Spojte se s námi


Fotbal

Liga mistrů šestnáctiletých letos nebude. Jiná možnost nebyla, říká ředitel turnaje

Publikováno

dne

Smutná zpráva pro český mládežnický fotbal. Pandemie koronaviru znemožnila, aby se konal 12. ročník prestižního turnaje All Stars Cup pro hráče do 16 let, který je označován za Ligu mistrů této věkové kategorie. „Nebyla jiná možnost, ale věříme, že tímto přerušením kredit neztratíme a těšíme se na příští rok,“ říká ředitel turnaje Jaroslav Novák.  

Zdroj: Allstarscup.cz

Už je rozhodnuto, v letošním roce turnaj nebude. Nedaly se najít možnosti, jak ho uskutečnit?

Zvažovali jsme různé možnosti, posunout ho na srpen, ponechat v něm jen české týmy. Ale pořád nevíme, co bude dál. Nejen ve společnosti, ale především ve fotbale. Jaký bude rozpis soutěží v této věkové kategorii, zda bude možnost fotbal hrát a za jakých podmínek. A to se týká v našem případě celého světa, vítali jsme účastníky ze čtyř kontinentů. Nikdo neví, kdy a opět za jakých podmínek budou otevřeny hranice. Nechtěli jsme turnaj omezit jen na české týmy, právě v konfrontaci se zahraničními soupeři je jeho kvalita a úroveň. Kredit turnaje hodláme zachovat. Doufám, že proběhne v roce 2021, pokud se nám podaří udržet partnery a fotbalovou asociaci, která nám byla nakloněna a turnaj finančně podporovala.

Jak rozhodnutí přijaly zahraniční kluby, které už své mládežnické výběry na turnaj přihlásily?

Situaci pochopily a většinou požádaly o účast v příštím roce. Měli jsme potvrzené francouzské Paris Saint-Germain a Olympique Marseille, stejně jako španělské Atlético Madrid nebo ruský Zenit Petrohrad. Z Brazílie mělo jako velké lákadlo přicestovat Fluminense, z Japonska tradiční účastník Fukuoka, z Mexika Guadalajara. Novým osvěžením měla být kyperská Omonia Nikósie. Jak už jsem uvedl, téměř všichni požádali o účast v dalším ročníku.

A co české kluby?

Turnaj je určený především pro české hráče, aby se mohli výkonnostně poměřit se silnými zahraničními soupeři. Na turnaj se těšily Slavia, Sparta, Bohemians, Brno, Zlín, Slovácko a další. Všechny hrozně mrzí, že se nepořádá, kluci ročníku 2004 přijdou o All Stars Cup, který si už získal pevné místo ve fotbalovém kalendáři. Ale bohužel jinak to letos nešlo.

Neobáváte se, že ročním přerušením bude obtížené turnaj nastartovat v kvalitě, která ho provázela?

Nebojím se, že bychom přišli o kredit. Jak jsem uvedl, všichni situaci pochopili a drží nám palce na příští rok. Budeme se snažit, aby úroveň byla zachována.

Turnaj finančně podporovala fotbalová asociace, která ho začlenila do svých projektů. Očekáváte tuto vstřícnost i pro rok 2021?

Není to chlubení, ale pořádáme jeden z nejlepších turnajů v této kategorii na světě. Kdo se ve fotbale vyzná, oceňuje to. Věříme, že se od nás neodkloní ani menší partneři. I ti pochopili, jaká je letos situace. A daří se nám nacházet i nové, například s Nikósií by měl mezi ně přibýt sponzor z oboru farmaceutiky. Navíc turnaj si získal velkou společenskou prestiž, což dokládá přítomnost diplomatických zástupců při slavnostním zahájení i jeho průběhu.

Reklama

Oblíbené