Kuchta vydělal Slavii peníze, Turyna se ztrácí v B-týmu Sparty. Výměna se letenským nevyplatila
Byla to výměna, která měla prospět oběma hráčům, oběma klubům. Nadějní dorostenci – útočníci Jan Kuchta a Daniel Turyna si vyměnili dresy dvou znesvářených pražských klubů, Sparty a Slavie. Zatímco Kuchtu s oklikou přes Slovan Liberec prodala Slavia do Lokomotivu Moskva za 130 milionů korun, Turyna se pozvolna vytrácí ve sparťanském B týmu.


Byla to výměna, která měla prospět oběma hráčům, oběma klubům. Nadějní dorostenci – útočníci Jan Kuchta a Daniel Turyna si vyměnili dresy dvou znesvářených pražských klubů, Sparty a Slavie. Zatímco Kuchtu s oklikou přes Slovan Liberec prodala Slavia do Lokomotivu Moskva za 130 milionů korun, Turyna se pozvolna vytrácí ve sparťanském B týmu.
Píše se rok 2013 a ve Slavii Praha se bouří ve mládežnické kategorii vody. Obrovský útočný talent Daniel Turyna (ročník 1998) je upřímný k novému trenérovi Martinu Hyskému, rozkol mezi oběma je neslepitelný, musí se něco stát. „Okamžitě se to muselo řešit, Turyna zůstat ve Slavii už nemohl,“ přiznává hráčský agent Josef Vejmelka.
Řešení přišlo nečekaně z Letné. „Ozval se Jirka Rosický, starší bratr Tomáše, jenž měl na starosti skauting, že mají v mládeži problémového hráče a je záhodno, aby změnil působiště,“ odkrývá pozadí Miroslav Jíra, tehdejší trenér slávistického dorostu. Přímo se to nabízelo – výměna. „Souhlasil i sportovní ředitel Karol Kisel, nemuselo do toho vstupovat finanční odškodnění, prostě se to provedlo,“ říká Jíra.
Získal nového svěřence – Jana Kuchtu (ročník 1997). Jeho přednosti záhy rozpoznal. „Důrazný, tvrdý, bojovný, agresivní, emoční, vítězný typ, uměl rány přijmout i rozdat, “ vypočítá klady. Ale k tomu přihazuje – když ne zápory, aspoň složitosti. „Měl ke všemu svůj názor, rád remcal, dával najevo, co si myslí,“ odhaluje, že s nadějným hráčem nebylo lehké pořízení.
Výzvy se zkušený trenér mládeže nezalekl. „Rád pracuju s problémovými hráči,“ netají. „Honza potřeboval cítit respekt, tak jsem mu ho dal a on mi ho a celému týmu na hřišti vrátil,“ potvrzuje Jíra. „Na populárním turnaji Bican Cupu proměnil proti Spartě v rozstřelu rozhodující penaltu a radost si náležitě užil,“ připomíná Jíra první Kuchtův slávistický úspěch.
V dospělé kategorii prošel Kuchta složitým obdobím, kdy se hledal. Hostoval v Bohemians Praha, Viktorii Žižkov, Slovácku a ve Slovanu Liberec, kam i nakonec přestoupil a Slavia ho musela vykupovat zpět. Ale vyplatilo se to.
Po loňské korunovaci krále střelců (společně se sparťanem Adamem Hložkem) s patnácti zásahy, se slávistický útočník trefoval i na podzim – devět gólů, k tomu přihodil vynikající výkony, pro Slavii velmi důležité, v Konferenční lize, vydobyl si místo v reprezentaci.
Přišla nabídka z Lokomotivu Moskva, odstupné činí 130 milionů korun. Inkasovala Slavia, Sparta, která mladíčka objevila v deseti letech v Cidlině Nový Bydžov, získá jen částku z podílu ´solidarity payment´. Výměna se jí moc nevyplatila, kdysi hýčkaný Turyna se po sérii nepříliš vydařených hostování pozvolna vytrácí ve sparťanském B týmu.
Zdroj: SK Slavia Praha
-
Chance Liga
Chorý už má zájemce. Problémový útočník si může vyzkoušet další zahraniční angažmá
-
Chance Liga
Kam zamíří hříšníci Chorý s Douděrou po letním odchodu ze Slavie? V úvahu může připadat několik variant
-
Chance Liga
Třaskavý návrat Chorého do Plzně? Adolf Šádek má jasno
-
Chance Liga
Chorý má po Legii další zájemce, nouzi nebude mít ani Douděra. Co reprezentace?












