Spojte se s námi


Ostatní

Kolkata derby: Největší fotbalové derby v Asii má na svědomí Indie

Publikováno

dne

Nejpopulárnější sport v Indii je kriket. I díky tomu si většina lidí může myslet, že jediné sportovní události s návštěvností přes 100 000 mohou patřit právě tomuto sportu. Není to však pravda. Kolkata derby, respektive kalkatské derby, je nejen největší fotbalová událost v Indii, ale napříč celou Asií a na celém kontinentu neexistuje v rámci fotbalu větší rivalita mezi dvěma kluby.

Zdroj: youtube.com

Indie je sice druhou nejlidnatější zemí této planety, přesto není nijak známá či proslulá skrz své fotbalové kořeny. Indická reprezentace se nikdy neprobojovala na mistrovství světa a momentálně se nachází na 97. místě ve světovém žebříčku FIFA. Proto může lecjakého Evropana překvapit, jak obrovské derby se tu koná a jakou tradici má. Kolkata derby je zkrátka výjimečnou záležitostí a největším fotbalovým derby napříč celou Asií.

Za zmínku pak určitě stojí, proč vlastně v Indii není fotbal tak populární jako jiné sporty. Když fotbal jako sport získával na popularitě, tak Indie byla samozřejmě pod nadvládou Británie. Nízká popularita fotbalu pak tkví v tom, že po světě šířili fotbal především angličtí technici, studenti či námořníci. Ti však v Indii moc nebyli. Angličané v Indii byli převážně aristokraté a fotbal pro ně byl spíše plebejským a nevýznamným sportem. Naopak aristokraté měli rádi tenis, kriket či pozemní hokej. A to se v Indii drží doteď. Výjimkou je Kalkata, díky níž mohu nyní psát právě o Kalkatském či Kolkata derby. Druhou výjimku pak tvoří ještě bývalá portugalská kolonie Goa.

Celostátní fotbalová liga pak byla v Indii založena až roku 1997 a hrají v ní převážně celky právě z Kalkaty či zmíněné bývalé portugalské kolonie.

Zdroj: pinterest.com

Jaké týmy se vlastně Kolkata derby účastní? V první řadě Mohun Bagan, což je klub založený v roce 1889. Jedná se o nejstarší klub v Indii vůbec a zároveň patří mezi nejstarší týmy v celé Asii. Klub stál u zrodu Kalkatské ligy v roce 1898. Samozřejmě to vše bylo ještě v době, kdy Indie patřila Britům.

Právě Britové jsou jedním z důvodů, proč Mohun Bagan patří mezi nejvýznamnější kluby v Indii. Proč? Protože 29. července 1911 byli prvním indickým klubem, který kdy dokázal porazit anglický celek. Šlo o výhru 2:1 nad anglickým klubem East Yorkshire Regiment. Od tohoto momentu je Mohun Bagan považován jakožto národní indický klub a tato výhra byla velikou psychickou vzpruhou v boji za indickou nezávislost. O utkání dokonce byl natočen celovečerní film, což jen podtrhuje jeho důležitost. Od roku 2001 se dokonce v tento den slaví „Mohun Bagan’s Day“ na počest důležitého vítězství.

Hráči Mohunu Bagan pak pravidelně tvořili kostru indické fotbalové reprezentace a při největších úspěších Indie ve fotbale byl kapitánem vždy někdo právě z Baganu. O jaké úspěchy se jednalo? Vítězství na Asijských hrách 1951 a 1962, čtvrté místo na olympiádě 1956, stříbro na Mistrovství Asie ve fotbale 1964.

Zdroj: thebridge.in

Druhým týmem je East Bengal. Ten vznikl v roce 1920 z tak trochu kuriózních důvodů. Generální ředitelé Mohunu Bagan byli frustrovaní z toho, že jejich tým odmítl do jednoho velkého utkání nasadit svého hvězdného hráče a tak se rozhodli založit nový klub ve stejném městě. A nenasazeného hvězdného hráče si samozřejmě do svého nového klubu vzali s sebou.

Přestože druhý East Bengal vznikl v roce 1920, k prvnímu vzájemnému utkání došlo v roce 1925. Podle čeho se pak fanoušci rozhodovali, na kterou stranu se vlastně mají přiklánět? Rodáci přímo z Kalkaty fandili Mohunu Bagan, tedy ­„národnímu indickému klubu“ a je to vcelku logické, jelikož pro Indii klub znamenal mnoho. Zatímco imigranti a přistěhovalci z východu podporují East Bengal.

Jednalo se o přirozený vývoj, jelikož tato společenská a politická rivalita zde existovala již dříve. Vznikem druhého klubu v Kalkatě se to ale ještě posílilo a populace v hlavním městě spolkové země Západního Bengálska se rozdělila na dvě poloviny.

O 77 let později, tedy v roce 1997, se toto obrovské derby zapsalo navždy do historie. Na vzájemné utkání dvou rivalů dorazilo přes 130 000 fanoušků a stalo se tak sportovní událostí s nejvyšší návštěvou v historii celé Indie. Tento rekord si derby drží dodnes. V utkání vyhrál novější z celků – East Bengal. Zajímavostí je, že hattrick za klub během utkání vstřelil Bhaichung Bhutia, což je jediný indický hráč, který kdy hrál v Premier League a v Kalkatském derby je historicky nejlepším střelcem. Vstřelil v něm 19 branek a nastupoval za oba týmy.

Jak je již tedy zřejmé, oba týmy jsou jakousi pomyslnou páteří indického fotbalu. Jen Kalkata má přes 4 miliony obyvatel, ale fotbalový dosah z tohoto města se rozprostírá po celé Indii. Oba týmy mají skupiny fanoušků po celé Indii, stejně tak někteří lidé dojíždí na derby tisíce kilometrů a velká poptávka je rovněž po televizních přenosech. „O výsledek kalkatského derby se zajímá více lidí, než o reprezentaci Indie nebo ostatní indické týmy dohromady,“ prozradil jeden z fanoušků.

Co se však týká fanoušků a jejich vztahů, není to v den derby úplně ideální. Utkání totiž dává fanouškům šanci soupeřit mezi sebou a tak není moc prostoru pro přátelství. „Lidé jsou tady obvykle milí, ale v den zápasu je to hodně jiné. Nadávání a urážky vždy tak trochu patřily k bengálské fotbalové kultuře, ale dnes už neexistují žádná dobrá slova, jen ta špatná,“ komentuje situaci mezi oběma tábory další z fanoušků.

Zdroj: bbc.com

Jakmile se blíží začátek zápasu, atmosféra houstne. Ulice se zaplní fotbalovými fanoušky obou týmů a všude lze spatřit jen klubové barvy dvou táborů. Obchodníci, kteří prodávají v ulicích, si namalují obličej do barev svého klubu a prodávají různé repliky fanouškovských předmětů a společně se svým davem míří ke stadionu. Nutno podotknout, že ceny lístků jsou poměrně za dobrou cenu – v přepočtu na koruny necelá stovka. Vzhledem k tomu, že se jedná o největší derby v celé Asii, je to skvělá cena. Samozřejmě při pochodech ke stadionu nesmí chybět zpěvy chorálů.

U toho všeho nechybí ani policie, která zasahuje proti násilnostem a konfliktům.

Jakmile však utkání skončí, fandové vítězného týmu se objímají, tančí a radostně odcházejí ze stadionu, zatímco druhému táboru zůstávají pouze oči pro pláč. Z vítězného tábora – v posledním vzájemném derby zvítězil celek East Bengal – se pak ozývá pokřik: „Vyhráli jsme derby, koho zajímá liga?!“ Pro East Bengal se jednalo o první výhru v derby po 33 měsících, tedy bez tří měsíců po téměř třech letech. Zápas se konal v prosinci, další vzájemné derby následuje už 27. ledna.

„Fotbal je způsob, jakým jsme se spojili a jakým bojujeme. Po celá léta je tento zápas bojem o totožnost města. Jak v časech okupace, tak v časech nezávislosti, války či přistěhovalectví. Fotbal nám dává šanci potvrdit, že sem patříme a že tady je i naše místo,“ komentuje fanoušek klubu East Bengal důležitost a význam derby, načež dodává: „Koho zajímá liga nebo kde v tabulce skončíme? Vyhráli jsme derby!“

S velkou tradicí souvisí také velký počet vzájemných utkání. Mohun Bagan a East Bengal se už utkali ve 366 případech, přičemž 323 z těchto utkání bylo soutěžních. Co se týká soutěžních zápasů, pozitivnější bilanci má novější klub – East Bengal. Ten zvítězil ve 121 utkáních, zatímco Mohun Bagan si připsal „pouze“ 91 výher. Remízou pak skončilo 111 vzájemných duelů.

A přestože se většinou jedná o dva ne úplně přátelské tábory, právě při posledním derby se obě strany spojily a k vidění tak bylo gesto, které přesahuje hranice fotbalu.

Zdroj: thebridge.in

Fanoušci obou klubů si totiž vzájemně zavzpomínali na již zesnulé podporovatele, kteří pravidelně navštěvovali zápasy svých týmů a tak si oba tábory prokázaly respekt. Před utkání společným pochodem a během utkání dokonce několika společnými transparenty. V těch byly například výzvy, aby se rivalita mezi kluby udržovala pouze po dobu utkání a aby po něm neprobíhaly žádné nepokoje. Samozřejmostí pak byly i transparenty, na nichž byli zesnulí fanoušci vyobrazeni.

Jedná se tak o další důkaz ze světa fotbalu, že i znepřátelené tábory se vždy mohou semknout a jít příkladem, když jde o něco víc. Lidskost je stále mezi námi a kalkatské derby to během prosincového utkání skvěle ukázalo. Zároveň je svým způsobem reklamou na asijský fotbal, který v Evropě není příliš populární a známý, přestože minimálně toto derby rozhodně stojí za návštěvu. Alespoň tedy v případě, že jste fotbalovými fanoušky, kteří rádi poznávají fotbalovou exotiku a nové fotbalové kultury!

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.