Reklama

Nedůvěryhodný VAR. Zlepšení asi až po volbách

Zkoumání situace i několik minut, konzultace odborníků, snímky kamer z mnoha pozic. Přesto se VAR v rukou českých rozhodčích dopouští mnoha chyb. Zásadních a neodpustitelných. Naděje, jak odstraní chybné verdikty a fatální nespravedlnosti (v případě ofsajdu se to ovšem poměrně daří), se nenaplňují. A dokud se nevymění současná sestava posuzovatelů včetně členů a hlavně vedení komise rozhodčích, lépe prý ani nebude.

Zdroj: FC Zbrojovka Brno

Exemplární příklad, kdy nepatřičně VAR ovlivnil utkání, je zápas Pardubice vs. Sparta (2:2) z vloženého kola nejvyšší soutěže.

Dva nepochopitelné přehmaty, děsivá komunikace mezi hlavním rozhodčím Miroslavem Zelinkou a odborníkem u videotechniky Janou Adámkovou. Naštěstí pochybení šlo rovnoměrně na obě strany, i tak opět došlo k znedůvěryhodnění VAR.

V posledním kole se až nechutně ozval proti VAR kapitán zlínských fotbalistů Tomáš Poznar po utkání s Pardubicemi (0:4), jenž se nevyhnul ani ostrým téměř žalovatelným výrazům. VAR českému prostředí zkrátka nesedí.

Lehká dívka vyhoví každému

V průběhu jara se k špatnému používání VAR ostře vymezila Zbrojovka Brno, která se cítila být opakovaně poškozena přezkoumáváním situací.

Její bývalý útočník a komentátor ligového dění pro server Aktuálně Petr Švancara neskrýval rozladění a dokonce VAR nazval ´lehkou dívkou, která vyhoví každému, kdo to potřebuje.´

Rozepře se vyostřovala, vedení jihomoravského klubu se rozhodlo neplatit ve sběrných fakturách položku za videorozhodčí, třebaže by mu podle stanov asociace postupně hrozil trest odečtení bodů až zrušení spolku.

Brno couvlo až pod příslibem nápravy. „Nešlo nám jenom o Brno, ale aby se VAR správně používal,“ vysvětloval majitel brněnského klubu podnikatel Václav Bartoněk s tím, že rázně odmítá, že by ze svého striktního postoje couvli. „Byli jsme však ubezpečeni, že přijdou nutné kádrové změny,“ prozrazuje.

A odkrylo se i jméno, kdo by měl mít VAR na starosti – bývalý ligový rozhodčí Roman Hrubeš. Dozor nad videotechnikou včetně školení specialistů měl přidělenou, když se do českých soutěží zaváděl. Ale pak byl jako nevyhovující tehdejší vrchnosti – Malík, Berbr, Damková, Liba – odsunut.

Noví muži do čela

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Nenápadné hvězdy! Koho sledovat na Euru?

Do začátku Eura zbývá měsíc. 11. června turnaj otevře utkání Turecka s Itálií, Češi se poprvé představí tři dny nato. Jaké hráče se vyplatí na evropském šampionátu sledovat, přestože se o nich tolik nemluví.

Není pro Adama Hložka čas na přestup? Sparta mu začíná být malá

Adam Hložek je, co se fotbalových schopností týče, nepochybně největší český talent od dob Tomáše Rosického. Ve Fortuna lize už kroutí třetí sezónu, je mu přitom stále teprve 18 let.

Plzeň chce být na přestupovém trhu aktivní! Zájem má o tři záložníky, brankáře a mladého stopera Karviné

Plzeňská Viktoria nechce být pozadu, a tak již jedná o posilách na ročník 2021/22. V současné době se v klubu hojně spekulují jména tří záložníků, brankáře a stopera. O kom je řeč?