Spojte se s námi


Euro 2024

Montella zavzpomínal na Euro 2008 a zmínil souboj s Českem. Co kouč Turecka řekl ke složení skupiny F?

Český národní tým se v základní skupině F na Euru 2024 utká Portugalskem, Tureckem a vítězem barážové větve C. A právě kouč turecké reprezentace Vincenzo Montella se v rámci výsledků losu vyjádřil na adresu českého týmu. Mimo jiné zmínil vzpomínky na Euro 2008.

Publikováno

dne

Český národní tým se v základní skupině F na Euru 2024 utká Portugalskem, Tureckem a vítězem barážové větve C. A právě kouč turecké reprezentace Vincenzo Montella se v rámci výsledků losu vyjádřil na adresu českého týmu. Mimo jiné zmínil vzpomínky na Euro 2008.

Česká fotbalová reprezentace už zná podobu základní skupiny F na nadcházejícím mistrovství Evropy. Sobotní los určil českému národnímu týmu prozatím dva soupeře, a tedy Portugalsko a Turecko.

Na jméno dalšího účastníka skupiny F si ještě budeme muset počkat. Na Euro 2024 se totiž podívá celkem 24 týmů, avšak zatím stále neznáme všechny výběry. Některé si totiž musí svou účast na Euru vybojovat přes baráž.

Na základě losu tak do skupiny k Česku, Portugalsku a Turecku připadne vítěz barážové větve C, a tedy jeden ze čtveřice složené z Gruzie, Lucemburska, Řecka a Kazachstánu.

Není tak divu, že fanouškům už nyní složení základní skupiny F připomíná poněkud dávnější historii, a sice Euro 2008. Právě tehdy se totiž Česko utkalo s Portugalskem a Tureckem, přičemž čtvrtým celkem do party bylo hostitelské Švýcarsko.

Základní skupinu A tehdy vyhrálo Portugalsko se 6 body, stejný počet bodů získalo také Turecko. Češi se bohužel s turnajem kvůli třetímu místu ve skupině rozloučili.

V přímém souboji o postup mezi Českem a Tureckem byla úspěšnější druhá zmíněná reprezentace. Svěřenci Karla Brücknera tehdy díky gólům Jana Kollera a Jaroslava Plašila vedli 2:1.

Nihat Kahveci však v 87. a 89. minutě vstřelil dvě branky, otočil skóre ve prospěch Turecka a poslal tak svůj tým do čtvrtfinále. Turci poté ve čtvrtfinále po penaltovém rozstřelu vyřadili Chorvatsko, v semifinále ovšem podlehli Německu a získali tak „pouze“ bronzové medaile.

Montella o skupině na Euru 2024

Ostatně přesně na to vzpomíná v rozhovoru pro turecký deník Daily Sabah Vincenzo Montella. „Když se v losu objevilo Portugalsko s Českou republikou, připomnělo nám to EURO 2008,“ řekl současný kouč reprezentace Turecka.

„Turecko tehdy do losování vstoupilo až ze čtvrtého koše a všichni jsme viděli, co jsme pak na turnaji předvedli. Tentokrát však může být mnoho věcí zcela odlišných, včetně očekávání všech. Mohou se stát různé neznámé, nečekané a nepředvídatelné věci. Je to pro nás velká výzva,“ doplnil Montella.

„To, co v této fázi uděláme je, že si podrobně prostudujeme naše soupeře. Každý zápas na tak velké akci bude klíčový, na takových turnajích jsou rozdíly v silách týmů poměrně malé,“ dodal Montella závěrem.

Nutno dodat, Turecko bude pro český reprezentační výběr vskutku těžkým soupeřem. Přece jen svou kvalifikační skupinu vyhrálo, když získalo 17 bodů a za sebou nechalo všechny protivníky. Tedy Chorvatsko, Wales, Arménii a Lotyšsko.

Zdroj: UEFA, Daily Sabah

Reklama

Oblíbené