Spojte se s námi


Fortuna liga

Ligové rekordy: Dokáže někdo nastřílet více gólů než Lafata? Petržela brzy překoná Vlčka

Asi nikoho příliš nepřekvapí, že králem ligových střelců je s velkým odstupem David Lafata. Vzhledem k tomu, že mladí a talentovaní střelci brzy odchází do zahraničí, nabízí se otázka: Překoná jej někdy někdo?

Publikováno

dne

Asi nikoho příliš nepřekvapí, že králem ligových střelců je s velkým odstupem David Lafata. Vzhledem k tomu, že mladí a talentovaní střelci brzy odchází do zahraničí, nabízí se otázka: Překoná jej někdy někdo?

Nejvíce gólů v historii české ligy nastřílel David Lafata, kterému do dvou stovek chyběly dvě trefy. Těžil nejen ze svého výjimečného výběru místa, ale také z toho, že kromě krátkých anabází v Xanthi a Austrii Vídeň odehrál celou kariéru v české lize. Za České Budějovice, Jablonec a Spartu tak nastřádal dohromady 198 gólů.

Na druhém místě je Horst Siegl, který nasázel 134 gólů. Nejslavnější období v kariéře prožil také v pražské Spartě. Třetí je Libor Došek, dvoumetrový útočník nasázel 125 gólů. V české lize vystřídal klubů hned několik, prošel Brnem, Libercem, Spartou, Teplicemi a Slováckem.

Na čtvrtém místě je Milan Škoda, který je v první pětce jediným stále aktivním hráčem. Ten má na svém kontě 98 gólů a je bezesporu novodobou ikonou pražské Slavie. V Turecku nastřílel za sezónu a půl 19 gólů, kdyby zůstal v České republice, mohl útočit na první trojku. Momentálně působí v Mladé Boleslavi, kde se trefil už čtyřikrát.

Na pátém místě je Stanislav Vlček, který nastřílel 94 gólů. Ten patří také mezi slávistické ikony, nyní je vedoucím mužstva ve Slavii.

Otázkou však je, dokáže některý hráč někdy překonat 198 Lafatových zásahů? Když se někdy objeví mladý střelec, často zmizí do zahraničí. V první pětce střelců české ligy jsou všechno hráči, kteří drtivou většinu svých kariér odehráli právě v české lize.

Jiné to však je, co se týče rekordu odehraných zápasů. Nejvíce utkání v samostatné české lize má na kontě Stanislav Vlček, jenž naskočil do 436 duelů. Za ním je Rudolf Otepka a Martin Vaniak, který navlékli dres ve 432 případech. Na stejném čísle je i Milan Petržela, který co nevidět Vlčka překoná.

38letý křídelník svou kariéru spojil výrazně s dvěma kluby. Se Slováckem, kde začínal a nyní zde také dohrává, a s Viktorií Plzeň. 12 utkání odehrál také v bundesligovém Augsburgu, do 24 zápasů naskočil v dresu Jablonce a jeden start si připsal ve Spartě.

Nejvíce asistencí má na svém kontě plzeňský režisér Pavel Horváth. Ten za kariéru připravil 106 gólů, k jeho číslu se zatím nikdo neblíží. Na druhém místě je Bořek Dočkal, který má 77 asistencí.

Nejvíce penalt kopal také Horváth, jenž má na kontě také nejvíce gólů z pokutových kopů. V kariéře si postavil míč na puntík ve 44 případech a 34x byl úspěšný.

Do nejvíce sezón zasáhli hned čtyři hráči. Pavel Horváth, Marek Matějovský, Jaromír Blažek a Stanislav Vlček odkroutili v české lize hned 19 ročníků. Jediným stále aktivním hráčem je Matějovský, pokud tak nastoupí i do příští sezóny, rekord bude jeho. 18 aktivních sezón odehrál i stále aktivní Václav Procházka ve Zlíně.

Nejdelší sérii v počtu gólů má na kontě David Lafata, který se trefil v devíti zápasech po sobě. Na druhém místě je Stanislav Tecl a Horst Siegl, kterým se to povedlo sedmkrát v řadě.

Zdroj: Fortuna liga

Reklama

Oblíbené