Spojte se s námi


Golf

Mraky peněz, stáje jako ve Formuli 1 či obdoba fantasy ligy. Původ a budoucnost velkolepého saúdského projektu LIV Golf

Mnoho fanoušků ani expertů dodnes nedokázalo pochopit, v čem přesně spočívá strategie nového projektu LIV Golf, jenž je dotován ze státní kasy Saúdské Arábie. Jak se může vrátit investice stovek milionů dolarů, zatímco turnaje tohoto (zatím) golfového trpaslíka s velkým potenciálem nalezneme zdarma na internetovém streamů bez reklam?

Publikováno

dne

Mnoho fanoušků ani expertů dodnes nedokázalo pochopit, v čem přesně spočívá strategie nového projektu LIV Golf, jenž je dotován ze státní kasy Saúdské Arábie. Jak se může vrátit investice stovek milionů dolarů, zatímco turnaje tohoto (zatím) golfového trpaslíka s velkým potenciálem nalezneme zdarma na internetovém streamů bez reklam? Odpovědi na mnoho těchto otázek se nachází mnohem hlouběji, než by se na první pohled zdálo.

Těžké otázky, ale s částečnou odpovědí přišli redaktoři americké verze Golf Digestu Joel Beall a Dan Rapaport, kteří vyzpovídali zhruba 30 lidí napojených na PGA Tour a LIV Golf. 

Abychom pochopili silnou touhu ovládnout světový golf, tak musíme pochopit, že za tím nestojí v zárodku žádný vášnivý golfista, ale pár bohatých pánů ze Saúdské Arábie, kteří mají k dispozici peněz tolik, že byste je nedokázali za celý život ani spočítat.

„Mohammed bin Salman – 36 let, je korunní princ, místopředseda vlády a ministr obrany Saúdské Arábie. Jeho otec, Salman bin Abdulaziz, je králem země, ale bin Salman je považován za de facto vládce. Jeho vzestup k moci v uplynulém desetiletí změnil společenský a obchodní život v království a zároveň posílil pozici země na mezinárodní scéně jako geopolitické síly,” takhle popisuje Golf Digest samotný vrchol celého procesu s názvem LIV Golf.

Celý projekt je součástí velkolepého programu Vision 2030, jenž představil právě Bin Salman. Svým způsobem jde o velký projekt, který má ze Saúdské Arábie udělat ve světě jednoho z nejsilnějších hráčů. Je to strategický rámec pro snížení závislosti Saúdské Arábie na ropě, diverzifikaci její ekonomiky a rozvoj sektorů veřejných služeb, jako je zdravotnictví, vzdělávání, infrastruktura, rekreace a cestovní ruch.

Mezi další spádovou oblast tohoto projektu by měl patřit taky sport. A to takovým způsobem, aby měl pokud možno co nejglobálnější dosah. I proto mezi velké sportovní investice Saudů patří taky Formule 1 nebo fotbalový klub Newcastle United.

Na chvíli se ještě vraťme k projektu Vision 2030, jehož součástí má být tzv. Neom. Představte si místo na zemi, které je doslova snem pro podnikání a život všech lidí na planetě. Domovem pro lidi, kteří mají velké sny a chtějí být součástí budování nového modelu udržitelného a prosperujícího života.

Má se stát domovem více než jednoho milionu lidí a má myslet úplně na všechno. Včetně zavedení nového modelu udržitelnosti měst, stanovení nových standardů pro zdraví komunit, ochranu životního prostředí a efektivní a produktivní využití technologií.

Z investičního hlediska je LIV Golf ve srovnání s jinými projekty Vision 2030 malým podnikem. LIV Golf má být postavený odhadem na investici ve výši 3 miliardy dolarů. Pro kontext – Neom má počáteční rozpočet ve výši 500 miliard dolarů a očekává se, že další výstavby na území dlouhém 75 mil budou stát 1 bilion dolarů a jejich výstavba bude trvat 50 let.

Možná jsem teď sešel z původně vyšlapané cesty, ale to jen pro představu celého kontextu a hlavně toho, jak směšně vysoké (chcete-li nízké) investice do golfu to jsou, s porovnáním s dalšími plány, kterých se má stát LIV Golf součástí, jako malý puzzle dílek, ideálně zapadající do celé skládanky.

Součástí sportovní kampaně je Golf Saudi, vedený Yasirem Al-Rumayyanem, který je součástí bin Salmanova vnitřního kruhu. Golf Saudi se snažila v rámci projektu Vision 2030 prorazit po boku PGA Tour European Tour na trh. Ze strany European Tour, jenž je součástí DP World Tour, v tuto chvíli konečně nějaké náznaky spolupráce přece jen jsou. Ze stany americké PGA Tour však nikoliv.

Od samého začátku ale PGA Tour odmítala se Saudy veškeré diskuse o případné spolupráci. Svým způsobem by se dalo říct, že takováto strategie Saudům v jejich plánech zcela zavře cestu. Jenomže pokud jde o bin Salmana, je situace trošku jiná.

„Není zvyklý prohrávat nebo se nechat odbýt. Když někde selže, má sklon se ještě víc snažit a pro svůj cíl se rozkrájet,” říká Karen Houseová, bývalá redaktorka Wall Street Journal.

A tak jeho zarputilost nakonec vedla k vytvoření projektu s původním napojením na Saudi Golf, který v současnosti nese název LIV Golf. Přitom Mohammed bin Salman od samého začátku věděl a dával to najevo, že ze vzájemné spolupráce by profitovali finančně všichni, včetně PGA Tour. Ať už jde o morální nebo byznysové zásady, PGA Tour se svým komisařem Jayem Manahanem byla vždycky proti. 

A pokud jde o morální zásady financování dnešního LIV Golfu, tak i PGA Tour sponzoruje několik velkých firem, jež jsou přímo napojené na peníze Saúdské Arábie. Takže se těžko Monahanovi věří, že původ peněz je pro něj a jeho lidi kolem nejzásadnější problém.

Do kontextu zapadá další věta jednoho novináře, jenž výstižně napsal: „Kupujeme od nich ropu, tak proč si od nich nemůžeme koupit golf?”

Přejděme k další otázce. Kde vůbec bin Salman hledá inspiraci k dovršení svých snů? Odpověď zní – ve videohrách. Je údajně velkým milovníkem této virtuální zábavy, kterou si je schopen pozitivně přenést i do reálného světa: „Důvodem, proč věří, že může udělat cokoliv, je to, že ve světě videoher je možné všechno,“ řekla Houseová. 

JAK CHCE LIV GOLF PRORAZIT?

Od začátku myšlenky celého projektu už uplynulo několik dlouhých měsíců. LIV Golf v těchto týdnech dopadá na golfový světový ekosystém velmi tvrdě a je jasné, že to bude mít nevratné následky. Jestli budou v konečném zúčtování spíš pozitivní nebo naopak, na tuhle otázku v současné době ještě odpovědět nelze.

Další člověk, který se o současné tažení projektu LIG Golf na vrchol snaží, je třiačtyřicetiletý bývalý manažer týmu NFL Atul Khosla. V oboru sportovního manažerství je to velmi zkušený hráč. I on se snaží vysvětlit, že LIV Golf je podnik, který plně plánuje dosáhnout zisku.

Když se podíváte na investiční portfolio našeho primárního investora, který investuje do celého projektu Vision 2030, investovali po celém světě do neuvěřitelně velkých podniků, o kterých věří, že budou ziskové,“ říká Khosla.

Vedoucí pracovníci LIV neustále označují svůj podnik jako startup. Věří, že celý tento inaugurační rok je v podstatě beta testem jejich finálního produktu. Plánují, že budou provádět změny za běhu a reagovat na to, co funguje a co ne. K tomu jim velmi přispívá fakt, že hlavní investor má s tímto stylem podnikání trpělivost.

A pokud jde o LIV Golf, od začátku je konstruován jako dlouhodobý projekt, přestože teď stojí na samotném začátku velmi dlouhé cesty. Navíc, zdaleka nejde jen o investice stovek milionů dolarů pro hráče jako Phil Mickelson, Dustin Johnson a další.

Faktem ale je, že životně a finančně bude jejich život v LIV Golf daleko jednodušší než u PGA, pokud se jim podaří nenávist mnoha fanoušků a bývalých kamarádů ze hřiště přejít. Podle byznysmenů nového podniku je to taky o zdánlivých maličkostech, které však hrají v globálu velkou roli.

Například, LIV platí hráčům zaručené peníze, ale PGA Tour doposud ne. Platí za cestování a ubytování hráčů, ale PGA Tour ne. Platí za cestování a ubytování caddymu, ale PGA Tour ne. Totéž platí pro agenty, trenéry a rodiny hráčů – to všechno si u PGA Tour musí hráči platit z vlastní kapsy. Nedivme se určité nespokojenosti, nejste-li jeden z TOP hráčů PGA Tour. I za ně golfisté jako Phil Mickelson bojují. Chtějí jednodušší podmínky v celém ekosystému.

Navíc LIV platí každému hostitelskému místu poplatek za převzetí nemovitosti na týden. Platí plný počet vedoucích pracovníků. Platí hudebníkům, aby hráli na turnajích koncerty. Platí za tribuny, pohostinské stany nebo za produkci vysílání. Dokonce zajištuje fanouškům na turnajích parkování zdarma, včetně bohatého doprovodného programu přímo v areálu.

Avšak LIV to všechno dělá prakticky bez příjmů, které by kompenzovaly tyhle obrovské náklady. Vstupenky na dvě americké akce byly doslova za pár dolarů. Vysílá zdarma na YouTube, bez reklam. Na Pumpkin Ridge ani na Trump Bedminster nebylo přítomno jediné firemní logo (kromě LIV). Přesto manažeři LIV stále mluví o budoucnosti. O vizi.

LIV Golf, jak sami říkají, ještě ani pořádně nezačal. Tyhle náklady bez zisku jsou svým způsobem součást byznys plánu. Ostřejší program s  nějakými logickými kroky je naplánován na příští rok, avšak v plné parádě by se měla LIV Golf Tour rozjet až v roce 2025.

JAKO FANTASY LIGA NEBO FORMULE 1

Zajisté si stejně jako já kladete otázky, jak může vlastně celý projekt výdělečně v budoucnu fungovat. Na první pohled se to nezdá, ale velkou inspirací je Formule 1. Ano, golf s motorsportem je to samé, jako porovnávat jablka s hruškami. Obojí je sport, ale není to to samé.

Jenomže součástí LIV Golf jsou taky týmy. Na první pohled je to sice jen nějaké dodatečné zpestření na turnajích, ale v jádru jde možná o klíčový faktor celého byznysu. V příštím roce se odehraje 24 událostí, do každé z nich zasáhne 48 hráčů, kteří budou rozděleni do čtyřčlenných týmů. Tyhle týmy budou pospolu po celou sezonu.

Ron Cross, který pracoval jak v Augusta National, tak na PGA Tour, než se stal ředitelem událostí LIV, celou myšlenku popisuje takto: „Díval bych se na to tak, jak bych se na to dívat chtěl. Porovnali jsme se s modelem Formule 1 a ostatní manažeři LIV se s ním srovnávali,” naznačil cestu golfové budoucnosti. Ale buďme konkrétnější.

Ve Formuli 1 soutěží deset týmů, z nichž každý je vlastněn jinou korporací: Red Bull, Ferrari, Mercedes, Alpine, McLaren, Alfa Romeo, Haas F1, AlphaTauri, Aston Martin a Williams. Každý tým má dva jezdce pod smlouvou.

Závodníci mají dohody s každým konkrétním týmem, ale ne s Formulí 1. To se nakonec zdá být vizí LIV Golf – mít dvanáct odlišných týmů, každý se svou vlastnickou skupinou, každý s pravomocí podepisovat své vlastní hráče a obchodovat s nimi.

V ideálním scénáři, který je zatím hodně daleko, by každý tým fungoval spíše jako tradiční sportovní franšíza s vlastními hráči a firemním sponzorstvím. Aktuálně je všech dvanáct týmů vlastněno LIV a někteří hráči (např. Mickelson, DeChambeau, Koepka) mají akciový podíl v týmech, ve kterém jsou zároveň kapitány.

Cílem LIV je rozvinout tyto franšízy do značek s identitami a fanoušky a pak je prodat buď korporacím nebo bohatým jednotlivcům, kteří v podstatě chtějí nejnovější a největší hračku.

Podle zástupců LIV neexistuje žádný nedostatek miliardářů, kteří milují golf natolik, že by teoreticky byli ochotni zaplatit pořádně tučnou částku za to, aby byli blíže k akci.

Nejde jen o hraní v pro-am exhibičních turnajích vedle velkých hvězd, ale třeba s nimi pořádat večírky nebo se například připojit k Dustinovi a Paulině Johnsonovým na palubu lodi, uvádí příklad Golf Digest.

Jak říká jeden agent z TOP 20 nejlepších hráčů, hodnota je řízena čistě poptávkou. Sportovní vlastnictví je vysoce žádaný prostor, podaří-li se vybudovat ligu se skutečnými příjmy. „Je to jako skutečná fantasy liga,” vysvětluje. Ačkoliv to nemusí být tak, je docela úsměvné si myslet, že je zde Salmanova spojitost s videohrami jen čistě náhodná.

Jenomže má to pochopitelně nejeden háček, jak se taky domnívá třeba Patrick Rishe, zakládající ředitel sportovního obchodního programu na Washingtonské univerzitě. „Dokud nebudou uzavřeny významné mediální dohody o pokrytí LIV Golf, hodnoty týmů LIV budou zakrnělé,” je přesvědčen. 

Důkazem toho je sledovanost na YouTube kanále či Facebooku posledního turnaje na hřišti bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa v Bedminsteru, jenž sledovalo v průměru pouhých 74 tisíc diváků. Pro srovnání, vysílání PGA Tour Rocket Mortgage Classic na CBS přilákalo v průměru 2,5 milionů diváků, a to se zdaleka nejedná o nejsledovanější podnik na okruhu PGA.

Údajně však lidé kolem LIV Golf tvrdí, že větší dohoda o vysílacích právech je blízko. Tam, kde je distribuován, nebo konkrétněji na jaké platformě, může mít prý větší dopad na udržitelnost LIV Golf, než jakýkoli mega-hvězdný hráč, kterého podepíše.

Tohle téma kolem televizních práv by všechno vyšlo na další jeden velmi obsáhlý článek, tudíž jen zmíníme, že do této chvíle všechny hlavní televizní dceřiné společnosti v USA projevily malý nebo žádný zájem o LIV Golf, jak říkají zdroje Golf Digest.

Je neuvěřitelně těžké dosáhnout povědomí a expozice bez solidní televizní nebo streamovací dohody,” dodal na tohle téma Rishi.

Jednou z cest, jak zacílit na větší a zároveň mladší publikum, má být unikátní formát, jenž místo tradičního dvanáctihodinového vysílání golfu v televizi si vystačí na čtyřhodinový vysílací formát, jelikož všichni hráči na hřišti začínají hru ve stejný čas, každá dvojice na jiném jamkovišti. O těchto výhodách ostatně už před časem mluvil Phil Mickelson, jenž vysvětloval důvody, proč má i podle něj LIV Golf tak zářnou budoucnost. 

Pokud by se podařilo jeden z vysílacích scénářů LIV Golf naplnit, může operace začít lákat legitimní sponzory, protože ví, že jejich podporu uvidí mnohem více než 74 tisíc diváků.

Při dobrých podmínkách by mohl být LIV Golf vysílány navíc bez reklam, což by spousta televizních fanoušků ocenila, neboť už začínají být množstvím reklam během golfových turnajů značně otráveni.

S PGA, NEBO BEZ?

Pro budoucnost celosvětového golfu je naprosto zásadní, jestli se LIV Golf nakonec v nějaké synchronizaci herního kalendáře dohodne s PGA Tour nebo ne. Jestli nakonec najdou společnou řeč, aby to v budoucnu ještě víc nepoškodilo a nerozdělilo golf sport jako takový.

Zatím celá situace stojí přesně uprostřed černého bodu, do kterého se už vložily i soudní spory. Už teď příchod LIV napáchal pořádný zmatek, ovšem ještě větší může nastat, až se v roce 2025 podaří LIV rozjet svůj velkolepý byznys na plné obrátky.

Komisař Jay Monahan a jeho zaměstnanci věří, že mají pravdu a že jejich současné kroky jdou tím správným směrem. Hráči, agenti a další v celém zmíněném ekosystému však vidí, jak je americká Tour v obležení, a předpokládají, že mír – nebo alespoň uvolnění – bude muset být nakonec uzavřeno, aby následky pro PGA Tour nebyly v konečném zúčtování fatální.

I když to Monahan a spol. nevidí (nebo nechtějí vidět), existují důvody, proč by spolupráce mohla fungovat pro obě strany. LIV Golf by dostal to, co původně chtěl, kdy by Saúdská Arábie a Vision 2030 dostal požehnání od celosvětově uznávané instituce, která je posouvá blíže k vnímání modernizované kultury.

Členové LIV Golf by si mohli ponechat obrovské částky, které vydělali a získat svobodu, kterou kdysi měli na americkém turné, aby si vybrali své plány, jak se svou kariérou naloží.

Jsou tu ještě totiž další akce, jako je Ryder Cup (USA proti Evropě) nebo President Cup (USA proti zbytku světa – mimo Evropu), které si za svá léta vydobyly neuvěřitelný zájem o sledovanost po celém světě. Možná proto, že se jedná zřejmě o poslední akce v profesionálním sportu, ve kterých jde více o prestiž než o peníze. Jenomže prestiž mezi fanoušky si tyto turnaje získaly tím, že sváděly dohromady proti sobě ty nejlepší z nejlepších. 

Při současném postavení PGA Tour už tohle platit nebude, čímž i takovéto velké tradiční události mohou ztratit nenávratně lesk. V sázce jsou i velmi populární major turnaje. Pokud se nejlepší hráči na světě nebudou moct v dalších letech do těchto akcí kvalifikovat, nikdy to už nebude souboj těch nejlepších hráčů planety. Ať už jde totiž o jakýkoliv sport, tyhle podniky lákají největší pozornost fanoušků po celém světě, takže logicky taky největší zájem sponzorů.

Spoléhat na to, že LIV Golf jednoho dne samovolně vyhoří a zbankrotuje, by byl hodně riskantní čin. Ano, stát se to sice může, ale počítat s tím se rovná podnikatelské sebevraždě.

Jak píše Golf Digest, ať už je to spravedlivé nebo ne, je na PGA Tour, aby to udrželo celé pohromadě. Celý ekosystém by se mohl za pár let zhroutit hlavně kvůli tomu, že pár bohatých chlapíků chtělo udržet svůj podnik tím nejprestižnějším na světě, ale zároveň při růstu konkurence nasadili klapky na oči a pokračovali neúprosnou cestou jen za svými sny.

Zdroj: PGA Tour, LIV Golf, Golf Digest

Reklama

Golf

Norman musí nejdřív odejít, říká Tiger Woods k možné cestě k možné diskusi PGA a LIV

Otevřená válka mezi PGA Tour a LIV Golf se rozhořela natolik, že bude velmi těžké tyhle stopy někdy v budoucnu zahladit. Jedna z cest, jak vrátit golfový ekosystém zpátky do fungující symbiózy, je společná řeč obou podniků.

Publikováno

dne

Otevřená válka mezi PGA Tour a LIV Golf se rozhořela natolik, že bude velmi těžké tyhle stopy někdy v budoucnu zahladit. Jedna z cest, jak vrátit golfový ekosystém zpátky do fungující symbiózy, je společná řeč obou podniků. Nic však zatím nenasvědčuje tomu, že by se tak mohlo někdy stát. O možné cestě mluvil taky Tiger Woods.

LIV Golf v čele s komisařem a generálním ředitelem Gregem Normanem se od začátku snaží s PGA najít společnou řeč, aby mohly oba podniky fungovat v jakési rovnováze. Nicméně v současné době je celá situace natolik vyhrocená, že o osudu těchto dvou golfových podniků budou rozhodovat soudní spory.

Na nedávné tiskové konferenci před Hero World Challenge 2022 vystoupil také Tiger Woods. Ten se měl tohoto turnaje nejdříve zúčastnit, pak ale kvůli zdravotním problémům účast vzdal.

Nejrychleji ho tak budeme moct nejspíš vidět na PNC Championship, který se uskuteční 17.-18. prosince 2022. Tam by měl opět kráčet po boku svého syna Charlieho.

Na zmíněné tiskové konferenci se Woods pochopitelně nevyhnul ani otázkám na téma LIV. Jedna z nich byla, co by se muselo stát, aby PGA a LIV našli společnou řeč.

Myslím, že Greg Norman musí nejprve odejít,“ řekl Woods v úterý z Albany na Bahamách, jehož slova citoval GolfWeek. „A pak se samozřejmě musí zrušit soudní spor proti nám a pak následně naše protižaloba proti nim. Teprve pak bychom mohli spolu všichni svobodně mluvit,” myslí si Woods.

Greg Norman je podle něj v příliš velkém nepřátelství s PGA Tour, aby mohly nějaké společné debaty proběhnout. Stejně tak řekl, že nevidí důvod společné debaty, když to byl právě LIV Golf, který podal na PGA žalobu.

LIV se nelíbilo, že byli hráči z PGA natrvalo suspendováni. Zatímco nekteří hráči se karty na Tour dobrovolně vzdali, jiní by měli nadále zájem hrát golf na obou podnicích.

Woods označil jednání některých hráčů LIV za nevkusné. Podobně jako on, vyzýval k odstoupení Normana také Rory McIlroy, kterého Tiger za boj proti LIV velmi oceňuje.

To, co Rory řekl a udělal, je to, co dělají lídři. Rory je skutečným lídrem na Tour. Skutečnost, že je schopen říkat některé věci na veřejnost, a mezitím vyhrávat golfové turnaje, není lehké.

Lidé nemají ponětí, jak těžké to je, být schopen oddělit tyto dvě věci,” vyzdvihoval svého parťáka, se kterým nedávno založili novou společnost TMRW Sports, jenž má golfovou zábavu v budoucnu posunout na vyšší úroveň.

Zároveň však i McIlroy už dříve řekl, že diskuse PGA s LIV je prakticky jedinou cestou, jak zachránit tříštící se světový golf, který aktuálně funguje ve velmi napjaté atmosféře.

Jasně to řekl i Phil Mickelson: „LIV Golf tady je a už tady zůstane,” což dříve zpochybnil třeba komisař PGA Tour Jany Monahan. Ten je ostatně jedním z hlavních odpůrců LIV, který společnou řeč dlouhodobě a striktně odmítá.

Zdroj: PGA Tour, LIV Golf, GolfWeek

Pokračovat ve čtení

Golf

Konec velkého sponzorství! Tradiční Honda Classic na PGA po 40 letech končí

Japonská automobilka Honda se rozhodla k nečekanému kroku. Až vyprší letos stávající smlouva s PGA Tour, další sponzorství už od března roku 2023 nepodepíše. Končí tak nejdelší partnerství v historii PGA Tour, které trvalo více než 40 let.

Publikováno

dne

Japonská automobilka Honda se rozhodla k nečekanému kroku. Až vyprší letos stávající smlouva s PGA Tour, další sponzorství už od března roku 2023 nepodepíše. Končí tak nejdelší partnerství v historii PGA Tour, které trvalo více než 40 let. Únorový turnaj The Honda Classic bude poslední.

Jeden z nejprestižnějších turnajů na okruhu PGA Tour se hraje už od roku 1972, tenkrát ještě pod názvem Gleason’s Inverrary Classic. Od roku 1982 je sponzorován společností Honda. Od roku 2007 se tento turnaj hraje na slavném hřišti PGA National Golf Club v Palm Beach Gardens na Floridě.

Turnaj přispěl více než 50 miliony dolarů národním a místním charitativním organizacím, včetně nadace Nicklaus Children’s Health Care Foundation. Jenom letos na začátku roku se vybralo rekordních 6,45 milionu dolarů. Ředitel turnaje Andrew George pochválil Hondu za to, že hrála velkou roli v růstu turnaje během 42 let dlouhého sponzorství.

Nyní však tohle legendární spojení končí. Samotný turnaj bude pravděpodobně pokračovat, dokud se nenajde nový titulární sponzor. Snahy o nalezení náhrady za Hondu jsou podle ředitele turnaje v plném proudu.

Pustíme se do práce hledání sponzora pro rok 2024. Nebudeme bez titulu, bez akce. Tahle událost bude pokračovat,” řekl George pro GolfWeek

A co vlastně stojí za náhlým koncem hrdého partnerství? Jednou z věci je obsazenost startovního pole. Dlouhá léta si Honda Classic udržovala jedno u nejnabitějších startovních polí. V roce 2015 měla událost k dispozici 15 z 25 nejlepších hráčů světového žebříčku.

Kvalitním obsazením a vysokou sledovaností to byl turnaj, který byl považován na úrovni majorů. Upravený kalendář PGA na úkor univerzitního fotbalu a NFL v roce 2019 však dostal organizátory do složitější pozice.

Players Championship se v té době přesunul zpět na březen, čímž se stal hlavním tahákem největších hvězdy v tomto období, včetně Tigera Woodse. V roce 2021 měl turnaj jen pět hráčů z top 50 a dva z top 20. Letos se sice tento počet zvýšil na 15, ale vyhlídky nejsou růžové.

Velký podíl na odlivu hráčů bude mít v posledních měsících také LIV Golf, který si řadu hráčů získal atraktivnějším programem a vyššími odměnami. PGA Tour navíc tyto hráče ze svého okruhu suspendovala.

Ačkoliv to PGA Tour nikde oficiálně nezmiňuje, velký vliv může na tento krok mít taky pokles sledovanosti tradičního okruhu. Některé zdroje hovoří až o 40 procentním poklesu sledovanosti. Spekuluje se, že Honda není zdaleka jediná, kdo se chystá s PGA Tour rozvázat partnerství.

Zdroj: GolfWeek

Pokračovat ve čtení

Golf

Velká hra peněz. O kolik víc si hráči LIV vydělají oproti PGA Tour?

Ať už se kolem nekonečného sporu PGA proti LIV děje cokoliv, v jednom už teď profesionální golf zvítězil. Hráči si obecně vydělají daleko víc peněz. Jak na straně tradičního podniku PGA, který byl nucen příchodem konkurence na odměnách pro hráče přitlačit, nebo na inovačním podniku LIV Golf. Tam vzlétly výplaty hráčů ještě výš. Však posuďte sami.

Publikováno

dne

Ať už se kolem nekonečného sporu PGA proti LIV děje cokoliv, v jednom už teď profesionální golf zvítězil. Hráči si obecně vydělají daleko víc peněz. Jak na straně tradičního podniku PGA, který byl nucen příchodem konkurence na odměnách pro hráče přitlačit, nebo na inovačním podniku LIV Golf. Tam vzlétly výplaty hráčů ještě výš. Však posuďte sami.

Jestli byla PGA Tour něčím před nástupem LIV kritizována, byly to peníze. Ano, elitní hráči a vítězové turnajů si už vydělali celkem slušný balík, ale na spodní polovinu hráčů se už tolik nemyslelo.

Sami hráči si na PGA totiž musí platit všechno ostatní. Cestování, ubytování, trenéry, kedíky, zkrátka prakticky vše. Jenomže garantované peníze na PGA neexistovaly, tudíž měli někteří hráči co dělat, aby mohli objíždět dostatek turnajů se sponzorskými penězi.

LIV Golf přinesl do vrcholového golfového světa něco zcela nového. Každý hráč jejich tour si vydělá za účast na turnaji nejméně 120 tisíc dolarů, navíc jim podnik zaplatí i výše zmíněné náklady na cestování či ubytování. Zkrátka full servis, na který nebyli zvyklí.

I to jistě hrálo v přestupu k LIV jednu ze zásadních rolí. Jisté výdělky před několika měsíci kritizoval třeba Tiger Woods, jenž řekl, že hráči, kteří mají zaručený výdělek, nemohou mít dostatečnou motivaci předvádět velké výkony na hřišti.

V době, kdy PGA začalo téct do bot, rozhodli se, že každý hráč na jejich okruhu, který odehraje alespoň 15 turnajů, dostane za sezonu od Tour garantovaný bonus ve výši 500 tisíc dolarů. Právě na již zmíněné náklady, bez kterých se hráč na Tour neobejde.

ŠTĚDRÉ ODMĚNY LIV

Ať už PGA Tour udělala v oblasti navyšování odměn cokoliv, za svým konkurentem stále výrazně zaostává. LIV Golf je dotován penězi státního fondu Saúdské Arábie, což dává jejím představitelům takřka nekonečné možnosti.

Jeden z důvodů, proč hráči z PGA k LIV utekli, je jednoduchá rovnice – za méně muziky více peněz. Jinými slovy, nemusejí objíždět turnaje okruhu PGA týden co týden, ale ve finále si vydělají více peněz.

Nejvíce si v inaugurační sezoně LIV Golf vydělal Dustin Johnson. Za 15 let dlouhé kariéry na PGA si vydělal bezmála 75 milionů dolarů. Letos mu stačilo na okruhu LIV sehrát 8 turnajů, ve kterých si přišel na  35,6 milionů dolarů.

Pak jsou tu ale hráči, kteří na PGA tolik nevydělali a jejich několikaměsíční účast v LIV jim vydělala více než doposud. Například Peter Uihlein si vydělal za 10 let u PGA něco málo přes 10 milionů. Stačilo ale osm turnajů u LIV a náhle mu na konto přiteklo téměř 13 milionů.

Specifický příběh píše španělský dvaadvacetiletý golfista Eugenio Chacarra, jenž se na PGA Tour dokonce nikdy neobjevil. U LIV stihl v první sezoně 7 turnajů, kdy si přišel na necelých 7 milionů dolarů.

TOP 10 VÝDĚLKŮ LIV

1. Dustin Johnson
LIV: 35 637 767 USD (8 turnajů)
PGA Tour: 74 897 059 USD (15 let)

2. Branden Grace
LIV: 16 634 666 USD (8 turnajů)
PGA Tour: 12 296 547 USD (12 let)

3. Peter Uihlein
LIV: 12 814 786 USD (8 turnajů)
PGA Tour: 4 043 733 USD (10 let)

4. Patrick Reed
LIV: 12 210 714 USD (7 turnajů)
PGA Tour: 37 065 581 USD (12 let)

5. Talor Gooch
LIV: 10 374 500 USD (8 turnajů)
PGA Tour: 9 153 099 USD (6 let)

6. Brooks Koepka
LIV: 8 276 100 USD (7 turnajů)
PGA Tour: 37 987 257 USD (10 let)

7. Charl Schwartzel
LIV: 8 135 000 USD (8 turnajů)
PGA Tour: 20 912 493 USD (18 let)

8. Pat Perez
LIV: 8 023 500 USD (8 turnajů)
PGA Tour: 28 830 160 USD (21 let)

9. Cameron Smith
LIV: 7 378 500 USD (5 turnajů)
PGA Tour: 27 037 033 USD (8 let)

10. Eugenio Chacarra
LIV: 6 932 000 USD (7 turnajů)
PGA Tour: 0 (nikdy nehrál)

Zdroj: LIV Golf, Golf Extra

Pokračovat ve čtení

Oblíbené