Mihailo Ristić: Působení ve Spartě? Ztracený a nejtěžší rok v kariéře

Srbský reprezentant Mihailo Ristić od svého odchodu z pražské Sparty působí ve francouzském Montpellier. Ve francouzské Ligue 1 dostal šanci a ukázal své kvality, což mu ve Spartě nebylo umožněno. Pětadvacetiletý Ristić se rozpovídal pro Ruik o působení ve Spartě nebo Zdeňku Ščasném.

Zdroj: sparta.cz

Svou profesionální kariéru jste odstartoval v Crvené Zvezdě Bělehrad. Jak vzpomínáte na toto působení?

Je strašně složité vysvětlit někomu, co znamená Crvena Zvezda pro lidi v Srbsku. Přirovnal bych to ke Spartě, která znamená strašně moc pro spoustu lidí v Česku. Když jsem se narodil, tak mi rodiče dali jméno, náboženství a klub, kterému fandíme a tím je právě Crvena Zvezda. Od dětství bylo mým snem hrát za klub svého srdce a získávat s ním tituly. Obojí se mi splnilo a ke všemu jsem měl i tu čest být kapitánem týmu. Cítím, že ten klub je v mých žilách a hraní za něj bylo radostí i ctí. Prožil jsem tam jednoznačně nejkrásnější období své kariéry.

Crvena Zvezda je známá tím, že má úžasnou atmosféru při domácích zápasech díky svým fanouškům. Jak vzpomínáte na atmosféru a fanoušky?

Pro mě byly domácí zápasy naprosto úžasné. Hrajete za klub, který máte rádi a za sebou máte ty nejlepší fanoušky na světě. Ten pocit, mít za sebou fanoušky Crvené Zvezdy, mi opravdu chybí, protože atmosféra byla neskutečná při domácích zápasech. Věřím, že pro soupeře to muselo být strašně těžký, což mi potvrdil můj bývalý spoluhráč z Krasnodaru. Hráli jsme s Krasnodarem předkolo Evropské ligy právě proti Crvené Zvezdě a já jsem bohužel nemohl hrát kvůli zranění. Když hráli kluci odvetu v Bělehradě, tak jsem se zeptal, jaké to tam bylo? A on mi řekl: Doufám, že už tam nikdy nebudu muset jet. To mluví za vše, a nakonec nás i vyřadili.

Mihailo Ristić (footballer) - Alchetron, the free social encyclopedia
Zdroj: alchetron.com

Největším rivalem Crvené Zvezdy je Partizan. Můžete nám prozradit, jaká panuje rivalita mezi kluby?

To je úplně jiný level. Napětí a neustálý boj mezi dvěma kluby, který občas zajde až moc daleko. Zápas bez boje na tribuně není příliš běžný. Lidé v Srbsku budou vždy rozděleni na dvě skupiny, a to na fanoušky Crvené Zvezdy nebo Partizanu. Více lidí v Srbsku fandí právě Crvené Zvezdě. Pokud jako hráč prohrajete zápas, tak je lepší zůstat doma a nikam nechodit, a to si nedělám srandu. Ale pokud vyhrajete, tak vám patří celé město.

V létě 2017 jste opustil svůj milovaný klub a přestoupil do ruského Krasnodaru. Co rozhodlo pro přestup do Ruska?

Měl jsem i nějaké jiné možnosti, ale nabídka z Krasnodaru byla nejlepší pro klub. V té době měl klub vážné finanční problémy, potřeboval peníze a já mu chtěl pomoci. Totéž udělalo i pár mých spoluhráčů jako Luka Jović, Marko Grujić nebo Vukašin Jovanović. To říká hodně o spojení kluků, kteří klub milují.

Působení v Krasnodaru asi nedopadlo podle Vašich představ. Jaký dojem na Vás udělalo Rusko po fotbalové stránce?

Rusko je skvělá země. Když se budeme bavit o fotbale, tak tam dělají každý rok obrovský pokrok. Liga se každý rok zlepšuje a posiluje. Ale myslím si, že to není soutěž pro mladého hráče, který potřebuje mít herní vytížení. To byl i můj případ, a tak jsem musel odejít.

Mihailo Ristić hráčem Sparty! | sparta.cz
Zdroj: sparta.cz

Rozhodl jste se odejít na hostování do pražské Sparty. Co rozhodlo pro hostování ve Spartě? A co jste čekal od toho hostování?

Měl jsem i nabídku z Ruska, ale já jsem čekal na Spartu. Srki Plavšić mi hodně řekl o klubu i městu a já jsem samozřejmě věděl, o jak velký klub se jedná. Myslel jsem si, že to je pro mě dobrá příležitost. Tým byl dobrý, klub měl zájem a už jsem tam měl i nějaké přátelé. V tu dobu to byla perfektní volba, i když se klubu nedařilo podle představ.

Přišel jste do klubu jako velká posila z Krasnodaru, ale nedostal jste vůbec šanci. Co se stalo? A jak byste zhodnotil působení ve Spartě?

Když jsem přišel do Sparty, tak jsem věděl, o jak velký klub se jedná. V Evropě má Sparta velmi dobré jméno a v Česku se jedná vůbec o ten největší. Proto mi bylo líto, když jsem viděl některé lidi, kteří podle mě nebyly hodni toho, aby rozhodovali o chodu tak úžasného klubu. Samozřejmě mluvím o té době, když jsem tam působil já. 

Město je úžasné a abych řekl pravdu, tak mi moc chybí. Fanoušci vás poznávají a zdraví, ať jste kdekoliv, takže na nich bylo poznat, jak moc ten klub milují. Opravdu jsem doufal, že dostanu šanci hrát před nimi a budu jim dělat radost, ale to se nestalo a moc mě to mrzí. Sparta se rozhodla mě přivést na hostování i s tím, že pokryjí celý můj plat a nedají mi ani šanci? Člověk nemusí být chytrý, aby mu došlo, že tam není něco v pořádku.

Jediná chyba, která byla, takže jsem nebyl fit, když jsem dorazil. V Rusku se začalo teprve trénovat, kdežto Sparta už byla v přípravě delší dobu. Takže to jsem pochopil, že jsem nedostal ze začátku šanci. Ale potom to byl jeden velký vtip. Zeptal jsem se, proč jsem nedostal šanci a jestli jí vůbec dostanu. Bylo mi řečeno, že to byla těžká sezóna, vyměnil se trenér a tak dále. Dodali, že je všechno dobré, jsou se mnou spokojeni, potřebují mě, a že stačí dorazit na přípravu v dobré kondici.

To léto jsem nejel nikam na dovolenou a neměl ani den volno. Trénoval jsem jako blázen, abych byl připraven a dostal šanci. Můžete se jít klidně zeptat, kdo měl nejlepší výsledky na začátku přípravy. Ano, byl jsem to já. Během přípravy jsem vstřelil nějaké branky a dokonce jsem se prosadil i v generálce před ligou. A co se stalo potom? Několik zápasů na lavici a pak už ani tam jsem nebyl. Dva týdny před koncem přestupového období mi bylo sděleno, že si můžu najít nový klub.

Dva týdny před koncem! Když jsem se ptal před dvěma měsíci, tak mi ten chlápek, co se jmenuje Zdeněk Ščasný, řekl, že mě potřebuje. On byl v té době největší chyba Sparty. Sparta měla skvělé hráče, ale hrála hrozně. Tým neměl sebevědomí. Došlo to až k tomu, že člověk, který nehrál deset měsíců, si vzal míč v posledních minutách a šel kopat penaltu. Byl jsem vychován ve velkém klubu s vítěznou mentalitou, a to v té době scházelo týmu. Ano, nedal jsem tu penaltu, mrzí mě to, ale vím, že bych ji šel kopat znova.

Neúcta, kterou jsem zažil, byla hrozná. Nebyl jsem jediný, s kým se takhle zacházelo. Byl to nejtěžší rok v mé kariéře. Každý den jsem se snažil najít motivaci. Nejsmutnější bylo, že za mnou chodili každý den ostatní trenéři a říkali mi, že vidí, co se děje a snažili se mě povzbudit. Jsem rád, že i v téhle době jsem tam měl přátelé, a to mi moc pomohlo.

Sparta mohla zkusit udělat balkánský tým jako před dvěma lety Frankfurt. Byl tam Civić, Radaković, Plavšić, Vukadinović i Mustedanagić. Nechápu, že Muste nedostal šanci ve Spartě, stejně jako nechápu, že Plavšić nemá stále své místo v týmu. Měli jsme skvělé spojení i kvalitu, která by se dalo zkombinovat s dalšími českým hráči. Byl tam ještě Kanga nebo Stanciu a jeden z nejlepších kluků Pepa Šural, mladík Hložek, který by mohl vyrůst v úžasného hráče. 

Chtěl bych to ukončit tím, že mi Sparta ukradla celý rok mé kariéry. Můj názor na město, fanoušky i klub zůstává stejný. Ale někteří lidé, kteří tam pracovali, si nezasloužili působit v tak skvělém klubu, kterým Sparta je. Můžu jim ale i poděkovat, protože jsem silnější člověk a už mě asi nic nemůže překvapit. Nebyl jsem dobrý pro Spartu podle některých, ale můžu hrát francouzskou Ligue 1 nebo za srbskou reprezentaci.

Jak jste zmínil, působil jste ve Spartě s Guélorem Kangou a Nicem Stanciem. Kanga se vrátil do Crvené Zvezdy a Stanciu přestoupil k největšímu rivalovi do Slavie. Jak budete vzpomínat na tyto dva skvělé fotbalisty?

Kanga je člověk s jedinečnou osobností. Hrál jsem s ním i v Crvené Zvezdě a musím říct, že mi častokrát lezl na nervy, ale to je normální. Člověk ho musí brát takového, jaký je. Možná působí arogantně, ale když ho máte možnost poznat, tak zjistíte, že je to opravdu dobrý chlap. Jeho kvalitu na hřišti jste asi viděli a víte, že když má svůj den, tak nejde zastavit.

Totéž platí pro Stanciua, kterého si pamatuji jako pokorného a skvělého spoluhráče. Myslím si, že jeho přestup do Slavie musel být pro fanoušky Sparty opravdu silnou pilulkou, ale zkuste mu porozumět. Asi k tomu měl své důvody. 

V současné době působíte ve francouzském Montpellier, jak tam jste spokojený?

Francouzská liga je jednou z nejlepších a nejnáročnějších lig na světě. Fotbal je tady mnohem rychlejší, takže jsem si musel na tu zátěž zvykat, hlavně po roce nehraní ve Spartě. Ale Montpellier ukázal porozumění, trpělivost a asi ve mě viděli potenciál. Myslím si, že dávám do všechno maximum a snažím se klubu splatit jejich důvěru. Jsem tady opravdu šťastný a uvidím, co přinese budoucnost.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

 1. Ti lidé nehodni práce v tom to klubu tam jsou i nyní ☹ V tom se nic nezměnilo……. a stále ve Spartě dostávaji šance ti samí dřeváci ale jsou výborní do party do kabiny na kafíčka a to je pro sportovního manažera to hlavní a ještě nesmí být cizinci max.Slováci 😁☹

  • Vážně tam pořád je Požár, Kováč jako asistent a Ščasný.. ? Máte to nějaký popletený 😉

   • Ne ale zustali tam Křetinský Svoboda + přibyli Čupr s Hrdličkou a bohužel ani T.Rosický neni žadná výhra a jeho protekční bratřiček jako šef rádoby skautingu to je to Požar č.2 ! ☹

 2. kromě rodičů-nikdo nikdy nikde nenutí SPORTOVCE HERCE ZPĚVÁKY a osoby produkující NIC jen zábavu a pocit aby zpívali hráli sportovali…já daňový poplatník živnostník protestuji proti tomu aby z peněz daňových poplatníků byli dotováni začínající sportovci herci zpěváci a provoz a výstavby jejich stadionů divadel tak zvaných kulturních stánků za peníze daňových poplatníků…..a dotovat platy zasahující policie jako bodygárdů při těchto jejich soukromých akcích….sportovci neplatí na sportovištích elektřinu vodné stočné topení odvoz PDO úklid údržbu budov….to dotuje daňový poplatník, to samé herci a zpěváci
  ….a jen neschopné politické loutky mají sport herce a zpěváky jako svoji osobní reklamu a reklamu ČR stejně jako za bolševiků měli reklamu ČSSR komouši….a o tuto reklamu zájem nemám
  a mně daňového poplatníka živnostníka sportovci herci zpěváci nereprezentují a jejich reklamu jsem si svobodně nevybral nepřál nechci novobolševicky dotovaný ZÁBAVNÝ A SPORTOVNÍ PRUMYSL
  je to jenom jejich čistě soukromá osobní privátní sportovní a zábavna a “umělecká” aktivita a profese od které očekávají lukrativní výdělky reklamu a slávu po celý život
  …..jedná se o soukromníky nikoliv o státní zaměstnance a je zrůdnost tohoto státu dotovat výplaty současných zábavných šašků jejich investic z daní a jestli někdo tyto zábavný šašky považuje za umělce je to jeho soukromý názor a vztah k této zábavě
  ..pro náš národ jsou zapotřebí vědci, lékaři co operují a rodí děti zedníci instalatéři obnovit učňovská střediska a učňovské školy profesionální výrobní dělníci
  a zábavný VIP mediální šašci nemají pro ČR zejména když daní výdělky v zahraničí ve svých rájích…vůbec žádnou hodnotu….pouze chvilkovou pomíjivou zábavu a násilí na stadionech a v ulicích od jejich zrůdných násilím nabitých obdivovatelů a fanoušků

  prohlédněte si perfektní špičkové sportovní stadiony fotbalové hokejové tenis cirkusy-spousta reklam světel spousta sponzorů..Vodafon, 02, Skanska, Metrostav, Sazka, Škoda, Coca cola a další vč státních DOTACÍ co sypou prachy do tohoto pomíjivého zábavného chvilkového opojení části obyvatel
  …a pak jedete po děravých neudržovaných silnicích postavených bolševiky a v Praze 4 Krči kolem Thomayerovi nemocnice nebo kolem Nemocnice Na Bulovce či na Vinohradech a s hrůzou koukáte jak se budovy nemocnice a I interiéry rozpadají před vašima očima po 31 leté kapitalistickém sametovém zlodějském neekonomickém hospodářství
  …a nikde na budovách žádné…ale žádné nemocnice není reklama sponzorů Vodafon,o2, Skanska, Metrostav, Škoda, Coca cola, ČEZ, KAUFLAND a další a další co sypou peníze do zábavy
  a to si ještě v TV dovolí dát reklamu jak jakýsi český herec fandí z VIP hokejového přepychového salonku plného pití a jídla kde všichni kolem jako magnáti debužírují válí se v kožených sedačkách a fandí
  a pak zjistíte že lékař po náročné 8 hodinové operaci si jde sednout a odpočinout do 12m2 nevyhovující kanceláře neodpovídající jeho práci a výkonu s jednou konvicí na kafe
  a pak zjistíte že špičkový český vědec či lékař a nejen na evropské ale i světové úrovni co operuje lidem srdce mozek ledviny zachraňuje a pomáhá rodit děti má měsíční příjem proti zábavném zpěvákovi herci fotbalistovi golfistovi cyklistovi násilníkovi v ringu…má roční příjem o 100 000% nížší než tito sportovní šašci a příživníci na daních a předvádějící se pro mizivý počet fandících násilím nabitých fanoušků a české blbé ovce jim fandífandí a fandí a platí
  …lidská společnost je nemocná velmi nemocná….a klín je zapotřebí vytlouci klínem
  PS….nikomu nic nezávidím ať si každý dělá co chce, ale stát se má chovat jako hospodář a vracet daňovým polatníkům kvalitní distribuční a zdravotnickou společenskou úroveň a né abych jako kretén zasažený nadnárodní zábavou jel na koncert nějakýho vola ve svém autě za 2miliony a jel po děravých ještě bolševiky postavených silnicích a pak nemohl zaparkovat kupříkladu v podzemních garážích na které nezbyly peníze protože se nacpaly do zábavy
  drzost dnešních sportujících co si z dnešní ČR dělají bolševickou lampasáckou z daní placenou DUKLU PRAHA a ze sebe státní státem placené zaměstnance je vrcholem drzosti, bezohlednosti a parazitismem na penězích daňových poplatníků…ale funguje jim to jen díky politickým nehospodářským šmejdům

  • Ohledně stavu infrastruktury, nemocnic a situace kolem platů ve zdravotnictví máte pravdu, ale ohledně ,,dotací” pro sportovce či umělce jste uplně mimo. V mládí jsem sportoval, nyní jsem aktivní muzikant a ze státních peněz jsem nikdy nedostal ani korunu. Naopak ve velké míře jsem dotoval věci, které jiným hradí sponzoři. Ale jedná se privátní investory, nikoliv státní. Ze státních peněz se maximálně provozují kulturní nebo sportovní centra, která ale slouží veřejnosti. Pokud je nevyužíváte, Vaše chyba. Neviňte z toho nás, umělce, taktéž daňové poplatníky, a neházejte do jednoho pytle mediálně známé tváře s ostatními výkonnými umělci či sportovci, mezi nimiž je minimální kvalitativní, ovšem obrovský platový rozdíl. Je to nefér a naprosto irelevantní.

  • Jste zcela mimo 🙂 pokud se Vám nelíbí, kam se zde investuje, tak se seberte a táhněte do jiné země, to že tu stále žijete a podnikáte je Vaše svobodné rozhodnutí. A určitě se nebudou všichni chovat podle toho jak Vy očekáváte. Přestěhujte se třeba na Slovensko a prskejte tam.

 3. Přesně tak Millwall, Češi max. Slováci. Sparta je specifický klub. Ano parta, kabina a kafíčko. Cizinci 1max 2. Konečně máš pravdu! Možná že teď začneš přemýšlet.

  • Špatně jsi mě pochopil….. 😊 Cizinci klidně v každé řadě 1 pokud budou o třidu lepší než Lischka Hanousek Travník Dočkal Krejčí ml. Sáček Kozák ! Čim dřive se zbaví Dočkala a spol. tim lépe ( apropo nepsal jsem na začatku září že Dočkal na moderní běhavý soubojový fotbal nemá že ten muže hrát max proti Karviné Opavě – 2 zápasy v EL a teď v Plzni to 100% potvrdily 😉) . Opravdu si již sundej ty ružové brýle a přiznej si že Sparta nemá kromě 6-7 hráču kvalitu a jen si tu kvalitu a nepostradatelnost některých hráču a funkcionařu namlouváte !😉 Ten tým neni dobře poskládaný a Dočkal je všechno jiné než kapitán lídr top hráč a fotbalista okolo kterého by se v té to sezoně měl vybudovat silný jak pro domácí soutěže tak pro Evropské poháry !!

   • Dockal je neco jako pred lety Horvath v Plzni, hraje na petniku ALE pasy ma presne. To je potreba ze stredu hriste. Nejake nakopy na nikoho neni fotbal ale zakopavana. mrzi me taky ze mnozi zahranicni hraci nedostali prilezitost ale nevim kdo za to muze, nejsem v klubu sparty tak jako mnoho diskutujicich asi vetsina sedi u stolu se vsema sefama a trenerama spartanu, to tam musi bejt ale pretlak v te mistnosti nebo vzdy jednaji na stadionu kam se vejde aspon 20tis, diskutujicich!!! rikam si kolik ma sparta treneru a zjistuji ze nekolik desitek tisic. to se ale nesmime divit ze pak hraci nevedi koho poslouchat a kdo jim veli, vzdyt treneru pro spartu je mnoho a mnoho. Tak snad Kotal vydrzi jeste nejakou dobu,sparta ho potrebuje a snad ji vyvede ze sracek kde stale jsou.

 4. Sparta má podmínky na Evropské poháry celá léta je zázemím placením hráčů někde jinde,než valná většina ligových týmů u nás.Výsledek ainekatastrofe pro skalní fandy.O složení týmu a celém vedení se napsali miliony statí rozborů polemik a k čemu to bylo nebo je platné.Vítězství v Brně a ve Skotsku bylo danajským darem.Všichni zainteresovaní žili v domnění,že si to konečně sedlo a tým má svou tvář.Bohužel Plzeňská sprcha ukázala opět císařovi nové šaty.

 5. Pokud se probere ještě Libe a MB, bude mít Sparta problém i s třetím flekem, kecy po Skotsku, jak jsou v laufu, útočí na titul atd., byly zase jen ničím nepodložená přání.

 6. Největší trenér, zde v diskusi je Millwall! Zároveň je i nejschopnější manažér, ale také zřejmě s vysokoškolským vzděláním geniální ekonom. A všichni ostatní, kdo nesmýšlí jako on, tak jsou podle něj blbci a hlupáci s růžovými brýlemi! Když ho požádáte určitě Vám napíše sestavu Sparty i s náhradníkama dle svých představ, která bude jen vítězit.

  • Kissmane místo toho věčného napadání mé osoby si vyhledej zpětně mé příspěvky a pokud by jsi nebyl zaslepenec tak by jsi musel uznat že v tak 70% mám bohužel pravdu a že ze 70% došlo na to co jsem psal…… mužu být fanda Sparty ale musim se na to dívat realně a ne zaslepeně a to že někdo ze zde diskutujicích to vidí i po stránce ekonomiky je zcela v pořádku. Nebo vám snad nevadí že v klubu nepracují opravdoví srdcaři Sparťané kteří pro klub opravdu udělali strašně moc a kteří by 100% ani nemuseli brát platy 400tis. až 1mil.kč protože pro ně je Sparta daleko více než jen teplej kancl – V.I.P prostory- zdarma x věcí a nehorázně vysoký plat !!

 7. Nikdo Tě nenapadá. Píšu jen co si myslí o tvých přìspěvcích spousta sparťanů! A pravdu máš tak z 20%! A dnes nikdo zadarmo nikde dělat nebude. Nakoukni do Chelsea a možná Ti to dojde když začneš přemýšlet!

  • 20% mé pravdy přizná jen ten do poslední chvíle zaslepenej ale to je jedno …….. čim déle bude omlouvat špatnou práci bratří Rosických- čim déle se bude plácat po ramenou jak že to v té Spartě dobře dělají- čim déle bude strkat hlavy do písku a tolerovat v kádru nekopy lemply protekčáky s Dočkalem v čele- či déle budete tleskat za každého kopyťáka co přitáhne Rosický tim déle bude Spartě trvat než bude alespoň v Česku dominantní pujde z ní strach bude ze 3 sezon po sobě 2x mistr ligy a 1×”neskonči huře než na 3.místě a kdy bude budou všichni soupeři “prohrávat” 1-0 již v Pruhonicích jako za staré dobré Sparty !!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Sima dál kvete! Tentokrát dvěma góly rozhodl o postupu Slavie

Slavia zvládla domácí klaní s Hapoelem Beer Shevou a po výhře 3:0 má již jistý postup ze skupiny. Naopak izraelský celek přišel o poslední šance na postup. Za týden si to Slavia rozdá s Leverkusenem o první místo ve skupině.

Sparta Praha i Slovan Liberec končí v Evropské lize

Konec nadějí. Sparta ani Liberec si na jaře evropské poháry nezahrají, pražský celek podlehl Lille, Slovanu nepomohlo ani druhé vítězství nad Gentem.

Jak moc je Chovanec zamotaný v kauze Berbr? Už mu přišla obsílka, má hodně co vysvětlovat

Kauza kolem Romana Berbra na sebe namotává čím dál tím víc lidí. Zatímco ze začátku se obvinění točilo zejména kolem místopředsedy FAČR a jeho "synka" Romana Rogoze, v poslední době policie přichází stále na nová jména.