Spojte se s námi


Fortuna liga

Komentář: Sparta se topí v mizérii a její hulvátští fanoušci ji táhnou ještě více ke dnu

Publikováno

dne

Od posledního velkého úspěchu uběhlo několik let, vstup do letošní sezony je plný trápení a derby dopadlo katastroficky. Fanouškům pochopitelně dochází trpělivost, avšak jejich chování sráží Spartu ještě více do kolen.

Zdroj: Facebook AC Sparta Praha

Příznivci Sparty patří mezi ty nejproblémovější fanoušky v republice. Pověstní „ultras“ už způsobili v minulosti řadu problému mimo hřiště i na něm. Na druhou stranu jejich obrovská podpora i oddanost posunuly tým z Letné k nesčetným úspěchům.

Od toho posledního však uplynulo už několik let. Naposledy ovládla Sparta ligu i pohár v sezoně 2013/14. Poté přišel úpadek, který se ještě výrazněji prohloubil s nástupem trenéra Stramaccioniho a snahou o internacionalizaci kádru. V tu dobu hrála Sparta doslova páté kolo u vozu.

Minulou sezonu se konečné třetí místo zachraňovalo až v závěru a nyní po deseti kolech ztrácí Sparta na první Slavii už 12 bodů. Fanoušci zvyklí na úspěch jsou pochopitelně frustrovaní, a to víc, když na vlastním stadionu dostali od sešívaných v derby pořádný výprask.

Chování fanoušků Sparty ale jejich milovanému klubu mnohdy vůbec nepomáhá – nesčetné pokuty, poskvrněná reputace i nesmyslné zdržování v již zmiňovaném derby, když to hráči na hřišti nejméně potřebují.

Sparťané v neděli prohráli zcela jasně derby na hřišti i mimo něj. Vše začalo zpackanou akcí „Krysa pro krysu“, kterou vedení Slavie přetavilo v dobrý skutek i PR, a skončilo dýmem, jenž v „přesilovce“ Sparty opět pomohl sešívaným.

Zdroj: Twitter @AlecsStam

Někteří fanoušci Sparty se chovali během zápasu jako malé děti, respektive jako hulváti. Jejich házení plyšáků se nepovedlo, hráčům se na hřišti taky nedařilo, a tak si alespoň zakřičeli pár nesmyslných pokřiků v čele s „Jude Slavie“, naházeli na hřiště a na soupeře vše, co posbírali, odpálili několik dýmovnic nehledě na průběh utkání, a poté znechuceně odešli.

Fotbalisté Sparty v současnosti na své rozjeté rivaly zkrátka nestačí, avšak naději jim za stavu 2:0 dalo vyloučení Hušbauera. Hra ve více hráčích ovšem nebyla takticky dobře zvládnuta, a navíc byla proložena dlouhými prostoji, kvůli všudypřítomnému dýmu a házení kelímků na hrací plochu ze strany fanoušků Sparty, pokud se jim tak tedy ještě dá říkat. To samozřejmě oslabenému soupeři, který měl v nohách těžké utkání na San Siru, přišlo nesmírně vhod.

Slavie „plyšákovou charitou“ parádně vypálila svému rivalovi rybník. A to, co nezničil požár, dorazili fanoušci Sparty sami. I příznivci sešívaných za sebou mají v poslední době mnoho afér, avšak v posledním derby se oproti svému protivníkovi zachovali jednoduše „vyspěleji“.

Pokud se svěřenci trenéra Jílka, či jeho nástupce, co nejdříve nedostanou zpět na přední příčky, dá se očekávat, že se krize s fanoušky Sparty bude dále prohlubovat. Tento enormní ale zároveň oprávněný tlak na výsledky může být právě jedním z faktorů úpadku Sparty.

Kritické komentáře ze strany médií i fanoušků, popřípadě odpůrců, na sociálních sítích nelze přehlédnout a nedá se popřít jejich vliv na psychiku hráčů. Právě v jejich rukách nebo spíše na jejich nohách však nyní závisí osud nejúspěšnějšího českého fotbalového klubu.

Reklama

Oblíbené