Spojte se s námi


Hokej

Moc si toho nepamatuji, přiznává někdejší vítěz Stanley Cupu Andreas Lilja

Publikováno

dne

Hokejový obránce Andreas Lilja bude vždy znám spíše za umění svých pěstí a nekompromisní hity než za dech beroucí hokejové dovednosti. V National Hockey League odehrál celkem 580 utkání v nichž nastřádal 87 bodů (16+71). I tak ale jeho kariéru v zámoří lze označit za velmi povedenou.

zdroj: sportbibeln.se

V NHL strávil urostlý Švéd 12 let, které mu vynesly v roce 2008 Stanley Cup v dresu Detroit Red Wings. Zároveň však Lilja připouští, že si toho ze své kariéry pamatuje jen velmi málo.

„Abych řekl pravdu, moc si toho ze své kariéry nevybavuji. Velká část z toho je pryč. Vybavuji si jen to, co si prohlédnu na internetu. Plno věcí jsem velmi snadno zapomněl.“

V utkání Red Wings proti Nashville Predators, jenž se odehrálo 28. února 2009, utrpěl po bitce s tehdejším kapitánem soupeře, Sheou Weberem otřes mozku, který byl v jeho případě již celkově sedmým v NHL. Do zbytku sezóny už nenastoupil.

„Od rána do večera mě provázely nepřetržité bolesti hlavy a neustále jsem byl nemocný. Žil jsem jakoby v mlze, nic jsem nevydržel, byl jsem neustále unavený.“

Během letní pauzy se proto Lilja rozhodl podstoupit rentgen mozku, z něhož vzešly nepříliš povzbudivé zprávy.

„Našli mi spoustu krevních cév, které vytvořily kouli, jenž se usadila na vnější straně mozku. Doktor mi řekl: ´Nemůžu ti dovolit hrát, pokud narazíš, koule může prasknout a jsi na místě mrtvý!´“

Ani v této situaci však Lilja nerezignoval, neboť jeho touha po hokeji byla stále velká. Našel proto tři lékaře, kteří zjistili, že ona koule není napojena na hlavní plicní tepnu, ale na normální krevní cévu. Nejhorší věcí, která mohla podle lékařů švédského zadáka potkat, nebyla smrt, ale epileptický záchvat.

Přesně rok od pěstního souboje s Weberem se Lilja do kolotoče NHL vrátil. Byl však nucen hrát bez pojištění, neboť se nenašel nikdo, kdo by byl ochotný ho pojistit. Navzdory všemu odehrál urostlý chasník v NHL ještě tři sezóny, aby se následně vrátil do Švédska, kde přidal ještě 2 plnohodnotné ročníky.

Nyní 44letý někdejší obránce působí v roli asistenta trenéra na střídačce švédského Malmö.

I navzdory všem zdravotním problémům však Lilja i nadále kvituje fyzickou stránku hokeje. Podle jeho mínění jsou ty nejnebezpečnější hity zapříčiněny především dnešní rychlostí samotné hry. Zároveň podle svých slov není pro to, aby bitky jako takové, ze současného hokeje úplně vymizely.

„Pokud se hráči přestanou srážet a navzájem pronásledovat, jsme na špatné cestě,“ myslí si Lilja. „Hokej je kontaktní sport, který zkrátka hity zahrnuje. Velmi věřím v trénink hráčů a takový trénink, který je dostatečně připraví na tvrdé zásahy. Nemůžete přece jet středem hřiště s hlavou dolů.“

Použité zdroje: traderumours.com

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.