom o Brno, ale aby se VAR správně používal,“ vysvětloval majitel brněnského klubu podnikatel Václav Bartoněk s tím, že rázně odmítá, že by ze svého striktního postoje couvli. „Byli jsme však ubezpečeni, že přijdou nutné kádrové změny,“ prozrazuje.

A odkrylo se i jméno, kdo by měl mít VAR na starosti – bývalý ligový rozhodčí Roman Hrubeš. Dozor nad videotechnikou včetně školení specialistů měl přidělenou, když se do českých soutěží zaváděl. Ale pak byl jako nevyhovující tehdejší vrchnosti – Malík, Berbr, Damková, Liba – odsunut.

Noví muži do čela

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.