Spojte se s námi


Premier League

Léto 2019? Pro Arsenal odrazový můstek na nejvyšší příčky

Publikováno

dne

Prognózy před přestupovým oknem nezněly pro Arsenal příliš příznivě – 45 milionů liber na přestupy. Vedení severolondýnského celku ovšem dokázalo z minima vytěžit maximum. Ještě důležitěji než příchody na Emirates Stadium se v následujících měsících projeví odchody z klubu. Na důležitost letního přestupového termínu se detailněji zaměříme v rubrice S kanónem na hrudi – s kanónem v srdci.

Druhá sezona Unaie Emeryho v Arsenalu měla předpoklady pro špatný průběh už ke konci ligového ročníku 2018/2019. Nebavíme se teď o celkovém umístění v lize či prohře ve finále Evropské ligy. Navzdory jakémukoliv umístění na konci sezony, vstupoval Arsenal do nového ročníku s rozpočtem na přestupy ve výši 45 milionů liber, navíc s omezenými platovými podmínkami.

Raul Sanllehi, Vinai Venkatesham, Unai Emery a Edu dokázali s rozpočtem, jenž bychom přirovnali k nejmenším z klubů Premier League, vyčarovat neskutečné přestupy. Přitom předsezonní situace nevypadala vůbec růžově. S fanoušky zahýbal zejména odchod Aarona Ramseyho, k tomu skončili Petr Čech, Stephan Lichtsteiner a Danny Welbeck.

Muselo být jasné, že moc změn v kádru nenastane. Chyba lávky. Na Emirates Stadium bylo k vidění nezvykle rušné přestupové období. Unai Emery přivedl do svého týmu šest, respektive pět hráčů – William Saliba zůstane tuto sezonu v St. Etienne. Ne tolik sledovanou, o to více důležitější součástí přestupového okna, byly odchody.

Sever Londýna opustilo hned 16 hráčů, někteří natrvalo, někteří pouze na hostování. Z pohledu fotbalového se jedná o velice promyšlené tahy – hráči buď přesluhovali nebo na Arsenal jednoduše neměli. Španělský stratég z týmu vyškrtl hráče, kteří jeho hernímu stylu nevyhovují.

Nejvíce byl překvapivý odchod Alexe Iwobiho. Jenomže Arsenal potřeboval vybalancovat již vynaložené finance. Nakonec se Gunners ocitli v zelených číslech – 23,5 milionu liber. A důvod? Všechny příchody, až na Daniho Ceballose, jsou rozděleny na splátky, které budou Londýňané splácet během jedné až čtyř sezon.

Další chytrý tah ze strany vedení kluby. Rozhodně nebylo jednoduché přinutit Lille či Chelsea k rozdělení částky na splátky. Dalším faktorem, proč lze označit přestupové okno za povedené, jsou ušetřené finance na platech odejitých hráčů – 850 tisíc liber týdně. Což nám dává 45 milionů liber za rok.

Za tuto částku si můžete dovolit zaplatit dva, tři hráče, kteří váš klub posunou na vyšší úroveň. To přesně Arsenal plánuje. Za dva měsíce se Gunners vykrystalizovali z klubu Arséna Wengera do nové kapitoly, kterou reprezentují Unai Emery a Raul Sanllehi.

Možná Arsenal uvidíme už během této sezony na nejvyšších příčkách, nebude to ale lehký úkol. Vměstnat se mezi Manchester City a Liverpool bude vyžadovat značné úsilí. Gunners ale podnikli řadu kroků k tomu, aby opět hráli první housle na anglické i evropské scéně

Loňskou sezonu měl kádr španělského stratéga průměrný věk 26,5 let, tuto sezonu je to už pouze 25,1 let. K tomu dodejme, že Emery má v kádru už většinu „svých“ hráčů, kteří odpovídají jeho filozofii a hernímu stylu.

Arsenal se tak nenápadně rozvinul v klub, který může dosáhnout úspěchu v podobě trofejí. Toto přestupové období udělal z týmů z TOP 6 největší pokrok. Teď už zbývá jen popřát Emeryho kádru úspěch i na fotbalových trávnících.

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.