Spojte se s námi

Ostatní

Kolkata derby: Největší fotbalové derby v Asii má na svědomí Indie

Zveřejněno

dne

Nejpopulárnější sport v Indii je kriket. I díky tomu si většina lidí může myslet, že jediné sportovní události s návštěvností přes 100 000 mohou patřit právě tomuto sportu. Není to však pravda. Kolkata derby, respektive kalkatské derby, je nejen největší fotbalová událost v Indii, ale napříč celou Asií a na celém kontinentu neexistuje v rámci fotbalu větší rivalita mezi dvěma kluby.

Zdroj: youtube.com

Indie je sice druhou nejlidnatější zemí této planety, přesto není nijak známá či proslulá skrz své fotbalové kořeny. Indická reprezentace se nikdy neprobojovala na mistrovství světa a momentálně se nachází na 97. místě ve světovém žebříčku FIFA. Proto může lecjakého Evropana překvapit, jak obrovské derby se tu koná a jakou tradici má. Kolkata derby je zkrátka výjimečnou záležitostí a největším fotbalovým derby napříč celou Asií.

Za zmínku pak určitě stojí, proč vlastně v Indii není fotbal tak populární jako jiné sporty. Když fotbal jako sport získával na popularitě, tak Indie byla samozřejmě pod nadvládou Británie. Nízká popularita fotbalu pak tkví v tom, že po světě šířili fotbal především angličtí technici, studenti či námořníci. Ti však v Indii moc nebyli. Angličané v Indii byli převážně aristokraté a fotbal pro ně byl spíše plebejským a nevýznamným sportem. Naopak aristokraté měli rádi tenis, kriket či pozemní hokej. A to se v Indii drží doteď. Výjimkou je Kalkata, díky níž mohu nyní psát právě o Kalkatském či Kolkata derby. Druhou výjimku pak tvoří ještě bývalá portugalská kolonie Goa.

Celostátní fotbalová liga pak byla v Indii založena až roku 1997 a hrají v ní převážně celky právě z Kalkaty či zmíněné bývalé portugalské kolonie.

Zdroj: pinterest.com

Jaké týmy se vlastně Kolkata derby účastní? V první řadě Mohun Bagan, což je klub založený v roce 1889. Jedná se o nejstarší klub v Indii vůbec a zároveň patří mezi nejstarší týmy v celé Asii. Klub stál u zrodu Kalkatské ligy v roce 1898. Samozřejmě to vše bylo ještě v době, kdy Indie patřila Britům.

Právě Britové jsou jedním z důvodů, proč Mohun Bagan patří mezi nejvýznamnější kluby v Indii. Proč? Protože 29. července 1911 byli prvním indickým klubem, který kdy dokázal porazit anglický celek. Šlo o výhru 2:1 nad anglickým klubem East Yorkshire Regiment. Od tohoto momentu je Mohun Bagan považován jakožto národní indický klub a tato výhra byla velikou psychickou vzpruhou v boji za indickou nezávislost. O utkání dokonce byl natočen celovečerní film, což jen podtrhuje jeho důležitost. Od roku 2001 se dokonce v tento den slaví „Mohun Bagan’s Day“ na počest důležitého vítězství.

Hráči Mohunu Bagan pak pravidelně tvořili kostru indické fotbalové reprezentace a při největších úspěších Indie ve fotbale byl kapitánem vždy někdo právě z Baganu. O jaké úspěchy se jednalo? Vítězství na Asijských hrách 1951 a 1962, čtvrté místo na olympiádě 1956, stříbro na Mistrovství Asie ve fotbale 1964.

Zdroj: thebridge.in

Druhým týmem je East Bengal. Ten vznikl v roce 1920 z tak trochu kuriózních důvodů. Generální ředitelé Mohunu Bagan byli frustrovaní z toho, že jejich tým odmítl do jednoho velkého utkání nasadit svého hvězdného hráče a tak se rozhodli založit nový klub ve stejném městě. A nenasazeného hvězdného hráče si samozřejmě do svého nového klubu vzali s sebou.

Přestože druhý East Bengal vznikl v roce 1920, k prvnímu vzájemnému utkání došlo v roce 1925. Podle čeho se pak fanoušci rozhodovali, na kterou stranu se vlastně mají přiklánět? Rodáci přímo z Kalkaty fandili Mohunu Bagan, tedy ­„národnímu indickému klubu“ a je to vcelku logické, jelikož pro Indii klub znamenal mnoho. Zatímco imigranti a přistěhovalci z východu podporují East Bengal.

Jednalo se o přirozený vývoj, jelikož tato společenská a politická rivalita zde existovala již dříve. Vznikem druhého klubu v Kalkatě se to ale ještě posílilo a populace v hlavním městě spolkové země Západního Bengálska se rozdělila na dvě poloviny.

O 77 let později, tedy v roce 1997, se toto obrovské derby zapsalo navždy do historie. Na vzájemné utkání dvou rivalů dorazilo přes 130 000 fanoušků a stalo se tak sportovní událostí s nejvyšší návštěvou v historii celé Indie. Tento rekord si derby drží dodnes. V utkání vyhrál novější z celků – East Bengal. Zajímavostí je, že hattrick za klub během utkání vstřelil Bhaichung Bhutia, což je jediný indický hráč, který kdy hrál v Premier League a v Kalkatském derby je historicky nejlepším střelcem. Vstřelil v něm 19 branek a nastupoval za oba týmy.

Jak je již tedy zřejmé, oba týmy jsou jakousi pomyslnou páteří indického fotbalu. Jen Kalkata má přes 4 miliony obyvatel, ale fotbalový dosah z tohoto města se rozprostírá po celé Indii. Oba týmy mají skupiny fanoušků po celé Indii, stejně tak někteří lidé dojíždí na derby tisíce kilometrů a velká poptávka je rovněž po televizních přenosech. „O výsledek kalkatského derby se zajímá více lidí, než o reprezentaci Indie nebo ostatní indické týmy dohromady,“ prozradil jeden z fanoušků.

Co se však týká fanoušků a jejich vztahů, není to v den derby úplně ideální. Utkání totiž dává fanouškům šanci soupeřit mezi sebou a tak není moc prostoru pro přátelství. „Lidé jsou tady obvykle milí, ale v den zápasu je to hodně jiné. Nadávání a urážky vždy tak trochu patřily k bengálské fotbalové kultuře, ale dnes už neexistují žádná dobrá slova, jen ta špatná,“ komentuje situaci mezi oběma tábory další z fanoušků.

Zdroj: bbc.com

Jakmile se blíží začátek zápasu, atmosféra houstne. Ulice se zaplní fotbalovými fanoušky obou týmů a všude lze spatřit jen klubové barvy dvou táborů. Obchodníci, kteří prodávají v ulicích, si namalují obličej do barev svého klubu a prodávají různé repliky fanouškovských předmětů a společně se svým davem míří ke stadionu. Nutno podotknout, že ceny lístků jsou poměrně za dobrou cenu – v přepočtu na koruny necelá stovka. Vzhledem k tomu, že se jedná o největší derby v celé Asii, je to skvělá cena. Samozřejmě při pochodech ke stadionu nesmí chybět zpěvy chorálů.

U toho všeho nechybí ani policie, která zasahuje proti násilnostem a konfliktům.

Jakmile však utkání skončí, fandové vítězného týmu se objímají, tančí a radostně odcházejí ze stadionu, zatímco druhému táboru zůstávají pouze oči pro pláč. Z vítězného tábora – v posledním vzájemném derby zvítězil celek East Bengal – se pak ozývá pokřik: „Vyhráli jsme derby, koho zajímá liga?!“ Pro East Bengal se jednalo o první výhru v derby po 33 měsících, tedy bez tří měsíců po téměř třech letech. Zápas se konal v prosinci, další vzájemné derby následuje už 27. ledna.

„Fotbal je způsob, jakým jsme se spojili a jakým bojujeme. Po celá léta je tento zápas bojem o totožnost města. Jak v časech okupace, tak v časech nezávislosti, války či přistěhovalectví. Fotbal nám dává šanci potvrdit, že sem patříme a že tady je i naše místo,“ komentuje fanoušek klubu East Bengal důležitost a význam derby, načež dodává: „Koho zajímá liga nebo kde v tabulce skončíme? Vyhráli jsme derby!“

S velkou tradicí souvisí také velký počet vzájemných utkání. Mohun Bagan a East Bengal se už utkali ve 366 případech, přičemž 323 z těchto utkání bylo soutěžních. Co se týká soutěžních zápasů, pozitivnější bilanci má novější klub – East Bengal. Ten zvítězil ve 121 utkáních, zatímco Mohun Bagan si připsal „pouze“ 91 výher. Remízou pak skončilo 111 vzájemných duelů.

A přestože se většinou jedná o dva ne úplně přátelské tábory, právě při posledním derby se obě strany spojily a k vidění tak bylo gesto, které přesahuje hranice fotbalu.

Zdroj: thebridge.in

Fanoušci obou klubů si totiž vzájemně zavzpomínali na již zesnulé podporovatele, kteří pravidelně navštěvovali zápasy svých týmů a tak si oba tábory prokázaly respekt. Před utkání společným pochodem a během utkání dokonce několika společnými transparenty. V těch byly například výzvy, aby se rivalita mezi kluby udržovala pouze po dobu utkání a aby po něm neprobíhaly žádné nepokoje. Samozřejmostí pak byly i transparenty, na nichž byli zesnulí fanoušci vyobrazeni.

Jedná se tak o další důkaz ze světa fotbalu, že i znepřátelené tábory se vždy mohou semknout a jít příkladem, když jde o něco víc. Lidskost je stále mezi námi a kalkatské derby to během prosincového utkání skvěle ukázalo. Zároveň je svým způsobem reklamou na asijský fotbal, který v Evropě není příliš populární a známý, přestože minimálně toto derby rozhodně stojí za návštěvu. Alespoň tedy v případě, že jste fotbalovými fanoušky, kteří rádi poznávají fotbalovou exotiku a nové fotbalové kultury!

Reklama
Klikněte pro komentář

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Evropská liga

V 2. předkole Evropské ligy vyzve Boleslav Šymkent nebo Kutaisi. Jablonec zase Pjunik či Škupi Skopje

Zveřejněno

dne

Vedle UEFA Champions League dnes spatřily světlo světa také dvojice v rámci 2. předkola Evropské ligy pro sezonu 2019/2020, kterého se aktivně zúčastní i dvojice českých týmů z Mladé Boleslavi a Jablonce. Na ty čekají ti lepší z dvojic Šymkent (Kazachstán) / Kutaisi (Gruzie), resp. Pjunik (Arménie) / Škupi (Severní Makedonie).

Ilustrační obrázek (zdroj: uefa.com)

Po Lize mistrů a domácí FORTUNA:LIZE přišlo na řadu i losování 2. předkola Evropské ligy UEFA a jejího ročníku s označením 2019/20. V něm se nám představí také dva celky a to Mladá Boleslav a Jablonec, kteří tak dnes poznali jména svých soupeřů.

Středočeský tým se postaví kazažskému Šymkentu nebo gruzínskému Torpedu Kutaisi, jablonečtí potom Pjuniku z Arménie anebo Škupi Skopje ze Severní Makedonie.

Jablonec bude začínat venku a to ve čtvrtek 25. července, odveta na Střelnici pak přijde přesně o týden později. Boleslav, která si pohárovou Evropu vybojovala v extra zápase nadstavbové části, se ve stejných termínech představí také nejprve na venkonvím hřišti a poté doma.

FK Ordabasy Šymkent je aktuálně 4. celkem v tabulce Premier League v Kazachstánu, což je stejná příčka, kterou obsadil i loni. Čtvrté je v současné době i Kutaisi, které v roce 2018 obsadilo bronzové umístění v nejvyšší gruzínské lize.

Pjunik Jerevan skončil v sezóně 2018/19 druhý o pouhý bod za vítězným Araratem-Armenia a Škupi náleželo opět 4. příčka v tabulce makedonské Prve Ligy.

Pokračovat ve čtení

Ostatní

Akademie Cup: Sparta jako jediná zůstává stoprocentní, Glasgow Rangers sesadili Slavii z první příčky

Zveřejněno

dne

V úterý 18. června probíhal druhý den třetího ročníku Akademie Cupu 2019 v Olomouci, tentokráte ve Sportcentru Nové Sady. Stejně jako v pondělí byla k vidění spousta krásných branek, skvělé individuální výkony a místy i dramata až do konce. A veliké drama se bude konat i zítra, kdy se bude bojovat o první místo ve skupině B. Zároveň se zítra odehraje i poslední finálový duel mezi prvními celky obou skupin.

Zdroj: fotbal.cz

Úterý začínalo duely skupiny B a ty nabídly zajímavou podívanou. Stejně jako v pondělních utkáních padalo nemálo branek, nicméně především došlo k pořádném zdramatizování bojů o první místo. Slavia, která byla po pondělku jediným stoprocentním celkem, sice vyhrála svůj třetí zápas ve skupině 4:0 proti výběru Plzeňského kraje, nicméně ve šlágru skupiny prohrála 0:2 se skotskými Glasgow Rangers.

Ti však ještě před tímto šlágrem měli mnoho práce s poražením Jihomoravanů. Ti statečně vzdorovali a i díky skvělým zákrokům brankáře se jednalo o drama až do konce. Nakonec však Rangers zvítězili 3:2 a bodově se tak dotáhli na pražský celek a díky vzájemnému zápasu jej předskočili.

Navíc během úterního programu skupiny B dvakrát zvítězila i Akademie Moravskoslezského kraje, což znamená, že hned tři celky mají devět bodů. Situace je tak poměrně zamotaná, jelikož rozhoduje hned po bodech druhý v pořadí vzájemný zápas, přičemž Slavia má lepší vzájemný zápas s Moravskoslezským krajem, ale horší s Glasgow Rangers. Skotský celek pak padl právě s Akademií Moravskoslezského kraje, tudíž poslední tři duely ve skupině slibují pořádné boje o první místo, jenž zaručuje finále.

Výsledky úterních utkání skupiny B:

RFA Ústeckého kraje 2:3 RFA Moravskoslezského kraje
RFA Plzeňského kraje 0:4 SK Slavia Praha
FC Glasgow Rangers 3:2 RFA Jihomoravského kraje
RFA Moravskoslezského kraje 2:1 RFA Plzeňského kraje
RFA Jihomoravského kraje 6:0 RFA Ústeckého kraje
SK Slavia Praha 0:2 FC Glasgow Rangers

Tabulka skupiny B:

1.      Glasgow Rangers 9 bodů
2.      SK Slavia Praha 9 bodů
3.      RFA Moravskoslezský 9 bodů
4.      RFA Jihomoravský kraj 6 bodů
5.      RFA Plzeňský a Karlovarský kraj 3 body
6.      RFA Ústecký kraj 0 bodů

Zdroj: fotbal.cz

Ve skupině A nicméně k takovým motanicím a bojům o postup nedochází. Dominantní je stále Sparta, která ze čtyř utkání neztratila ani jedno. Navíc pouze jednou inkasovala, což znamená, že v této statistice kraluje. Během dne si Pražané poradili nejprve 3:1 s Jihočechy, následně přejeli Slovácko výsledkem 7:0.

Slovácku se pak obzvláště nedařilo. Mimo utkání se Spartou padl celek z Uherského Hradiště i v souboji s Akademií Kraje Vysočina. Právě ta se vyškrábala před Slovácko a drží třetí příčku, a přestože nemá šanci ohrozit Spartu, jedná se o velice pěkné umístění.

Druhá se nachází po skvělém dni Akademie Pardubického kraje, která si dnes v obou duelech s chutí zastřílela.

Výsledky úterních utkání skupiny A:

RFA Pardubického kraje 4:0 RFA Olomouckého kraje
RFA Jihočeského kraje 1:3 AC Sparta Praha
1. FC Slovácko 0:1 RFA Kraje Vysočina
RFA Olomouckého kraje 1:1 RFA Jihočeského kraje
RFA Kraje Vysočina 0:6 RFA Pardubického kraje
AC Sparta Praha 7:0 1. FC Slovácko

Tabulka skupiny A:

1.      AC Sparta Praha 12 bodů
2.      RFA Pardubický kraj 7 bodů
3.      RFA Vysočina 6 bodů
4.      1. FC Slovácko 4 body
5.      RFA Jihočeský kraj 4 bod
6.      RFA Olomoucký kraj 0 bodů

Zdroj: fotbal.cz

Turnaj bude ve středu pokračovat dle tohoto programu. Jedná se o poslední turnajový den, během nějž se odehraje i finálový duel.

Pokračovat ve čtení

Ostatní

Ve Skotsku Vaněček neuspěl. Kam povedou kroky českého útočníka dál?

Zveřejněno

dne

V podzimní části FORTUNA:LIGY zářil v dresu Teplic, fanouškům na Stínadlech ale bylo jasné, že osmadvacetiletý útočník se s českou ligou loučí. O ledna ho totiž čekala výzva v podobě Heart of Midlothian ve skotské lize. Angažmá na Ostrovech nevyšlo Davidu Vaněčkovi podle představ, po pouhém půl roce musí hledat nové angažmá. Kam povedou kroky českého útočníka dále?

David Vaněček na snímku s manažerem Hearts Craigem Levainem.
zdroj: skysports.com

Na podzim vstřelil David Vaněček v dresu Teplic sedm branek v šestnácti zápasech, nicméně bylo jasné, že po konci smlouvy už bude vytáhlý útočník kopat jinde. Ještě v létě se domluvil na angažmá ve skotské lize, konkrétně v Heart of Midlothian. Měl pokračovat v dobré stopě, kterou zde zanechali Rudolf Skácel, Roman Bednář, Michal Pospíšil a Luděk Stracený.

Ovšem působení u Hearts mu nevyšlo podle představ. Smlouva, platná až do května 2020, byla po oboustranné dohodě ukončena. David Vaněček si za skotský klub přispal pouhých sedm startů, do střelecké listiny se nezapsal.

Nyní vyvstává otázka, kde bude bývalý hráč Hradce Králové působit. Návrat do Teplic? Angažmá v jiném českém klubu? Nebo snad další působení v zahraničním celku?

V Hearts zaznamenal David Vaněček pouze jednu asistenci, gólově se neprosadil.
zdroj: heartsfc.co.uk

Ve skotským médiích se nejčastěji mluví o Puskás Akadémia, celku hrajícím nejvyšší maďarskou ligu. Sedmý celek uplynulé sezony by měl převzít Zsolt Hornyak, jenž naposledy vedl Slovan Liberec.

Spekuluje se ale i o možných rokováních se Sigmou Olomouc. Hanáci se o Davida Vaněčka zajímali už v létě 2018, ovšem útočník upřednostnil zahraniční angažmá.

Pokračovat ve čtení
Reklama

Ruik Football Talk

Reklama

Oblíbené

RUIK © 2017-2019