Spojte se s námi


Fortuna liga

Kondiční trenér Slavie: Coca-Cola? Hráčům nic nezakazujeme. Coufal byl nejpracovitější hráč

Aleš Píta je kondičním trenérem Slavie, má za sebou ale několik zajímavých štací v zahraničí, kde se nevěnoval jen fotbalu. Jaký je tréninkový proces sešívaných a jak je to třeba s pověstnými kilometry se rozpovídal pro Ruik.cz Aleš Píta.

Publikováno

dne

Aleš Píta je kondičním trenérem Slavie, má za sebou ale několik zajímavých štací v zahraničí, kde se nevěnoval jen fotbalu. Jaký je tréninkový proces sešívaných a jak je to třeba s pověstnými kilometry se rozpovídal pro Ruik.cz Aleš Píta.

Před příchodem do Slavie jste pracoval v Kataru, kde jste 5 let cvičil katarské vojáky. Jaká to byla zkušenost?

Byla to skvělá zkušenost se zahraničím, ačkoli to nebyla má první. Z pohledu perského zálivu to bylo zajímavé jak s náboženskou kulturou, tak vlastně i s tou prací. Speciální jednotky mají svoje režimy, které jsou podřízeny nejenom tomu cvičení, ale i vojenským věcem, takže to pro mě bylo hodně zajímavé. Jsem rád, že jsem to tenkrát vzal, byla to dobrá životní zkušenost.

S Martinem Třasákem jste ve Slavii dva kondiční trenéři. Jak máte rozdělenou práci? 

S Martinem je výborná spolupráce, už když jsem do Slavie přicházel, tak jsme byli na všem domluveni. On má na starost herní kondici a fotbalové věci, já se spíše starám o návraty po zranění a zároveň věcí do síly..

Před letošní sezónou byla velmi krátká příprava, jak vám to zasáhlo do práce a jak si myslíte, že to ovlivnilo hráče?

Určitě je to ovlivnilo hodně, ale nebylo to jen v tom, že byla příprava krátká, bylo to všechno dohromady. Měli jsme rozdělený kádr, byli tam reprezentanti, doléčovala se nějaká zranění, do toho Covid19, takže to bylo letos hodně složité. Myslím, že jsme pořád biti na tom, že ta příprava nebyla optimální. 

Na co je potřeba si dát největší pozor u hráčů vracejících se z reprezentační pauzy? Měli náročnou sezónu, pár týdnů volno, ale potřebujete je okamžitě dostat do kondice. 

Je toho celá řada. Je to hlavně o hlavě, ti kluci odehrají strašné kvantum zápasů, takže první věc, co je zapotřebí, aby měli dostatečné volno. Aby se zpátky na ten fotbal mohli těšit a měli do toho chuť. S tím pak souvisí i to, že kondice logicky opadne, takže je to pak potřeba zpátky nahodit. Ale to je ten menší problém, větší problém je to, že je to strašná zátěž na mentální stránku. 

Jaká je spolupráce s trenérem Trpišovským? Nechává kondiční přípravu na vás, nebo vše rozhodujete společně?

Každý trenér to má jinak. Když se budeme bavit o předsezónní přípravě, tak u Jindry je to tak, že jako realizační tým máme všechno dané a pak už se jen dolaďují detaily. Dá se říct, že se jedou stále stejné koncepty, takže u předsezónní přípravy je to kolektivní práce, která už je předem daná. My jako kondiční trenéři do toho pak zasahujeme spíše více během sezóny. 

V souvislosti se Slavií se často mluví o naběhaných kilometrech. Je to něco, na co se zaměřujete, nebo na to není kladen takový důraz?

To je zrovna jedna z věcí, co si trenéři berou s sebou jako součást přípravy. Ty kilometry jsou často zmiňované, ale dá se říct, že se jedná o jednu, maximálně dvě tréninkové jednotky za celou přípravu. Je kolem toho větší haló, než to ve skutečnosti je.  

Jak pracující je tým ve Slavii? Mohl byste vypíchnout nejpracovitějšího hráče, kterého jste ve Slavii zažil?

Pracovní morálka hráčů ve Slavii je velká, myslím si, že je to jeden z těch klíčových důvodů, proč se nám v posledních letech tak daří. Kdybych měl konkrétně vypíchnout, tak je to složité, je jich víc. Ale třeba David Zima, který teď odešel, byl enormně pracovitý. Samozřejmě číslo jedna byl Vláďa Coufal. Teď, když se půjdete podívat do posilovny po tréninku nebo před tréninkem, tak je tam plno, což se mi v předchozích angažmá nestávalo. 

Byl na druhou stranu někdo, kdo by tyto těžké tréninkové dávky těžko snášel?

Určitě, jmenovat asi nebudu, ale ten typ přípravy a způsobu trénování, který Jindra a celý realizační tým požaduje, každému nesedne. Myslím si, že je to přirozené. I skauting je zaměřený na to, aby hráči splňovali přesně ty požadavky, které Slavia chce. Málokdy už se to splete, i takové případy ale nastaly a ti hráči už tady nejsou.  

Jak vypadá váš běžný den v práci? Jak dlouho strávíte v Edenu? 

Je to různé, když hrajeme poháry, tak je celý týden hodně rozkouskovaný předzápasovými a pozápasovými tréninky. Ale jinak je to tak, že když přijdu na půl devátou, tak jdeme s klukama do posilovny, pak začíná kolem desáté video, které často trvá třeba přes hodinu. Takže v jedenáct, půl dvanácté se dostáváme ven a následuje hodinu, hodinu a půl trénink, záleží na tom, jaká je to tréninková jednotka. Pak si jdou kluci ještě udělat kompenzační cvičení, pracují s fyzioterapeuty nebo se věnují regeneraci. Poté je společný oběd, takže si myslím, že tak ve dvě, v půl třetí je konec.  

Poznáte rozdíl na čerstvých posilách a hráčích, kteří už jsou ve Slavii delší dobu? Jak dlouho trvá adaptace na náročný styl trénování a hry? 

Je to u každého individuálně, ale zároveň si myslím, že už ten předvýběr těch hráčů je takový, aby se byli schopní rychle přizpůsobit. Samozřejmě ne vždy to tak je, pak nějakou chvíli ta adaptace trvá. Ale já si myslím, že hráč, který má předpoklady, aby tady byl, tak to musí do nějakých osmi týdnů zvládnout. 

Davida Hovorku a Lukáše Provoda potkala těžká zranění kolene. Jak probíhá jejich rehabilitace?

U nich je to specifické, tím, že David to má podruhé, tak ten přístup je hodně opatrný, nic se nesmí uspěchat. Kluci ještě externě spolupracují s jinými odborníky, chodí na individuální tréninky a každý má svůj program. Takže za nás za kondiční trenéry můžu říct, že je pošleme do přípravy, až budou skutečně připraveni. Už se to blíží, ale ještě to bude chvíli trvat.

Hlídáte nějak životosprávu hráčů, nebo to je každého zodpovědnost?

Ne, u nás je to tak, že i když máme společné obědy a další věci, tak jsme v tomhle hodně otevření. Kluci vědí, co můžou a co ne a pokud si někdo chce dát něco, co by v jiném klubu neprošlo, třeba coca-colu, tak je to každého věc. My po těch klucích chceme, aby byli stoprocentně připraveni, a to je jejich zodpovědnost. 

Na co je nejdůležitější dbát v tak náročné sezóně, jako byla ta loňská? 

U nás na Slavii odvádí skvělou práci fyzioterapeuti, maséři, máme i dobré vybavení. Takže ta regenerační fáze, bez které nejde naplno trénovat, je tady na vysoké úrovni. My jsme spíš dávali pozor na to, aby trénink po těch pauzách byl postupný, ale regenerace byla kvalitní po celou dobu. 

Jak náročné je sladit přípravu pro 25 typologicky odlišných fotbalistů? Přizpůsobujete přípravu jejich potřebám?

Odlišil bych to během sezóny a mimo sezónu. Před sezónou dostanou kluci individuální plány, které vycházejí z toho, co kdo zrovna potřebuje, aby byli připravení na to, že přijdeme a budeme trénovat jako tým, že bude stejná příprava. Poté v sezóně s hráči pracujeme individuálně. Na tom je skvělé to, že jsme s Martinem dva, navíc nám ještě pomáhají kluci fyzioterapeuti. Takže rozdělujeme hráče do menších skupinek, podle toho, kdo co potřebuje. 

Slavia má poměrně široký kádr, několik hráčů se tak na hřiště nedostane. Jaký je jejich režim o víkendu, kdy nezasáhnou do utkání?

Máme to s Martinem rozdělené, já na ty zápasy převážně nelétám nebo nejezdím. Takže ten režim mají pak kluci takový, že v den zápasu jsou se mnou a uděláme spolu tréninkovou jednotku. 

Používáte sporttestery či jiné moderní vymoženosti? Upravujete zátěž hráčům podle únavy?

Používáme GPS systémy, což bych už ani neřekl, že je moderní, to už mají takřka všechny týmy. Sporttestery jsem v podstatě posledních deset let nepoužil. Takže upravujeme zátěž díky datovému analytikovi, ale myslím si, že je to stále v našich rukou a data jsou jen pomocná záležitost. 

Stane se někdy, že hráčům na tréninku něco odpustíte, nebo to nepřipadá v úvahu?

Já většinou odpouštím, Martin zase častěji přidává, takže se dobře doplňujeme. 

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.