Spojte se s námi


Fotbal

Leno vs. Martínez: Udělal Arsenal chybu, když dal přednost německému brankáři?

Osmadvacet let, perfektní výkony, miláčci v očích fanoušků, toť charakteristika dvou skvělých brankářů, nedávno ještě kolegů u londýnských Gunners. Lodivod Arsenalu Mikel Arteta se ale v létě musel rozhodnout, kdo z nich bude jedničkou jeho celku pro tuto sezónu.

Publikováno

dne

Osmadvacet let, perfektní výkony, miláčci v očích fanoušků, toť charakteristika dvou skvělých brankářů, nedávno ještě kolegů u londýnských Gunners. Lodivod Arsenalu Mikel Arteta se ale v létě musel rozhodnout, kdo z nich bude jedničkou jeho celku pro tuto sezónu. A vítězem se stal Němec Leno.

Emiliano Martínez do Arsenalu přišel v roce 2010 a vyzkoušel si zde snad všechny možné role. Jak sám říká, když se tehdy přestěhoval do Londýna z rodné Argentiny, tak byl pro tehdejšího manažera Gunners Arsèna Wengera až devátou možností.

V týmu se potkal například s Petrem Čechem, Wojciechem Szczęsnym nebo Manuelem Almuniou. Do brány se ale nikdy pořádně nedostal. Jedním ze zápasů, kdy mu francouzský stratég dopřál minuty mezi tyčemi, byl památný zápas Arsenalu s Readingem v rámci Capital One Cupu, který Gunners vyhráli 7-5 po prodloužení, když po prvním poločase prohrávali 1-4.

Většinu času tak argentinský dlouhán putoval po hostováních. V deseti sezónách byl hned v šesti klubech, jmenovitě Oxfordu United, Sheffieldu Wednesday, Rotherhamu United, Wolverhamptonu Wanderers, Getafe a na posledním hostování působil v Readingu. Od začátku sezóny 2019/20 ale konečně zakotvil na Emirates Stadium, byť pouze jako dvojka za německým brankářem Lenem.

To Bernd Leno přišel do Arsenalu v létě 2018 z německého Leverkusenu za částku pohybující se okolo 25 milionů eur. Od té doby stihl v dresu londýnského klubu nastoupit k 70 utkáním a stal se neodmyslitelnou součástí sestavy, ať už trenéra Emeryho nebo Artety.

V anketě o hráče sezóny, kterou Arsenal vyhlásil během června, dokonce Leno figuroval na druhé pozici za kapitánem a největší hvězdou týmu Aubameyangem.

V červnovém klání s Brightonem přišlo zranění a Martínez se tak dostal do brány i v lize. A vydržel v ní až do konce sezóny, včetně finále FA Cupu a Community Shield, v nichž Arsenal zvítězil a Emi, jak mu jeho spoluhráči říkají, se na obou výhrách podílel značnou měrou. To ale předznamenalo jeho konec na Emirates.

Mikel Arteta byl najednou v nelehké situaci, musel si vybrat brankáře pro další sezónu z dvou velmi dobře chytajících členů svého kádru. Pohled do statistik zněl spíše pro argentinského gólmana, který se dostal na 75% úspěšnost zákroků, zatímco německý konkurent došel k číslu 74 %. Na stranu Argentince se postavil i legendární obránce Gunners Tony Adams, a stejně tak i útočník Kevin Campbell.

Ten dokonce řekl: „V zápasech, v nichž byl Martínez v bráně, jsem měl z obrany mnohem lepší pocit. Dokáže z nich udělat mnohem konsolidovanější val. Obránci jednoduše nepanikaří, když je za nimi. Martínez je v Arsenalu už dlouhou dobu a nikdy pořádně nedostal šanci.

Lena přivedli za velké peníze z Leverkusenu a byl skvělý. Když ale Martínez chytal na konci minulé sezony, vypadal mnohem lépe a vyhrál dvě trofeje, Leno nevyhrál nic. Dělá správná rozhodnutí, jeho chytání je na vysoké úrovni a lidé jsou v klidu, když si jde pro centr.“

Vše nakonec vyřešil sám Martínez, který svému manažerovi napsal zprávu, v níž mu poděkoval a oznámil, že chce odejít. „Bylo mi řečeno, že existuje 95% šance, že budu chytat v prvním zápase proti Fulhamu, ale já si jednoduše pomyslel ‚proč ne 100%?‘. Něco prostě nebylo v pořádku.

Následující ráno jsem napsal trenérovi a řekl jsem mu, že mu děkuji za všechno, že jsem vyhrál ty trofeje jenom kvůli jeho stylu a změně, kterou přinesl do týmu. Opravdu jsem věřil jeho filozofii, je neskutečný,“ okomentoval celou situaci argentinský brankář.

A lodivod londýnského celku souhlasil, takže se o Martíneze mohl strhnout očekávaný boj. Zájem projevilo mnoho týmů, nakonec se ale gólman, jenž do branky Arsenalu nastoupil k 15 soutěžním utkání, nemusel stěhovat nijak daleko, neboť podepsal s celkem z anglického Birminghamu, Aston Villou. Ta za něj na Emirates Stadium poslala okolo 17,5 milionu eur.

Manažer Arteta nakonec přiznal, že Emiliana pustil především kvůli jeho touze klub opustit a chytat více. „Prodat Martíneze nebyl můj plán. Dali jsme mu šanci, kterou si zasloužil, a on chytal opravdu velmi dobře, ale musíme být v ekonomické rovnováze, dělat na trhu správná rozhodnutí, a to se týká i Emiliana. Bohužel jsem mu nemohl zaručit, že bude číslo jedna,“ přiznal bývalý hráč, kapitán a současný trenér Arsenalu.

Arsenal tak mohl hledat náhradu, kterou našel v pětadvacetiletém islandském Rúnaru Alexi Rúnarsonovi, jenž hájil barvy francouzského Dijonu. Do města na řece Ouche za něj putovala částka 2 miliony eur.

Byl to správný krok? Zdá se, že ne…

Německý brankář Arsenal sice drží nad vodou, v defenzívě se ale londýnskému celku vůbec nedaří. Toho si všiml i Tony Adams, který za Gunners nastoupil do 504 utkání.

„Vždycky jsem říkal, že pokud chce Arsenal znovu vyhrát Premier League, musí mít toho nejlepšího gólmana. Leno pro mě tím nejlepším není. Ohledně Martínezova odchodu mám velké pochybnosti, dle mého to byla chyba. Myslím si, že dosáhl ideálního věku a minulý rok chytal neskutečně,“ prohlásil v jednom z rozhovorů pro Stadium Astro.

Srovnání obou gólmanů, a především postavení jejich týmů v tabulce Premier League, jeho slova potvrzuje. Arsenal se nachází na jedenáctém místě, Aston Villa na místě šestém se ztrátou pouhých tří bodů na první Leicester a jedním zápasem k dobru.

Martínez navíc zaznamenal čtyři čistá konta v sedmi zápasech, jedno dokonce v zápase proti svým bývalým spoluhráčům, a jasně dominuje napříč statistikami mezi brankáři Premier League.

Leno je ale sebevědomý brankář a dokonce prohlásil, že nikdy o pozici brankáře číslo jedna v londýnském týmu nepřišel. To ale osmadvacetiletého strážce pokutového území The Villans vůbec nemusí zajímat.

Svými výkony si řekl o první nominaci do seniorské reprezentace Argentiny, na svůj debut však stále čeká. Svůj přestup do Villy navíc bere jako krok vpřed a věří v brzkou účast týmu Deana Smithe v evropských pohárech.

Zdroje: Premier League, Transfermarkt

Reklama

Oblíbené