Spojte se s námi


Hokej

Návrat šelmy! Liberec srovnal nervy a ve finále ulovil první výhru

Ačkoliv většina odborníků pasovala před finále do role mírného favorita Oceláře, nikdo asi nečekal, že to bude záležitost čtyř zápasů. Na třetí utkání finálové série přicestovali Slezané do Liberce.

Publikováno

dne

Ačkoliv většina odborníků pasovala před finále do role mírného favorita Oceláře, nikdo asi nečekal, že to bude záležitost čtyř zápasů. Na třetí utkání finálové série přicestovali Slezané do Liberce. Žádná poklidná návštěva v místní ZOO, plná dětských úsměvů, to však nebyla.

Zdroj: Lukáš Filipec, HC Oceláři Třinec

Právě naopak. Bílí Tygři už od začátku utkání ukázali, že tahle šelma nebude v letošním finále jen do počtu.

Ačkoliv to zrovna žádná ofenzivní smršť nebyla. Domácím stačilo v první třetině dostat za záda třineckého gólmana dva puky. A jelikož následně dokázali dračí útočné choutky kompletně eliminovat, více toho směrem dopředu vlastně ani nepotřebovali. 

Jestli něco dělá Třinci opravdu problémy, pak je to plně zodpovědný a koncentrovaný výkon soupeře. Snad by se dalo říct, že Liberec na soupeře našel recept. 

Úvodních dvacet minut bylo pro výsledek utkání klíčový. „První perioda byla dobrá, dali jsme v ní dva góly, což hráčům dodalo spoustu energie do zbytku duelu,” řekl po zápase trenér Tygrů Patrik Augusta.

Směr utkání určila hlavně úvodní branka Kolmanna ze čtvrté minuty. Do tohoto momentu se domácí tým ve své kleci trochu hledal. Pak se už ale do své kořisti zakousnul a nepustil.

Zdroj: Livesport

První dvě, tři střídání byla taková vlažnější, hráli hodně u nás. Pak jsme se ale probrali, nakonec to byla ideální třetina,“ hodnotil střelec úvodní branky, jenž zaznamenal svou vůbec premiérovou trefu v Play-off.

Jedním z klíčů tohoto vítězství byla několikrát zmiňovaná disciplína. Pokud vede přes Třinec nějaká cesta k titulu, je to bezesporu hra v pěti lidech.

I tohle musel Patrik Augusta svým svěřencům důrazně tlačit do hlavy. „Říkali jsme si, že takovou hrou Třinec neporazíme. Pokud bychom je chtěli zmydlit, nevedlo by to k vítězství. Mluvili jsme o tom, kluci o tom věděli. Emoce k zápasům patří, v prvních dvou utkáních nás ale oslabily,” zdůrazňoval kouč v kabině domácích.

Liberec poskytl soupeřovi během šedesáti minut pouhopouhé dvě početní převahy. Stále tak platí pravidlo, že pokud se třinečtí v přesilovce nedokáží prosadit, odcházejí z Play-off zápasu jako poraženi.  V letošní vyřazovací části se jim to stalo teprve počtvrté. 

https://twitter.com/bilitygrilbc/status/1385474330864332803?s=21

Od Ocelářů to však nebyl včera optimální hokej po všech stránkách. Hlavně v první a ve druhé třetině jsme stále čekali, kdy přijde obávaný tlak na branku Petra Kváči.

Několikrát trenér hostujícího celku po zápase zmínil větu. „Dneska jsme nehráli dobře.” Třinci chyběl pověstný drajv, nápad, tlak, či moment překvapení.

I o tom trenér Ocelářů mluvil. „Mrzí mě to. Musím uznat, že Liberec byl tentokrát lepší, velmi dobře si hlídal náskok. V obranném pásmu to pro nás udělali těžké, nebyli jsme schopní si vytvořit větší příležitosti.”

Jakoby hráči s drakem na prsou hráli první dvě třetiny v nějakém odpočinkovém módu. „Až ve třetí třetině jsme si dovedli vytvořit nějaké šance. Nebylo nám ale souzeno,“ doplnil Varaďa.

V samotném závěru Třinec tlačil Tygry do kouta. Kompletně jim vzal vítr z plachet Martin Gernát, jenž patří v celé sezóně spíš k největším oporám Třince.

Nejdřív se nechal tři a půl minuty před koncem zbytečně vyloučit, pak v následné power-play zkazil kombinaci na modré čáře, díky čemuž domácí definitivně potvrdili úvodní výhru v letošním finále.

Oceláři si jsou vědomi, že tímto pojetím hry cesta k úspěchu nevede. Co však hraje červeno-bílým trochu do karet je fakt, že dvě po sobě špatná utkání v tomto Play-off ještě neodehráli. 

O kvalitách svého týmu nepochybuje ani třinecký sniper Erik Hrňa. „Je to hlavně o nás. My ty zápasy umíme hrát daleko lépe, jak jsme hráli v domácím prostředí, kdy jsme byli lepším týmem.”

Hrňa sám ve třetí třetině tváří v tvář ztroskotal na Petru Kváčovi. Tím mohl Třinec ještě vrátit do hry. Ale nepanikaří. „V hlavách jsme silní, víme, co náš tým dokáže, jak dokážeme bojovat. Takhle budeme nastupovat do čtvrtého zápasu,” řekl pro klubový web.

Aby Bílí Tygři zvládli překlopit sérii na svou stranu, musejí se vypořádat s okleštěnou sestavou. I ve čtvrtém utkání série jim bude chybět kapitán Petr Jelínek, který si odpykává dvouzápasový disciplinární trest. Mimo to je nejistý start čerstvě zraněného Dávida Grígera.

Sestava Tygrů sice jede z posledních dostupných zásob, nicméně i tak ukázala, že se dá v tomto složení vyhrávat. „Když někdo vypadne, pocítíme to. Nemáme soupisku tak širokou. Holt musí povstat noví bojovníci,“ burcuje kabinu domácí kouč.

Zdroj: Tipsport Extraliga, HC Oceláři Třinec, iSport

Reklama

Oblíbené